Питання і відповіді щодо повернення в Україну


Чи можу я повернутися до своєї країни?

Так, ви можете повернутися до своєї країни в будь-який час.


Чи можу я повернутися до Румунії, якщо я тимчасово повернувся в Україну, наприклад, щоб відвідати родину?

Так, ви можете повернутися до Румунії, якщо термін тимчасового захисту не закінчився і ви відповідаєте умовам в’їзду. Після повернення до Румунії ви продовжуватимете користуватися тимчасовим захистом до закінчення терміну, на який він був наданий. Видані дозволи на тимчасовий захист дійсні до 4 березня 2025 року.


Чи потрібно мені відмовитися від статусу тимчасового захисту, щоб повернутися в Україну?

Наразі не існує зобов’язання відмовлятися від тимчасового захисту в Румунії, якщо ви хочете повернутися назад в Україну.


На який термін я можу повернутися в Україну без втрати статусу тимчасового захисту?

Наразі не існує конкретного правила щодо тривалості вашого перебування в Україні. Видані дозволи на тимчасовий захист дійсні до 4 березня 2025 року. Ви зможете повернутися до Румунії, доки діятиме тимчасовий захист і якщо ви відповідатимете умовам в’їзду. Після повернення ви автоматично продовжите користуватися тимчасовим захистом до тих пір, поки не закінчиться термін дії вашого дозволу.


У мене є домашня тварина без відповідних ветеринарних документів, як я можу повернутися в Україну? Де мені потрібно перетнути кордон?

Застосування більш гнучких заходів щодо ввезення та вивезення домашніх тварин з України припинилося у квітні 2023 року. З 1 травня 2023 року в’їзд та виїзд домашніх тварин з України до Румунії та з Румунії має відбуватися відповідно до законодавства ЄС та національного законодавства. Тварина повинна мати ветеринарний паспорт та всі щеплення. Для в’їзду в Україну можуть застосовуватися додаткові вимоги, і ми рекомендуємо вам також ознайомитися з правилами на українській стороні кордону. Також візьміть до уваги, що існують спеціальні прикордонні пункти для подорожей з тваринами.

Ви можете знайти список цих прикордонних пунктів тут: http://www.ansvsa.ro/wp-content/uploads/2023/09/Lista_puncte_intrare_calatori_PIC_29092023.pdf . За будь-якою додатковою інформацією звертайтеся до ANSVSA.


Я хочу повернутися в Україну, але маю лише внутрішні українські документи, що посвідчують особу. Чи зможуть мене пропустити через румунсько-український кордон або через кордон з Молдовою, а потім в Україну?

Згідно з досвідом УВКБ ООН, громадяни України, як правило, повинні мати можливість перетинати кордон з Молдовою лише за внутрішніми українськими документами, що посвідчують особу. Це не стосується перетину кордону з Молдовою, де такі документи зазвичай не приймаються, а біометричний паспорт є обов’язковим. За будь-якою оновленою інформацією щодо вимог до в’їзду та виїзду ми радимо звертатися до прикордонної поліції за телефоном (+4)021 9590.


Я хочу повернутися в Україну, але в моєму проїзному документі немає штампу про в'їзд / я загубив документ, який я отримав зі штампом про в'їзд. Чи зможуть мене пропустити через румунсько-український кордон або через кордон з Молдовою, а потім в Україну?

Ми радимо вам зателефонувати до прикордонної поліції за номером (+4)021 9590, щоб отримати консультацію щодо вашої справи.


Я працював у Румунії і хочу повернутися в Україну. Органи влади в Україні вимагають документ, що підтверджує заробітну плату, яку я отримував в Румунії. Де я можу отримати цей документ?

Ви можете запросити у свого роботодавця довідку, яка підтверджує, що ви були працевлаштовані в Румунії та розмір вашої заробітної плати.


Я отримав довідку про інвалідність в Румунії. Що з нею станеться, якщо я повернуся в Україну?

Ви маєте право на допомогу по інвалідності, якщо ви проживаєте в Румунії. Будь-які пропущені зустрічі з органом з питань інвалідності можуть призвести до анулювання посвідчення. Якщо ви виїжджаєте з країни назавжди, ви повинні повідомити про це відповідне Головне управління соціальної допомоги та захисту дітей, яке відповідає за видачу посвідчень, протягом наступних 48 годин, щоб оновити свій статус. Ви також можете зв’язатися з Національним органом з питань захисту прав осіб з інвалідністю (ANPDPD) за адресою 0314338090 для отримання додаткової інформації.


Я отримав свідоцтво про набуття румунського громадянства. Чи можу я повернутися назад в Україну? Чи втрачу я румунське громадянство, якщо повернуся?

Якщо ви отримали румунське громадянство, ви є громадянином Румунії. Румунія визнає подвійне громадянство; таким чином, з точки зору румунської держави, ви можете мати румунське та українське громадянство одночасно. Ви також не втратите румунське громадянство, повернувшись в Україну. Однак ви повинні знати, що Україна не дозволяє своїм громадянам мати два або більше громадянств.


Якщо я повернуся в Україну на постійне місце проживання, але потім вирішу повернутися до Румунії, чи матиму я право знову подати заяву на тимчасовий захист?

Наразі не існує конкретного правила щодо максимального терміну перебування в Україні. Поки тимчасовий захист все ще доступний в Румунії, ви можете скористатися ним. На даний момент передбачається, що тимчасовий захист буде доступний до березня 2025 року. Вам не потрібно знову просити про тимчасовий захист після повернення.


Чи можу я знайти безкоштовні автобуси для евакуації назад в Україну?

Наразі УВКБ ООН не має інформації про евакуаційні автобуси, які повертають людей в Україну.


Щоб закрити свій банківський рахунок в Румунії, мені потрібно йти в банк особисто чи це можна зробити, коли я вже перебуваю в Україні?

Точна процедура закриття банківського рахунку залежить від вашого банку, тому вам слід звернутися до нього перед від’їздом, щоб зрозуміти процедуру. Беручи до уваги загальноприйняту практику банків, ми рекомендуємо спробувати зробити це особисто. Якщо це неможливо, наприклад, через те, що ви вже виїхали, вам слід зв’язатися з вашим банком і перевірити, чи можна це зробити телефоном або електронною поштою. У деяких випадках, після тривалого періоду часу, коли на рахунку не залишається грошей, банк автоматично закриває банківський рахунок, але це не є правилом.