Здоров’я жінки та вагітність

НА ЦІЙ СТОРІНЦІ ВИ МОЖЕТЕ ДІЗНАТИСЯ ПРО
Допологовий догляд і ведення пологів
Реєстрація народження
Комплексна підтримка сім’ї
Забезпечення доступу до процедури переривання вагітності


Допологовий догляд і ведення пологів

Допологовий догляд під час вагітності та пологів доступний безкоштовно для всіх жінок, які виїхали з України, незалежно від наявності статусу тимчасового захисту або подвійного українсько-угорського громадянства. Нижче детально наведено пояснення на які постанови та закони може посилатися особа, коли звертається за медичною допомогою:

  • Особи, які мають статус тимчасового захисту, мають наступні права відповідно до пункту Постанови EMMI 9/2022. (iii./11.), яка зазначає, що: “особа зі статусом тимчасового захисту має право на безкоштовне надання допологової та акушерської допомоги“.
  • Особи з подвійним громадянством, які можуть надати доказ, що вони прибули до Угорщини після 24 лютого 2022 року та ще не зареєстрували постійне місце проживання в Угорщині, підпадають під ті ж правила, як і особи зі статусом тимчасового захисту. Згідно до Постанови EMMI 9/2022 (iii./11.), вони мають право на безкоштовне обслуговування, що й особи зі статусом тимчасового захисту. Пункт 3 Додатку 1 зазначає: “(…) угорський громадянин, який має постійне місце проживання в Україні та прибув з України 24 лютого 2022 року або пізніше, прирівнюється до особи, яка подала заявку на статус тимчасового захисту або вже отримала його, у контексті доступу до медичної допомоги“.
  • Особи з подвійним громадянством, які вже зареєстрували постійне місце проживання в Угорщині, не мають доступу до тих самих послуг, що й особи зі статусом тимчасового захисту. Однак вони також мають право на безкоштовну допологовий догляд відповідно до Закону LXXIX від 1992 року “Про захист життя плода”: “§ 3 (1) Громадяни Угорщини, які проживають на території Угорщини, мають право на допологовий догляд безкоштовно“.

Важливо: термін дії картки тимчасового захисту є чинним до 4 березня 2026 року, незалежно від дати, зазначеної на картці, відповідно до § 3 Постанови Уряду 30/2024 (22.II.).

КОМПЛЕКСНИЙ ДОПОЛОГОВИЙ ДОГЛЯД

Першим етапом допологового догляду завжди є гінекологічний огляд, який можна пройти безкоштовно у місцевому медичному центрі за місцем проживання особи зі статусом тимчасовго захисту. На відміну від української системи, в Угорщині ці прийоми відбуваються за попереднім записом, тобто це означає, що потрібно записатися особисто або в телефонному режимі.

Після першого огляду ви можете звернутися до місцевої патронажної медсестри з довідкою, виданою лікарем-гінекологом. Щоб знайти свою місцеву патронажну медсестру, скористайтеся спеціальним сайтом ÁNTSZ, ввівши свою адресу.

Під час першого візиту патронажна медсестра видасть вам книжку, в якій будуть реєструватися всі записи про допологовий догляд (результати обстежень/скрінінгів і аналізів, візити до різних спеціалістів тощо). З цього моменту цю книжку потрібно брати з собою на всі допологові огляди та пред’являти медичним працівникам. Книжка є підтвердженням того, що вагітність перебувала під наглядом, і для отримання допомоги по вагітності та пологах необхідно мати щонайменше 4 відмітки, які підтверджують 4 допологові візити. (У разі передчасних пологів достатньо щонайменше 1 відмітки).

Вагітність поділяється на три триместри, тобто три періоди по три місяці, і для кожного з цих триместрів рекомендовано проходження певних аналізів та обстежень, зокрема:

  • гінекологічний огляд,
  • лабораторне обстеження,
  • ультразвукове дослідження в кожному триместрі.

Тривалість вагітності (гестаційний вік) вимірюється в тижнях. Пологи очікуються у період між 37 і 41 тижнями. Важливо знати, на якому тижні вагітності ви перебуваєте, оскільки деякі обстеження необхідно проводити у визначений часовий проміжок. До них належать:

  • перше генетичне УЗД (ультразвукова діагностика) на 11–13 тижнях вагітності,
  • друге генетичне УЗД на 18–20 тижнях вагітності,
  • аналіз крові на глюкозу на 24–28 тижнях вагітності,
  • третє генетичне УЗД на 30–32 тижнях вагітності.

Наближаючись до пологів, з 36–37 тижня вагітності рекомендується щотижневе проведення КТГ або НСТ обстежень для моніторингу скорочень матки та серцебиття дитини. У разі переношування вагітності ці обстеження можуть проводитися частіше.

Ми помітили, що іноді медичні працівники відмовляються обслуговувати пацієнтів, які не володіють угорською чи англійською мовою. Однак медичні заклади можуть скористатися послугами телефонного перекладу, зателефонувавши за номером 1812. Мовний бар’єр не повинен перешкоджати отриманню медичної допомоги!

Якщо вагітна жінка бажає самостійно скористатися послугами перекладача, ми рекомендуємо звернутися до служби перекладу МОМ (Міжнародної організації з міграції) або послугами телефонного перекладу громадського центру допомоги біженців Деваї. В обох випадках необхідно заздалегідь записатися на прийом. Послуги в обох випадках є безкоштовними для українських біженців.

ПОЛОГИ

Згідно зі спеціальною Постановою EMMI № 9/2022 (III./11.), чітко зазначено, що особи зі статусом тимчасового захисту та подвійні громадяни, які мають постійне місце проживання в Україні, мають право на безкоштовне надання допомоги під час пологів. Однак це не стосується подвійних громадян, які мають постійне місце проживання в Угорщині. Наскільки нам відомо, вони мають право на безкоштовне медичне обслуговування під час пологів залежно від їх соціального страхування – тобто, якщо соціальне страхування оформлене, вони отримають безкоштовну допомогу, але якщо не оформлене, ймовірно, буде виставлений рахунок за послуги під час пологів. [Ми чекаємо на роз'яснення цього питання від юридичних експертів. Ми оновимо наші інформаційні листи, як тільки з'явиться нова інформація.]

Корисні посилання:

  1. Спеціальний наказ Міністра людських ресурсів щодо медичного обслуговування осіб, що прибули з України
  2. Закон LXXIX від 1992 року про захист життя плода
  3. Постанова № 32/1992 (XII. 23.) NM про реалізацію закону LXXIX від 1992 року про захист життя плода
  4. Інформація щодо абортів
  5. Інформація про Службу захисту сім'ї
  6. Перелік адрес Служб захисту сім'ї (CSVSZ), що працюють в межах компетенції Департаменту охорони здоров'я Урядового офісу столиці уряду Будапешта

Реєстрація народження

Процедура реєстрації народження дитини

Для реєстрації новонародженої дитини реєстратору необхідно знати, чи народилася дитина в шлюбі, чи поза ним. Якщо дитина народжена в шлюбі, для реєстрації необхідно подати завірену копію свідоцтва про шлюб. Важливо знати, що реєстратори можуть приймати лише переклади, виконані Угорським бюро перекладів і сертифікації перекладів (OFFI). Цей документ можна перекласти з української на угорську мову за зниженою ціною (5 000 форинтів + ПДВ).

Якщо дитина народилася поза шлюбом, мати повинна надати підтвердження свого сімейного стану (“hajadon­sági nyilatkozat”), незаміжня. Це може бути завіреною заявою, виданою Посольством України в Угорщині. Для отримання цієї декларації не потрібно записуватися на прийом до посольства в Будапешті. У випадку консульства в Ніредьгазі, звертайтесь за номером +3642501015. Важливо знати, що адміністративний процес включає заповнення документів українською мовою, тому для оформлення документів необхідно вільно читати та писати українською. Декларація, видана посольством, буде підписана консулом за плату приблизно 7 000 форинтів. Цю суму можна сплатити лише банківською карткою в Будапешті, а в Ніредьгазі — поштовим переказом. Документ буде підготовлений на місці, але тільки українською мовою, тому перед реєстрацією народження потрібно буде отримати завірений переклад на угорську в OFFI. Заява не є документом, який можна перекласти за зниженою ціною, вартість перекладу складає від 16 000 до 19 000 форинтів.

Оскільки цей процес займає багато часу, а новонароджена дитина не може подати заявку на отримання статусу тимчасового захисту, не має права на безкоштовну медичну допомогу або субсидії без свідоцтва про народження, тому ми рекомендуємо подбати про оформлення документів до пологів, щоб свідоцтво про шлюб або заява про сімейний стан та їх переклади були готові до того, як ви поїдете до лікарні.

Для реєстрації народження необхідні документи зазвичай збираються в лікарні, а свідоцтво про народження можна забрати в місцевому відділі реєстрації (“Anyakönyvi Hivatal”) в день виписки або через кілька днів. (Реєстрація дитини відбуватиметься в реєстраційному відділі району, де народилася дитина).

Заява про визнання батьківства

Якщо дитина народилася поза шлюбом, вона отримає прізвище матері, а батька не буде вказано в свідоцтві про народження. Якщо батьки хочуть, щоб прізвище батька було вказане у свідоцтві про народження і дитина отримала прізвище батька, необхідно подати заяву про визнання батьківства (“apai elismerő nyilatkozat”).

На жаль, процедура цього процесу не є однаковою в усіх випадках, тому ми рекомендуємо батькам звертатися до місцевого реєстратора до пологів, щоб дізнатися, які саме документи та дії будуть необхідні. Є деякі реєстраційні офіси, де черга на реєстрацію настільки довга, що неможливо подати декларацію до пологів. Були випадки, коли парам радили звертатися до реєстратора тільки після народження дитини.

Важлива примітка: якщо ви подаєте заяву про визнання батьківства після отримання свідоцтва про народження дитини, процедуру можна розпочати в будь-якому реєстраційному офісі, а не обов'язково в тому, де було видано свідоцтво про народження.

Безумовно, для визнання батьківства вам знадобляться докази сімейного стану матері угорською мовою (завірений переклад від OFFI) та дійсні паспорти обох батьків. Деякі реєстратори також вимагають офіційно перекладені свідоцтва про народження від OFFI, офіційне підтвердження української адреси (видане Посольством України) та дозволи на проживання обох батьків. Також важливо зазначити, що якщо один із батьків не розуміє або не говорить угорською, вони також повинні забезпечити перекладача. Перекладач може бути особою без ліцензії перекладача, але він або вона повинні володіти іноземною мовою на рівні, який дозволяє правильно перекладати питання та відповіді. Перекладач не може бути прямим родичем будь-якої зі сторін.

Реєстрація українського громадянства

Громадянство дитини, народженої матір’ю-українкою вказується як “невідоме” у свідоцтві про народження. Для того, щоб встановити громадянство дитини, необхідно подати заявку на визнання українського громадянства в Посольство України.

Однак, перед тим як родина зможе подати заявку до посольства, необхідно виконати ще два кроки:

  1. Першим кроком є легалізація свідоцтва про народження, що означає додавання до документа апостиля. Форму для подачі заявки на легалізацію можна завантажити на вебсайті Konzinfo Start (https://konzinfougyseged.mfa.gov.hu), вибравши в меню “Online forms/Application for legalisation”. Тут потрібно заповнити необхідні поля, роздрукувати заявку та подати її особисто або поштою до Міністерства закордонних справ та торгівлі разом зі свідоцтвом про народження після сплати збору в розмірі 5 500 форинтів.
  2. Наступним кроком є переклад свідоцтва про народження з апостилем українською мовою в OFFI. Вартість цього перекладу становить близько 20 000 форинтів.

Після того, як родина отримає угорське свідоцтво про народження з апостилем та його переклад на українську мову, вони можуть подати заявку на визнання українського громадянства. Для цієї процедури не потрібно записуватись на прийом у Будапешті (якщо потрібно звернутися до консульства в Ніредьгазі, можна зателефонувати за номером: +36 42 501 015). Важливо, щоб особи, які подають заявку, вміли читати та писати українською мовою. Крім вищезазначених документів, також будуть необхідні особисті документи батьків.

Свідоцтво про визнання українського громадянства не видається в день процедури, а зазвичай через 1-2 робочих дні. Ми зазвичай рекомендуємо, щоб протягом цих кількох днів батьки зробили офіційну фотографію дитини (з розплющеними очима, на білому фоні, з головою дитини, що займає 80% фотографії). Одночасно з отриманням документа про громадянство можна подати заяву на внесення новонародженого до паспорта законного представника, щоб дитина могла залишити країну.

Посольство звертає увагу, що документ, що підтверджує українське громадянство, видається лише один раз і не може бути замінений.

Згідно з нашим досвідом, оригінал свідоцтва про народження з апостилем, перекладене на українську мову, разом із документом про визнання громадянства є достатніми для реєстрації дитини при поверненні в Україну.

Слід зазначити, що деякі реєстратори вважають, що процедура завершена, коли, після отримання документа про визнання українського громадянства, вони видають нове свідоцтво про народження, в якому зазначається, що новонароджений є громадянином України. Ця процедура включає наступні витрати:

  • переклад документа про визнання громадянства угорською мовою – приблизно 22 000 форинтів,
  • апостиль для нового свідоцтва про народження – 5 500 форинтів,
  • переклад свідоцтва про народження з апостилем на українську мову – 20 000 форинтів.

Корисні посилання:

  1. Посольство України в Угорщині
  2. Угорський офіс перекладу та атестації (OFFI)
  3. Інформація щодо сертифікованого угорського перекладу документів осіб, які постраждали від російсько-української війни.
  4. Сертифікація угорських публічних документів для використання за кордоном

Комплексна підтримка сім’ї

В Угорщині система підтримки сім'ї надає фінансову допомогу на догляд, виховання та освіту дітей, яку можуть також отримувати біженці з України за певних умов.

Біженці з подвійним громадянством, які мають угорське місце проживання (тобто зареєстровану постійну адресу), можуть подати заявку на фінансову підтримку в рамках програми підтримки сімей за наведеними нижче умовами. До цієї підтримки належать допомога у зв’язку з вагітністю та пологами (anyasági támogatás), допомога по догляду за дитиною (GYES), сімейна допомога (családi pótlék) та допомога з виховання дітей (GYET).

Біженці з громадянством України, а також біженці з подвійним громадянством, які ще не зареєстрували постійну адресу в Угорщині й відповідно прирівнюються до біженців з українським громадянством, можуть отримати допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу по догляду за немовлям та допомогу по догляду за дитиною за певних умов. (Якщо ви маєте статус біженця або додатковий захист, ви отримуєте такі ж права, як і громадяни Угорщини, і маєте право на соціальну допомогу та підтримку, яку отримують угорські громадяни в подібних ситуаціях. Більше інформації про доступну фінансову підтримку можна знайти на сайті УВКБ ООН).

Ви можете подати заявку на отримання грошової допомоги на дитину у таких установах:

  • Відділ підтримки сімей відповідного Урядового офісу (Kormányablak Családtámogatási Osztály), або
  • Відділ підтримки сімей та медичного страхування державного казначейства Угорщини (Magyar Államkincstár Családtámogatási és Egészségbiztosítási Főosztály).

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами

Біженці з подвійним громадянством та громадянством України можуть подати заявку на отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами. Умовою є проходження жінкою як мінімум 4 прийомів у рамках допологово догляду під час вагітності, що має бути підтверджено патронажною медсестрою (védőnő) або акушером.

Подати заявку на допомогу можуть:

  • мати дитини,
  • призначений опікун,
  • біологічний батько (у разі, якщо мати померла до подання заявки).

Ще однією умовою для осіб із карткою угорської адреси є те, що заявник має офіційно проживати в одному домогосподарстві з дитиною, тобто адреса заявника та дитини на адресній картці мають збігатися.

Допомога виплачується одноразово за заявою, поданою протягом 6 місяців після народження дитини, у вигляді грошової виплати, яка становить 225% від базової соціальної суми, що діє на момент народження дитини (у 2023 році це становить 64,125 форинтів).

Допомога по догляду за дитиною (GYES)

Ця допомога доступна лише особам із угорським громадянством та місцем проживання. GYES є щомісячною грошовою виплатою, що надається на універсальній основі:

  • до досягнення дитиною 3-річного віку,
  • у випадку двійнят — до кінця року, в якому діти стають шкільного віку,
  • для дітей із тривалим захворюванням або тяжкою інвалідністю — до 10-річного віку.

Матері також необхідно відвідати як мінімум 4 допологові огляди під час вагітності. Подати заявку на допомогу можуть мати, призначений опікун або батько, за умови, що вони проживають в одному домогосподарстві з дитиною.

Заявник не може займатися оплачуваною роботою до досягнення дитиною 6-місячного віку або віддавати її в дитячий садок до цього часу. Однак після 6 місяців дозволяється займатися оплачуваною діяльністю без обмежень. Опікун дитини, якщо її мати є неповнолітньою, може займатися оплачуваною роботою без обмежень, отримуючи при цьому допомогу.

Сума допомоги по догляду за дитиною становить 28,500 форинтів на місяць на одну дитину (брутто), що дорівнює базовій соціальній сумі у 2024 році.

Допомога на виховання дітей (GYET)

Батьки та законні опікуни з угорським громадянством і місцем проживання в Угорщині, які виховують трьох або більше неповнолітніх у своєму домогосподарстві, мають право на допомогу на виховання дітей (GYET).

Ця допомога виплачується з моменту досягнення наймолодшою дитиною 3-річного віку до її 8-річчя. Особи, які отримують GYET, можуть займатися оплачуваною роботою не більше ніж 30 годин на тиждень.

Сума допомоги GYET у 2023 році становить 28,500 форинтів на місяць (брутто).

Сімейна допомога – підтримка догляду та освіти (családi pótlék)

Сімейна допомога – це щомісячна фінансова підтримка, доступна для батьків, опікунів або партнерів, які проживають із батьком дитини, мають угорське громадянство та місце проживання, і виховують неповнолітню дитину у своєму домогосподарстві. Також на допомогу мають право керівники соціальних установ для дітей дошкільного віку та інші особи, визначені законом.

Для дітей, які відвідують школу, допомога виплачується, як правило, до закінчення обов’язкового навчання (16 років). Після цього виплати можуть продовжуватись, якщо дитина продовжує навчання в закладах загальної середньої освіти.

Виплату допомоги може бути призупинено, якщо:

  • дитина, яка зобов’язана відвідувати дитячий садок, пропустила 20 днів у навчальному році без поважної причини,
  • дитина, яка зобов’язана відвідувати школу, пропустила 10 днів у навчальному році без поважної причини.

Розмір допомоги залежить від кількості дітей у сім’ї, статусу батьків (наприклад, якщо батько або мати є одинокими) та наявності у дитини тривалого захворювання чи інвалідності.

Для сім’ї з однією дитиною розмір допомоги становить 12,200 форинтів на місяць. Сума зростає залежно від зазначених вище обставин.

Допомога по догляду за немовлям (CSED) та допомога по догляду за дитиною (GYED)

Відповідно до урядового указу 636/2023. (XII. 23.), громадяни України без місця проживання в Угорщині мають право на отримання допомоги по догляду за немовлям та допомоги по догляду за дитиною, якщо дитина народилася після 31 грудня 2023 року.

Допомога по догляду за немовлям (CSED): Ця допомога надається на період декретної відпустки (168 днів). Вона виплачується жінкам, які були застраховані протягом 365 днів упродовж двох років, що передували народженню дитини.

Допомога по догляду за дитиною (GYED): Ця допомога виплачується з наступного дня після закінчення періоду отримання допомоги по догляду за немовлям (декретної відпустки) або після відповідного періоду:

  • до досягнення дитиною 2-річного віку,
  • у випадку двійнят — до досягнення дітьми 3-річного віку.

Корисні посилання:

  1. Материнська допомога – Magyar Államkincstár (gov.hu)
  2. Допомога по догляду за дитиною – GYES – Magyar Államkincstár (gov.hu)
  3. Допомога на виховання дітей – GYET – Magyar Államkincstár (gov.hu)
  4. Сімейна допомога
  5. Інформація про підтримку сімей з України для опікунів сім'ї та дітей

Корисні посилання англійською мовою:

  1. Інформація та правова допомога для біженців з України (Information and legal assistance for refugees from Ukraine)
  2. Охорона здоров'я – Європейська Комісія (Fleeing Ukraine: Healthcare – European Commission)
  3. У безпеці в Угорщині – Сімейні допомоги (Safe in Hungary – Family Allowances)

Забезпечення доступу до процедури переривання вагітності

В Угорщині доступне лише хірургічне переривання вагітності. Медичне переривання вагітності не є доступним в Угорщині на відміну від України.

Переривання вагітності можна здійснити до 12 тижнів вагітності (до 18 тижнів вагітності для осіб, які не досягли 18 років). Існують інші підстави для запиту на переривання вагітності після 12 тижня, як це регулюється Законом LXXIX від 1992 року про захист життя плоду. Підстави для переривання вагітності можуть бути такими:

  • вагітність є результатом насильства,
  • вагітність становить загрозу для здоров'я матері,
  • плід ймовірно має серйозні вади розвитку або порушення.

Ці обставини визначаються медичними працівниками, і процедура здійснюється безкоштовно.

Переривання вагітності до 12 тижнів вагітності також можливе, якщо жінка перебуває в серйозному кризовому стані. Це не потрібно підтверджувати медичним працівником або фахівцем. Якщо жінка вважає, що народження дитини призведе до серйозної кризи в її житті, вона може сама прийняти рішення про припинення вагітності.

У цьому випадку жінка повинна пройти дві консультації в Службі захисту сім'ї, і в деяких випадках може знадобитися сплата за послугу.

Вартість послуг з припинення вагітності

Послуги з припинення вагітності для жінок з тимчасовим захистом є безкоштовними. Згідно з Постанови EMMI № 9/2022 (III./11.): “Особи з тимчасовим захистом мають право на безкоштовну допологову та акушерську допомогу, а також на послуги з припинення вагітності згідно з умовами, визначеними Законом про захист життя плоду, а також на консультації Служби захисту сім'ї та мають право на припинення вагітності.”

Особи з подвійним громадянством, які прибули в Угорщину після 24 лютого 2022 року і не мають постійного місця проживання в Угорщині, розглядаються як особи з тимчасовим захистом і мають право на безкоштовне припинення вагітності, як і ті, хто має статус тимчасового захисту.

Пункт 3 Додатка 1 зазначає: “(…) громадянин Угорщини з постійним місцем проживання в Україні, який прибув з України 24 лютого 2022 року або після цієї дати, розглядається так само, як особи, які подали заявку або отримали статус тимчасового захисту, щодо доступу до медичної допомоги.”

Особи з подвійним громадянством, які вже мають постійне місце проживання в Угорщині, не розглядаються як особи з тимчасовим захистом. Для них послуги з припинення вагітності не є безкоштовними – так само, як і для громадян Угорщини. Вартість послуг з припинення вагітності становить 45 312 форинтів (на 2024 рік), але в деяких випадках сума може бути повністю або частково знижена, наприклад, якщо жінка перебуває в скрутному фінансовому становищі, що має бути підтверджено документами відповідно до Положення 32/1992 (XII. 23.), або якщо жінка проживає в притулку для біженців або бездомних. Процедура проводиться лише після сплати за послугу.

Процес припинення вагітності

Перший гінекологічний огляд

Першим кроком є гінекологічний огляд для підтвердження вагітності. Цей огляд слід провести на 6-8 тижні вагітності, оскільки саме з цього часу можна виявити серцебиття плоду. У 2022 році було прийнято правило, згідно з яким лікарі повинні надавати жінкам “чітко ідентифіковане свідчення життєвих ознак плоду“. Медичні сестри Служби захисту сім'ї можуть прийняти медичну картку, що містить таку інформацію, для подачі заявки на переривання вагітності. Якщо огляд відбудеться до 6 тижня, коли лікар не може ще продемонструвати життєві ознаки плоду, жінка повинна повернутися на наступний гінекологічний огляд. Це краще уникнути.

Важливість часу

Процес припинення вагітності є чутливим до часу. Оскільки доопераційні консультації та обстеження займають 2-3 тижні, є ризик пропустити термін у 12 тижнів, передбачений законом. Тому важливо правильно управляти доступним часом. Коли хтось записується на перший огляд, слід зазначити, що це термінова ситуація, щоб уникнути тривалого очікування на обстеження. Запис на прийом слід здійснювати в місцевій клініці.

Перший візит до Служби захисту сім'ї (Családvédelmi Szolgálat, CsVSz)

Служби захисту сім'ї не мають територіальної юрисдикції, тому до будь-якого з їхніх офісів можна звертатися, незалежно від місця проживання. Важливо записатися на прийом у будь-якому випадку. Адресу та телефон можна знайти в Інтернеті, або запитати у лікаря під час гінекологічного огляду. Також варто знати, що для запису на прийом до Служби захисту сім'ї є обмежений часовий інтервал 30-60 хвилин в будні дні. Якщо запис здійснюється особисто, цей інтервал може бути ширшим.

Метою першої консультації є те, щоб жінка вирішила продовжити вагітність. В рамках цієї консультації медсестра надасть жінці інформацію про допомогу, яку можна отримати, якщо вагітність буде збережена, а також розповість про варіанти усиновлення. Вона також надасть інформацію про розвиток плоду, ризики переривання вагітності та можливі наслідки для наступних вагітностей.

Перша консультація буде зафіксована у Службі захисту сім'ї. Цей сертифікат необхідно буде пред'явити на наступній консультації, яка може відбутися не раніше ніж через 3 дні після першої.

Другий візит до Служби захисту сім'ї

Другий етап консультації стосується безпосередньо процедури припинення вагітності — коли, де і яким методом вона буде проведена. Також обговорюються питання планування сім'ї та доступні методи контрацепції.

Під час цієї консультації заповнюється заява на припинення вагітності, оригінал якої надається заявнику, а копія надсилається медсестрою до обраної лікарні. Після другої консультації необхідно звернутися до лікарні протягом 8 днів.

Візит до лікарні для проведення процедури

У лікарні жінка пройде обстеження (ще один гінекологічний огляд, лабораторні тести, анестезіологічне обстеження), після чого буде визначено дату операції. Процедура проводиться під загальним наркозом та амбулаторно, тобто пацієнтка зможе повернутися додому в день операції.

Корисна інформація

Важливо підкреслити, що жінка може змінити своє рішення навіть в день операції! Також можливе зачаття протягом двох тижнів після операції, тому рекомендується підготувати контрацепцію одночасно з операцією. Для жінок у скрутних соціальних умовах або в гуманітарній кризі професійна рекомендація — використовувати внутрішньоматкові засоби контрацепції, які забезпечують довгостроковий захист від небажаної вагітності.

Також варто зазначити, що іноді медичні працівники не надають допомогу пацієнтам, які не розмовляють угорською (або англійською). Постачальники медичних послуг можуть скористатися послугою телефонного перекладу, зателефонувавши за номером 1812. Мова не повинна бути бар'єром для отримання медичної допомоги.

Якщо вагітна жінка хоче найняти перекладача самостійно, ми рекомендуємо послугу перекладу Міжнародної організації з міграції (IOM) або телефонний сервіс перекладів Центру громади в Деваї. У обох випадках необхідно попередньо записатися. Обидва сервіси надаються безкоштовно для українських біженців.

Корисні посилання:

  1. Спеціальна інструкція Міністра людських ресурсів щодо охорони здоров’я осіб, які прибувають з України
  2. Закон LXXIX 1992 р. про захист внутрішньоутробного життя
  3. 32/1992. (XII. 23.) Декрет НМ LXXIX 1992 р. про охорону внутрішньоутробного життя. про виконання закону
  4. Інформація про аборти
  5. Інформація про Службу захисту сім'ї
  6. Список адрес служб захисту сім'ї (CSVSZ), які діють у сфері компетенції Департаменту громадського здоров'я офісу столичного уряду Будапешта
  7. Зразок листа Угорського Гельсінського Комітету щодо сприяння безоплатній та субсидованій медичній допомозі для біженців з України
  8. Послуги перекладача МОМ