کووید-19

•       اطلاعات اساسی در باره کووید -19

•       توصیه های سازمان بهداشت جهانی

از خود و دیگران در برابر کووید 19 محافظت کنید

اگر شیوع COVID-19 در منطقه شما گزارش شده است ، اقدامات احتیاطی ساده را رعایت کنید: فاصله ایمن با دیگران را حفظ کنید ؛ ماسک بزنید؛ اتاق را به خوبی تهویه کنید ؛ از رفتن به مکان های شلوغ اجتناب کنید ؛ دست هایتان را بشوئید و

هنگام سرفه یا عطسه بینی و دهان خود را با آرنج یا دستمال بپوشانید. به توصیه های مربوط به محل اقامت و کار خود توجه بفرمائید. تمام اقدامات ممکنه را انجام بدهید!

چگونه از خود و دیگران در برابر کووید-19 محافظت کنیم؟

•       حداقل 1 متر از افراد فاصله بگیرید، به خصوص اگر سرفه ، آبریزش بینی یا تب دارند. در داخل خانه، فاصله اضافی باید حفظ شود. هر چه در فاصله  دورتر بمانید ، امن تر است.

•       تلاش کنید پوشیدن ماسک در مکان های پرازدحام تبدیل به یک عادت شود.

مقررات اصلی پوشیدن ماسک

•       قبل از زدن یا برداستن ماسک ، بهداشت دست‌هایتان را انجام دهید.

•       ماسک را طوری بزنید که بینی، دهان و چانه شما را بپوشاند.

ذیلاً اطلاعاتی در مورد اینکه کدام نوع ماسک در موقعیت‌های مختلف مناسب است، بسته به خطر ابتلا به ویروس در منطقه سکونت، محل اقامت یا نوع فعالیت شما، آورده شده است.

• اگر به یکی از گروه های خطر تعلق ندارید، از ماسک پارچه ای استفاده کنید. این امر به ویژه در مواقعی که حفظ فاصله ایمنی غیرممکن است، به ویژه در مکان‌های پرجمعیت ، بسته و دارای تهویه ضعیف، مهم است.

• در موارد زیر از ماسک پزشکی/جراحی استفاده کنید:o سن شما بالای 60 سال است o از بیماری های مزمن رنج می برید o احساس ناخوشایندی دارید. و/یا از یکی از اعضای خانواده که بیمار است  مراقبت می کنید.

• توصیه های دقیق برای مردم در بخش سوالات متداول و همچنین در فیلم های ویدیویی سازمان جهانی بهداشت (به زبان انگلیسی) ارائه شده است. ضمناً بخش پرسش و پاسخ جداگانه ای در خصوص روش استفاده کودکان از ماسک تهیه شده است.

  • ماسک‌های پزشکی وسایل حفاظت فردی ضروری برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که از بیماران مشکوک، احتمالی یا تایید شده COVID-19 مراقبت می‌کنند، به شمار می آید. هنگام انجام تشریفات درمانی که ایجاد ذرات معلق در هوا را به همراه دارد ، باید از ماسک های تنفسی با اندازه دقیق (از قبیل  FFP2، FFP3 ،№ 95 ، № 99) استفاده شود.
  • اطلاعات علمی در مورد چگونگی ابتلا به COVID 19 و نحوه واکنش بدن انسان در این مصاحبه ارائه شده است.

چگونه میتوان محیط اپیدمیولوژیک ایمن را ایجاد کرد

  • دوری  جستن از سه C   شامل فضاهای سربسته ، مکان های پرازدحام و تماس نزدیک با دیگران است. 
  • شیوع بیماری در میان مهمانان رستوران ها، اعضای گروه کر، باشگاه های تناسب اندام، کلوپ های شبانه ، دفاتر و اماکن عبادت، اغلب با سابقه حضور در فضاهای بسته که در آن افراد با صدای بلند صحبت می کنند، فریاد می زنند، نفس سنگین می کشند یا آواز می خوانند، گزارش شده است.
  • حضور تعداد زیادی از افراد طی مدت طولانی در مجاورت یکدیگر در مکان هایی که فاقد تهویه مناسبی هستند باعث افزایش خطر ابتلا به COVID-19 می شود. بدیهی است که در چنین شرایطی، ویروس به طور موثرتری از طریق قطرات یا ذرات معلق در هوا پخش می شود، که در این رابطه اهمیت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه افزایش می یابد.
  • ملاقات ها را در بیرون برگزار کنید. ملاقات با افراد در فضای باز بسیار ایمن تر ازملاقات در داخل خانه است، به خصوص اگر فضای اتاق کوچک باشد و تهویه طبیعی ضعیف باشد.

راهنمایی مفصل در مورد انجام اقداماتی از قبیل  جشن تولد، بازی فوتبال کودکان یا گردهمایی های خانوادگی، در بخش “پرسش و پاسخ ها: برنامه ها با حضورعده معدود شرکت کننده” ارائه شده است.

ازحضور در مکان های پرازدحام و فضاهای بسته خودداری کنید و در صورتی که این امر امکان پذیر نباشد ، تدابیر پیشگیرانه را رعایت کنید:

پنجره ها را باز کنید. هنگام حضور در داخل اماکن ، باید میزان تهویه طبیعی افزایش یابد.

سازمان جهانی بهداشت سئوالات متداول در مورد تهویه و تهویه مطبوع را هم برای عموم مردم و هم برای کسانی که مسئولیت بهره برداری از فضا و ساختمان های عمومی را بعهده دارند  منتشر کرده است.

ماسک بزنید (برای جزئیات بیشتر به بالا مراجعه شود).

مقررات اولیه بهداشت را فراموش نکنید

به طور مرتب دست های خود را با مواد ضد عفونی کننده الکلی تمیز کنید یا با صابون بشویید. این اقدام آلودگی میکروبی احتمالی دست ها از جمله آلودگی ویروسی را از بین می برد.

در صورت امکان از دست زدن به چشم ها، بینی و دهان خود خودداری کنید. فرد به سطوح زیادی دست میزند ، بنابراین احتمال آلوده شدن دستان با ذرات ویروسی وجود دارد. ضمن آلوده نمودن دستان شما ، ذرات ویروس می توانند به چشم، بینی یا دهان شما وارد شوند. از این اندام ها ، ویروس می تواند به ارگانیسم شما نفوذ کند و باعث بروز بیماری شود.

هنگام سرفه یا عطسه کردن دهان یا بینی خود را با آرنج یا دستمال کاغذی بپوشانید. دستمال استفاده شده را باید بلافاصله در ظرفی با درب بسته انداخته و دستانتان را بشویید. با رعایت بهداشت تنفسی، می توانید دیگران را از بیماری های ناشی از ویروس ها مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید-19 محافظت کنید.

به طور منظم سطوح را تمیز و ضدعفونی کنید ، به خصوص سطوحی را که مردم به طور مکرر دست میزنند ، از قبیل دستگیره درب ، شیر آب ، و نمایشگر تلفن.

اقداماتی که در صورت احساس ناخوشی باید انجام دهید

مطمئن شوید که طیف علائم کووید 19 را می شناسید. شایع ترین علائم کووید 19 عبارت است از  تب، سرفه خشک و خستگی. سایر علائم کمتر رایجی که برخی افراد تجربه می کنند عبارتند از از دست دادن حس چشایی یا بویایی، دردهای متفاوت ، سردرد، گلودرد، گرفتگی بینی، قرمزی چشم، اسهال یا بثور پوستی.

حتی اگر علائم خفیف بیماری مانند سرفه، سردرد، تب خفیف را دارید، در خانه بمانید و تا زمان بهبودی خود  قرنطینه فردی را رعایت کنید. برای دریافت کمک با موسسه ای که مراقبت های بهداشتی را ارائه می کند یا خط تلفن قرمز  تماس بگیرید. ترتیبی بدهید که شخصی برای خرید مواد مورد نیاز شما به فروشگاه برود. اگر نیاز به ترک خانه دارید یا اگر با شخص دیگری همحانه هستید ، از ماسک پزشکی استفاده کنید تا دیگران را آلوده نکنید.

اگر تب، سرفه یا مشکل تنفس دارید، در اسرع وقت درخواست کمک پزشکی کنید. حتی الامکان ، ابتدا از طریق تلفن درخواست کمک نمائید و از راهنمایی های نهادهای بهداشتی محلی پیروی کنید.

اطلاعات به روز را از طریق منابع قابل اعتماد مانند سازمان جهانی بهداشت یا ارگان های محلی یا مرکزی بهداشت عمومی پیگیری نمائید. مقامات بهداشتی محلی و ملی می توانند مناسب ترین توصیه ها را در مورد اقدامات حفاظتی فردی برای مردم منطقه شما ارائه دهند.