Kanada BMMYK Ofisi Hakkında

BM Mülteci Ajansı BMMYK, mülteciler, zorla yerinden edilmiş topluluklar ve vatansız insanlar için hayat kurtarmaya, hakları korumaya ve daha iyi bir gelecek inşa etmeye adanmış küresel bir kuruluştur. BMMYK 140’tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. 

BMMYK onlarca yıldır pek çok ülkede krizlerle karşı karşıya kalmıştır. Sığınmacılara, mültecilere, ülke içinde yerinden edilmiş ve vatansız insanlara hayat kurtaran yardımlar sağladık. Evlerinden ayrılmak zorunda kalan milyonlarca insan için BMMYK hayat kurtarmakta ve daha iyi bir gelecek inşa etmektedir. 

1951 Mülteci Sözleşmesi, çalışmalarımızın temelini oluşturan en önemli hukuki belgedir. Kanada da dahil olmak üzere 145 taraf Devlet tarafından onaylanan bu sözleşme, “mülteci” terimini tanımlamakta ve yerinden edilmiş kişilerin haklarının yanı sıra Devletlerin bu kişileri korumaya yönelik yasal yükümlülüklerini ana hatlarıyla belirlemektedir. 

Kanada’daki ofisimiz 1976 yılında kapılarını açmıştır ve dört temel alanda çalışmaktadır: 

  • Koruma: Mülteciler ve sığınmacılar için en yüksek koruma standartlarını teşvik etmek amacıyla Kanada iltica uygulamalarını ve politikalarını gözlemliyoruz. 
  • Çözümler: Mültecilerin hayatlarını onurlu ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacak kalıcı çözümler buluyoruz. Bu çözümler gönüllü geri dönüş, yerleştirme ve entegrasyonu içerebilir. 
  • İletişim: Kanadalıları mültecilerin ve diğer yerinden edilmiş kişilerin durumu ve BMMYK’nın sahadaki çalışmaları hakkında bilgilendiriyor ve eğitiyoruz. 
  • Bağış Toplama: Kanada halkını ve Kanada Hükümetini dünya çapındaki BMMYK programlarına mali yardım sağlamaya teşvik ediyoruz. 

Bize ulaşın! Özel dosyanız veya sığınma talebi süreci hakkında sorularınız varsa, lütfen [email protected] adresinden e-posta yoluyla bizimle iletişime geçin.  

Kanada’da BMMYK’nın bireysel vakalarla ilgili süreçlere dahil olmadığını lütfen unutmayın. Sığınma talebinizle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, bu kılavuzda listelenen birçok kuruluştan birinden yardım almalısınız.

BMMYK Kanada Ofisi, sığınmacılar için doğrudan hizmet sunmamaktadır ve ofislerimizle iletişime geçmeniz halinde yardım için sizi Kanada’daki diğer mevcut hizmetlere yönlendirecektir. 

Kanada’daki merkez ofisimiz Ottawa’dadır: 

  • Adres: 280 Albert St #401, Ottawa, ON K1P 5G8 
  • Telefon: +1-613-232-0909 

Ayrıca Montreal, Quebec’te de bir şubemiz bulunmaktadır: 

  • Adres: 200 Boulevard René-Lévesque O, Montréal, QC H2Z 1X4 
  • Telefon: 1-514-496-1637 

Web sitesi