Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyelilerin bilgilerinin güncellenmesi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM), 2016 sonu itibarıyla, kayıtları sırasında Suriyelilerden alınan bilgilerin güncellenmesi ve eksik bilgilerin tamamlanması vasıtasıyla geçici koruma altında Türkiye’de ikamet eden Suriyelilerin güncelleme çalışmasını gerçekleştirmektedir. Bu proje 2018 yılında da devam etmektedir.

31 Aralık 2016 tarihinde veya öncesinde kayıtlarını tamamlamış olan geçici koruma altındaki tüm Suriyeliler güncelleme kapsamındadır. Güncelleme çalışması aşamalara ayrılmıştır ve farklı zamanlarda ülkenin tamamında gerçekleştirilecektir.

Güncelleme çalışması, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda valiliklerimiz bünyesinde taşra teşkilatı olarak yer alan İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Bu çalışma, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından desteklenmektedir.

Önemli duyuru: Güncelleme ücretsizdir.

Randevu almaktan mülakatınız tamamlanıncaya kadar geçen süreç sırasında kimse sizden herhangi bir ücret ödemenizi istemez.

Güncelleme için size hızlandırılmış bir randevu alabileceğini iddia eden hiç kimseye güvenmeyin ve randevu almak için burada belirtilen yöntemleri takip ediniz.

Güncelleme merkezinde herhangi bir istismarla veya kötü muameleyle karşılaşırsanız, bu merkezlerde şikâyet kutuları olduğunu unutmayın, tüm şikâyetler incelenmektedir.

Önemli duyuru: Güncelleme zorunludur.

Türkiye’de aşağıda listelenenler dahil, hizmetlerden ve yardımlardan faydalanmaya devam etmek için bilgilerinizin güncellenmesi gerekmektedir:

  • Barınma
  • Sağlık
  • İstihdam
  • Eğitim
  • Sosyal yardım
  • Ve diğer kamu hizmetleri


Veri Güncelleme Çalışması hakkında açıklayıcı videoları buradan izleyebilirsiniz.


Güncelleme çalışmasına giriş

Güncelleme nedir ve neden verilerimiz güncellenmektedir?

Güncelleme, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk kayıt sırasında siz ve aileniz hakkında toplanan verilerin yine GİGM tarafından güncellenebileceği bir süreçtir ve geçici koruma statüsü sahibi bir Suriye vatandaşı olarak Türkiye’de size yönelik hizmetlere ve yardımlara ilişkin güncel ve kullanışlı bilgiler sunulması için imkân sağlar.

Kayıt tarihinizden beri yeni doğum, ölüm, evlilik, Türkiye’den ayrılma veya adres/iletişim bilgileri değişikliği gibi değişiklikler yaşamış olabilirsiniz ve bu bilgilerin güncelliğinin sağlanması sizin için iyi bir fırsattır. GİGM ihtiyaçlarınızı tespit etmek ve hizmetlere erişiminizle (eğitim, sağlık, çalışma ve yardım alma) ilgili gerekli bilgilendirme ile yönlendirmeleri yapmak için bu çalışmayı yapmaktadır.

Neden güncellemeye katılmalıyım ve katılmazsam ne olur?
Güncellemeye katılmak size ve ailenize ülkemiz (Türkiye) tarafından sağlanan hizmetler ve yardımlara erişim sağlamaya devam etmeniz için yerine getirmeniz gereken bir sorumluluktur. Eğer katılmazsanız, GİGM geçici koruma statünüzü dondurabilir. Bu da sizi yasadışı statüsüne sokacak ve haklara, hizmetlere ve mevcut yardımlara erişiminizi engelleyecektir.

Güncelleme işleminiz tamamlandıktan sonra yeni bir geçici koruma kimlik belgesi alacaksınız.

Dosyamdaki bilgilere kimin erişimi olacak?

Kişisel verilerin korunmasına dair mevzuat çerçevesinde kişisel veriler korunmaktadır.

Güncellendikten sonra üçüncü bir ülkeye yerleştirilecek miyim?

Güncelleme işlemini tamamlamak üçüncü ülkeye yerleştirme ile bağlantılı değildir. Güncelleme çalışmasıyla özel ihtiyaç sahibi kişilerin, hassas durumda olanların ve ailelerin ihtiyaçları tespit edilebilecektir.


Güncelleme çalışmasında kimlerin yer alması gerekir?

Bu güncelleme çalışmasına kimlerin gelmesi gerekiyor?

31 Aralık 2016 tarihinde veya öncesinde kayıt altına alınan geçici koruma altında Türkiye’de yaşayan tüm Suriyeliler güncelleme kapsamındadır. Ancak tüm Suriyelilerin aynı zamanda gelmesi beklenmemektedir. Proje aşamalar hâlinde uygulanacaktır, bu nedenle yalnızca söz konusu illerde ikamet eden ve/veya kayıtlı olan Suriyelilerin bu aşamada gelmeleri gerekmektedir.

Türkiye’de uluslararası koruma kapsamında bir sığınmacı veya mülteciysem ve Suriyeli değilsem, yine de güncelleme çalışmasına katılmam gerekiyor mu?

Hayır.

Suriyeliysem, ancak Türk hükümetine kayıt yaptırmadıysam veya sadece ön kayıt işlemini tamamladıysam, yine de güncelleme çalışmasına katılmam gerekiyor mu?

Hayır. Bununla beraber kayıt yaptırmadıysanız İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurarak kayıt olmanız gerekmektedir.

Suriyeli değilsem, ancak Suriye’den gelen mülteci, vatansız veya Filistin uyrukluysam ve daha öncesinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından geçici koruma statüsüne alındıysam, bu çalışmaya katılmam gerekiyor mu?

Evet.

Suriye olmayan birisiyle evlenmiş olan geçici koruma kapsamında bir Suriye vatandaşıysam, ne yapmam gerekiyor?

Suriyeli olmayan ve geçici koruma kapsamında bulunmayan eşinizin güncelleme çalışmasına katılmasına gerek yoktur; sadece sizin ve varsa geçici koruma kapsamındaki çocuklarınızın güncelleme çalışmasına katılmanız yeterlidir.

Güncelleme çalışması nerede ve ne zaman başlayacak?

Güncelleme çalışması, Türkiye’nin farklı illerinde farklı zamanlarda gerçekleştirilecektir.

Güncelleme çalışmasına başlayan güncelleme merkezlerini ve bu merkezlerin nerede olduğunu öğrenmek için güncelleme merkezleri bilgi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. (Bulunduğunuz ilde güncelleme çalışması henüz başlamadıysa, lütfen bu sayfayı daha sonra tekrar ziyaret edin. Bulunduğunuz ilde güncelleme çalışması başladığınızda yetkili makamlar tarafından size bilgi verilecektir.)


Güncelleme için randevu alma

Kendim/ailem için nasıl randevu alabilirim?

Üç şekilde randevu alabilirsiniz:

(1) Güncelleme merkezine giderek randevu almak istediğinizi resepsiyoniste bildirebilirsiniz.

(2) https://e-randevu.goc.gov.tr internet sitesinden randevu alabilirsiniz.

(3) 157 çağrı merkezini arayarak telefonla randevu alabilirsiniz.

İstisnai olarak, 98 kimlik numarası ile başlayan kimlik sahiplerine, yaşanabilecek teknik sıkıntılardan dolayı en yakın güncelleme merkezinden randevu almaları önerilmektedir. (Ön Kayıt Belgesi bulunan kişiler bu kapsamda olmayıp sadece Geçici Koruma Kimlik Belgesi / Yabancı Tanıtma Belgesi bulunan kişiler bu kapsamdadır.)

Aile reisinin veya eşinin veya bakmakla yükümlü olunan bir yetişkinin yukarıdaki üç yöntemden birisiyle randevu alması yeterlidir. Sizin adınıza randevu alması için çocuklarınızı, arkadaşınızı veya akrabanızı göndermeyin.

Güncelleme için kayıtlı olduğum şehirde mi yoksa hâlihazırda ikamet ettiğim şehirde mi randevu almalıyım?

Kayıt yaptırdığınız şehirden taşındıysanız yeni yerinizde güncelleme yaptırabilirsiniz; kayıt yaptırdığınız şehre geri dönmenize gerek yoktur. Güncelleme sırasında yeni adresinizi verdiğinizden emin olun. Kira sözleşmesi, elektrik, su, doğalgaz faturası veya muhtarlıklardan alınan adres beyan formu gibi adresinizi kanıtlayacak bir belgeniz varsa yeni adresinizi doğrulamak için yanınızda getiriniz.

Tüm destekleyici belgelerinizi ve pasaport, ulusal kimlik, geçici koruma kimlik kartı, ehliyet, vs. gibi tüm resmi kimlik belgelerinizi yanınızda getirdiğinizden emin olunuz.

Ben ve/veya ailem güncelleme için randevu almazsak ne olur?

Randevu alınması güncelleme merkezlerinde sizin ve ailenizin işlemlerinin etkili bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır. Merkezlerde bir günde verileri güncellenecek kişi sayısı bellidir. Eğer randevu almadan gelirseniz, o gün güncellenmeniz mümkün olmayacaktır ve merkeze başka bir gün geri dönmeniz gerekecektir. Önceden randevu alarak zaman kazanın ve randevu tarihinde bütün aile fertlerinizle birlikte randevu tarihinizde merkeze gelin. Eğer güncellemeye katılmazsanız, GİGM geçici koruma statünüzü dondurabilir. Bu da sizi yasadışı bir statüye sokacak ve haklara, hizmetlere ve mevcut yardımlara erişiminizi engelleyecektir.


Güncelleme randevunuzda hazır bulunma

Ben ve/veya ailem randevu alır, ancak belirli bir nedenle randevu günü gelemezsek ne olur?

Bu durumda aile reisinin veya eşinin veya bakmakla yükümlü olunan bir yetişkinin en kısa zamanda aileniz için alınmış randevunuzu yenilemesi gerekmektedir. Broşürde yer alan 3 farklı yoldan randevunuzu yenilemeniz mümkündür. En fazla üç randevu alabilirsiniz, üçüne de gelmezseniz hak ve hizmetlere erişimleriniz kısıtlanabilir. Lütfen randevu tarihinde güncelleme mülakatına gelerek kaydınızı güncelleyiniz.

Aile fertlerimden birisi veya birden fazlası randevuya gelemez, ancak geri kalanlarımız gelebilirse ne olur?

Bu durumda, gelemeyen kişi(ler) yeniden randevu almalıdır. En fazla üç randevu alabileceğinizi unutmayınız, bu randevulara gelmezselerse, bu kişilerin hak ve hizmetlere erişimleri kısıtlanabilir.

Benim veya aile fertlerimden birisinin güncelleme merkezine gelmesine olanak tanımayacak bir engeli veya sağlık sorunu varsa ne yapmalıyız?

Bu durumda ilinizde belirtilmiş merkezlere gidin ve durumunuzu onlara açıklayınız; size uygun tavsiyeyi vereceklerdir. Türkiye’deki doktorlardan/hastanelerden alınan sağlık raporları veya Suriyeli makamlardan alınan engellilik kartı gibi durumunuza fayda sağlayacak destekleyici belgeleri yanınızda getirin. Ailenizden hiç kimse randevu almak için merkeze gelemezse, durumunuzu güncelleme işlemini gerçekleştirecek görevlilere bildiriniz. Onlar vasıtasıyla GİGM’ye yönlendireceksiniz.


Güncelleme ile ESSN projesi (Kızılay nakit kartı) arasındaki fark

Güncelleme ile ESSN projesi (Kızılay nakit kartı) arasındaki fark nedir?

Güncelleme ve ESSN farklı projelerdir. ESSN, Acil Durum Sosyal Güvenlik Ağı programıdır ve BM Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortaklaşa olarak uygulanmaktadır. Bu program aracılığıyla geçici koruma kapsamında olan veya diğer uluslararası koruma türleri kapsamında olan ve Türkiye genelinde kampların dışında yaşayan, ilgi alanındaki ve hassas durumdaki kişilere nakit yardımı sağlanmaktadır. Söz konusu yardım, yardımı almaya hak kazanan her aileye aylık olarak Kızılay kartıyla sağlanmaktadır.

Güncellemem tamamlandığında Kızılay nakit kartı almaya hak kazanacak mıyım?

Yukarıda özetlendiği üzere, güncellemenin amacı ilk kayıt sırasında sizden alınmış olan bilgileri güncellemektir. Güncellenmek, yerine getirmeniz gereken bir sorumluluktur. Güncelleme çalışmasını tamamlamak otomatik olarak Kızılay nakit kartı almaya hak kazanmanızı sağlamaz veya sizin adınıza başvuru sürecini başlatmaz. Kızılay nakit kartı için ayrıca başvuru yapmanız gerekecektir.

Kızılay nakit kartı hakkında daha fazla bilgi için 168 Kızılay çağrı merkezini arayın.


Daha fazla bilgi

Güncelleme konusunda daha fazla bilgi almak için;

Feedback

How can we improve this website? Please feel free to give us feedback if there is any information you believe is missing or could be wise to have on this website.

(Your privacy will be respected and the confidentiality of your answers will be maintained)