1. Як можна скористатися програмою допомоги від уряду Румунії?
З початку конфлікту в Україні уряд Румунії надає допомогу вимушено-переміщеним особам з України, які проживають в Румунії.
25 вересня 2024 року було прийнято Рішення Уряду Румунії про встановлення розміру, умов та механізму надання одноразових виплат відповідно до Надзвичайного розпорядження Уряду Румунії №. 96/2024 про надання підтримки та гуманітарної допомоги з боку румунської держави іноземним громадянам або особам без громадянства, які перебувають в особливих ситуаціях, що походять із зони збройного конфлікту в Україні, було прийнято Рішення Уряду Румунії про встановлення розміру, умов та механізму надання одноразової допомоги. Будь ласка, перевірте наступні критерії, щоб визначити, чи відповідаєте ви умовам участі в поточній державній програмі допомоги:
- Вимушено-переміщені особи з України, які в”їхали на територію Румунії вперше з початку конфлікту, починаючи з 1 липня 2024 року, мають право на допомогу в розміщенні в центрах тимчасового та гуманітарного розміщення. Крім того, вимушено-переміщені особи, які мають на це право, можуть отримати одноразову допомогу протягом максимум трьох місяців поспіль у розмірі 750 леїв на місяць на одну особу та 2000 леїв на місяць на сім’ю.
Протягом перших п’яти робочих днів кожного місяця вимушено-переміщені особи з України повинні подати заяву до місцевої адміністрації, підтвердивши, що вони відповідають наступним умовам:- 1ий місяць– Дозвіл на тимчасовий захист та відкритий банківський рахунок в Румунії;
- 2ий та 3ій місяць– повинні бути виконані наступні умови:
- Зареєструйтеся в AJOFM як шукачі роботи – за винятком лише тих, хто відповідає одному або декільком з наступних критеріїв:
-
- зараховані до вищих навчальних закладів;
- тимчасово непрацездатні;
- мають посвідчення про інвалідність;
- старше 65 років;
- догляд за 2- або 3-річною дитиною з інвалідністю.
-
- Діти, зараховані до шкіл/центрів як учні або слухачі. Для дітей раннього та дошкільного віку підтвердження того, що вони зараховані до румунської системи освіти, за допомогою однієї з форм, зазначених у Постанові Уряду, також дозволяється, коли вони доводять, що вони не могли бути зараховані через брак місць в одному конкретному підрозділі. Виняток становлять лише ті, хто відповідає наступним критеріям:
-
- 15-18 річні, які зареєстровані в AJOFM.
-
- Зареєструйтеся в AJOFM як шукачі роботи – за винятком лише тих, хто відповідає одному або декільком з наступних критеріїв:
- Вимушено-переміщені особи, які прибули до Румунії до 1 липня 2024 року і не скористалися повним тримісячним періодом, передбаченим у Постанові Уряду про надзвичайні ситуації №. 15/2022, мають право на покриття побутових витрат протягом трьох місяців поспіль. Вони отримують одноразову допомогу в розмірі 500 леїв на місяць на одну особу та 1500 леїв на місяць на сім’ю.
- Вимушено-переміщені особи, які раніше були розміщені в колективних притулках, продовжать користуватися цією підтримкою до 31 березня 2025 року, якщо вони підпадають під одну з наступних категорій (підтверджених документами, виданими румунською владою):
- мають статус інваліда та пред’являють довідку, видану Румунською комісією з оцінки дорослих людей з інвалідністю;
- тимчасово непрацездатні або з тимчасовим захворюванням, несумісним з роботою, а також жінки в третьому триместрі вагітності;
- страждають серйозними захворюваннями, визначеними в ст. 1 Розпорядження Міністра праці та соціальної солідарності та Міністра охорони здоров’я № 2.172/3.829/2022 щодо призначення допомоги по догляду;
- є опікунами або піклувальниками чи супроводжуючими осіб у ситуаціях a) та c);
- є самотніми особами старше 50 років і зареєстровані як безробітні;
- є одинокими особами, які виховують або доглядають за дитиною до 7 років;
- є одинокими особами, які не працюють і мають на утриманні 2 або більше дітей віком від 7 років;
- є особами, які досягли пенсійного віку, відповідно до законодавства Румунії.
Будь ласка, відвідайте веб-сайт Уряду, щоб знайти більше інформації про поточну програму та критерії участі.
Будь ласка, зверніть увагу, що тільки біженці з України, які мають тимчасовий захист в Румунії, мають право на участь у цій програмі.
Ви шукач притулку, біженець, бенефіціар додаткового захисту, бенефіціар статусу толерантності або особа без громадянства в Румунії (не з України)?
- ➡️ Біженство у Румунії
- ➡️ Безгромадянство
- ➡️Де знайти допомогу та інформацію ?
2. Де можна знайти інформацію про доступне житло?
УВКБ ООН не допомогає з розміщенням і рекомендує звернутися до друзів, родичів і членів громади, яким ви довіряєте, за інформацією про доступне житло.
Інформацію про вільні квартири та будинки для оренди можна знайти в Інтернеті та через ріелторські компанії, але, будь ласка, будьте обережні та користуйтеся послугами лише перевірених компаній або агентів з нерухомості, а також пам’ятайте про будь-які витрати, які можуть бути пов’язані з цими послугами.
3. Нас повідомили про виселення, куди ми можемо звернутися, щоб змінити рішення?
УВКБ ООН не володіє інформацією стосовно офіційної процедури оскарження і пропонує вам поговорити безпосередньо з власником або персоналом центру розміщення, де ви зупинилися, щоб обговорити будь-які можливі варіанти оскарження.
Якщо ви вважаєте, що вас виселяють неправомірно, зверніться на гарячу лінію CNRR для отримання інформації про ваші права та доступні юридичні послуги. Телефон: (+40) 730 073 170 або +40 721 206 926
4. Чи є якесь екстрене житло для ночівлі?
За місцем вашого проживання можуть бути доступні прихистки для людей, які потребують невідкладної допомоги. Будь ласка, зверніться до відповідного Департаменту соціальної допомоги (Direcţia de Asistenţă Socială – DAS) або Державної служби соціальної допомоги (Serviciul Public de Asistență Socială – SPAS) у вашому населеному пункті для отримання додаткової інформації про доступні місцеві соціальні послуги та ваше право на їх отримання.
5. Як УВКБ ООН може нам допомогти?
УВКБ ООН є основною міжнародною організацією, яка тісно співпрацює з румунською владою з питань притулку та здійснює моніторинг процедур надання притулку. УВКБ ООН також бере активну участь у підвищенні обізнаності про біженців і співпрацює з неурядовими організаціями, науковими колами, засобами масової інформації тощо. УВКБ ООН не надає безпосередньої допомоги з розміщенням.
Щоб дізнатися більше про діяльність УВКБ ООН в Румунії, будь ласка, перегляньте:
- Telegram: https://t.me/UNHCR_Romania
- Facebook:com/UNHCR.ro
- Twitter: @UNHCRRomania
- Website: unhcr.ro
Усі послуги є безкоштовними. Про будь-яку особу, яка пропонує допомогу в обмін на гроші або послуги, слід негайно повідомляти (номер гарячої лінії УВКБ ООН +40 723 653 651 та електронна пошта УВКБ ООН): [email protected])
6. Які ще послуги доступні, у випадку якщо ми їх потребуємо?
Ви можете отримати інформацію про доступні послуги та підтримку в Румунії на наступних веб-сайтах:
- Румунська урядова платформа: https://protectieucraina.gov.ro/
- Інформаційна служба для українських біженців, які хочуть інтегруватися на території Румунії: Information service for Ukrainian refugees who want to integrate on the territory of Romania – PROTECTIEUCRAINA.GOV.RO – Useful information for Ukrainian and Romanian citizens
- Румунський департамент з надзвичайних ситуацій: Noul program de suport Ucraina – luna 1 – Departamentul pentru Situații de Urgență (gov.ro)
- Радник з питань міжвідомчих послуг: Services Advisor Romania
- Сторінка допомоги УВКБ ООН в Румунії
Якщо ви проживаєте в наступних населених пунктах або поблизу них, ви також можете звернутися за додатковою інформацією до місцевих сервісних та громадських центрів.
- Brasov: KATYA Service and Community Hub, Strada Bogdan Petriceicu Hasdeu 13
- Bucharest: RomExpo integrated service hub, UNHCR RomExpo, Bulevardul Expozitiei Nr. 2, Sector 1
- Constanta: The Civic Resource Center, Bd. IC Brătianu nr. 5, Constanța
- Cluj: Ukraine House community center, Strada Napoca 25
- Galati: UNHCR Services Hub, Strada Movilei 2-8