Працевлаштування біженців

НА ЦІЙ СТОРІНЦІ ВИ МОЖЕТЕ ДІЗНАТИСЯ ПРО
Працевлаштування визнаних біженців та осіб, які потребують додаткового захисту
Працевлаштування членів сімей визнаних біженців, осіб, яким надано додатковий захист, та осіб, яким надано тимчасовий захист
Працевлаштування осіб, які отримали тимчасовий захист
Запит номера соціального страхування (TAJ) для працівника


Працевлаштування визнаних біженців та осіб, які потребують додаткового захисту

Згідно з угорським законодавством, особи з визнаним статусом біженця та додаткового захисту мають такі ж права та обов'язки, як і громадяни Угорщини, у сфері працевлаштування. Відповідно, для їхнього працевлаштування не потрібен спеціальний дозвіл. Однак роботодавець зобов'язаний повідомляти про працевлаштування таких осіб до державного органу, який виконує функції державної служби зайнятості за місцем працевлаштування.

Щодо вимог до звітності

Невиконання обов'язку повідомляти про працевлаштування карається адміністративним штрафом до 500 000 форинтів.

Про дату початку трудової діяльності необхідно повідомляти не пізніше дати початку трудової діяльності, а про припинення трудової діяльності – не пізніше наступного дня.

Звіт повинен містити наступну інформацію в неідентифікованому вигляді:

  • кількість та вік працівників,
  • освітній рівень, національність,
  • номер FEOR назви посади,
  • тип трудових відносин,
  • у випадку працевлаштування родича, статус родича та статистичний номер роботодавця,
  • чи трудові відносини були встановлені або закінчилися.

Державна установа підтвердить, що звіт був поданий, і буде вести облік поданих даних. Роботодавець зобов'язаний зберігати документ і довідку про встановлення та припинення трудових відносин протягом трьох років після припинення трудових відносин.

Працевлаштування членів сімей визнаних біженців, осіб, яким надано додатковий захист, та осіб, яким надано тимчасовий захист

Для працевлаштування члена сім'ї визнаного біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, спеціальний дозвіл не потрібен. Такий самий пільговий режим застосовується до батьків або, за відсутності батьків, опікунів неповнолітньої особи, визнаної біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за умови, що член сім'ї або батько/опікун має дійсний дозвіл на проживання, виданий з метою возз'єднання сім'ї.

Однак, вимога звітування поширюється і на їхнє працевлаштування.

Крім того, якщо ви працевлаштовуєте (1) чоловіка або дружину визнаного біженця, особи з додатковим захистом або бенефіціара тимчасового захисту, який проживає в Угорщині щонайменше один рік, або (2) вдову визнаного біженця, особи з додатковим захистом або бенефіціара тимчасового захисту, яка проживала разом з померлим біженцем в Угорщині протягом одного року до його смерті, орган видасть дозвіл без вивчення ситуації на ринку праці.

Для отримання додаткової інформації про ваші обов'язки як роботодавця, будь ласка, відвідайте веб-сторінку Національної служби зайнятості.

Для ознайомлення з відповідним законодавством, будь ласка, ознайомтеся з Постановою Уряду 445/2013 від 28 листопада.

Працевлаштування осіб, які отримали тимчасовий захист

Бенефіціари тимчасового захисту та заявники на отримання статусу тимчасового захисту мають право працювати на території Угорщини без дозволу, в тому числі шляхом найму працівників.

Однак варто зазначити, що бенефіціарам цих статусів, як і раніше, не дозволяється працювати на посадах, які пов'язані з угорським громадянством.

Уряд також відкрив можливість працевлаштування осіб з України в секторі охорони здоров'я. Особа, яка має професійну медичну кваліфікацію, видану в Україні та підтверджену визнаним державою дипломом або науковим ступенем, має право працювати в секторі охорони здоров'я без необхідності натуралізації своєї професійної кваліфікації в Угорщині. Однак працевлаштована особа зобов'язана розпочати процедуру натуралізації своєї кваліфікації.

(Для ознайомлення з відповідним законодавством, будь ласка, перейдіть за цим посиланням).

Проте, якщо ви працевлаштовуєте осіб зі статусом тимчасового захисту, ви зобов'язані повідомити про їхнє працевлаштування державну установу, яка виконує функції державної служби зайнятості за місцем працевлаштування.

Роботодавець також може організувати догляд за дітьми осіб з тимчасовим захистом, яких залучає до роботи. До такого догляду застосовуються наступні правила:

  • доступна для дітей віком до 14 років;
  • можуть надаватися в період, про який просять батьки, але не довше, ніж з 6:00 до 18:00 у будні дні;
  • повинні бути організовані в невеликих групах;
  • про створення такого центру догляду за дітьми необхідно повідомити повітовий або столичний комітет оборони та орган місцевого самоврядування (járási hivatal), відповідальний за охорону здоров'я, не пізніше, ніж за день до відкриття центру догляду за дітьми.

Для ознайомлення із законодавчим підґрунтям опції догляду за дитиною, будь ласка, перейдіть за цим посиланням).

Запит номера соціального страхування (TAJ) для працівника

Для визнаних біженців та осіб, які потребують додаткового захисту

Оскільки визнані біженці та особи, які потребують додаткового захисту, вважаються резидентами згідно з відповідним законодавством, роботодавець не зобов'язаний подавати заяву на отримання номера соціального страхування.

Для осіб, які отримали тимчасовий захист, та заявників на отримання статусу

Якщо ви працевлаштовуєте бенефіціара тимчасового захисту або заявника на отримання тимчасового захисту, зверніть увагу, що у них немає номера TAJ, оскільки вони отримають його тільки після того, як почнуть працювати.

Як роботодавець, ви зобов'язані подати заяву на отримання TAJ до органу медичного страхування місцевого самоврядування (járási hivatal), в якому ви перебуваєте. Крім того, ви можете подати заяву в електронному вигляді на сайті (epapir.gov.hu).

Якщо заявка є повною, вона буде розглянута протягом 8 днів. Якщо в заявці не вистачає деяких елементів, повна процедура буде виконана протягом 60 днів, після чого буде виконана процедура виправлення неповної заявки.

Для повного заповнення заявки необхідно додати наступні документи:

  • бланк запиту, виданий роботодавцем,
  • бланк заяви на отримання офіційної довідки про номер соціального страхування,
  • доручення працівника,
  • копія документа, що посвідчує особу працевлаштовуваної особи, видана NDGAP,
  • підтвердження місця проживання, яке у випадку бенефіціарів тимчасового захисту видається NDGAP,
  • трудовий договір.

Для ознайомлення з відповідним законодавством перейдіть за цим посиланням (стаття 12/A (8)) або зверніться до відповідного органу місцевого самоврядування (járási hivatal).