Доступ до безпечної та гідної роботи

Кожному шукачу роботи або робітнику у Румунії, дуже важливо знати про свої трудові права. Незалежно від вашого громадянства чи правового статусу, ви маєте законне право на безпечне, справедливе та здорове робоче середовище.

Якщо ви постраждали від примусової праці та трудової експлуатації, зверніться за підтримкою та професійною допомогою.  Деякі корисні контакти можна знайти нижче:

  • УВКБ ООН: телефон гарячої лінії: +40 723 653 651 (загальні питання та підтримка. Доступні мови: англійська, українська, російська)
  • Румунська національна рада у справах біженців (CNRR): +40 213 126 210, [email protected] (надається інформація щодо ваших законних прав і обов’язків як працівника-біженця чи шукача роботи. Доступні мови: англійська, румунська та інші мови за запитом)
  • Румунська торгова палата різноманіття та інклюзивності (RDCC) спільно з Clinique Juridique (спільна програма Бухарестської школи права та Школи права Сорбонни) і Dentons пропонує безкоштовні юридичні консультації для біженців, щоб допомогти їм ефективно користуватися своїми правами в Румунії.
    Вони охоплюють юридичні консультації та поради з широкого кола питань, включно з правилами працевлаштування, юридичними вимогами до відкриття бізнесу в Румунії, розв’язанням питань дискримінації на робочому місці та сприянням процесу визнання диплома. Допомогу надають відповідно до певних критеріїв, включно з характером і обсягом запитуваних юридичних послуг, вразливістю особи, яка звернулася по допомогу, і відсутністю коштів для сплати за ці послуги. (Якщо ви потребуєте юридичної допомоги, напишіть листа англійською мовою на адресу [email protected], описавши свою справу, вказавши свої контактні дані та згадавши, що ви знайшли інформацію про їхні послуги на сторінці допомоги УВКБ ООН. Щойно запит буде опрацьовано, з вами зв’яжеться RDCC і (якщо ви відповідаєте вимогам) з’єднає вас з адвокатом, який працює на безоплатній основі. Зустрічі з адвокатом відбуваються в офісі Dentons у Бухаресті: Dentons, The Mark Office Building, 7th Floor, Calea Griviței 84-98).
  • Eliberare Кризисна SMS лінія +40 757 749 845, [email protected], www.robotainfo.com (інформація та підтримка в ситуаціях експлуатації та насильства. Доступні мови: румунська, англійська, російська та українська)
  • IOM: +40 212 103 050, [email protected] (інформація про допомогу та захист. Доступні мови: англійська, румунська, російська та українська)
  • Національне агентство Румунії по боротьбі з торгівлею людьми: гаряча лінія +40 213 133 100 (підтримка/консультації в ситуаціях трудової експлуатації та торгівлі людьми. Доступні мови: румунська та англійська)
  • Екстрена служба: 112 (в екстрених ситуаціях)

Важливо знати, що в Румунії права та обов’язки всіх працівників і роботодавців регулюються Трудовим кодексом Румунії. Повний текст Кодексу законів про працю можна знайти тут (доступний лише румунською мовою).
Нижче наведено спрощений виклад деяких основних прав працівників:

  • Трудовий договір: перед тим, як ви почнете працювати, роботодавець за законом зобов’язаний надати вам договір, у якому викладено ваші права та обов’язки. Переконайтеся, що ви розумієте зміст договору перед його підписанням.
  • Мінімальна зарплата брутто: 3300 лей (для штатних працівників, які працюють 40 годин на тиждень). Однак для будівельного сектору мінімальна зарплата становить 4500 лей. 
  • Мінімальна оплачувана щорічна відпустка: 20 робочих днів (без урахування державних свят).
  • Робочий час: максимальна тривалість робочого часу не може перевищувати 48 годин на тиждень (включаючи понаднормову роботу), за винятком певних видів діяльності/професій, де це може бути узгоджено. Однак середній робочий час, розрахований за 4-місячний період, все одно повинен бути меншим за 48 годин на тиждень. За законом роботодавець зобов’язаний компенсувати понаднормову роботу, оплачуючи відпустку або фінансову компенсацію.
  • Право на відпустку через хворобу: перші 5 робочих днів (за календарний рік) відсутності через хворобу оплачує роботодавець. Мінімальний розмір лікарняних становить 75% середньомісячного доходу за попередні шість місяців. Додаткові дні хвороби компенсує державна система охорони здоров’я, якщо ви сплатили внески до системи соціального страхування.
  • Умови праці: кожен працівник, який виконує роботу, повинен мати здорові та безпечні умови праці, що відповідають виконуваній діяльності, соціальний захист, а також повагу до його гідності та совісті без будь-якої дискримінації.
  • Гарантовані перерви: якщо робочий день перевищує 6 годин, працівники мають законне право на перерву для відпочинку та харчування на умовах, встановлених трудовим договором або правилами внутрішнього розпорядку.
  • Припинення трудових відносин: трудові відносини можуть бути припинені як роботодавцем, так і працівником на умовах, викладених у трудовому договорі та трудовому кодексі. У разі звільнення роботодавець зобов’язаний попередити працівника про звільнення принаймні за 20 робочих днів (за винятком випадків грубого чи неодноразового порушення службових обов’язків або коли до працівника застосовано запобіжний захід на строк понад 30 днів, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом.  Протягом усього терміну попередження працівник має право на отримання заробітної плати. У разі звільнення за ініціативою працівника, він зобов’язаний попередити про це згідно з умовами трудового договору.


Зверніться по допомогу, якщо ви зіткнетеся з такими ситуаціями:

  • Ваші документи, такі як ID-картка (паспорт громадянина України), документи про тимчасовий захист/притулок, закордонний паспорт вилучили.
  • У вас немає письмового трудового договору, підписаного як вами, так і роботодавцем.  
  • Вам погрожують або змушують надавати послуги/діяти проти вашої волі та проти умов контракту/оголошення про роботу.
  • Ви змушені працювати понаднормово або без винагороди. 
  • Здійснюється моніторинг вашої роботи без попередження або таким чином, що це порушує ваше приватне життя.
  • Вам платять менше встановленого розміру мінімальної заробітної плати або менше суми, узгодженій в контракті.
  • Ви зазнаєте залякування, фізичного/словесного насильства або небажаних сексуальних заохочень з боку колег або керівників.

Будьте уважні, переглядаючи оголошення про роботу. Деякі попереджувальні ознаки того, що потенційна робота може бути нелегальною:

  • Опис посади/вимоги нечіткі або написані з граматичними помилками
  • Зарплата/пільги здаються занадто високими для посади, або робота звучить «занадто добре, щоб бути правдою»
  • Роботодавець вимагає від вас грошей (наприклад, вас просять заплатити за співбесіду/роботу/навчання)
  • Ви не можете знайти інформацію про компанію в Інтернеті
  • Роботодавець відмовляється надати вам трудовий договір до початку роботи
  • Роботодавець зв’язується з вами через некорпоративні домени електронної пошти (наприклад, роботодавець наполягає на розмові лише через програми обміну повідомленнями, такі як WhatsApp або Telegram)

     Перш ніж почати процес працевлаштування, радимо переглянути наведене нижче відео та контрольний список питань, розроблений IОМ і Liberated, про те, «як розпізнати законну роботу».