НА ЦІЙ СТОРІНЦІ ВИ МОЖЕТЕ ДІЗНАТИСЯ ПРО
• Що таке тимчасовий захист?
• Право на тимчасовий захист
• Строк дії тимчасового захисту
• Переваги тимчасового захисту
• Заява про отримання тимчасового захисту
• Повернення в Україну
• Переїзд до іншої країни в межах ЄС
• Якщо ви прибули до 24 лютого 2022 року
• Отримання допомоги
Термін дії карток Тимчасового Захисту продовжено до 4 березня 2026 року
Уряд Угорщини продовжив термін дії карток Тимчасового Захисту до 4 березня 2026 року. Ваша картка Тимчасового Захисту тепер дійсна до цієї дати, незалежно від того, яка дата закінчення терміну дії вказана на самій картці (4 березня 2025 року, 4 березня 2024 року або 4 березня 2023 року).
Отримати докладну інформацію або залишити відгук чи скаргу можна за телефоном гарячої лінії УВКБ ООН +36 80 984 583 з понеділка по п’ятницю (08:00–17:00) українською, російською, угорською або англійською мовою. Ви також можете надіслати листа на електронну адресу [email protected].
Що таке тимчасовий захист?
Тимчасовий захист — це особливий статус, який може бути наданий в Європейському Союзі (ЄС) особам, які тікають від війни в Україні. Він надає певні права та доступ до послуг особам, які мають на них право, та дозволяє перебувати в Угорщині протягом певного періоду. Тимчасовий захист передбачає можливість отримати прихисток, соціальну та медичну допомогу, доступ до освіти для дітей, а також можливість працювати без необхідності отримання дозволу на роботу. Цей статус відрізняється від статусу, який надається на підставі посвідки на тимчасове проживання строком на 30 днів, яку ви могли отримати на кордоні.
Право на тимчасовий захист
Якщо до 24 лютого 2022 року ви перебували в Україні та перетнули кордон з ЄС у цей день або пізніше, ви маєте право на отримання тимчасового захисту в Угорщині. Це положення поширюється на громадян України, біженців та осіб без громадянства, які раніше були визнані в Україні, а також членів їхніх сімей (в тому числі чоловіків, дружин, цивільних партнерів, дітей до 18 років та родичів, які перебувають на їхньому утриманні та проживають з ними в одному домогосподарстві). Якщо ви не є громадянином України, біженцем або особою без громадянства, яка раніше була визнана такою в Україні, або членом сім’ї громадянина України (чи біженця або особи без громадянства, визнаної такою в Україні), ви не маєте права на отримання тимчасового захисту. Дізнайтеся більше про доступ до механізму отримання притулку в Угорщині.
Якщо ви є громадянином Угорщини та покинули Україну через війну, ви не маєте права на тимчасовий захист, але ви маєте право на ті ж права і послуги, що й особи, яким надано тимчасовий захист.
Строк дії тимчасового захисту
Строк дії тимчасового захисту продовжено до 04 березня 2026 року на всій території Європейського Союзу, в тому числі в Угорщині. Це продовження діє, навіть якщо на картці, що посвідчує тимчасовий захист, вказано термін 04 березня 2023, 2024 або 2025 року. Продовження строку дії картки не вимагає від вас жодних негайних дій, оскільки це продовження було прийнято на законодавчому рівні.
Якщо хтось сумнівається в дійсності вашої картки, наприклад, роботодавець або будь-який постачальник послуг (у сфері охорони здоров’я, освіти), повідомте їм про продовження терміну дії карток і покажіть їм закон (86/2022. (III. 7.) Korm. rendelet 5. § (3) та його продовження 343/2024 від 11 листопада), який підтверджує, що картки дійсні до 4 березня 2026 року.
Ви також можете отримати офіційну довідку від NDGAP, яка підтверджує дійсність вашого статусу тимчасового захисту. Цей документ є доказом того, що Угорщина надала вам тимчасовий захист, і ваш статус залишається чинним. Довідку можна отримати в будь-якому з клієнтських офісів NDGAP.
Переваги тимчасового захисту
Проживання
Ви маєте право проживати в Угорщині до 04 березня 2026 року, і цей період може бути продовжений. Після подання заяви про отримання тимчасового захисту ви отримаєте гуманітарний дозвіл на проживання строком на 60 днів (так звану «ламіновану картку»). Після того, як орган у справах біженців надасть вам тимчасовий захист, ви отримаєте дозвіл на проживання (так звану «пластикову картку»). Процедура отримання статусу особи, яка потребує тимчасового захисту, та пластикової карти може зайняти до двох місяців. Дізнайтеся більше про доступ до житла..
Якщо строк дії вашого гуманітарного дозволу на проживання добігає кінця, а ви ще не отримали пластикову картку, зверніться за інформацією до міграційної служби. Якщо у вас виникли складнощі з поданням заяви на отримання тимчасового захисту і вам потрібна юридична допомога, Угорський Гельсінський комітет може надати вам допомогу в цьому питанні.
Медичне обслуговування
Якщо ви подали заяву на отримання тимчасового захисту, ви маєте право на безплатну медичну допомогу. Ви можете звернутися до лікаря загальної практики або, в разі необхідності, по спеціалізовану медичну допомогу чи до лікарні. Обов’язково візьміть з собою документи, оскільки лікар може їх вимагати. Дізнайтеся більше про доступ до медичної допомоги.
Якщо у вас виникли труднощі з доступом до медичної допомоги та вам потрібна консультація або юридична допомога, ознайомтеся з інформацією, оприлюдненою Угорським Гельсінським комітетом (ви можете видрукувати лист до постачальників медичних послуг угорською мовою, в якому роз’яснюються ваші права на отримання медичної допомоги). Якщо листа виявиться недостатньо, ви можете звернутися до Угорського Гельсінського комітету або Асоціації «Menedék» по допомогу.
Освіта
Вже після подання заяви на отримання тимчасового захисту, а також в разі отримання такого статусу, ви маєте право на допомогу у догляді за дитиною в яслах, а також зобов’язані влаштувати дитину до дитячого садка (3-6 років) та зарахувати її до школи (6-16 років). Державні навчальні заклади (ясла, дитячі садки, початкові та середні школи) є безплатними, але ви повинні зарахувати свою дитину до них офіційно. Дізнайтеся більше про зарахування до навчальних закладів.
Фінансова підтримка
Якщо ви отримали тимчасовий захист, ви маєте право на фінансову допомогу. Її розмір становить 22 800 форинтів на місяць на дорослого та 13 700 форинтів на місяць на дитину. Подати заяву на отримання такої допомоги можна зареєструвавшись в компетентному місцевому урядовому офісі.
Заява про отримання тимчасового захисту
Ви можете подати заяву на отримання тимчасового захисту в відділах обслуговування клієнтів Національного управління поліції у справах іноземців («Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság») в Угорщині (перелік за посиланням). Ви також можете подати заяву до компетентного місцевого урядового офісу («Kormányablak»).
Повернення в Україну
Як особа, яка має тимчасовий захист, ви можете відвідувати Україну протягом короткого часу без втрати свого статусу. Ваш дозвіл на проживання не буде анульовано, і ви можете повернутися до Угорщини після візиту.
Переїзд до іншої країни в межах ЄС
Ви можете мати тимчасовий захист тільки в одній державі-члені ЄС. У разі переїзду в іншу країну ви зможете зареєструватися там для отримання тимчасового захисту та отримати такі ж права. Ваш статус в першій країні буде анульовано. Якщо ви вирішили переїхати з однієї країни в іншу, повідомте про це державні органи.
Якщо ви прибули до 24 лютого 2022 року
Якщо ви є громадянином України та прибули до 24 лютого, ви не маєте права на отримання тимчасового захисту. Однак ви все ж можете подати заяву про отримання тимчасового захисту, і ви, швидше за все, отримаєте гуманітарний захист (дозвіл на толероване перебування) («befogadott»). Хоча це не те ж саме, що і тимчасовий захист, він дозволяє вам залишатися в Угорщині та надає вам деякі права.
Гуманітарний захист (дозвіл на толероване перебування) щороку переглядається міграційною службою. Ви маєте право перебувати в центрах тимчасового розміщення та отримувати допомогу протягом 30 днів після отримання статусу. Якщо ви не маєте соціального страхування, яке надає вам право на безплатне державне медичне обслуговування, ви все одно маєте право на доступ до певних медичних послуг. Сюди входить безплатне обслуговування у місцевих лікарів, обмежений доступ до невідкладної допомоги та обов’язкових щеплень. Дізнайтеся більше про гуманітарний захист (дозвіл на толероване перебування).
Отримання допомоги
Отримати докладну інформацію або залишити відгук чи скаргу можна за телефоном гарячої лінії УВКБ ООН +36 80 984 583 з понеділка по п’ятницю (08:00–17:00) українською, російською, угорською або англійською мовою. Ви також можете надіслати листа на електронну адресу [email protected].
Строк дії вашої посвідки про надання тимчасового захисту до 04 березня 2026 року продовжено на підставі Постанови Уряду 34/2024 про внесення змін до Постанови Уряду 86/2022 про тимчасовий захист. Див. розділ 5(3) Постанови Уряду 86/2022.