Тимчасовий захист

Що означає тимчасовий захист?

Тимчасовий захист – це винятковий захід Європейського Союзу, спрямований на надання негайного і тимчасового захисту особам, які тікають від конфлікту в Україні. Це дає вам певні права, включаючи дозвіл на проживання, доступ до ринку праці, охорони здоров’я та освіти для ваших дітей. Реєстрація для отримання тимчасового захисту – це проста і швидка процедура. 

Ви можете зареєструватися для отримання тимчасового захисту в Румунії в будь-якому з імміграційних офісів Генеральної інспекції з питань імміграції. Список доступний тут і тут.

Хто може скористатися тимчасовим захистом в Румунії?

У Румунії право на тимчасовий захист мають такі категорії осіб: 

  • Громадяни України, які проживали в Україні до 24.02.2022, незалежно від часу виїзду з території України, та члени їхніх сімей;
  • Особи без громадянства та громадяни третіх країн, які до 24.02.2022 р. користувалися в Україні міжнародним захистом або еквівалентною національною формою захисту, та члени їхніх сімей;
  • Особи без громадянства та громадяни третіх країн, які можуть довести, що перебувають в Україні на законних підставах на підставі дійсної посвідки на постійне проживання та не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження в безпечних і стабільних умовах.

Члени сім’ї, незалежно від їхньої національності:

  • Чоловік/дружина (у законному шлюбі);
  • Неповнолітні діти, які не перебувають у шлюбі, народжені у шлюбі або поза ним, або усиновлені;
  • Неодружені неповнолітні діти, народжені в шлюбі, поза шлюбом або усиновлені;
  • Інші близькі родичі, які проживали однією сім’єю на момент подій, що призвели до масового вимушеного переселення, і перебували на той час на повному або основному утриманні особи, яка потребує тимчасового захисту;
  • Інші близькі родичі, які проживали однією сім’єю на момент виникнення подій, що спричинили масовий приплив переміщених осіб, і на той час перебували на повному або істотному утриманні особи, якій надано тимчасовий захист, і які не можуть повернутися в безпечних і стабільних умовах до країни або регіону свого походження. У цій ситуації враховується спорідненість по прямій лінії до другого ступеня (батьки, баба, дід, діти, онуки), відповідно спорідненість по бічній лінії до третього ступеня (брати, сестри, дядьки, тітки, племінники братів).

Кожна держава-член Європейського Союзу може прийняти рішення про включення інших категорій осіб, які мають право на тимчасовий захист у цій державі. Наприклад, в Румунії громадяни України, особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, можуть скористатися тимчасовим захистом, навіть якщо вони покинули Україну до 24 лютого 2022 року, якщо вони користувалися однією з форм міжнародного захисту або еквівалентною національною формою захисту в Україні до 24 лютого 2022 року.

Ви завжди повинні перевіряти, чи має право на тимчасовий захист категорія осіб, до якої ви належите, в країні, в якій ви перебуваєте або до якої хочете поїхати.

Як надається тимчасовий захист в Румунії?

Тимчасовий захист надається Генеральною інспекцією з питань імміграції категоріям осіб, зазначеним у питанні «Хто може скористатися тимчасовим захистом в Румунії?». Ви можете зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії в будь-якій імміграційній структурі Генеральної інспекції з питань імміграції (Директорат/Служби/Бюро з питань імміграції або Регіональний центр з питань процедур та розміщення шукачів притулку). Ви можете ознайомитися з переліком тут або тут.  

Особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які можуть довести законність свого перебування в Україні на підставі дійсної посвідки на постійне проживання, виданої відповідно до законодавства України, і які не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження в безпечних і стабільних умовах, можуть зареєструватися лише в управлінні/службі/бюро з питань імміграції.

Чи існує кінцевий термін, до якого я можу зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту?

Громадяни України з дійсним українським біометричним паспортом та громадяни інших третіх країн, які звільнені від необхідності мати візу для в’їзду до Європейського Союзу, можуть перебувати до 90 днів без візи або на період дії візи у разі її наявності, навіть якщо ви не реєструєтесь як бенефіціарний користувач тимчасового захисту. Якщо ви в’їжджаєте в Румунію з простроченими або небіометричними проїзними документами, або з документами неукраїнського зразка, ви повинні будете зареєструватися для отримання посвідки на тимчасове проживання з метою тимчасового захисту.

Ви можете зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії на час дії тимчасового захисту. Ми рекомендуємо вам зареєструватися якомога швидше, щоб ви могли скористатися особливими правами бенефіціарів тимчасового захисту в Румунії.

Які кроки потрібно зробити, щоб зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії?

Реєстрація бенефіціара тимчасового захисту в Румунії – це проста процедура, яку здійснює Генеральна інспекція з питань імміграції.

Коли ви представите себе органам влади, ви пройдете через наступні кроки:

  • ви підписуєте згоду на обробку ваших персональних даних;
  • будуть зроблені фотокопії поданих особистих документів;
  • перевіряються ваші особисті документи;
  • вас сфотографувають;
  • вас реєструють із зазначенням наступних даних: ім’я та прізвище, дата народження, національність, стать, посвідчення особи, цивільний стан, сімейний стан, родинні зв’язки, адреса в Румунії (якщо відома);
  • ви отримуєте посвідку на проживання в Румунії з персональним ідентифікаційним номером (CNP).

Вам не потрібно надавати підтвердження своєї адреси в Румунії, якщо це неможливо, але ви повинні задекларувати свою звичайну адресу.

Для реєстрації необхідна фізична присутність кожної особи, яка буде зафіксована з метою фотографування. Діти повинні бути присутніми для того, щоб їх можна було ідентифікувати, сфотографувати та записати.

Які документи потрібно надати при реєстрації?

Відповідними документами для реєстрації в якості бенефіціара тимчасового захисту є, у відповідних випадках, наступні:

  • документи, що посвідчують особу (посвідчення особи, водійське посвідчення, проїзний документ або будь-який інший автентичний документ з фотографією);
  • документи, що підтверджують статус особи в Україні (наприклад, посвідка на постійне проживання, документ, виданий бенефіціарам міжнародного захисту тощо);
  • документи, що підтверджують родинні стосунки (наприклад, сімейна книга, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, тощо).

Як зареєструвати неповнолітню особу без супроводу батьків як особу, яка потребує тимчасового захисту?

Дитиною/неповнолітньою вважається будь-яка особа віком до 18 років. Несупроводжувана неповнолітня особа – це неповнолітня особа, яка прибула на територію Румунії без супроводу одного з батьків або іншого законного представника, який може довести офіційними документами, що неповнолітня особа була передана під його/її опіку відповідно до закону. Якщо неповнолітній прибув до Румунії з дорослими родичами (наприклад, дідусь, бабуся, тітка, дядько і т.д.), які не можуть підтвердити офіційними документами, що неповнолітній був довірений їм відповідно до закону, неповнолітній буде вважатися несупроводжуваним.

Несупроводжувані неповнолітні особи мають право на особливий захист з боку румунської держави, включаючи право на законного представника, призначеного Генеральною дирекцією з питань соціальної допомоги та захисту дітей.

Генеральна інспекція з питань імміграції може зареєструвати неповнолітню особу без супроводу дорослих тільки в присутності законного представника. Генеральна Інспекція у Справах Імміграції звертається до Головного Управління Соціальної Допомоги та Захисту Дитини з проханням призначити законного представника, якщо він ще не був призначений. Для цього Генеральна Інспекція у Справах Імміграції збирає персональні дані та контактну інформацію неповнолітньої особи і передає їх до Головного Управління Соціальної Допомоги та Захисту Дитини.

Неповнолітній без супроводу буде зареєстрований як бенефіціар тимчасового захисту тільки після призначення і в присутності законного представника, який підпише всі складені документи.

Який документ я отримую як бенефіціар тимчасового захисту?

Генеральна інспекція з питань імміграції видає бенефіціарам тимчасового захисту посвідку на проживання на території Румунії та присвоює персональний цифровий код (CNP). Посвідка на проживання та персональний цифровий код можуть бути використані у взаємодії з румунською владою для того, щоб скористатися конкретними правами тимчасового захисту.

Які права я маю як особа, яка потребує тимчасового захисту ?

Як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії ви матимете наступні права:

  1. отримати документ, що надає вам дозвіл на перебування на території Румунії (дозвіл на проживання);
  2. бути проінформованим у письмовій формі мовою, яку ви, як передбачається, розумієте, про положення, що стосуються тимчасового захисту;
  3. працевлаштовуватися у фізичних або юридичних осіб, здійснювати індивідуальну трудову діяльність, дотримуючись правил, що застосовуються до професії, а також такі види діяльності, як освіта для дорослих, професійна підготовка та практичний досвід роботи, відповідно до закону;
  4. отримувати на вимогу необхідну допомогу на утримання, якщо ви не маєте необхідних матеріальних засобів;
  5. отримувати безоплатну первинну медичну допомогу та відповідне лікування, невідкладну стаціонарну допомогу, медичну допомогу та лікування у разі гострих або хронічних захворювань, що становлять безпосередню загрозу для життя;
  6. отримувати відповідну медичну допомогу, якщо у вас є особливі потреби;
  7. мати доступ до державної системи освіти на умовах, передбачених законом для громадян Румунії, якщо ви не досягли 18 років.

Доступ до охорони здоров’я, роботи, освіти та догляду забезпечують різні центральні та місцеві органи влади. Для взаємодії з румунською владою ви можете використовувати дозвіл на проживання та особистий ідентифікаційний номер (CNP), виданий Генеральною інспекцією з питань імміграції.

На урядовій платформі protectieucraina.gov.ro ви можете знайти офіційну та корисну інформацію про доступ до прав.

Як довго діє тимчасовий захист?

Тимчасовий захист триває до 4 березня 2025 року. Вже видані дозволи залишаються дійсними протягом цього періоду, без необхідності подавати запит з цього приводу.

Тимчасовий захист може бути припинений раніше зазначених вище термінів, за умов, визначених законом, на підставі рішення Ради Європейського Союзу. За певні факти, які перевищують певний рівень серйозності, Генеральна інспекція з питань імміграції може прийняти рішення про відмову в наданні тимчасового захисту.

Зверніть увагу, що це відповідає останнім поширеним питанням, опублікованим Генеральною інспекцією з питань імміграції та натуралізації, де вона роз’яснює: «Дозволи, видані бенефіціарам тимчасового захисту в Румунії, дійсні протягом усього періоду застосування Рішення ЄС, тому вони будуть продовжені автоматично, без необхідності подачі відповідного запиту».«Дозволи, видані бенефіціарам тимчасового захисту в Румунії, дійсні протягом усього періоду застосування Рішення ЄС, тому вони будуть продовжені автоматично, без необхідності подачі відповідного запиту».

Чи можу я повернутися до своєї країни? 

Так, ви можете повернутися на батьківщину в будь-який час. Якщо ви хочете повернутися або подати запит на повернення до країни походження, румунська влада підтримає вас у цьому.

Чи можу я повернутися до Румунії, якщо я тимчасово повернувся в Україну, наприклад, щоб відвідати родину ?

Так, ви можете повернутися до Румунії, якщо термін тимчасового захисту не закінчився і ви відповідаєте умовам в’їзду. Після повернення до Румунії ви продовжуватимете користуватися тимчасовим захистом до закінчення терміну, на який вам його було надано.

Чи можу я подорожувати до інших країн-членів ЄС, якщо я зареєстрований як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії ?

Після реєстрації в якості бенефіціара тимчасового захисту в Румунії та отримання посвідки на проживання в Румунії, ви маєте право вільно подорожувати до інших країн ЄС протягом 90 днів протягом 180-денного періоду, якщо ви відповідаєте умовам подорожі.

Зверніть увагу, що Румунія зараз є частиною Шенгенської зони (зона без внутрішнього прикордонного контролю), а це означає, що Румунія тепер застосовує суворі умови в’їзду на своїх зовнішніх (нешенгенських) кордонах при в’їзді. Це також означає, що під час подорожі з Румунії до іншої країни Шенгенської зони повітряним або морським транспортом перевірка проїзних документів не проводиться, але ви повинні мати при собі дійсні проїзні документи (біометричний паспорт з візою або без візи, залежно від умов в’їзду). Перед поїздкою ми рекомендуємо вам завжди перевіряти веб-сайт посольства країни, до якої ви хочете поїхати, або телефонувати і запитувати про умови в’їзду та необхідні документи.

Зверніть увагу, що дозвіл на проживання, виданий Генеральною інспекцією з питань імміграції бенефіціарам тимчасового захисту в Румунії, не є проїзним документом і не замінює паспорт.

Більше інформації про подорожі до Європейського Союзу та Шенгенської зони можна знайти на веб-сайті Європейської Комісії з посиланнями на офіційні сторінки держав-членів: Інформація для людей, які тікають від війни в Україні (доступно всіма мовами ЄС, Украінською та Російькою).  

Більше інформації про тимчасовий захист в Румунії можна знайти на сайті Генеральної інспекції з питань імміграції тут: igi.mai.gov.ro/ucraina/ 

Будь ласка, зверніть увагу, що УВКБ ООН НЕ займається реєстрацією для отримання тимчасового захисту, не розглядає заяви і не видає тимчасовий захист або інші документи про захист в Румунії. За це відповідає уряд. Ви все ще можете звернутися до УВКБ ООН та його партнерів, якщо хочете отримати консультацію та інформацію про процедуру або дізнатися більше про доступні послуги.

Що це означає для мене, якщо я маю тимчасовий захист?

Це означає, що ваша посвідка на проживання тепер дійсна до 4 березня 2026 року.

Що мені потрібно зробити на цьому етапі?

За інформацією Генеральної інспекції з питань імміграції, вам не потрібно вживати жодних дій. Термін дії посвідки на тимчасове проживання було автоматично продовжено шляхом публікації Імплементаційного рішення Ради (ЄС) 2024/1836 від 25 червня 2024 року про продовження тимчасового захисту, запровадженого Імплементаційним рішенням (ЄС) 2022/382, в Офіційному віснику Європейського Союзу 3 липня 2024 року, яке набрало чинності 23 липня 2024 року.