Інформація для батьків українських біженців та інших опікунів, які мають статус тимчасового захисту, щодо зарахування до дитячих садків та шкіл на 2025/2026 навчальний рік.
Короткий виклад рекомендацій щодо вступу до школи для батьків українських дітей:
- Власники статусу тимчасового захисту та всі українські діти в Угорщині мають право відвідувати дитячий садок (з 3 років) і школу (з 6 років), як і всі угорські діти
- В Угорщині освіта є обов'язковою у віці від 3 до 16 років.
- Обов'язкова освіта в Угорщині не може бути забезпечена через незареєстровані школи, школи під керівництвом громади або повністю онлайн школи.
- Угорський уряд забезпечує безкоштовними обідами в школах і дитячих садках, підручниками, а також може запропонувати додаткові заняття, щоб надолужити пропущене в навчанні та вивченні угорської мови.
- Оцінки, отримані в Угорщині, можуть бути визнані в українській системі після повернення, а угорська навчальна програма може бути приведена у відповідність до української онлайн-програми. Більше інформації можна знайти тут.
- Перед тим, як обрати будь-яку неформальну або формальну освітню програму, будь ласка, ретельно оцініть якість та офіційне визнання навчальних закладів в Угорщині. Це може допомогти вашій дитині запобігти втраті шкільного атестата та забезпечити безперервну освіту.
“Кожній дитині потрібен час, щоб адаптуватися до нової мови. Моя донька відвідувала додаткові заняття протягом двох років, і це їй дуже допомогло. Хоча перший рік в Угорщині їй довелося залишитись на другий рік в тому ж класі, зараз вона навчається у 7 класі, добре розмовляє угорською, має хороші середні оцінки і комфортно почувається в класі. Моя молодша дитина відвідувала дитячий садок у тому ж комплексі, що й школа. Вона дуже легко адаптувалася і у вересні піде до першого класу.” – мама з України (40 років) з двома дітьми, живуть в Будапешті. “
“Моя старша дитина закінчила 11 класів онлайн в Україні і вже почала подавати документи до угорського університету. Її не прийняли до угорської середньої школи через брак знань угорської мови. Молодшу дитину зарахували дуже швидко. Хоча в Україні він навчався у 7-му класі, тут його перевели до 6-го класу для вивчення угорської мови. Він легко адаптувався, знайшов друзів і дуже любить школу. Мій син брав участь у програмі додаткового навчання тричі на тиждень, що допомогло йому вивчити угорську мову та виконати домашнє завдання. Ми обрали цю школу, тому що в ній навчався мій племінник. Я дуже задоволена нашим рішенням і глибоко вдячна школі за підтримку”. – мама з України (41 рік) з двома дітьми, яка проживає в Будапешті».
Чи можу я записати свою дитину в угорську школу або дитячий садок і за яких умов?
- Так! Особи зі статусом тимчасового захисту мають право відвідувати садок (з 3х років) та школу (з 6 років), як угорські діти.
- Всі діти, включаючи тих, хто має статус тимчасового захисту, повинні відвідувати акредитовані освітні інституції в Угорщині якщо вони проживають в країні більше трьох місяців. Ця вимога пов'язана з тим, що в Угорщині освіта є обов'язковою для дітей віком від 3 до 16 років.
- Дитячі садки, початкові школи та середні навчальні заклади зобов'язані надавати доступ до своїх закладів усім дітям , які проживають у межах їхніх освітніх округів. Однак, через проблеми з наповнюваністю школи можуть відмовити дитині у зарахуванні, і в такому випадку ви можете спробувати вступити до сусідньої школи або звернутися до асистента освітнього округу.
- Дитячі садки, початкова та середня освіта в Угорщині є безкоштовними в публічних інституціях, які здебільшого є державними або церковними. Однак ви можете обрати і приватні заклади, беручи до уваги, що вони потребують плати за навчання.
- Початкову освіту надають початкові школи (1-8 класи, для дітей віком 6-14 років), після чого діти можуть вступити до середніх шкіл (9-12 класи, для дітей віком 15-18 років, зверніть увагу, що деякі середні школи приймають учнів після 4 або 6 класу), таких як загальноосвітні школи або професійно-технічні навчальні заклади, в тому числі професійно-технічні училища.
Чому я повинен/повинна зарахувати свою дитину до угорської школиl?
Зарахування та відвідування школи є обов'язковим згідно з угорським законодавством. Це також важливо для розвитку вашої дитини та забезпечення її основоположних прав.
- Це допоможе підготувати дітей до всіх можливих варіантів розвитку подій у майбутньому, чи то до повернення в Україну після тимчасового перебування, чи то до розробки довгострокових планів перебування в Угорщині/ЄС, якщо це буде потрібно.
- Навчання в угорській школі дозволяє зосередитися на забезпеченні якісної освіти та полегшує дітям взаємодію з однолітками, надає відчуття нормальності, та дозволяє отримати відповідні послуги підтримки, незалежно від тривалості ймовірного перебування в Угорщині
- Згідно з останнім міжнародним дослідженням, угорська система освіти посідає середнє місце серед 36 європейських країн, що гарантує вашій дитині доступ до якісної освіти: https://www.theglobaleconomy.com/rankings/pisa_science_scores/Europe/
- Навчання в угорській школі є стабільним. Досвід показує, що зарахування в тимчасові або “поп-ап” школи, які використовують українську навчальну програму, може не мати ресурсів для продовження роботи протягом повного навчального року в Угорщині, що призведе до подальшого переривання освіти ваших дітей.
- Діти, особливо підлітки, які не включені в освітню систему приймаючої країни, мають вищий ризик передчасного припинення навчання та/або професійної підготовки, що серйозно обмежує їхній потенціал для подальшого просування на ринку праці.
- Міністерство освіти і науки України рекомендує батькам біженців ознайомитися з вимогами до обов'язкової освіти і зарахувати дітей до школи відповідно до місцевих правил. Міністерство також наголошує на соціальних перевагах зарахування до системи освіти приймаючої країни.
Коли розпочинається набір на навчальний семестр 2025/2026 року?
- Навчальний семестр 2025/2026 року розпочинається 1 вересня 2025 року. Запис першокласників відбувається 10-11 квітня 2025 року. Дати зарахування до дитячих садків визначаються місцевим муніципалітетом. Ми рекомендуємо уточнювати конкретні дати у вибраних школах/дитячих садках, оскільки можуть бути відхилення, особливо щодо зарахування до дитячого садка.
- Діти, яким до 31 серпня 2025 року виповниться 3 роки, повинні бути записані до дитячого садка щонайменше на 4 години на день. Діти, яким до 31 серпня 2025 року виповниться 6 років, підуть до першого класу початкової школи. Як виняток, батьки можуть подати запит на відтермінування навчання на один рік, діти у віці 7 років повинні піти до першого класу початкової школи. Очікується, що всі діти зі статусом ТЗ та подвійним громадянством віком від 3 до 16 років, які проживають в Угорщині більше 3 місяців, будуть зараховані до дитячих садків та шкіл відповідно до їхнього віку та/або рівня навчальних досягнень.
- Дотримання термінів реєстрації рекомендується для того, щоб ваша дитина могла піти до дитячого садка або школи в перший день нового семестру.
- Якщо ви не встигаєте вчасно, ви все одно можете записати дитину, але рекомендуємо розпочати процес реєстрації якомога швидше. Зарахування до школи можливе протягом усього року, залежно від можливостей школи.
Як я можу зарахувати свою дитину до дитячого садка?
Дитячий садок охоплює дітей віком від 3 до 6 років.
Ви можете дізнатися, який дитячий садок закріплений за вами на основі вашої адреси, перейшовши за цим посиланням: https://kir2korzet3h.kir.hu/Pub/index.
Однак батьки мають свободу вибору дитячого садка для своєї дитини. Ви маєте право звернутися до будь-якого дитячого садка, але він може не мати можливості прийняти вашу дитину.
Бажано звернутися безпосередньо до обраного вами дитячого садка. Однак ви також можете звернутися за додатковою інформацією та підтримкою до місцевого муніципалітету або місцевої Служби підтримки сім'ї та охорони дитинства.
Якщо ваш районний дитячий садок/школа працює з максимальною кількістю дітей, яку він може прийняти, і тому не може зарахувати вашу дитину, в такому випадку дитина повинна мати доступ до сусіднього садка/школи.
- Якщо ви не розмовляєте угорською мовою, будь ласка, подбайте про те, щоб вас супроводжував хтось, хто міг би надати перекладацьку підтримку.
- Ви можете звернутися до МОМ із запитом на послуги перекладача, заповнивши цю ФОРМУ.
Як я можу зарахувати свою дитину до початкової школи?
Початкова школа охоплює 1-8 класи.
За цим посиланням https://kir2korzet3h.kir.hu/Pub/index ви можете знайти, яка школа закріплена за вами на основі вашої адреси.
Однак батьки можуть вільно обирати школу, тому ви маєте право звернутися до будь-якої школи, але вона може бути не в змозі прийняти вашу дитину.
Рекомендується звертатися безпосередньо до обраної вами школи, але ви також можете звернутися за додатковою інформацією та допомогою в пошуку місця для вашої дитини до відповідного центру освітнього округу.
- Якщо ваш районний дитячий садок/школа працює з максимальною кількістю дітей, яку він може прийняти, і тому не може зарахувати вашу дитину, в таких випадках дитина повинна мати доступ до сусідньої школи.
- Якщо ви не розмовляєте угорською мовою, будь ласка, подбайте про те, щоб хтось супроводжував вас і допомагав вам з перекладом.
- Ви також можете звернутися до МОМ із запитом на послуги перекладача, заповнивши цю ФОРМУ.
Як я можу зарахувати свою дитину до середньої школи?
Середня школа охоплює 9-12 класи.
Радимо вам зв'язатися безпосередньо з середньою школою, щоб обговорити процедуру зарахування.
У випадку з середніми школами також існує вільний вибір школи, але школи вільні у прийнятті рішень щодо критеріїв вступу.
Якщо у вас виникнуть труднощі з пошуком відповідної школи, яка зможе прийняти вашу дитину, зверніться за підтримкою до районного освітнього центру у вашому районі.
Ви також можете звернутися до МОМ із запитом на послуги перекладача, заповнивши цю ФОРМУ.
Куди мені зарахувати дитину, якщо вона має особливі освітні потреби?
Це право дитини з затримками розвитку та інвалідністю на отримання корекційно-розвиткових педагогічних або спеціальних освітніх послуг відповідно до її потреб. Ці потреби встановлюються експертною комісією на основі їх оцінки.
В Угорщині ваша дитина може здобувати освіту в різних формах залежно від її потреб. Існують спеціальні навчальні заклади, які можуть приймати дітей з особливими потребами в інтегрованих школах або в спеціальних класах, залежно від потреб дитини. Форму навчання визначають служби педагогічної допомоги, тому в якості першого кроку ми рекомендуємо звернутися до служби педагогічної допомоги вашого району.
Додаткову інформацію про доступні послуги та процес оцінки можна знайти на веб-сторінці УВКБ ООН: https://help.unhcr.org/hungary/education-with-disabilities/
Які документи мені потрібні, щоб зарахувати дитину до школи?
Навчальні заклади можуть вимагати певні документи для зарахування, серед яких можуть бути такі:
- Заповнена заява, яку зазвичай можна отримати в обраному навчальному закладі
- Свідоцтво про народження дитини (переклад угорською мовою не потрібен)
- Документ, що посвідчує особу дитини (наприклад, паспорт, ID-картка)
- Номер угорського медичного страхування дитини. Для цього достатньо номера картки тимчасового захисту, а у випадку подвійного громадянства – технічного ідентифікаційного номера, який запитується у медичних працівників, або картки TAJ, якщо вона у вас вже є.
- Документ, що посвідчує особу батьків (наприклад, паспорт, посвідчення особи)
- Карта тимчасового захисту або інша карта з дозволом на перебування
- Документи про щеплення
- Свідоцтво про останній закінчений навчальний рік ( також з України)
- Документ із зазначенням вашої адреси (адресна картка або адресна довідка, видана NDGAP або медичним працівником)
Якщо у вас немає цих документів, будь ласка, не розчаровуйтеся і поясніть свою ситуацію керівництву школи. Як правило, вимушені переселенці стикаються з труднощами у наданні повного пакету документів.
Чи повинна моя дитина бути вакцинована, щоб відвідувати школу?
- В Угорщині існують різні обов'язкові щеплення для кожної дитини, залежно від її віку.
- Рекомендується звернутися до педіатра, щоб обговорити план вакцинації для вашої дитини.
- Під час зарахування дитини до дитячого садка або школи вас можуть попросити показати підтвердження щеплень.
- Якщо ваша дитина була вакцинована в Україні, але у вас немає підтвердження, зверніться за порадою до педіатра.
У якому класі навчатиметься моя дитина?
- Директор школи разом з батьками вирішує, до якого класу буде зарахована дитина.
- Це рішення приймається після консультації з батьками, хоча дитину також можуть попросити скласти деякі тести.
Я все ще не знаю, де в Угорщині я зупинюся – що мені робити?
- Ми радимо вам зарахувати дитину до школи/садку за місцем вашого поточного проживання. Якщо ви згодом переїдете в іншу частину Угорщини, вам слід зареєструвати дитину там.
- Дуже важливо, щоб ваша дитина продовжувала навчання і не пропускала школу.
Що станеться, якщо я вирішу повернутися в Україну або переїхати в іншу країну?
- Якщо ви вирішите повернутися в Україну, ви можете скасувати зарахування в Угорщині.
- Будь ласка, повідомте школу про дату вашого від'їзду і запросіть підтвердження відвідування школи вашою дитиною.
Що станеться, якщо я вирішу повернутися в Україну або переїхати в іншу країну?
- На підставі двосторонньої угоди між Угорщиною та Україною, навчання, проведене в державних акредитованих навчальних закладах, визнається обома країнами. Це означає, що учні, як правило, можуть продовжити навчання в наступному класі після повернення в Україну з Угорщини, якщо вони відповідають вимогам, викладеним в українському законодавстві.
- Міністерство освіти і науки України підготувало методику проведення співбесіди з учнями, яка описує, як діти, що повертаються з-за кордону, можуть підтвердити свою освітню історію в українських школах. З методикою можна ознайомитися тут.

Дуже важливо, щоб батьки зберігали записи про попередню освіту своїх дітей в Україні та Угорщині (тобто табелі, оцінки, оцінки, дипломи, свідоцтва). У більшості випадків вони будуть взяті до уваги під час оцінювання дитини та її зарахування до школи.
Чи можу я продовжувати навчання моєї дитини в українській системі освіти онлайн?
- Зарахування до угорських шкіл саме по собі не перешкоджає і не виключає можливості для дітей біженців з України продовжувати навчання в онлайн-режимі за українською програмою. Насправді, відгуки громад свідчать про те, що ця форма навчання залишається популярною: В Угорщині 40% опитаних біженців повідомили, що вони також навчаються за українською навчальною програмою онлайн, відвідуючи угорські школи, а 13% – виключно за українською навчальною програмою онлайн.
- Дослідження виявили переваги продовження вивчення частин української навчальної програми з предметів, які не викладаються в приймаючій країні, таких як українська мова, історія та культура, оскільки вони зберігають зв'язок з мовними та культурними аспектами країни походження.
- Важливі зміни відбулися у сфері онлайн-освіти. Міністерство освіти України висловило підтримку вступу українських дітей до шкіл приймаючих країн. Ви можете ознайомитися з освітньою онлайн програмою та політикою Міністерства освіти і науки України тут. Українська освітня онлайн-програма для тих, хто тікає від війни, була скорочена. Дітей заохочують відвідувати місцеві школи приймаючої країни, а дистанційно вони вивчають українською мовою лише основні предмети, яких немає в іноземній школі. Це зменшить їхнє навантаження з 25 годин до 6, а оцінки з інших предметів, вивчених у приймаючій країні, будуть перераховані.
- Коли мова йде про онлайн-освіту, потрібно враховувати, що зарахування вашої дитини до українського дистанційного навчання не повинно означати, що ви не зараховуєте її до сертифікованого навчального закладу в Угорщині. Обов'язкова освіта не може бути реалізована через незареєстровані школи, школи під керівництвом громади або повністю онлайн школи.
Якщо моя дитина навчається виключно в українській дистанційній школі та/або позашкільних програмах, чи виконує вона свої освітні зобов'язання в Угорщині?
- Ні, неформальні освітні програми (Освітні програми, що відбуваються поза межами шкільної системи навчання, такі як позашкільні програми, додаткові заняття або інші освітні програми, що пропонуються організаціями, які не визнані як навчальні заклади.) та онлайн-навчання не приймаються і не замінюють обов'язкову шкільну освіту в Угорщині.
- Деякі організації пропонують очне навчання за українською навчальною програмою, яке викладають українські вчителі. Важливо перевірити, чи визнаються ці освітні програми угорською владою, а також Міністерством освіти і науки України. Крім того, фінансування деяких із цих шкіл у певних випадках обмежене або може бути припинене, що змусить їх рано чи пізно припинити свою діяльність.
- Ви повинні оцінити якість і безперервність цих варіантів освіти, перш ніж розглядати їх для своїх дітей. Якщо ви розглядаєте додаткові форми освіти на додаток до освіти в національній шкільній системі, ви повинні переконатися, що будь-яке навчання, яке відбувається, визнається і винагороджується офіційними оцінками або сертифікатами, щоб захистити своїх дітей від втрати атестатів і уникнути відсутності документації про академічні досягнення та навички.
Чи є якась підтримка з боку держави, щоб допомогти освітній інтеграції українських біженців?
- Так, угорські державні школи можуть отримати додаткову фінансову підтримку в розмірі 130 000 форинтів на дитину/місяць, якщо вони надають щонайменше 5 годин індивідуальних занять (наприклад, мовних занять або занять з надолуження пропущеного) на тиждень для українських учнів на додаток до обов'язкової навчальної програми. Перед зарахуванням до школи варто поцікавитися, чи може школа забезпечити додаткову мовну підготовку та підтримку у навчанні вашої дитини.
- Українські біженці мають право на безкоштовне харчування в школах протягом шести місяців після зарахування, після чого ви можете повторно подати заяву на отримання цієї пільги в місцевому муніципалітеті через школу. Ви маєте право на постійну підтримку, якщо дохід на душу населення в сім'ї не перевищує 130% мінімальної заробітної плати в Угорщині. Ви можете переглянути відповідну Урядову постанову угорською мовою тут.
- Окрім безкоштовного харчування, українські біженці також мають право на безкоштовні підручники та книги з угорської мови як іноземної. Це організовує школа, і про це можна попросити шкільного вчителя.
Чи є в Угорщині державні навчальні заклади з українською або частково українською мовою викладання?
- ак, в Угорщині є два визнані заклади, які пропонують навчання українською мовою: школа та дитячий садок «Мазорет Авот» та угорсько-українська двомовна початкова та середня школа, обидва в Будапешті.
- У школі та дитячому садку «Мазорет Авот » основні предмети викладаються українською мовою українськими вчителями, а навчальна програма включає також угорську мову та літературу (для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте тут: https://maszoretavot.hu/).
- Угорсько-українська двомовна початкова та середня школа пропонує освіту для учнів початкової та середньої школи. Залежно від класу, від 40% до 60% предметів викладаються українською мовою, а решта – угорською (для отримання додаткової інформації, будь ласка, перевірте тут: https://ukrhaz.hu/).
- Студенти можуть навчатися в обох закладах безкоштовно та за угорською національною навчальною програмою. Офіційні кваліфікації, отримані після закінчення навчання (угорські шкільні атестати), визнаються в Угорщині.
Що станеться, якщо я маю тимчасовий захист в Угорщині, але вирішу не віддавати свою дитину до угорської системи освіти?
- У випадку, якщо дитина віком від 3 до 16 років не записана до угорського дитячого садка або школи, на батьків або законних опікунів дитини може бути накладено штраф (від 5 000 до 150 000 форинтів). Ви можете переглянути відповідну Урядову постанову угорською мовою тут.
- В Угорщині, якщо дитина навчається в угорській школі, але має більше 10 годин відсутності без поважних причин, школа повідомляє про це Службу у справах сім'ї та дітей. Якщо відсутність перевищує 50 годин, залучається орган опіки та піклування.
- Навіть якщо вони не виконуються через прогалини в законодавстві (власники ТЗ не підпадають під дію певних законів), шкільна освіта є обов'язковою для дітей власників ТЗ у віці від 3 до 16 років, що може бути перевірено органами влади.
Що станеться, якщо я вирішу відкликати свій статус тимчасового захисту, щоб уникнути обов'язкового зарахування моєї дитини до школи?
- Не рекомендується відмовлятися від статусу тимчасового захисту для того, щоб уникнути обов'язкового відвідування школи. Якщо ви плануєте залишитися в Угорщині на більш тривалий період, важливо, щоб ви і ваша дитина мали законні підстави для перебування в Угорщині. Тимчасовий захист дає вам право на проживання в Угорщині та доступ до таких важливих послуг , як безкоштовне медичне обслуговування та регулярна соціальна допомога.
Де я можу знайти більше інформації?
- Міністерство освіти і науки України, офлайн-школи: https://offlineschool.mon.gov.ua/#contacts
- “Safe in Hungary” веб-сайт: https://safeinhungary.gov.hu/en/stay/education
Хто може допомогти мені з перекладом?
Ви можете звернутися до МОМ із запитом на послуги усного перекладу, заповнивши цю ФОРМУ. Послугу можна замовити максимум на 1 годину. Послуги усного перекладу слід замовляти в обґрунтованих випадках. При бронюванні, будь ласка, вкажіть причину, з якої вам потрібен усний переклад.
Ви також можете замовити безкоштовний усний переклад по телефону Девай Ін, заповнивши наступну форму запиту мінімум за 24 години до офіційної зустрічі.
Порада: Використовуйте браузер для автоматичного перекладу веб-сайтів з угорської на українську, а також додаток Google Перекладач або інший голосовий перекладач для телефону, щоб перекладати голос або текст.
Де я можу отримати подальшу підтримку або допомогу в процесі вступу?
Будь ласка, спершу спробуйте записати дитину до школи самостійно або за допомогою довіреної особи. Якщо ви продовжуєте стикатися з труднощами, не отримуєте відповіді на свої запитання, ви можете повідомити про це координатору відповідного освітнього округу та Робочої групи з питань інклюзії, який розгляне вашу справу та вживе подальших заходів. Щоб розпочати цей процес, будь ласка, зверніться на гарячу лінію УВКБ ООН, яка доступна угорською, українською та англійською мовами, є безкоштовною і працює з 8 до 17 години (понеділок-п'ятниця).

Отримати докладну інформацію або залишити відгук чи скаргу можна за телефоном гарячої лінії УВКБ ООН +36 80 984 583 з понеділка по п’ятницю (08:00–17:00) українською, російською, угорською або англійською мовою. Ви також можете надіслати листа на електронну адресу [email protected].