COVID-19

Захистіть себе та оточуючих від COVID-19

У разі, якщо у вашій місцевості зареєстровано поширення COVID-19, дотримуйтеся простих запобіжних заходів: тримайтеся на безпечній дистанції від оточуючих, носіть маску, добре провітрюйте приміщення, уникайте місць скупчення людей, мийте руки і прикривайте ніс та рот згином ліктя або серветкою під час кашлю чи чхання. Слідкуйте за рекомендаціями для вашого населеного пункту та місця роботи. Робіть усе можливе!

Як убезпечити себе та оточуючих від COVID-19?

  • Тримайтеся від людей на відстані щонайменше 1 метр, особливо якщо в них кашель, нежить і підвищена температура. При знаходженні всередині приміщення необхідно дотримуватися додаткової дистанції. Що на більшій відстані ви залишаєтеся, то безпечніше.
  • Виробіть звичку носити маску в людних місцях.

Основні правила носіння  масок представлені нижче:

– Проведіть гігієнічну обробку рук перед тим, як одягнути або зняти маску.

– Одягніть маску так, щоб вона закривала ніс, рот і підборіддя.

Нижче подано інформацію про те, який вид маски підійде в різних ситуаціях, залежно від ризику зараження вірусом у районі вашого проживання, місці перебування або роду ваших занять.

– У разі, якщо ви не належите до однієї з груп ризику, носіть тканинну маску. Це особливо важливо за неможливості дотримання безпечної дистанції, зокрема в закритих і погано вентильованих людних місцях.

– Використовуйте медичну/хірургічну маску в наступних випадках: ви старші за 60 років; ви страждаєте хронічними захворюваннями; ви відмічаєте в себе погане самопочуття; та/або ви доглядаєте за хворим членом сім’ї.

– Детальні рекомендації для населення подано в розділі “Часті запитання”, а також у відеоматеріалах ВООЗ (англійською мовою). Крім того, підготовлено окремий розділ запитань і відповідей   щодо  використання  масок  дітьми..

– Медичні маски є необхідним засобом індивідуального захисту для медичних працівників, які здійснюють догляд за пацієнтами з підозрою на COVID-19 або з імовірним чи підтвердженим діагнозом. Під час виконання процедур, що супроводжуються утворенням аерозолів, необхідно використовувати ретельно підібрані за розміром респіратори (такі як FFP2, FFP3, N95, N99).

– Наукова довідка про те, як відбувається зараження COVID 19 і яким чином реагує організм людини, представлена в цьому інтерв’ю.

Як забезпечити безпечне епідеміологічне оточення

– Уникайте “трьох К”: критих приміщень, у яких люди тримаються купчасто або контактують.

– Повідомляють про спалахи захворювання серед гостей ресторанів, учасників хорових колективів, відвідувачів фітнес-клубів, нічних клубів, офісів і культових будівель, найчастіше з анамнезом перебування в закритих приміщеннях, у яких люди голосно розмовляють, кричать, інтенсивно дихають або співають.

– При тривалому перебуванні великої кількості людей у безпосередній близькості один від одного в погано вентильованих приміщеннях зростає ризик зараження COVID-19. Вочевидь, у подібних умовах вірус більш ефективно поширюється через крапельні частинки або аерозолі, у зв’язку з чим зростає важливість вжиття профілактичних заходів.

– Проводьте зустрічі на вулиці. Зустріч із людьми на вулиці значно безпечніша, ніж у приміщенні, особливо в разі, якщо площа приміщення невелика, а природна вентиляція незадовільна.

– Детальні рекомендації щодо проведення заходів, як-от святкування дня народження, гра дітей у футбол або сімейні зустрічі, подано в розділі “Запитання та відповіді: заходи з невеликою  кількістю  учасників.

– Уникайте людних місць і закритих приміщень, а якщо це неможливо, дотримуйтесь профілактичних заходів:

– Відкрийте вікна. При знаходженні всередині приміщення необхідно посилити природну вентиляцію.

– ВООЗ опублікувала поширені запитання про вентиляцію та кондиціонування повітря як для широкої  громадськості, так і для осіб, відповідальних  за  експлуатацію  громадських  просторів і будівель..

– Носіть маску (докладніше див. вище).

Не забувайте про елементарні правила гігієни

  • Регулярно обробляйте руки спиртовмісним засобом або мийте їх із милом. Цей захід дасть змогу усунути можливе мікробне забруднення рук, зокрема вірусне.
  • За можливості не торкайтеся руками очей, носа та рота. Людина торкається руками багатьох поверхонь, тому існує ймовірність потрапляння на них вірусних частинок. Опинившись на руках, вірусні частинки можуть потрапляти в очі, ніс або рот. З цих частин тіла вірус може впроваджуватися в організм і спричиняти захворювання.
  • Прикривайте рот або ніс згином ліктя чи серветкою під час кашлю або чхання. Використану серветку потрібно відразу ж викинути в бак із кришкою, що закривається, і вимити руки. Суворо дотримуючись правил респіраторної гігієни, ви можете захистити оточуючих від захворювань, спричинених вірусами, наприклад, ГРВІ, грипу та COVID-19.
  • Проводьте регулярну обробку та дезінфекцію поверхонь, особливо тих, до яких часто торкаються люди, наприклад, дверних ручок, кранів і дисплеїв телефонів.

Дії в разі появи поганого самопочуття

  • Переконайтеся, що вам відомий спектр симптомів COVID 19. До найпоширеніших симптомів COVID 19 відносяться підвищення температури тіла, сухий кашель і стомлюваність. До інших, менш поширених симптомів, які трапляються в низки пацієнтів, належать втрата смакових відчуттів або втрата нюху, різноманітні больові відчуття, головний біль, біль у горлі, відчуття закладеності носа, почервоніння очей, діарея або шкірний висип.
  • Навіть якщо у вас слабко виражені симптоми захворювання, наприклад, кашель, головний біль, невелике підвищення температури, залишіться вдома на самоізоляції до одужання. Зверніться по допомогу до постачальника послуг охорони здоров’я або на “гарячу лінію”. Домовтеся, щоб хтось ходив за вас у магазин. Якщо вам необхідно вийти з дому або в разі, якщо ви проживаєте разом із будь-ким, користуйтеся медичною маскою, щоб не заразити оточуючих.
  • У разі підвищення температури, появи кашлю та утруднення дихання якнайшвидше звертайтеся по медичну допомогу. За можливості спочатку зверніться по допомогу телефоном і дотримуйтесь вказівок місцевих органів охорони здоров’я.
  • Слідкуйте за актуальною інформацією з довіреного джерела, такого як ВООЗ або місцеві чи центральні органи громадської охорони здоров’я. Місцеві та центральні органи охорони здоров’я можуть видати найбільш підходящі рекомендації про заходи індивідуального захисту для жителів вашої місцевості.