Mültecilerin hakları


Geri göndermeme

Bu, tüm mültecilerin temel hakkıdır. Irkınız, dininiz, milliyetiniz, belirli bir sosyal gruba aidiyetiniz veya siyasi görüşünüz nedeniyle sınır dışı edilemez veya hayatınızın ya da özgürlüğünüzün tehlikede olabileceği bir ülkeye geri gönderilemezsiniz. Kanada talebinizi kabul ederse, “korunan kişi” statüsüne sahip olursunuz. Bu, Kanada’da kalabileceğiniz ve Kanada’da daimi ikamet etmek için başvurabileceğiniz anlamına gelir. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.

 


Resmi Kimlik

Kanada Hükümeti, ülkede kalışınıza izin vermek için size bir kimlik belgesi vermekle yükümlüdür. Yaşı, cinsiyeti veya cinsiyeti ne olursa olsun her kişi belgelendirilmelidir.

Mülteci koruması talebiniz Kanada Göçmenlik ve Mülteci Kurulu (IRB) tarafından kabul edilirse, statünüzü kanıtlamak için kullanabileceğiniz resmi bir mektup veya belge alacaksınız. Yurtdışında seçilmiş ve Kanada’ya mülteci olarak yerleştirilmiş koruma altındaki bir kişiyseniz, “Kalıcı İkamet Onayı” adı verilen bir belge alacaksınız. Daha sonra size bir Daimi İkamet Kartı (PR kart) gönderilecektir.

Sınırdışı Öncesi Risk Değerlendirmeniz olumlu olduğu için korunan bir kişiyseniz, “Statü Doğrulaması” adı verilen bir belge alacaksınız.

Bu belgelerin her biri Kanada’daki statünüzü kanıtlamak için kullanılabilir.


Ayrımcılık yapmama

Etnik köken, ten rengi, cinsiyet, dil, cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği, engellilik, din, siyasi görüş, milliyet, sosyo-ekonomik konum, doğum yeri veya diğer kişisel özellikler ne olursa olsun ayrımcılığın olmadığı bir ortamda yaşama hakkına sahibiz.

Kanada Haklar ve Özgürlükler Şartı, Kanada’daki bireylerin

  • din, düşünce, ifade, basın ve barışçıl toplanma özgürlüğü;
  • siyasi faaliyetlere katılma hakkı ve demokratik bir hükümet hakkı;
  • Kanada içinde dolaşma ve yaşama ve Kanada’yı terk etme özgürlüğü;
  • yaşam, özgürlük ve güvenlik hakkı gibi yasal haklar;
  • eşitlik hakkı ve
  • dil hakları

Haklarınızdan birinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız, mahkemeye veya bir insan hakları komisyonuna şikayette bulunarak yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Kanada İnsan Hakları Komisyonu web sitesini ziyaret edin.


Bankacılık hizmetlerine erişim

Mülteciler, kamu ve özel bankacılık hizmetlerinde herhangi bir Kanadalı ile aynı haklara sahiptir. Başka bir deyişle, bir banka hesabı açabilir, para transferi yapabilir ve diğer tüm bankacılık hizmetlerine erişebilirsiniz.


Sağlık

Bir mülteci olarak, Kanada vatandaşlarının yararlandığı sağlık sigortasından yararlanma hakkına sahipsiniz. Sağlık hizmetleri her eyaletin sorumluluğundadır, eyaletinizde sağlık kartına nasıl başvuracağınız hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.


İstihdam

Mülteciler Kanada’da çalışma hakkına sahiptir. Ancak, henüz daimi ikamet sahibi veya Kanada vatandaşı değilseniz, daimi ikamet izni alana kadar çalışma izni başvurusunda bulunmanız veya mevcut çalışma izninizi yenilemeye devam etmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.


Eğitim

Eğer 18 yaşından küçük çocuğunuz varsa, okula gitmeye otomatik olarak hak kazanacaklardır. Kanada’daki tüm çocuklar okula gitme hakkına sahiptir. 18 yaşında veya daha büyükseniz ancak henüz daimi ikamet statünüzü almadıysanız, okula gitmek için öğrenci izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.


Seyahat Özgürlüğü

Kanada’da serbestçe seyahat ve nerede yaşamak istediğinizi seçme hakkına sahipsiniz. Kanada dışına seyahat etmek isterseniz, Kanada hükümetinden Mülteci Seyahat Belgesi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruya ilişkin daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.


Access to justice

Tüm mülteciler, ayrımcılığa maruz kalmadan hukuki danışmanlık alma ve dinlenilme hakkına sahiptir. Yardıma ihtiyacınız olan hukuki bir sorununuz varsa, bulunduğunuz ildeki Adli Yardım Birimi ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.


Sosyal yardım ödenekleri

Mülteciler, eyalet mevzuatına bağlı olarak sosyal yardım ödeneği almaya hak kazanabilirler. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.


Daimi İkamet ve Vatandaşlık

Sığınma başvurunuz kabul edilir ve mülteci olarak tanınırsanız, kararınızı aldıktan hemen sonra Kanada’da daimi ikamet başvurusunda bulunma hakkına sahipsiniz. Kanada’da olup olmadıklarına bakılmaksızın, bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınızı ve eşinizi bu daimi ikamet başvurusuna dahil edebilirsiniz. Başvuruya ilişkin daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.

Bir mülteci, daimi ikamet iznini almışsa ve vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce yılda herhangi bir asgari gün sayısı aranmaksızın son 5 yılın 3’ünde daimi ikamet sahibi olarak Kanada’da fiziksel olarak bulunmuşsa Kanada vatandaşlığı için başvurabilir. Vatandaşlık başvurusunda bulunduktan sonraki 5 yıl içinde daimi ikamet sahibi olmadan önce (geçici ikamet sahibi veya koruma altındaki kişi olarak) Kanada’da geçirilen günler, en fazla 1 yıla (365 gün) kadar yarım gün olarak sayılır. Başvuruya ilişkin daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki web sitesini ziyaret edin.


Aile Birleşimi

Kanada Hükümeti tarafından resmi olarak mülteci olarak tanındıktan sonra, bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyelerinizi daimi ikamet başvurunuza dahil etme hakkına sahipsiniz.

Aile birleşimi nedir?
Aile birleşimi, mültecinin akrabalarının Kanada dışında yaşadığı durumlarda aile birliğini korumanın bir yoludur.

Aile birleşimi kapsamında hangi aile üyeleri ülkeye getirilebilir?

  • Bakıma muhtaç çocuklar;
  • Eş veya nikahsız eş;
  • Bakmakla yükümlü olunan bir çocuğun bakmakla yükümlü olunan çocuğu.

Başvurularınız aynı anda işleme alınacaktır. Bakmakla yükümlü olunan aile üyelerinin iltica süreciniz sırasında beyan edilmiş olması gerekir, birkaç istisna geçerlidir.

Kanada tarafından mültecilik statüsü tanınmış biri olarak, kendi daimi ikamet başvurunuz sırasında bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyelerinizi sürece dahil etmek istemezseniz, Aile Sınıfı sponsorluğunun mali gerekliliklerini karşılamak zorunda kalmadan bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için süreci başlatmak üzere daimi ikamet statüsü aldığınız tarihten itibaren bir yıla kadar süreniz olacaktır, ancak işlem ücretlerini ödemeniz gerekecektir.

Kendiniz ve aile üyeleriniz için başvurunuzu nasıl yapacağınızı öğrenmek için lütfen aşağıdakiweb sitesini ziyaret edin.