Зарахування до дитячих садків та шкіл

Перегляньте відео нижче, аби дізнатися більше про ясла, дитячі садки, початкові школи, середні школи та іспити для вступу до них, а також шкільне життя в Угорщині.

Kattintson ide magyar nyelvű információért

Освітні можливості для дітей із затримкою розвитку та інвалідністю

Чи можу я зарахувати свою дитину до угорської школи?

Так! Діти, які приїхали з України та отримали Тимчасовий Захист мають такі самі права як угорські діти на відвідування дитячого садка (з 3-х років), та школи (з 6-ти років).  

В Угорщині освіта є обов’язковою у віці від 3 до 16 років для кожної дитини, яка перебуває в Угорщині більше, ніж 3 місяці. Це означає, що кожна дитина, включно з тими, хто має тимчасовий захист, повинна відвідувати навчальні заклади в Угорщині, акредитовані угорською державою. 

Дитячі садки та початкові школи зобов’язані надавати доступ до своїх закладів усім дітям у межах своїх освітніх округів, за винятком випадків, коли вони не мають відповідної спроможності. У цьому разі дитина повинна мати доступ до сусідньої школи.  

Дитячі садки, початкова та середня освіта в громадських установах (переважно державних або церковних) є безоплатними в Угорщині. Ви також маєте право обирати з-поміж приватних закладів, однак зверніть увагу, що вони є платними. 

Обов’язкова освіта не може здійснюватися через незареєстровані школи, впроваджувані громадами. 

Початкову освіту забезпечують початкові школи (1-8 класи для дітей віком 6-14 років), після чого діти можуть вступати до середніх шкіл (9-12 класи для підлітків віком 15-18 років)1, таких як загальноосвітні середні школи або заклади професійної підготовки: це включає технічні та професійно-технічні школи. 

Що робити, якщо моїй дитині менше 3 років?

В Угорщині є дитячі ясла, доступні для дітей віком від 20 тижнів. Право на доступ до цієї послуги мають діти та сім’ї, які мають статус тимчасового захисту.2 

Однак догляд за дитиною у яслах не є обов’язковим, і зарахування дитини залежить від наявності доступних місць у яслах. 

Це також означає, що батькам не обов’язково обирати ясла, розташовані щонайближче до їхнього місця проживання, хоча все ж рекомендується почати з них. За відсутності у цих яслах вільних місць, варто розглянути інші, наприклад, поблизу місця роботи батьків. 

Ви можете просто відшукати ясла в Інтернеті, однак рекомендується звернутися за підтримкою до дільничної медсестри або Служби підтримки сімї та захисту дітей, що можуть надати Вам більш повний перелік варіантів. 

Догляд за дитиною у яслах не є обов’язково безоплатним, це регулюється місцевим муніципалітетом, і ціну потрібно уточнювати в яслах безпосередньо. 

Будь ласка, зверніть увагу, що Вам може знадобитися підтримка з перекладом. Нижче Ви можете ознайомитися з організаціями, що могли б Вам допомогти. 

Ви також можете подати запит на послуги перекладача МОМ, заповнивши ЦЮ ФОРМУ. 

Що таке дільнична медсестра і як я можу з нею зв’язатися?

Дільнична медична сестра – висококваліфікований медичний працівник. З-поміж багатьох інших обов’язків дільнична медсестра надає консультації батькам щодо здорового розвитку дітей і підтримує батьків у пошуках відповідних послуг, приділяючи особливу увагу дітям віком від 0 до 6 років. Дільнична медсестра регулярно проводить зустрічі з родинами, де є діти у цьому віковому діапазоні. Батькам рекомендується регулярно спілкуватися з дільничною медсестрою. Вам можуть знадобитися документи про відвідування зустрічей з нею для ясел, дитячого садка та школи, а також її думка щодо Вашої дитини має вагу в органах соціального захисту. 

Ви можете використати ЦЕЙ веб-сайт для пошуку дільничної медсестри за Вашою поточною адресою (це не обов’язково має бути зареєстрована постійна адреса). У рядку «Település» введіть, будь ласка, Ваш поштовий індекс (4 цифри), а в полі «Utca» – назву Вашої вулиці.  

Чому мені потрібно зарахувати дитину до угорської школи?

Відвідування школи має важливе значення для розвитку дитини. 

Це допоможе підготувати дітей до можливого майбутнього розвитку подій: повернутися в Україну після тимчасового періоду відвідування школи в ЄС або розробити довгострокові плани залишитися в ЄС, якщо це необхідно. 

Навчання в угорській школі забезпечує фокус на якісній освіті та полегшує дітям взаємодію з однолітками, уможливлюючи почуття нормального життя та доступ до належних послуг підтримки, незалежно від тривалості запланованого перебування. 

Навчання в угорській школі є сталим, оскільки тимчасові або «спливаючі» школи можуть не мати ресурсів для продовження роботи протягом повного навчального року, що може призвести до подальшого переривання навчання дітей. 

Діти, особливо підлітки, які не включені в систему освіти країни перебування, піддаються більшому ризику передчасного припинення освіти та навчання. 

Коли мені потрібно зарахувати дитину?

Навчальний рік починається 1 вересня 2023 року. 

Процес зарахування може зайняти час, тому рекомендується розпочати процедуру реєстрації якнайшвидше, щоб Ваша дитина могла почати відвідувати дитячий садок або школу з першого дня навчального року. 

Як мені зарахувати дитину в дитячий садок?

Дитячий садок — для дітей віком від 3 до 6 років. 

За цим посиланням: https://kir2korzet3h.kir.hu/Pub/index Ви можете дізнатися, який дитячий садок закріплений за Вами відповідно до Вашої адреси. Інструкції дивіться у цьому відео.

Водночас вибір дитячих садків є вільним для батьків. Ви маєте право звернутися до будь-якого дитячого садочка на Ваш вибір, проте вони можуть бути неспроможні зарахувати Вашу дитину. 

Рекомендується звертатися до дитячого садка за Вашим вибором безпосередньо, однак Ви можете отримати додаткову інформацію та підтримку в місцевому муніципалітеті або місцевій Службі підтримки сім’ї та захисту дітей. 

Якщо Ви не володієте угорською мовою, будь ласка, переконайтеся, що хтось Вас супроводжує і забезпечує переклад. 

Ви також можете подати запит на послуги перекладача МОМ, заповнивши ЦЮ ФОРМУ. 

Як мені зарахувати дитину до початкової школи?

 

Початкова школа охоплює 1-8 класи. 

За цим посиланням: https://kir2korzet3h.kir.hu/Pub/index Ви можете дізнатися, яка школа закріплена за Вами відповідно до Вашої адреси. Інструкції дивіться у цьому відео.

Водночас батьки можуть вільно обирати школу, а отже у Вас є право звернутися до будь-якої школи на Ваш вибір, проте вони можуть бути неспроможні зарахувати Вашу дитину. 

Рекомендується звертатися до обраної Вами школи безпосередньо, однак Ви можете отримати додаткову інформацію та допомогу в пошуках місця для Вашої дитини у відповідному центрі освітнього округу. 

Якщо Ви не володієте угорською мовою, будь ласка, переконайтеся, що хтось Вас супроводжує і забезпечує переклад. 

Ви також можете подати запит на послуги перекладача МОМ, заповнивши ЦЮ ФОРМУ. 

Як мені зарахувати дитину до середньої школи (9-12 класи)?

Рекомендується звертатися безпосередньо до середніх шкіл, щоб обговорити процедури зарахування. 

Право вільного вибору поширюється і на середні школи, однак школи можуть самостійно вирішувати критерії вступу. 

Якщо у Вас виникнуть труднощі в пошуках належної школи, яка може зарахувати Вашу дитину, зверніться за підтримкою до центру освітнього округу у Вашому районі. 

Ви також можете подати запит на послуги перекладача МОМ, заповнивши ЦЮ ФОРМУ. 

Які документи потрібні для зарахування дитини до школи? 

Школи можуть вимагати певні документи для зарахування, серед яких:

  • Заповнена заява 
  • Свідоцтво про народження Вашої дитини  
  • Документ, що посвідчує особу Вашої дитини (наприклад, паспорт, ID-картка) 
  • Номер медичного страхування дитини (може бути достатньо номеру картки тимчасового захисту) 
  • Документ, що посвідчує Вашу особу (наприклад, паспорт, ID-картка) 
  • Картка тимчасового захисту або інший дозвіл на проживання 
  • Документи про вакцинацію 
  • Свідоцтво про закінчення останнього навчального року 
  • Документ із зазначенням Вашої адреси 

Якщо у Вас немає цих документів, будь ласка, не зневіряйтеся та поясніть свою ситуацію адміністрації школи.

Чи можна змінити школу?

Так, кожен учень має право змінити школу в будь-який час протягом навчального року. Для цього може бути багато різних причин, наприклад, через переїзд, незадоволення школою, конфлікти всередині школи тощо. Це все зрозумілі причини, і жодних детальних пояснень від сім’ї не вимагається.

Якщо учень вирішив змінити школу, він разом з батьками/опікунами повинен зв’язатися з новою школою та повідомити про це поточну школу. Якщо учень звертається до школи, яка зобов’язана забезпечити зарахування, школа зобов’язана зарахувати дитину. У всіх інших випадках директор школи може прийняти рішення щодо зарахування та встановити критерії вступу. Якщо нова школа приймає заяву учня про зарахування, учень зобов’язаний відрахуватися з іншої школи.

Як отримати студентський (учнівський) квиток?

Угорський студентський (учнівський) квиток дає доступ до низки знижок на території країни, зокрема, на проїзд у громадському транспорті, вхідні квитки на культурні заходи, відвідування спортивних закладів тощо.

Щоб отримати студентський (учнівський) квиток, дитина/молода людина повинна бути зарахована до угорського навчального закладу. У такому випадку студент (учень) повинен спочатку отримати ідентифікатор NEK. NEK означає Національну уніфіковану карткову систему, а заяву на отримання ідентифікатора NEK можна подати в документальному офісі (okmányiroda) або в державному офісі (kormányablak). Там зареєструють фотографію (її зроблять на місці, приносити з собою не потрібно) і підпис заявника, який на місці отримає документ з 16-символьним NEK-ідентифікатором. Подання заяви на отримання NEK ідентифікатора є безкоштовним.

Перелік урядових офісів можна знайти тут, а записатися на прийом можна на сайті https://idopontfoglalo.kh.gov.hu/bejelentkezes. Ви також можете звернутися до урядового офісу без попереднього запису, але, будь ласка, зауважте, що в такому випадку ви можете зіткнутися з тривалим часом очікування. Діти віком до 14 років повинні прийти в супроводі одного з батьків або законного опікуна. Паспорт або посвідчення особи, а також картка на проживання/документ про адресу потрібні як для дитини, так і для батьків/законних опікунів (у випадку дітей молодше 14 років).

На наступному етапі студент (учень) повинен повідомити школу про те, що йому (їй) потрібен студентський (учнівський) квиток. Після цього школа надасть підтримку в цьому процесі. Студент (учень) отримає “тимчасовий учнівський (студентський квиток)”, поки постійний учнівський (студентський) квиток не буде виданий впродовж 30-60 днів.

Чи повинна моя дитина бути вакцинована, щоб відвідувати школу?

В Угорщині існує низка обов’язкових щеплень для кожної дитини залежно від її віку. 

Рекомендується звернутися до педіатра, щоб обговорити план вакцинації Вашої дитини.

Під час зарахування до дитячого садка чи школи від Вас можуть вимагати підтвердження вакцинації.

Якщо Ваша дитина була вакцинована в Україні, але у Вас немає підтвердження, будь ласка, зверніться за порадою до педіатра. 

До якого класу піде моя дитина?

Директор школи разом з батьками будуть вирішувати, до якого класу зарахувати дитину.

Це рішення має прийматися разом з батьками, однак дитину також можуть просити виконати деякі тести.

Я все ще не знаю, де зупинюся в Угорщині – що мені робити?

З огляду на те, що шкільне навчання розпочнеться незабаром, радимо зарахувати дитину за місцем Вашого поточного проживання, а якщо пізніше Ви переїдете в іншу частину Угорщини, Ви зареєструєте там Вашу дитину вже після переїзду. 

Дуже важливо, щоб Ваша дитина продовжувала навчання і не залишалася поза школою.

Що станеться, якщо я вирішу повернутися в Україну або переїхати в іншу країну?

Якщо Ви вирішите повернутися в Україну, Ви можете скасувати зарахування.

Будь ласка, повідомте школі дату Вашого від’їзду та вимагайте підтвердження про відвідування школи Вашою дитиною.

Якщо ми повернемося в Україну, чи буде освітній прогрес моєї дитини в угорській системі освіти визнано в українській системі освіти?

На підставі двосторонньої угоди між Угорщиною та Україною навчання, яке проводиться в акредитованих державою навчальних закладах, визнається обома країнами. Це означає, що учні, як правило, можуть продовжити навчання в наступному класі після повернення в Україну з Угорщини, якщо вони відповідають вимогам, встановленим українським законодавством. 

Сертифікати, що підтверджують завершення різних ступенів освіти, визнаються еквівалентними в кожній з країн. 

Будь ласка, перейдіть за цим ПОСИЛАННЯМ, щоб ознайомитися з угодою (українською мовою).

Що станеться, якщо я маю тимчасовий захист в Угорщині, але вирішу не зараховувати свою дитину до угорської системи освіти?

Якщо дитина віком від 3 до 16 років не зарахована до угорського дитячого садка чи школи, на батьків або законного опікуна дитини може бути накладено штраф (5 000 – 150 000 форинтів) за вчинення незначного правопорушення.3 

Якщо дитина зарахована до угорської школи, але була відсутня більше 10 годин без виправданих причин, школа повідомляє про це Службу у справах сім’ї та дітей, а якщо відсутність без виправданих причин перевищує 50 годин, то школа залучає орган опіки та піклування. У разі останнього – орган з’ясує у сім’ї причини відсутності дитини та визначить потенційну підтримку, яку родина може отримати. 

Що станеться, якщо я вирішу скасувати свій статус тимчасового захисту, щоб уникнути обов’язкового зарахування моєї дитини до школи?

Не рекомендується відмовлятися від статусу тимчасового захисту – Вашого та/або Вашої дитини – з метою уникнути обов’язкового відвідування школи. Якщо Ви плануєте залишитися в Угорщині на тривалий термін, важливо, щоб Ви та Ваша дитина мали законний дозвіл на перебування в Угорщині. Тимчасовий захист дає Вам право на проживання в Угорщині та доступ до важливих послуг, таких як лікування та фінансова підтримка. 

Якщо Ви відмовитеся від статусу тимчасового захисту та не маєте іншого законного дозволу залишатися в Угорщині, Ваше перебування в Угорщині стане незаконним. Це також може статися, якщо Ви перевищили 90-денний безвізовий термін перебування за біометричним паспортом і не подали заяву на тимчасовий захист або інший дозвіл на проживання. 

Якщо Ваше перебування стане незаконним, Ви втратите доступ до основних прав і послуг, а поліція у справах іноземців може розпочати провадження щодо Вас. Тому бажано зберегти статус тимчасового захисту протягом усього періоду Вашого перебування в Угорщині або отримати інший тип дозволу на проживання для Вас і Вашої родини (наприклад, з метою роботи, прибуткової діяльності, навчання або возз’єднання сім’ї) . Щоб отримати додаткову інформацію про перебування в Угорщині, будь ласка, зв’яжіться зі службою обслуговування клієнтів Національного генерального директорату поліції у справах іноземців. Якщо вам потрібна безкоштовна юридична допомога щодо оформлення Вашого перебування в Угорщині, будь ласка, зверніться до Угорського Гельсінського Комітету. 

Хто може допомогти мені з перекладом?

Ви можете подати запит на послуги перекладача МОМ, заповнивши ЦЮ ФОРМУ.

Де я можу отримати додаткову підтримку чи допомогу в процесі зарахування дитини до навчального закладу?

Будь ласка, зверніть увагу, що всі перераховані нижче послуги є безоплатними.

Угорська асоціація мігрантів «Менедек»
Контакти: menedek@menedek.hu, +36204507245
Вебсайт: https://menedek.hu/en
Щоб отримати допомогу особисто, будь ласка, зверніться до них у м. Будапешт. Асоціація «Менедек» допомагає з процесом зарахування в цілому, а потім з комунікацією між школою та батьками. 

Баптистська служба допомоги Угорщини
Контакти: ukrajna@baptistasegely.hu
Будь ласка, зверніться до них, якщо Ви плануєте зарахувати дитину до однієї зі шкіл Угорської Баптистської Церкви. Ви можете знайти ці установи за наступним посиланням: https://m.baptistaoktatas.hu/intezmenyek  

Червоний Хрест Угорщини
Вони працюють у кількох регіонах країни, будь ласка, зверніться до найближчого до Вас офісу Червоного Хреста, щоб дізнатися, які послуги у Вашому регіоні вони надають. Ви можете знайти відповідні контакти за посиланням: https://voroskereszt.hu/rolunk/elerhetosegeink/#toggle-id-5  

Єзуїтська служба біженців
Контакти: [email protected], +36 30/703-5030
Вони передусім можуть допомогти у зарахуванні до середньої школи. 

Ромаверсітас 
Контакти: [email protected], +36 30 222 1109, +1 647 704 6021
Вебсайт: https://romaversitas.hu/en/ 

УВКБ ООН
Лінія допомоги біженцям, безкоштовний номер: +36 80 984 583
Вебсайт: https://help.unhcr.org/hungary/ 

«Бона Фіде» Служба публічної інформації та координації
Контакти: [email protected], +36702161534
Вебсайт: https://www.facebook.com/realbonafide.org 

Українська культурна асоціація Дніпро
Контакти: [email protected]
Вебсайт: https://www.facebook.com/zakar.irina
Будь ласка, зверніться до них у медьє Веспрем (Veszprém). 

Громадська організація “litera”
Контакти: [email protected], Viber: +380635165011
Вебсайт: https://www.facebook.com/profile.php?id=100087111007945
Будь ласка, зверніться до них у м. Сомбатгей (Szombathely) та медьє Ваш (Vas).

Асоціація ромських жінок 21 століття
Контакти: [email protected], +36303694406
Вебсайт: https://www.facebook.com/romanoknyiregyhaza/
Будь ласка, зверніться до них у медьє Сабольч (Szabolcs) і Гайду (Hajdu). 

Фундація «Лауруш»
Контакти: [email protected] +36203944459
Вебсайт: http://www.laurusalapitvany.hu/
Будь ласка, зверніться до них у медьє Толна (Tolna).