Освітні можливості для дітей із затримкою розвитку та інвалідністю
Перегляньте відео нижче, аби дізнатися більше про ясла, дитячі садки, початкові школи, середні школи та іспити для вступу до них, а також шкільне життя в Угорщині.
Kattintson ide magyar nyelvű információért
Спільні повідомлення Робочої групи з питань інклюзії:
Інформація для українських батьків-біженців та інших опікунів, які мають статус тимчасового захисту, щодо зарахування до дитячих садків та шкіл на 2024/2025 навчальний рік
Посібник для батьків біженців – Підсумок
- Особи зі статусом тимчасового захисту мають право відвідувати дитячий садок (з 3 років) і школу (з 6 років), як і всі угорські діти.
- В Угорщині освіта є обов’язковою у віці від 3 до 16 років.
- Обов’язкову освіту в Угорщині не можна отримати в незареєстрованих школах, школах під керівництвом громади або повністю онлайнових школах.
- В Угорщині можна навчатися за українською навчальною програмою, а Міністерство освіти і науки України пропонує різні форми дистанційного навчання.
- Перш ніж обирати освітні програми, будь ласка, ретельно оцініть якість та офіційне визнання навчальних закладів. Це може допомогти вашій дитині запобігти втраті шкільного атестату та забезпечити безперервну освіту.
Чи можу я зарахувати свою дитину до угорської школи або дитячого садка, і за яких умов?
- Так! Особи зі статусом тимчасового захисту мають право відвідувати садок (з 3х років) та школу (з 6 років), як угорські діти.
- Всі діти, включаючи тих, хто має статус тимчасового захисту, повинні відвідувати акредитовані освітні інституції в Угорщині якщо вони проживають в країні більше трьох місяців. Ця вимога пов’язана з тим, що в Угорщині освіта є обов’язковою для дітей віком від 3 до 16 років.
- Дитячі садки, початкові школи та навчальні заклади середньої освіти зобов’язані надавати доступ до своїх інституцій усім дітям, які проживають у межах їхніх освітніх округів.
- Дитячі садки, початкова та середня освіта в Угорщині є безкоштовними в публічних інституціях, які здебільшого є державними або церковними. Однак ви можете обрати і приватні заклади, беручи до уваги, що вони потребують плати за навчання.
- Початкова освіта надається початковими школами (1-8 класи, для дітей віком 6-14 років), після чого діти можуть вступити до середніх шкіл (9-12 класи, для дітей віком 15-18 років) [1], таких як загальноосвітні середні школи або професійно-технічні навчальні заклади, включаючи технікуми та професійно-технічні училища.
[1] Зверніть увагу, що деякі середні школи приймають учнів після 4 або 6 класу.
Чому я повинен/повинна зарахувати свою дитину до угорської школи?
Зарахування та відвідування школи є обов’язковим згідно з угорським законодавством. Це також важливо для розвитку вашої дитини та забезпечення її основоположних прав.
- Це допоможе підготувати дітей до всіх можливих варіантів розвитку подій у майбутньому, чи то до повернення в Україну після тимчасового перебування, чи то до розробки довгострокових планів перебування в Угорщині/ЄС, якщо це буде потрібно.
- Навчання в угорській школі дозволяє зосередитися на забезпеченні якісної освіти та полегшує дітям взаємодію з однолітками, надає відчуття нормальності, та дозволяє отримати відповідні послуги підтримки, незалежно від тривалості ймовірного перебування в Угорщині.
- Навчання в угорській школі є стабільним. Досвід показує, що зарахування в тимчасові або “поп-ап” школи, які використовують українську навчальну програму, може не мати ресурсів для продовження роботи протягом повного навчального року в Угорщині, що призведе до подальшого переривання освіти ваших дітей.
- Діти, особливо підлітки, які не включені в освітню систему приймаючої країни, мають вищий ризик передчасного припинення навчання та/або професійної підготовки, що серйозно обмежує їхній потенціал для подальшого просування на ринку праці.
- Міністерство освіти і науки України рекомендує батькам біженців ознайомитися з вимогами до обов’язкової освіти і зарахувати дітей до школи відповідно до місцевих правил. Міністерство також наголошує на соціальних перевагах зарахування до системи освіти приймаючої країни.
Коли розпочинається набір на навчальний рік 2024/2025?
- Навчальний рік 2024/2025 розпочинається 1 вересня 2024 року. Зазвичай, запис на шкільний рік розпочинається 5 квітня 2024 року, а завершується 18-19 квітня 2024 року. Дати зарахування до дитячого садка визначаються муніципалітетом і повинні бути відкритими протягом 30 днів.
- Ми рекомендуємо уточнювати конкретні дати у вибраних школах/дитячих садках, оскільки можуть бути відхилення, особливо щодо зарахування до дитячого садка.
- Діти, яким виповниться 3 роки до 31 серпня 2024 року, повинні бути записані до дитячого садка щонайменше на 4 години на день. Діти, яким до 31 серпня 2024 року виповниться 6 років, повинні піти до першого класу початкової школи. Всі інші діти зі статусом тимчасового захисту віком від 3 до 16 років, які проживають в Угорщині більше 3 місяців, повинні бути зараховані до дитячого садка та школи відповідно до їхнього віку та/або рівня академічних досягнень.
- Рекомендується дотримуватися кінцевого терміну зарахування, щоб ваша дитина могла піти до дитячого садка або школи в перший день нового навчального року.
- Якщо ви не можете вкластися в цей термін, ви все одно можете записати дитину, але рекомендуємо розпочати процес реєстрації якомога швидше.
ДИТЯЧИЙ САДОК:
Як я можу зарахувати свою дитину до дитячого садка?
- Дитячий садок охоплює дітей віком від 3 до 6 років.
- Ви можете дізнатися, який дитячий садок закріплений за вами на основі вашої адреси, перейшовши за цим посиланням: https://kir2korzet3h.kir.hu/Pub/index.
- Однак батьки мають свободу вибору дитячого садка для своєї дитини. Ви маєте право звернутися до будь-якого дитячого садка, але він може не мати можливості прийняти вашу дитину.
- Бажано звернутися безпосередньо до обраного вами дитячого садка. Однак ви також можете звернутися за додатковою інформацією та підтримкою до місцевого муніципалітету або місцевої Служби підтримки сім’ї та охорони дитинства.
- Якщо ваш районний дитячий садок/школа працює з максимальною кількістю дітей, яку він може прийняти, і тому не може зарахувати вашу дитину, в такому випадку дитина повинна мати доступ до сусіднього садка/школи.
- Якщо ви не розмовляєте угорською мовою, будь ласка, подбайте про те, щоб вас супроводжував хтось, хто міг би надати перекладацьку підтримку.
Ви можете звернутися до МОМ із запитом на послуги перекладача, заповнивши цю ФОРМУ.
ПОЧАТКОВА ШКОЛА:
Як я можу зарахувати свою дитину до початкової школи?
- Початкова школа охоплює 1-8 класи.
- За цим посиланням https://kir2korzet3h.kir.hu/Pub/index ви можете знайти, яка школа закріплена за вами на основі вашої адреси.
- Однак батьки можуть вільно обирати школу, тому ви маєте право звернутися до будь-якої школи, але вона може бути не в змозі прийняти вашу дитину.
- Рекомендується звертатися безпосередньо до обраної вами школи, але ви також можете звернутися за додатковою інформацією та допомогою в пошуку місця для вашої дитини до відповідного центру освітнього округу.
- Якщо ваш районний дитячий садок/школа працює з максимальною кількістю дітей, яку він може прийняти, і тому не може зарахувати вашу дитину, в таких випадках дитина повинна мати доступ до сусідньої школи.
- Якщо ви не розмовляєте угорською мовою, будь ласка, подбайте про те, щоб хтось супроводжував вас і допомагав вам з перекладом.
- Ви також можете звернутися до МОМ із запитом на послуги перекладача, заповнивши цю ФОРМУ.
СЕРЕДНЯ ШКОЛА:
Як я можу зарахувати свою дитину до середньої школи?
- Середня школа охоплює 9-12 класи.
- Радимо вам зв’язатися безпосередньо з середньою школою, щоб обговорити процедуру зарахування.
- У випадку з середніми школами також існує вільний вибір школи, але школи вільні у прийнятті рішень щодо критеріїв вступу.
- У випадку з середніми школами також існує вільний вибір школи, але школи вільні у прийнятті рішень щодо критеріїв вступу.
- Якщо у вас виникнуть труднощі з пошуком відповідної школи, яка зможе прийняти вашу дитину, зверніться за підтримкою до районного освітнього центру у вашому районі.
- Ви також можете звернутися до МОМ із запитом на послуги перекладача, заповнивши цю ФОРМУ.
ОСОБЛИВІ ОСВІТНІ ПОТРЕБИ:
Куди мені зарахувати дитину, якщо вона має особливі освітні потреби?
- Це право дитини з затримками розвитку та інвалідністю на отримання корекційно-розвиткових педагогічних або спеціальних освітніх послуг відповідно до її потреб. Ці потреби встановлюються експертною комісією на основі їх оцінки.
- В Угорщині ваша дитина може здобувати освіту в різних формах залежно від її потреб. Існують спеціальні навчальні заклади, які можуть приймати дітей з особливими потребами в інтегрованих школах або в спеціальних класах, залежно від потреб дитини. Форму навчання визначають служби педагогічної допомоги, тому в якості першого кроку ми рекомендуємо звернутися до служби педагогічної допомоги вашого району.
- Додаткову інформацію про доступні послуги та процес оцінки можна знайти на веб-сторінці УВКБ ООН: https://help.unhcr.org/hungary/education-with-disabilities/
ВСІ РІВНІ ОСВІТИ: НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ:
Які документи мені потрібні, щоб зарахувати дитину до школи?
Навчальні заклади можуть вимагати певні документи для зарахування, серед яких можуть бути такі:
- Заповнена заява, яку зазвичай можна отримати в обраному навчальному закладі
- Свідоцтво про народження дитини
- Документ, що посвідчує особу дитини (наприклад, паспорт, ID-картка)
- Номер медичного страхування дитини (може бути достатнім номер карти тимчасового захисту)
- Документ, що посвідчує Вашу особу (наприклад, паспорт, ID-картка)
- Карта тимчасового захисту або інша карта з дозволом на перебування
- Документи про щеплення
- Свідоцтво про останній закінчений навчальний рік
- Документ із зазначенням адреси
Якщо у вас немає цих документів, будь ласка, не розчаровуйтеся і поясніть свою ситуацію керівництву школи. Як правило, вимушені переселенці стикаються з труднощами у наданні повного пакету документів.
Чи повинна моя дитина бути вакцинована, щоб відвідувати школу?
- В Угорщині існують різні обов’язкові щеплення для кожної дитини, залежно від її віку.
- Рекомендується звернутися до педіатра, щоб обговорити план вакцинації для вашої дитини.
- Під час зарахування дитини до дитячого садка або школи вас можуть попросити показати підтвердження щеплень.
- Якщо ваша дитина була вакцинована в Україні, але у вас немає підтвердження, зверніться за порадою до педіатра.
У якому класі навчатиметься моя дитина?
- Директор школи разом з батьками вирішує, до якого класу буде зарахована дитина.
Це рішення приймається після консультації з батьками, хоча дитину також можуть попросити скласти деякі тести.
Я все ще не знаю, де в Угорщині я зупинюся – що мені робити?
- Ми радимо вам зарахувати дитину до школи/садку за місцем вашого поточного проживання. Якщо ви згодом переїдете в іншу частину Угорщини, вам слід зареєструвати дитину там.
- Дуже важливо, щоб ваша дитина продовжувала навчання і не пропускала школу.
Що станеться, якщо я вирішу повернутися в Україну або переїхати в іншу країну?
- Якщо ви вирішите повернутися в Україну, ви можете скасувати зарахування в Угорщині.
- Будь ласка, повідомте школу про дату вашого від’їзду і запросіть підтвердження відвідування школи вашою дитиною.
Якщо ми повернемося в Україну, чи будуть результати навчання моєї дитини в угорській системі освіти зараховані в українській системі освіти?
- На підставі двосторонньої угоди між Угорщиною та Україною, навчання, проведене в акредитованих державою навчальних закладах, визнається обома країнами. Це означає, що учні, як правило, можуть продовжити навчання в наступному класі після повернення в Україну з Угорщини, якщо вони відповідають вимогам, викладеним в українському законодавстві. Будь ласка, перейдіть за цим ПОСИЛАННЯМ, щоб перевірити угоду (українською мовою).
- Свідоцтва, що підтверджують завершення різних етапів навчання, визнаються рівноцінними в кожній країні.
- Дуже важливо, щоб батьки зберігали записи про попереднє навчання своїх дітей в Україні та Угорщині (тобто табелі, оцінки, бали, дипломи, свідоцтва). У більшості випадків вони будуть враховані під час оцінювання дитини та її зарахування до школи
- Діти та молодь з числа біженців, які навчалися в інших країнах, окрім Угорщини, також можуть отримати підтвердження свого навчання в українській системі освіти після повернення. Міністерство освіти і науки України видало методичні рекомендації для органів управління освітою, в яких роз’яснюється, як діти, що повертаються з-за кордону, можуть підтвердити свою освітню історію в середніх школах за кордоном в українських школах. З методичними рекомендаціями можна ознайомитися тут: ПОСИЛАННЯ.
Чи можу я продовжувати навчання моєї дитини в українській системі освіти онлайн?
- Зарахування до угорських шкіл саме по собі не перешкоджає і не виключає можливості для дітей біженців з України продовжувати навчання в онлайн-режимі за українською програмою. Фактично, відгуки громад свідчать про те, що ця форма навчання залишається популярною: В Угорщині 37% дітей також навчалися за українською навчальною програмою онлайн, відвідуючи угорські школи, а 16% – навчалися виключно за українською навчальною програмою онлайн.
- Дослідження виявили переваги продовження вивчення частин української навчальної програми з предметів, які не викладаються в приймаючій країні, таких як українська мова, історія та культура, оскільки вони зберігають зв’язок з мовними та культурними аспектами країни походження.
- Міністерство освіти і науки України дозволяє дітям продовжувати відвідувати онлайн-уроки як учням дистанційної форми навчання, екстернату, домашньої освіти або за індивідуальною освітньою траєкторією. Іспити та оцінювання зазвичай організовуються онлайн для певних класів. Додаткову інформацію можна знайти на їхній веб-сторінці: https://mon.gov.ua/
- Коли мова йде про онлайн-освіту, потрібно враховувати, що зарахування вашої дитини до українського дистанційного навчання не повинно означати, що ви не зараховуєте її до сертифікованого навчального закладу в Угорщині. Обов’язкова освіта не може бути реалізована через незареєстровані школи, школи під керівництвом громади або повністю онлайн школи.
- Крім того, ви повинні враховувати навантаження дітей, якщо вони одночасно навчаються в угорській школі та за українською навчальною програмою. Предмети, які викладаються як в приймаючій країні, так і в українській системі освіти – наприклад, математика та природничі науки – мають вивчатися лише в школі приймаючої країни, де навчається дитина.
Якщо моя дитина навчається виключно в українській дистанційній школі та/або позашкільних програмах, чи виконує вона свої освітні зобов’язання в Угорщині?
- Ні, неформальні освітні програми[1] та онлайн-навчання не приймаються і не замінюють обов’язкову шкільну освіту в Угорщині.
- Деякі організації пропонують очне навчання за українською навчальною програмою, яке викладають українські вчителі. Важливо перевірити, чи визнаються ці освітні програми угорською владою, а також Міністерством освіти і науки України. Крім того, фінансування деяких із цих шкіл у певних випадках обмежене або може бути припинене, що змусить їх рано чи пізно припинити свою діяльність.
- Ви повинні оцінити якість і безперервність цих варіантів освіти, перш ніж розглядати їх для своїх дітей. Якщо ви розглядаєте додаткові форми освіти на додаток до освіти в національній шкільній системі, ви повинні переконатися, що будь-яке навчання, яке відбувається, визнається і винагороджується офіційними оцінками або сертифікатами, щоб захистити своїх дітей від втрати атестатів і уникнути відсутності документації про академічні досягнення та навички.
[1] Освітні програми, що відбуваються поза межами шкільної системи навчання, такі як позашкільні програми, додаткові заняття або інші освітні програми, що пропонуються організаціями, які не визнані як навчальні заклади.
Що станеться, якщо я маю тимчасовий захист в Угорщині, але вирішу не зараховувати свою дитину до угорської системи освіти?
Якщо дитина віком від 3 до 16 років не зарахована до угорського дитячого садка або школи, на батьків або законних опікунів дитини може бути накладено штраф (від 5,000 до 150,000 форинтів) за вчинення незначного правопорушення. [1]
Якщо дитина навчається в угорській школі, але пропустила більше 10 годин без поважних причин, школа повідомить про це Службу у справах сім’ї та дітей. Якщо відсутність перевищує 50 годин, залучається орган опіки та піклування. У таких випадках органи влади з’ясовують у сім’ї причини відсутності та потенційну підтримку, яку може отримати сім’я.
[1] Посилання на статтю 247 (1) Закону II від 2012 року Про незначні правопорушення
Що станеться, якщо я вирішу відкликати свій статус тимчасового захисту, щоб уникнути обов’язкового зарахування моєї дитини до школи?
Не рекомендується відмовлятися від статусу тимчасового захисту для того, щоб уникнути обов’язкового відвідування школи. Якщо ви плануєте залишитися в Угорщині на більш тривалий період, важливо, щоб ви і ваша дитина мали законні підстави для перебування в Угорщині. Тимчасовий захист дає вам право на проживання в Угорщині та доступ до важливих послуг, таких як медичне обслуговування та фінансова підтримка.
Де я можу знайти більше інформації?
- “Safe in Hungary” website: https://safeinhungary.gov.hu/en/stay/education
- Веб-сайт допомоги УВКБ ООН в Угорщині: https://help.unhcr.org/hungary/help/education/
- Міністерство освіти і науки України: https://mon.gov.ua/
Хто може допомогти мені з перекладом?
Ви можете замовити послугу усного перекладу МОМ, заповнивши цю ФОРМУ. Послуги усного перекладу слід замовляти в обґрунтованих випадках. Під час бронювання, будь ласка, вкажіть причину звернення за послугою усного перекладу.
Порада: Використовуйте браузер для автоматичного перекладу веб-сайтів з угорської на українську мову та додаток Google Перекладач або інші телефонні додатки з голосовим перекладачем для перекладу вашого голосу або тексту.
Де я можу отримати подальшу підтримку або допомогу в процесі зарахування?
Будь ласка, спершу спробуйте зарахувати дитину самостійно або за допомогою члена громади, якому ви довіряєте чи друа. Якщо ви продовжуєте стикатися з труднощами, не отримали відповіді на свої запитання, ви можете повідомити про це координатора Робочої групи з питань інклюзії, який розгляне ваш випадок і вживе подальших заходів. Щоб розпочати цей процес, будь ласка, зверніться на безкоштовну лінію допомоги УВКБ ООН що доступна угорською, українською та англійською мовами з 8 до 17 години (з понеділка по п’ятницю).
Гаряча лінія допомоги біженцям УВКБ ООН: +36 80 984 583
Email контакт: [email protected]
У відповідності до Болонської системи навчальні програми пропонуються на трьох рівнях: програма базової підготовки (BA, BSc), програма магістерського рівня (MA, MSc) та програма докторського рівня (PhD, DLA).
Європейська кредитно-трансферна система (ECTS) є єдиною існуючою кредитною системою в Угорщині. Завдяки Європейській кредитно-трансферній системі (ECTS), яка була запроваджена у вересні 2003 року, кредити та ступені, отримані в Угорщині, можна переносити в інші європейські навчальні заклади і навпаки. На додаток до диплома студенти також отримують спеціальний додаток, який визнається в усьому Європейському Союзі.
Детальну інформацію про вищу освіту в Угорщині, університети та практичну інформацію про життя в Угорщині ви знайдете на сайті Study in Hungary:
http://studyinhungary.hu/
1. Де я можу знайти інформацію про доступні вищі навчальні заклади в Угорщині та як подати заявку?
Будь ласка, перевірте наведене нижче посилання, де ви можете здійснити пошук серед навчальних закладів та університетів Угорщини.
https://www.felvi.hu/felveteli/szakok_kepzesek
Весь процес вступу відбувається в електронному вигляді. Вам потрібно подати заяву через електронний вступ (E-admission), доступний на сайті Felvi.hu, який вимагає ідентифікації на порталі клієнта (ügyfélkapu). Якщо у вас виникли проблеми з реєстрацією на порталі клієнтів або електронним допуском через закінчення терміну дії вашої картки тимчасового захисту, будь ласка, зв’яжіться особисто з клієнтською службою Національного генерального директорату з питань політики у справах іноземців.
2. Які мінімальні вимоги для вступу?
Тільки ті, хто набрав мінімальну кількість балів, можуть бути зараховані на дану спеціальність. Це визначається кожним університетом і зазвичай залежить від кількості абітурієнтів та кількості місць (тобто пропускної спроможності) закладу.
Бакалаврат та нерозділені довгі програми максимальний бал: 500 балів
Підсумковий бал абітурієнта розраховується на основі успішності в середній школі та/або балів за випускні іспити. Існують різні способи підрахунку загальної кількості балів, і ви можете вибрати найбільш вигідний для вас. Додаткові бонусні бали також можна отримати за різні досягнення.
Будь ласка, прочитайте більше про способи підрахунку балів: https://www.felvi.hu/felveteli/jelentkezes/felveteli_tajekoztato/FFT_2024A/pontszamitas
3. Які документи потрібні?
Ознайомитися з процедурою вступу в Угорщині можна на сайті felvi.hu англійською мовою. https://www.felvi.hu/pub_bin/dload/FFT_23A/Felvi_kisokos_angol_2023_ENG.pdf
Загалом, необхідні документи наведено нижче, більш детальну інформацію можна знайти в Посібнику зі вступу:
- Всі сторінки свідоцтва/атестату про здобуття повної загальної середньої освіти;
- Додаток до свідоцтва/атестату про здобуття повної загальної середньої освіти з предметами та результами;
- Для підрахунку навчальних балів – сторінки оригіналу річного табеля з усіма результатами на кінець року, які надають достовірні докази тривалості навчання та успішного виконання навчальних вимог для вступу на бакалаврат;
- Для іноземних документів, виданих іншою мовою, ніж англійська, німецька або французька, необхідно подати копію завіреного перекладу на угорську мову; ≥ будь-який документ, що підтверджує нарахування бонусних балів;
- Кваліфікація вищої освіти – перевірити, чи можна зарахувати бали за диплом і за яких умов, можна в “Переліку університетів і коледжів”;
- Будь-які інші документи, необхідні для належної оцінки заявки (наприклад, документ, що підтверджує зміну прізвища, підтвердження сплати вступного внеску);
- Будь-який конкретний документ, який вимагає вищий навчальний заклад для обраного курсу (курсів) – можна перевірити в оголошенні навчального закладу (наприклад, довідка про стан здоров’я).
4. Які атестати про середню освіту визнаються в Угорщині для вступу до університетів, якщо я закінчив навчання в Україні або в інших країнах?
Для українських біженців приймаються такі атестати про повну загальну середню освіту:
- Атестат про повну загальну середню освіту (’Атестат’ – до 2018),
- Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти (’Свідоцтво’ – після 2019),
- Диплом молодого спеціаліста (szakmai érettségi bizonyítvány).
Детальніше про необхідні документи за країною та про те, як перераховуються навчальні досягнення за угорською системою, можна дізнатися за наступним посиланням. https://www.felvi.hu/felveteli/jelentkezes/felveteli_tajekoztato/FFT_2024A/kulfoldi_vegzettsegek/orszagok_szerint/ukrajna
5. Які дедлайни?
Зазвичай, дедлайн подачі заявок – лютий кожного року, конкретні дедлайни кожного навчального року завжди публікуються на сайті felvi.hu.
6. Чи є можливість отримати стипендію для біженців в Угорщині?
Громадський фонд Темпус управляє кількома стипендіями, доступними для іноземних студентів. Ми перерахували тут деякі з основних програм, але для отримання додаткової інформації, будь ласка, звертайтеся безпосередньо до Фонду.
Контакти:
Адреса: 1. Kéthly Anna tér, Budapest, HU-1077
Поштова адреса: PO. 508., Budapest 70., HU-1438
Телефон: (+36 1) 237-1300
Fax: (+36 1) 239-1329
Infoline: (+36 1) 237-1320
Електронна пошта: [email protected]
Webpage: https://tka.hu/english
Stipendium Hungaricum: Стипендіальна програма Stipendium Hungaricum була започаткована у 2013 році урядом Угорщини з метою надання можливості іноземним студентам здобувати вищу освіту в Угорщині. Основна місія програми – збільшити кількість іноземних студентів в Угорщині та заохотити угорські вищі навчальні заклади залучати іноземних студентів.
Підпрограма “Студенти в зоні ризику” є доповненням до стипендіальної програми Stipendium Hungaricum і знаходиться під наглядом Міністерства закордонних справ і торгівлі та управляється Громадським фондом “Темпус”. Її метою є надання допомоги українським студентам та докторантам, чиє навчання або дослідження було перервано через війну, катастрофу, переслідування тощо. Для студентів, які залишили Україну через війну, підпрограма надає стипендії для навчання в угорських вищих навчальних закладах. Ця заявка відкрита для громадян України, які бажають здобути вищу освіту в угорському вищому навчальному закладі. Можливість також відкрита для тих, хто вже здобував вищу освіту раніше, а також для тих, хто має лише атестат/свідоцтво про повну загальну середню освіту.
Стипендія включає звільнення від сплати за навчання, щомісячну стипендію (близько 110 євро), покриття витрат на проживання в Угорщині, покриття витрат на житло та медичне страхування. Будь ласка, зверніть увагу, що фінансовий пакет стипендії не покриватиме ваших повних витрат на проживання в Угорщині.
Оголошення та детальна інформація про процедуру подання заявок, необхідні документи та критерії відбору доступна на сайті програми: https://stipendiumhungaricum.hu/studentsatrisk/
Стипендія угорської діаспори: Основна місія Стипендії угорської діаспори полягає у зміцненні зв’язків між угорськими діаспорними громадами та Угорщиною шляхом надання доступу молодим людям, які проживають в угорських діаспорах, до навчальних програм в Угорщині. Вперше прийом заявок на отримання стипендії угорської діаспори був оголошений у листопаді 2020 року для участі у вступному процесі 2021/2022 навчального року. Її головна мета – підтримати тих, хто бажає заново відкрити для себе угорську спадщину та відновити зв’язок з нею, а також стати професіоналами в галузі, яка може сприяти процвітанню їхньої діаспорної спільноти. Географія програми: всі країни світу, окрім країн Європейського Союзу, Республіка Сербія та Закарпатська область України.
Умови стипендії: безкоштовне навчання, щомісячна стипендія (за запитом), покриття витрат на проживання, медичне страхування, покриття витрат на проїзд (за запитом, одноразове покриття витрат на проїзд, якщо відстань між Будапештом та місцем проживання заявника становить 8 000 км або більше).
Оголошення про конкурс та інші корисні документи можна знайти на сайті програми: https://diasporascholarship.hu/en/apply/.
Makovecz Programme, якою керує Фонд Темпус, також дозволяє угорським студентам, викладачам і фахівцям вищої освіти із Закарпаття брати участь у здобутті вищої освіти в Угорщині та в усьому Карпатському басейні. Програма надає гранти для покриття стипендії учасникам та підтримки їхніх близьких родичів. https://kmf.uz.ua/hu/makovecz-osztondijprogram/
Стипендія імені Хуньяді Яноша (Hunyadi János Scholarship) надає можливість студентам, які проживають в угорській діаспорі, взяти участь у програмах вищої освіти в Угорщині, які є “дефіцитними курсами”, що не викладаються угорською мовою за межами країни. Заявки на стипендію можуть подавати студенти, зараховані на денну форму навчання на бакалаврські програми або одноциклові програми. Оголошення про конкурс містить умови конкурсу та іншу детальну інформацію, яка завантажується в кожному конкурсному періоді на веб-сайт Громадського фонду Темпус, що координує конкурс: https://tka.hu/palyazatok/17551/hunyadi-janos-osztondij
Також рекомендується уточнити в приймальній комісії обраного університету, чи є доступні стипендії для біженців, багато університетів пропонують.
7. Які навчальні програми доступні в Угорщині для біженців?
Ініціатива відкритого навчання Olive пропонує для дорослих освітню програму вихідного дня для біженців. Вона спрямована на створення безпечного та інклюзивного навчального простору в умовах, подібних до університетських, для людей, які зазнали переміщення, включаючи шукачів притулку та осіб зі статусом біженця. З 2016 року ця ініціатива проводить програми для переміщених слухачів у Будапешті та Відні, для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте їхній веб-сайт: https://openeducation.group/
Ініціатива “Невидимий університет для України” (Invisible University for Ukraine Initiative) започаткована Центральноєвропейським університетом, – це сертифікатна програма (що пропонує кредити ECTS) для студентів молодших і старших курсів бакалаврату (бакалавр) і магістратури (магістр і доктор філософії) з України, чиє навчання постраждало від війни, незалежно від того, чи вони все ще проживають в Україні чи перебувають за межами своєї країни. Програма не має на меті замінити чи продублювати існуючі освітні можливості в українських університетах, а радше підтримати їх, заповнивши прогалини, що тимчасово виникли через російське вторгнення. Програма розроблена у гібридному форматі (онлайн-навчання з можливістю коротких очних візитів до Будапешту у вигляді зимової та літньої шкіл).https://democracyinstitute.ceu.edu/teaching-training/invisible-university-ukraine-iufu
Можливості також доступні в рамках програми Erasmus+. Громадський фонд Темпус надає підтримку у прийнятті українських студентів та іноземних студентів з інших країн, викладачів та співробітників вищих навчальних закладів, які прибувають до Угорщини в рамках програми Erasmus+. Підтримка вхідної мобільності для українських учасників є новим елементом програми. Згідно з інформацією, наданою Європейською Комісією, студенти, які були змушені виїхати з України через війну, можуть отримати підтримку Erasmus протягом максимум 12 місяців за один навчальний цикл відповідно до загальних правил програми.
Грант CEEPUS Freemover надає можливість для навчання за кордоном, дослідницької діяльності та короткострокової студентської мобільності в країнах Центрально-Східної Європи та Західних Балкан для українських студентів та викладачів. Більш детальну інформацію можна отримати на сайті Громадського фонду Темпус. https://www.tka.hu/new/17735/ceepus-scholarship-programmes-support-refugees-from-ukraine-to-participate-in-hungarian-higher-education
8. Де я можу отримати допомогу з моєю заявкою?
Процес вступу до університету: На будь-якому етапі вступної кампанії клієнтська служба (служба підтримки) надає допомогу абітурієнтам та потенційним абітурієнтам щодо технічних аспектів подачі заявки та правил вступної кампанії. Телефон: (+36 1) 477 31 31
Електронна пошта: [email protected]
Служба підтримки (особисто): XII. Budapest, Maros str. 19–21. (Вхід з вулиці);
Години роботи: Пн-Чт: 8:00-12:00 та 13:00-16:00, пт: 8:00-13:30.
Інформацію щодо загальних питань, пов’язаних з процедурою вступу, можна також отримати за телефоном Урядової гарячої лінії: 1818 (Меню: 1 – мова, далі 7 – інформація про вступ до вищих навчальних закладів).
Визнання шкільних атестатів. З питань визнання іноземних атестатів та дипломів ви можете звернутися до Центру угорської еквівалентності та інформації Управління освіти.
Адреса: 1122 Budapest, Maros u. 19-21.
Телефон: (06 1) 374-2212
Електронна пошта: [email protected]
Веб-сайт: www.oktatas.hu/kepesitesek_elismertetese/meik_oldalak