Інформація для дітей та молоді, які прибувають до Румунії


Якщо вам не виповнилося 18 років, і ви подорожуєте з України або іншої країни до Румунії самостійно або з кимось, хто не є вашим батьком чи матір’ю, ознайомтеся з процесами на кордоні та з тим, як підготуватися до подорожі. 🇷🇴. 🤝


Мені менше 18 років, що я маю знати про свої права тут?

Ви в безпеці та вам раді в Румунії і маєте право на перебування в Румунії 🇷🇴🙌. Державні органи влади, місцеві та міжнародні організації тут, щоб допомогти вам. Тут ти можеш знайти більше інформації про доступні послуги та підтримку. Як дитина, ти маєш такі права, як право залишатися зі своєю сім’єю, ходити до школи, грати, отримувати допомогу, якщо тебе скривдили, а також право на те, щоб до твоїх ідей та поглядів ставилися серйозно.


Мені менше 18 років і я з України. Чи можу я подорожувати з України до Румунії cамостійно (без супроводу дорослих) ?

Якщо вам не виповнилося 18 років, і ви хочете виїхати з України самостійно або з кимось, хто не є вашим батьком чи близьким родичем, існують інші правила та процедури.

  • Якщо вам 16 років або більше – якщо вам від 16 до 18 років, згідно з українським законодавством, вам дозволено перетинати кордон без супроводу дорослих.
  • Молодше 16 років – якщо ви подорожуєте без уповноваженого дорослого, вам не дозволять перетнути кордон, і вас направлять до Служби у справах дітей в Україні. 

Якщо тобі не виповнилося 16 років, ти можеш перетнути кордон у супроводі повнолітнього родича (наприклад, бабусі чи дідуся, тітки чи дядька, повнолітнього брата чи сестри або вітчима чи мачухи). Щоб отримати дозвіл на виїзд з України, вам і дорослому родичу, з яким ви подорожуєте, потрібно буде надати певні документи, які можуть включати в себе наступне:

  • закордонний паспорт, а за відсутності закордонного паспорта – свідоцтво про народження або національний паспорт (National ID);
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо);
    та/або
  • письмова заява одного з батьків, завірена органом опіки та піклування в Україні (у випадку, якщо родинні стосунки не можуть бути підтверджені наданими документами).

Якщо тобі не виповнилося 16 років, ти також можеш перетнути кордон з Румунією у супроводі дорослої особи, уповноваженої одним з твоїх батьків піклуватися про тебе. Доросла особа повинна надати письмову заяву від одного з батьків, завірену органом опіки та піклування в Україні.

Бувають випадки, коли працівники прикордонної служби вимагають нотаріально завірену згоду батьків дитини (якщо вони проживають у західній частині України) на те, що дорослий родич, який супроводжує дитину, може здійснювати догляд за нею та подорожувати з вами. Вам також потрібно буде надати наявні у вас документи, такі як: закордонний паспорт, свідоцтво про народження дитини або національний паспорт (National ID).

 


Мені менше 18 років і я з України. Чи можу я подорожувати сам з України до Румунії через Молдову?

При виїзді з України застосовуються ті самі процедури, описані вище, але в Молдові ви повинні будете дотримуватися молдавських процедур, встановлених для дітей, які прибувають самостійно або з дорослим, крім батьків або законного опікуна. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте довідковий веб-сайт УВКБ ООН у Молдові.


Чи можу я полетіти з одного з аеропортів Румунії в іншу країну, якщо я один і мені не виповнилося 18 років?

Ні. Ті ж самі процедури, які застосовуються до сухопутних кордонів, застосовуються і до аеропорту. Вам не дозволять вилетіти з Румунії, якщо вас не супроводжує дорослий, який несе за вас юридичну відповідальність.

Можливо, вам доведеться почекати в Румунії, поки DGASPC оцінить вашу ситуацію і визначить найкращий спосіб допомогти вам. Якщо необхідно, DGASPC подбає про те, щоб тобі було де переночувати (якщо ти подорожуєш з дорослим, тобі буде дозволено залишитися з опікуном, якщо тільки не виникне підозра, що з цією людиною тобі буде небезпечно).


Що робити, якщо я хочу поїхати один до Румунії, де я приєднаюся до дорослого родича, який проживає в Румунії?

У цьому випадку ваш повнолітній родич повинен приїхати на пункт перетину кордону, щоб зустріти вас. Якщо ваш родич не має довіреності на вас, DGASPC проведе оцінку, щоб переконатися, що проживання з ним є безпечним для вас. Якщо буде встановлено, що це безпечно, ваш родич повинен буде отримати нотаріально завірений документ з України, якщо ви з України, про прийняття тимчасової відповідальності за піклування про вас в Румунії.

Якщо ваш родич не буде на кордоні, коли ви прибудете, DGASPC подбає про те, щоб у вас було безпечне місце, де ви могли б почекати, поки ваш родич не прибуде за вами.

 


Мені ще не виповнилося 18 років. Що станеться, якщо я прибуду до Румунії один або якщо у мене немає документа, що посвідчує особу, або довіреності?

Якщо тобі не виповнилося 18 років і ти прибуваєш до Румунії без супроводу дорослих, румунська прикордонна поліція не відмовить тобі у в’їзді в країну, а звернеться до Генерального директорату з питань захисту дітей та осіб без громадянства. DGASPC буде працювати з вами, щоб визначити найкращий варіант для вас, виходячи з вашої конкретної ситуації. Вони обов’язково проконсультуються з тобою і, якщо можливо, з твоїми батьками. Ти повинен знати, що не зможеш вільно пересуватися по країні або виїхати з Румунії без супроводу дорослих.

Якщо у тебе немає всіх необхідних документів, Прикордонна поліція Румунії направить тебе до Direcția pentru Asistența Socială și Protecția Copilului (DGASPC), повітового органу захисту дітей Румунії. DGASPC попросить тебе надати інформацію, щоб краще зрозуміти твою ситуацію і переконатися, що ти в безпеці.

Якщо ти подорожуєш з дорослим другом або родичем, DGASPC поговорить з ним і, якщо можливо, з твоїми батьками (по телефону). Цей процес іноді може зайняти деякий час, і DGASPC подбає про те, щоб ви мали безпечне місце для проживання. Якщо DGASPC визначить, що для тебе безпечно залишатися з дорослим, з яким ти подорожуєш, він дозволить тобі і дорослому покинути прикордонну зону, але якщо DGASPC визначить, що для тебе небезпечно залишатися з дорослим, з яким ти подорожуєш, то він вживе негайних заходів для забезпечення твоєї безпеки. DGASPC визначить відповідне житло, де ви зможете зупинитися і отримати підтримку, поки вони шукатимуть довгострокове рішення.


Я українець, чи потрібна мені віза, щоб мати можливість перебувати в країні або чи потрібно мені зареєструватись в органах влади?

Діти та їхні сім’ї, які тікають з України, приймаються країнами регіону і можуть перебувати в Румунії протягом 90 днів. 👍🏾. Вам не варто турбуватися про те, що вас змусять повернутися додому після цього періоду, і якщо ви хочете залишитися в Румунії, ви можете подати заяву про тимчасовий захист або попросити притулку. Якщо ви залишитеся в Румунії, ви будете в безпеці і отримаєте допомогу з проживанням, харчуванням, транспортом, здоров’ям та навчанням для вас і вашої родини.

Ви не зобов’язані пред’являти проїзні документи при перетині кордону, але вас можуть попросити пред’явити посвідчення особи, тому не забудьте взяти з собою найважливіші документи, якщо зможете (внутрішній паспорт, закордонний паспорт, свідоцтва про народження). Для безвізових поїздок в межах країн Європейського Союзу, які погодилися дозволити це – Шенгенської зони – вам знадобиться біометричний паспорт – паспорти, які мають чіп, який можна зчитати за допомогою електронних засобів. Біометричні паспорти мають значок на лицьовій стороні, що виглядає як знак рівності з крапкою посередині. У багатьох країнах вам потрібно буде зареєструватися в органах влади, УВКБ ООН або місцевих організаціях, щоб отримати допомогу. Додаткову інформацію про процедури реєстрації в Румунії дивіться на сайті УВКБ ООН: https://help.unhcr.org/romania/

 


Є багато організацій і людей, які пропонують свою допомогу. Як я знаю, кому довіряти?

Багато людей хочуть допомогти і пропонують підтримку, але важливо знати кому довіряти.  Люди, які працюють з організаціями, повинні носити жилет, піджак або мати при собі посвідчення особи з логотипом.  Якщо ви не впевнені, ви можете попросити показати їх посвідчення особи. Ви маєте право відмовитися від підтримки, якщо ви не впевнені, хто вони, або не відчуваєте себе комфортно.   Іноді важко знати, кому довіряти, тому ви можете запитати дорослого, якому ви довіряєте або який працює з зареєстрованими організаціями, щоб допомогти вам, а також який має посвідчення особи.  ✋ Не віддавайте документи тим особам, які не працюють в організації, яка зареєстрована для допомоги та в якої немає посвідчення особи ✋.

Ви також можете відвідати довідковий сайт УВКБ ООН щоб отримати інформацію, якій можна довіряти.


Що ще я маю знати?

  • Якщо у вас є документи, що посвідчують вашу особу, наприклад, посвідчення особи або паспорт, зберігайте їх у безпеці! Ніхто не має права забирати ці документи у вас або вашої родини, за винятком прикордонників або поліцейських, які можуть забрати їх лише на короткий час і повернути вам. Зазвичай ви можете визначити, хто вони, тому що вони носять офіційну форму.
    🚫Не віддавайте документи, що засвідчують особу, нікому, навіть для проживання або для використання транспорту 🚫!!️
  • Представники DGASPC іноді присутні на пунктах перетину кордону Румунії, але ви також можете зв’язатися з ними за номером 119, якщо вам потрібна допомога при перетині кордону. Їхні місцеві контактні дані також доступні на кожному з постів прикордонної поліції.
  • Якщо незнайомі люди пропонують забрати вас від вашої родини, щоб надати вам місце для проживання, для роботи або школи, скажіть дорослому, якому ви довіряєте і не приймаєте такі пропозиції. Ніколи не погоджуйтеся зустрітися з кимось наодинці, кого ви не знаєте. Коли вам потрібно вийти з місця, де ви перебуваєте, завжди намагайтеся йти з кимось, з ким ви відчуваєте себе в безпеці, або в групі, і після настання темряви завжди попросіть дорослого, якому довіряєте, піти з вами за межі вашого будинку. Якщо ви потрапили в хвилюючу для вас ситуацію, ви можете:
    • Скажіть комусь, кому довіряєте, і попросіть про допомогу або зателефонуйте до
      • УВКБ ООН 📞 021 201 7873  або +40723653651
      • Румунська національна рада у справах біженців (CNNR) 📞 +40 730 073 170 або +40 721 206 926
    • Якщо у вас є побоювання або інформація про можливі неправомірні дії будь-якого співробітника УВКБ ООН або інших осіб або організацій, які мають договірні відносини з УВКБ ООН, ви можете зв’язатися з Офісом Генерального інспектора.

До кого я можу звернутися, якщо у мене виникли додаткові запитання?


Тут є багато організацій, які можуть допомогти – влада Румунії, місцеві асоціації та люди, такі як прикордонники, поліцейські, соціальні працівники, психологи, медичні працівники, вчителі та організації.
Якщо вам потрібна допомога, ви завжди можете звернутися до Представництва УВКБ ООН в Румунії (+40 723 653 651), зателефонувати на гарячу лінію Національного уряду у справах біженців: 0213456789 або знайти більше інформації на веб-сайті румунського уряду.


Мені сумно, я відчуваю смуток гнів, хвилювання, страх або розгубленість. Це нормально? ☹️ 😠 😕 😰 😧

Це нормально відчувати себе засмученим після того, як вам довелося покинути свою країну і побачити або почути про стільки жахливих речей. Можливо, вам буде важко викинути з голови те, що ви бачили або пережили. Ви можете бути відокремлені від людей, яких ви любите, і хвилюватися за них або турбуватися про те, що буде далі.   Ви можете відчувати, що вам нічого не знайоме. Деякі прості речі, які можна спробувати, можуть допомогти вам впоратися з цією складною ситуацією:

  • Намагайтеся якомога більше дотримуватися розпорядку в новому оточенні, наприклад, лягати спати вчасно, вставати в звичайний час, їсти регулярно здорову їжу та допомагати по місцю, де ви зупиняєтеся.
  • Проводьте час з родиною та друзями, роблячи те, що вам подобається разом
  • Допомагайте іншим у вашій спільноті; допомога іншим також може допомогти вам почуватися краще
  • Якщо ви відчуваєте злість або пригніченість, зробіть перерву і зосередьтеся на повільному диханні протягом кількох хвилин. Також може бути корисним подивитись на якісь тихі або цікаві речі навколо себе, такі як небо, дерево, звуки птахів.
  • Робіть регулярно фізичну активність, наприклад ходіть, або виконуйте фізичні вправи, якщо ви можете
  • Підтримуйте зв’язок з родиною та друзями, навіть коли ви розлучаєтеся. Якщо ви не можете зв’язатися з ними зараз, напишіть листа, щоб передати їм, коли зможете.
  • Іноді відпочивайте від новин і уникайте тривожних фотографій або відео, які можуть поширюватися
  • Поговоріть з кимось, кому ви довіряєте, хто може бути хорошим слухачем, про те, як ви себе почуваєте. Не соромтеся звертатися за допомогою до психолога, консультанта або лікаря.
  • Беріть участь в одних організованих групах, щоб поговорити про свої почуття з іншими, це також може допомогти вам пізніше.
  • Якщо ви відчуваєте, що готові до цього, станьте хорошим слухачем для когось іншого. Часто не важливо, якщо ми не знаємо, що сказати, достатньо просто слухати і показувати, що ви розумієте.

Я хочу якомога швидше повернутися до школи. Що мені робити? 🏫 🎒 📚

Ви маєте право ходити до школи. Вам не потрібні жодні документи і ви не повинні сплачувати щось додатково порівняно з дітьми з Румунії. Якщо ви не йдете до школи, перше, що вам потрібно зробити, це записатися до школи.  Державні школи безкоштовні.  Процес реєстрації може змінюватися залежно від типу школи, потрібно поїхати до найближчої школи, де ви перебуваєте, і запитати там.  Якщо ви шукаєте притулку і потребуєте допомоги, оскільки не володієте румунською мовою, ви можете вивчити румунську мову в одному з шести регіональних центрів процедур та розміщення для шукачів притулку. Ви також можете дізнатися, які варіанти доступні для безкоштовних курсів румунської мови для іноземців в організаціях, присутніх в Румунії.