Вища освіта та доступні стипендії

НА ЦІЙ СТОРІНЦІ ВИ МОЖЕТЕ ДІЗНАТИСЯ ПРО:
Система вищої освіти в Угорщині
Вступ до угорського вищого навчального закладу
Стипендії для біженців в Угорщині
Які навчальні програми доступні в Угорщині для біженців?


Система вищої освіти в Угорщині

У відповідності до Болонської системи навчальні програми в Угоршині пропонуються на трьох рівнях: програма базової підготовки (BA, BSc), програма магістерського рівня (MA, MSc) та програма докторського рівня (PhD, DLA).

Європейська кредитно-трансферна система (ECTS) є єдиною існуючою кредитною системою в Угорщині. Завдяки Європейській кредитно-трансферній системі (ECTS), яка була запроваджена у вересні 2003 року, кредити та ступені, отримані в Угорщині, можна переносити в інші європейські навчальні заклади і навпаки. На додаток до диплома студенти також отримують спеціальний додаток, який визнається в усьому Європейському Союзі.

Детальну інформацію про вищу освіту в Угорщині, університети та практичну інформацію про життя в Угорщині ви знайдете на сайті Study in Hungary ( від Громадського Фонду Темпус):
http://studyinhungary.hu/

Вступ до угорського вищого навчального закладу

Де я можу знайти інформацію про доступні вищі навчальні заклади в Угорщині та як подати заявку?

Будь ласка, перевірте наведене нижче посилання, де ви можете здійснити пошук серед навчальних закладів та університетів Угорщини. Felvi.hu – Szakkereső

Весь процес вступу відбувається в електронному вигляді. Вам потрібно подати заяву через електронний вступ E-admission, доступний на сайті Felvi.hu, який вимагає ідентифікації на порталі клієнта (ügyfélkapu). Якщо у вас виникли проблеми з реєстрацією на порталі клієнтів або електронним допуском через закінчення терміну дії вашої картки тимчасового захисту, будь ласка, зв'яжіться особисто з клієнтською службою Національного Генерального Директорату з питань політики у справах іноземців.

Які мінімальні вимоги для вступу?

До університетів можуть бути прийняті лише ті, хто досягне мінімальної вимоги/ліміту балів для даної спеціалізації. Це визначається кожним університетом і зазвичай залежить від кількості абітурієнтів та кількості місць (тобто пропускної спроможності) закладу.

Бакалаврат та нерозділені довгі програми максимальний бал: 500 балів

Підсумковий бал абітурієнта розраховується на основі успішності в середній школі та/або балів за випускні іспити. Існують різні способи підрахунку загальної кількості балів, і найбільш сприятливий з них розраховується для вас автоматично. Додаткові бонусні бали можна також отримати за різні досягнення, такі як сертифікати мовних іспитів, випускні іспити, досягнення в національних видах спорту або олімпіадах, в залежності від навчальної програми.

  • Для отримання додаткової інформації про точні вимоги навчального закладу відвідайте цю сторінку: Felvi.hu – Szakkereső
  • Будь ласка, прочитайте більше про способи підрахунку балів для іноземних абітураєнтів тут: (Felvi.hu – Pontszámítás külföldi eredményekből)
  • Для громадян України більше інформації про способи підрахунку балів можна знайти тут: Felvi.hu – Ukrajna
  • Ви можете ознайомитися з мінімальними вимогами до балів на 2024 рік тут: Felvi.hu ponthatárok

Які документи необхідні?

Залежить від рівня навчання: ознайомитися з процедурою вступу в Угорщині можна на сайті felvi.hu англійською мовою:

Для вступу на бакалаврат загалом необхідні наступні документи, а більш детальну інформацію можна знайти в Посібнику зі вступу:

  • Всі сторінки свідоцтва/атестату про здобуття повної загальної середньої освіти;
  • Додаток до свідоцтва/атестату про здобуття повної загальної середньої освіти з предметами та результами;
  • Для підрахунку навчальних балів – сторінки оригіналу річного табеля з усіма результатами на кінець року, які надають достовірні докази тривалості навчання та успішного виконання навчальних вимог для вступу на бакалаврат;
  • Для іноземних документів, виданих іншою мовою, ніж англійська, німецька або французька, необхідно подати копію завіреного перекладу на угорську мову; ≥ будь-який документ, що підтверджує нарахування бонусних балів;
  • Кваліфікація вищої освіти – ви можете перевірити, чи можна зарахувати бали за диплом і за яких умов, в “Переліку університетів і коледжів“;
  • Будь-які інші документи, необхідні для належної оцінки заявки (наприклад, документ, що підтверджує зміну прізвища, підтвердження сплати вступного внеску);
  • Будь-який конкретний документ, який вимагає вищий навчальний заклад для обраного курсу (курсів) – можна перевірити в оголошенні навчального закладу (наприклад, довідка про стан здоров'я).

Які атестати про середню освіту визнаються в Угорщині для вступу до університетів, якщо я закінчив навчання в Україні або в інших країнах?

Для українських біженців приймаються такі атестати про повну загальну середню освіту:

  • Атестат про повну загальну середню освіту (’Атестат’ – до 2018),
  • Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти (’Свідоцтво’ – після 2019),
  • Диплом молодого спеціаліста (szakmai érettségi bizonyítvány).

Детальніше про необхідні документи за країною та про те, як перераховуються навчальні досягнення за угорською системою, можна дізнатися за наступним посиланням: Felvi.hu – Országok szerint.

Якщо вашої країни немає в цьому списку, будь ласка, зв'яжіться з [email protected]

Для громадян України більш детальна інформація доступна тут: Felvi.hu – Ukrajna

Визнання шкільних атестатів

З питань визнання іноземних атестатів та дипломів ви можете звернутися до Управління освіти Угорського центру еквівалентності та інформації.

  • Адреса: 1122 Budapest, Maros u. 19-21.
  • Телефон: (06 1) 374-2212
  • Електронна пошта: [email protected]
  • Веб-сайт: www.oktatas.hu/kepesitesek_elismertetese/meik_oldalak

Які кінцеві строки подачі?

Зазвичай, кінцевий термін подачі заявок – лютий кожного року, конкретні дедлайни кожного навчального року завжди публікуються на сайті felvi.hu.. Актуальні дедлайни зазвичай публікуються за цим посиланням.

Де я можу отримати допомогу з моєю заявкою?

Процес вступу до університету:

На будь-якому етапі вступної кампанії клієнтська служба надає допомогу абітурієнтам та майбутнім вступникам щодо технічних аспектів подачі заяви та правил вступної кампанії. Служба підтримки клієнтів працює англійською та угорською мовами.

  • Телефон: (+36 1) 477 31 31
  • Електронна пошта: [email protected]
  • Обслуговування клієнтів (особисто): XII. Будапешт, вул. Мароша 19-21. (Вхід з вулиці); Години роботи: пн-чт: 8:00-12:00 та 13:00-16:00, пт: 8:00-13:30.

Інформацію щодо загальних питань, пов'язаних з процедурою вступу, можна також отримати за телефоном Урядової «гарячої лінії»: 1818 (Меню: 1 – мова, далі 7 – інформація про вступ до вищих навчальних закладів).

Стипендії для біженців в Угорщині

Громадський Фонд Темпус управляє кількома стипендіями, доступними для іноземних студентів. Ми перерахували тут деякі з основних програм, але для отримання додаткової інформації, будь ласка, звертайтеся безпосередньо до Фонду.

Контакти:

  • Адреса: 1. Kéthly Anna tér, Budapest, HU-1077
  • Поштова адреса: PO. 508., Budapest 70., HU-1438
  • Телефон: (+36 1) 237-1300
  • Fax: (+36 1) 239-1329
  • Infoline: (+36 1) 237-1320
  • Електронна пошта: [email protected]
  • Webpage: https://tka.hu/english

Stipendium Hungaricum

Стипендіальна програма Stipendium Hungaricum була започаткована у 2013 році урядом Угорщини з метою надання можливості іноземним студентам здобувати вищу освіту в Угорщині. Основна місія програми – збільшити кількість іноземних студентів в Угорщині та заохотити угорські вищі навчальні заклади залучати іноземних студентів. Графік подачі заявок доступний тут: Apply – Stipendium Hungaricum

Підпрограма «Студенти в зоні ризику»

Підпрограма «Студенти в зоні ризику» є доповненням до стипендіальної програми Stipendium Hungaricum і знаходиться під наглядом Міністерства закордонних справ і торгівлі Угорщини та управляється Громадським Фондом Темпус. Її мета – допомогти студентам і докторантам, чиє навчання або дослідження були перервані через те, що вони були змушені тікати від конфлікту через переслідування. З термінами подачі заявок можна ознайомитися тут: Apply – Stipendium Hungaricum

Право на участь: Стипендія доступна для громадян України, за винятком осіб з українсько-угорським подвійним громадянством, які не мають права на участь у програмі. Ця заявка відкрита для громадян України, які бажають продовжити навчання в угорському вищому навчальному закладі. Можливість також відкрита для тих, хто вже навчався у вищому навчальному закладі раніше, а також для тих, хто має лише атестат про повну загальну середню освіту.

Умови стипендії включають звільнення від сплати за навчання, щомісячну стипендію у розмірі 43 700 форинтів на проживання в Угорщині, внесок на проживання (безкоштовне місце в гуртожитку в залежності від місткості або 40 000 форинтів) та медичне страхування. Будь ласка, зверніть увагу, що фінансовий внесок стипендії не може повністю покрити ваші витрати на проживання в Угорщині.

Стипендії доступні для навчання на бакалавраті, магістратурі, однорівневій магістратурі, докторантурі та курсах післядипломної підготовки спеціалістів. Шукайте доступні навчальні програми та конкретні вимоги тут: Пошук навчальних програм : Study finder – Stipendium Hungaricum

Мова навчальних програм – переважно англійська (також доступні угорська, німецька та французька). Ви можете вирішити завершити навчання угорською мовою, навіть якщо ви не володієте угорською мовою на необхідному рівні. У такому випадку на першому курсі ви повинні пройти обов'язковий безкоштовний однорічний підготовчий мовний курс перед початком навчання на магістерській програмі.

Необхідні документи: Онлайн-заявка, мотиваційний лист, виписка з оцінками та їх переклад, підтвердження знання мови (англійської або мови навчання), шкільні атестати та їх переклади, копія посвідчення особи: закордонний паспорт. Деякі документи (підтвердження знання мови, шкільні атестати та їхні переклади, паспорт) можна завантажити пізніше, до 1 серпня, якщо заявник очікує на їхні результати. Тим часом, завантажте підписану декларацію про те, що ви отримаєте ці документи, і завантажте їх не пізніше 1 серпня. У разі відсутності закордонного паспорта, до його отримання, разом з декларацією завантажте копію національного посвідчення особи.

Переклади оригіналів документів необхідно додавати лише у тому випадку, якщо копія оригіналу документа складена не англійською, угорською або мовою навчальної програми.

Заявники Підпрограми «Студенти з груп ризику» не повинні надавати медичні довідки і не повинні бути номіновані Партнером-відправником. Партнер-відправник – це організація у вашій країні (зазвичай міністерство, посольство, університет, науково-дослідна установа тощо), яка відповідає за попередній відбір (номінацію) заявників. Вони також можуть подавати заявки у віці до 18 років, однак згода батьків або законних опікунів буде необхідна для зарахування, підписання стипендіального контракту тощо.

Для отримання додаткової інформації про Підпрограму «Студенти групи ризику» відвідайте веб-сайт програми: Students at Risk Subprogramme for students fleeing the war in Ukraine – Stipendium Hungaricum

Інші корисні ресурси:

Якщо у вас виникли запитання щодо процесу подання заявки на стипендію Stipendium Hungaricum або підпрограму «Студенти з груп ризику», будь ласка, зв'яжіться:

  • E-mail: [email protected]
  • Гаряча лінія Stipendium Hungaricum: +36 (1) 236-5040 (понеділок-четвер 8:30-17:00, п'ятниця 8:30-14:30 за центральноєвропейським часом – UTC+1)

Стипендія угорської діаспори

Основна місія Стипендії угорської діаспори полягає у зміцненні зв'язків між угорськими діаспорними громадами та Угорщиною шляхом надання доступу молодим людям, які проживають в угорських діаспорах, до навчальних програм в Угорщині. Вперше прийом заявок на отримання стипендії угорської діаспори був оголошений у листопаді 2020 року для участі у вступному процесі 2021/2022 навчального року. Її головна мета – підтримати тих, хто бажає заново відкрити для себе угорську спадщину та відновити зв'язок з нею, а також стати професіоналами в галузі, яка може сприяти процвітанню їхньої діаспорної спільноти. Географія програми: всі країни світу, окрім країн Європейського Союзу, Республіка Сербія та Закарпатська область України.

Умови стипендії: безкоштовне навчання, щомісячна стипендія (за запитом), покриття витрат на проживання, медичне страхування, покриття витрат на проїзд (за запитом, одноразове покриття витрат на проїзд, якщо відстань між Будапештом та місцем проживання заявника становить 8 000 км або більше).

Оголошення про конкурс та інші корисні документи можна знайти на сайті програми: https://diasporascholarship.hu/en/apply/.

Makovecz Programme

Makovecz Programme, якою керує Фонд Темпус, дозволяє угорським студентам, викладачам та фахівцям із вищою освітою брати участь у здобутті вищої освіти в Угорщині та в усьому Карпатському басейні. Програма надає гранти для покриття стипендії учасникам та підтримки їхніх близьких родичів. Програма триває від 1 до 5 місяців. https://kmf.uz.ua/hu/makovecz-osztondijprogram/

Стипендія імені Хуньяді Яноша

Стипендія імені Хуньяді Яноша (Hunyadi János Scholarship) надає можливість студентам, які проживають в угорській діаспорі, взяти участь у програмах вищої освіти в Угорщині, які є “дефіцитними курсами”, що не викладаються угорською мовою за межами країни. Заявки на отримання стипендії можуть подавати студенти, які підпадають під дію Закону LXII від 2001 року про угорських громадян, які проживають за кордоном, і зараховані на денну форму навчання на бакалавраті або одноциклові програми. Оголошення про конкурс містить умови конкурсу та інші деталі, які завантажуються в кожному конкурсному періоді на веб-сайт Громадського Фонду Темпус, що координує конкурс: https://tka.hu/palyazatok/17551/hunyadi-janos-osztondij 

Також рекомендується уточнити в приймальній комісії обраного університету, чи існують стипендії для біженців, які пропонують багато університетів.

Які навчальні програми доступні в Угорщині для біженців?

Ініціатива відкритого навчання Olive пропонує для дорослих освітню програму вихідного дня для біженців в Будапешті. Вона спрямована на створення безпечного та інклюзивного навчального простору в умовах, подібних до університетських, для людей, які зазнали переміщення, включаючи шукачів притулку та осіб зі статусом біженця. З 2016 року ця ініціатива проводить програми для переміщених слухачів у Будапешті та Відні, для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте їхній веб-сайт: https://openeducation.group/

Ініціатива “Невидимий університет для України” (Invisible University for Ukraine Initiative) започаткована Центральноєвропейським університетом, – це сертифікатна програма (що пропонує кредити ECTS) для студентів молодших і старших курсів бакалаврату (бакалавр) і магістратури (магістр і доктор філософії) з України, чиє навчання постраждало від війни, незалежно від того, чи вони все ще проживають в Україні чи перебувають за межами своєї країни. Програма не має на меті замінити чи продублювати існуючі освітні можливості в українських університетах, а радше підтримати їх, заповнивши прогалини, що тимчасово виникли через російське вторгнення. Програма розроблена у гібридному форматі (онлайн-навчання з можливістю коротких очних візитів до Будапешту у вигляді зимової та літньої шкіл). https://democracyinstitute.ceu.edu/teaching-training/invisible-university-ukraine-iufu

Грант CEEPUS Freemover надає можливість для навчання за кордоном, дослідницької діяльності та короткострокової студентської мобільності в країнах Центрально-Східної Європи та Західних Балкан для українських студентів та викладачів. Більш детальну інформацію можна отримати на сайті Громадського Фонду Темпус.

CEEPUS Scholarship programme support refugees from Ukraine to participate in Hungarian Higher Education – News – Tempus Közalapítvány