Ваше клопотання про визнання біженцем або заяву про надання тимчасового притулку має бути прийнято незалежно від законності Вашого перебування на території РФ, наявності або відсутності документів, що засвідчують Вашу особу. Під час звернення необхідно подати всі наявні документи, а також 2 фотографії 3,5х4,5 см на кожного члена сім’ї. У разі відсутності документа, що посвідчує особу, здійснюється процедура встановлення особи. Якщо в момент звернення за статусом біженця/тимчасовим притулком Ви не можете підтвердити законність Вашого перебування на території РФ (віза/міграційний облік/інше), Ви можете бути притягнуті до адміністративної відповідальності згідно із законодавством РФ.
Якщо Ви не володієте російською мовою, Вам має бути безкоштовно надано перекладача.
Статус біженця (СБ)
Після приймання клопотання підрозділ з питань міграції територіального органу МВС Росії видає Вам довідку про приймання клопотання про визнання біженцем. Потім у Вас візьмуть відбитки пальців і проведуть співбесіду. Протягом п’яти днів територіальний орган МВС Росії повинен попередньо розглянути Ваше клопотання і ухвалити рішення, чи буде воно розглядатися далі – ця стадія називається розглядом “по суті”. За результатами попереднього розгляду видається свідоцтво про розгляд клопотання про визнання біженцем по суті або вручається повідомлення про відмову в розгляді по суті. Розгляд клопотання про визнання біженцем по суті включає в себе додаткові співбесіди, всебічне вивчення причин, через які Ви побоюєтеся повертатися у свою країну, а також усіх обставин Вашої справи, включно з наявністю доказів та інформацією про становище у Вашій країні. Свідоцтво про розгляд клопотання про визнання біженцем по суті видають на 3 (три) місяці, протягом яких має бути ухвалене рішення за Вашим клопотанням. У рідкісних випадках цей термін може бути продовжено ще на 3 місяці; у такому разі свідоцтво про розгляд клопотання про визнання біженцем по суті має бути продовжено. Це свідоцтво є документом, що засвідчує Вашу особу, і підтверджує законність Вашого перебування на території Російської Федерації.
У період розгляду Вашого клопотання або заяви Ви захищені від примусового повернення до Вашої країни. Будь-які спроби висилки або депортації в цей період є серйозним порушенням російського законодавства і Конвенції 1951 р. про статус біженців.
Після розгляду Вашої справи буде прийнято рішення про визнання біженцем або про відмову у визнанні біженцем. Якщо буде прийнято рішення про визнання Вас біженцем, Вам буде видано посвідчення біженця. Статус біженця надається безстроково, 1 раз на рік Ви зобов’язані приходити в підрозділ з питань міграції територіального органу МВС Росії для процедури переобліку.
Тимчасовий притулок (ТП)
Подати заяву про надання тимчасового притулку можна як до, так і після звернення за статусом біженця. Процедура також включає в себе здачу відбитків пальців і співбесіду. Під час приймання заяви про надання тимчасового притулку видають довідку про розгляд заяви про надання тимчасового притулку на 3 (три) місяці або подовжують свідоцтво про розгляд клопотання про визнання біженцем по суті, якщо Ви раніше зверталися за статусом біженця. Довідка або продовжене свідоцтво підтверджують законність Вашого перебування на території Російської Федерації.
Після розгляду Вашої справи буде прийнято рішення про надання тимчасового притулку або про відмову в наданні тимчасового притулку. У разі надання тимчасового притулку Вам буде видано Свідоцтво про надання тимчасового притулку, яке є документом, що посвідчує особу. Тимчасовий притулок надається на строк до 1 (одного) року. Ви маєте право звернутися із заявою про продовження тимчасового притулку, заява про продовження подається не пізніше ніж за 1 (один) місяць до закінчення строку надання тимчасового притулку. В іншому випадку Ви втратите цей статус.
Для отримання посвідчення біженця або свідоцтва про надання тимчасового притулку необхідно пройти обов’язковий медичний огляд.
Визнані біженці та особи, кому було надано тимчасовий притулок, захищені від примусового повернення до своєї країни.
Схема процедури – статус біженця
- Звернення з клопотанням про визнання біженцем (СБ)
- Попередній розгляд клопотання про СБ – 5 днів
- Рішення про відмову в розгляді по суті
- Оскарження в ГУВМ МВС Росії
- Оскарження до суду
- Відмова ГУВМ МВС Росії
- Рішення про прийняття до розгляду по суті
- Розгляд по суті – 3 місяці (продовження на три місяці)
- Рішення про відмову в СБ
- Оскарження в ГУВМ МВС Росії
- Оскарження до суду
- Рішення про надання СБ
- Видача посвідчення біженця
Схема процедури – тимчасовий притулок
- Звернення із заявою про надання тимчасового притулку (ТП)
- Термін – до 3 місяців
- Рішення про відмову в наданні ВУ
- Рішення про надання ВУ
- Оскарження в ГУВМ МВС Росії
- Відмова ГУВМ МВС Росії
- Оскарження до суду