Ideiglenes védelmi státusz

EZEN AZ OLDALON
Mi az az Ideiglenes Védelem?
Ideiglenes védelemre való jogosultság
Az ideiglenes védelem érvényessége
Az ideiglenes védelem előnyei
Ideiglenes védelem igénylése
Visszatérés Ukrajnába
Másik EU-országba költözés
Ha 2022. február 24. előtt érkezett


{Piros doboz}

A ideiglenes védelmi kártyák érvényességének meghosszabbítása

Ezúton értesítjük, hogy az Európai Unión belüli ideiglenes védelem érvényessége 2026. március 4-ig történt meghosszabbítása után a magyar kormány most meghosszabbította az ideiglenes védelmi kártyák érvényességét ezen dátumig.

Mit jelent ez számomra, ha ideiglenes védelmet élvezek?

Ez azt jelenti, hogy az ideiglenes védelmi kártyája most 2026. március 4-ig érvényes, függetlenül attól, hogy milyen érvényességi dátum szerepel rajta (2025. március 4., 2024. március 4. vagy 2023. március 4.).

Mit kell tennem most?

A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (NDGAP) szerint jelenleg nincs teendője. A kártya érvényességét törvényileg meghosszabbították. Kérjük, kövesse figyelemmel az NDGAP honlapját további információkért.

Ha valaki kétségbe vonja a kártya érvényességét, például a munkáltatója vagy bármely szolgáltató (egészségügyi ellátás, oktatás), kérjük, tájékoztassa őket a meghosszabbításról, és mutassa meg nekik a törvényt, amely kimondja, hogy a kártyák érvényesek 2026. március 4-ig.

Azt is kérhet egy hivatalos igazolást az NDGAP-tól, amely megerősíti ideiglenes védelmi státuszának érvényességét. Ez a dokumentum igazolja, hogy Magyarország ideiglenes védelmet biztosított Önnek, és hogy státusza érvényes marad. Az igazolás bármely NDGAP ügyfélszolgálati irodán kérhető.

Mi a pontos jogszabályi rendelkezés, amelyre hivatkozhatok, ha kétség merül fel a tartózkodási engedélyem érvényességét illetően?

Az új jogszabály a 2024. november 11-i 343/2024. (XI. 11.) Korm. rendelet. Azonban ez csak a 2022. március 7-i 86/2022. (III. 7.) Korm. rendelet módosítása, amely bevezette az EU ideiglenes védelmi formáját.

Ezért a helyes jogi hivatkozás a 86/2022. (III. 7.) Korm. rendelet 5. § (3) bekezdése. Magyarul: 86/2022. (III. 7.) Korm. rendelet 5. § (3) bekezdés.

Ha további kérdései vannak, vagy segítségre van szüksége, kérjük, hívja a Menekült Segélyvonalunkat a +36 80 984 583-as számon, vagy vegye fel velünk a kapcsolatot a [email protected] e-mail címen.

{}

Mi az az Ideiglenes Védelem?

Az ideiglenes védelem egy különleges (menedékes) státusz, amelyet az Európai Unión (EU) belül kínálnak azoknak a személyeknek, akik az ukrajnai háború elől menekülnek. Bizonyos jogokat és szolgáltatásokat biztosít a jogosultaknak, lehetővé téve, hogy meghatározott ideig Magyarországon tartózkodjanak. Az ideiglenes védelem magában foglalja a menedékhez való hozzájutást, a szociális segélyt, az orvosi ellátást, a gyermekemk oktatását és munkavállalási engedély nélküli munkavégzés lehetőségét. Ez a státusz különbözik attól a 30 napos, ideiglenes tartózkodást lehetővé tevő igazolástól, amelyet esetleg a határon kapott.

Ideiglenes védelemre való jogosultság

Ha Ön 2022. február 24-e előtt Ukrajnában tartózkodott, és ezen a napon vagy azt követően lépett be az EU-ba, akkor jogosult ideiglenes védelemre Magyarországon. Ez vonatkozik ukrán állampolgárokra, korábban Ukrajnában menekültekként és hontalanokként elismert személyekre, valamint erre jogosult családtagjaikra (beleértve a házastársakat, a háztartásbeli élettársakat, a 18 év alatti eltartott gyermekeket és az egy háztartásban élő eltartott rokonokat). Ha Ön nem Ukrajna állampolgára, nem Ukrajna által korábban elismert menekült vagy hontalan személy, vagy ukrán állampolgár (vagy elismert menekült vagy hontalan személy) családtagja, akkor nem jogosult ideiglenes védelemre. Tájékozódjon részletesebben a magyarországi menedékjog igényléséről.

Ha Ön magyar állampolgár és a háború miatt menekült el Ukrajnából, nem illeti meg ideiglenes védelem, de ugyanolyan jogok és szolgáltatások illetik meg, mint az ideiglenes védelemben részesülőket.

Az ideiglenes védelem érvényessége

Az ideiglenes védelem érvényességét 2025. március 4-ig meghosszabbították az Európai Unió egészében, így Magyarországon is. Ez a hosszabbítás akkor is érvényes, ha a kártyáján a lejárati dátum 2023. vagy 2024. március 4. Nincs szükség azonnali teendőre, mivel a hosszabbítást törvény írja elő.

Az ideiglenes védelem előnyei

Tartózkodás

Ön 2025. március 4-ig tartózkodhat Magyarországon, s ez a határidő meghosszabbítható. Amikor benyújtja az ideiglenes védelem iránti kérelmét, 60 napig érvényes humanitárius tartózkodási engedélyt kap („laminált kártyának” is szokták nevezni). Amikor a menekültügyi hatóság ideiglenes védelmet biztosít Önnek, tartózkodási engedélyt kap („plasztikkártyának” is szokták nevezni). Az ideiglenes védelmi (menedékes) státusz megadása (illetve a plasztikkártya kézhezvétele) akár két hónapig is eltarthat. Olvasson további információkat a lakhatáshoz való hozzájutásról.

Ha a humanitárius tartózkodási engedélye hamarosan lejár, és még nem kapta meg a plasztikkártyáját, forduljon a bevándorlási hatósághoz tájékoztatásért. Abban az esetben, ha gondok merültek fel az ideiglenes védelem igénylésével, és jogi segítségre van szüksége, segítséget nyújthat a Magyar Helsinki Bizottság.

A humanitárius tartózkodási engedély és az ideiglenes védelmi tartózkodási engedély
A humanitárius tartózkodási engedély és az ideiglenes védelmi tartózkodási engedély

Egészségügy

Ha Ön ideiglenes védelmet kapott, jár Önnen ingyenes orvosi ellátást. Ezt háziorvoson vagy szükség esetén szakorvosi ellátáson vagy a kórházon keresztül lehet elérni. Ügyeljen arra, hogy az okmányait vigye magával, mert az orvos kérheti őket. További információk az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésről.

Abban az esetben, ha nehézségekbe ütközik az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésben, tanácsadásra vagy jogi segítségre van szüksége, kérjük, olvassa el a Magyar Helsinki Bizottság tájékoztatóját (kinyomtathatja az egészségügyi szolgáltatók számára készült magyar nyelvű levélmintát, amely elmagyarázza az orvosnak az Ön jogait). Ha a levél nem volt segítségére, támogatásért fordulhat a Magyar Helsinki Bizottsághoz vagy a Menedék Egyesülethez.

Oktatás

Kérelmezőként és ideiglenes védelemben részesülőként joga van a gyermeke számára igénybe venni bölcsődei ellátást, és köteles a gyermekét óvodába (3-6 éves kor között) és iskolába (6-16 éves kor között) járatni. A közoktatási intézmények (bölcsődék, óvodák, általános és középiskolák) ingyenesek, de hivatalos be kell íratnia a gyermeket. További információk az oktatásba való beiratkozásról.

Pénzügyi támogatás

Ha ideiglenes védelmet kap, hozzáférhet pénzügyi támogatáshoz. Ennek összege változó – felnőttenként havi 22 800, gyermekenként havi 13 700 forint. A támogatás igényléséhez regisztrálnia kell a helyileg illetékes kormányhivatalnál.

Ideiglenes védelem igénylése

Ideiglenes védelmet az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság magyarországi ügyfélszolgálatainál igényelhet az alábbiak szerint. Kérelmét a helyileg illetékes Kormányablakban is benyújthatja.

Visszatérés Ukrajnába

Ideiglenes védelem birtokosaként rövid időre ellátogathat Ukrajnába anélkül, hogy elveszítené státuszát. Tartózkodási engedélyét nem vonják vissza, látogatása után visszatérhet Magyarországra.

Másik EU-országba költözés

Csak egy EU-tagállamban részesülhet ideiglenes védelemben. Ha másik országba költözik, az új országnak ugyanazokat a jogokat kell biztosítania Önnek, és regisztráltatnia kell Önt ideiglenes védelemre. Ekkor az első országban szerzett státuszát visszavonják. Mindig tájékoztassa a hatóságokat döntéséről, ha hosszú távon úgy dönt, hogy az egyik országból a másikbat költözik.

Ha 2022. február 24. előtt érkezett

Ha Ön Ukrajna állampolgára, és február 24. előtt érkezett, nem jogosult az ideiglenes védelemre. Ettől még folyamodhat ideiglenes védelemért (menedékes státuszért), és valószínűleg megkapja a „befogadott státuszt”. Bár ez nem azonos a menedékes státusszal, lehetővé teszi, hogy Magyarországon maradjon, és bizonyos jogokat is biztosít Önnek.

A befogadott státuszt a bevándorlási hatóság évente felülvizsgálja. A státusz megszerzésétől számított 30 napig jogosult a befogadó létesítményekben tartózkodni és ellátásban részesülni. Ha nem rendelkezik ingyenes állami egészségügyi ellátást biztosító társadalombiztosítással, akkor is jogosult bizonyos egészségügyi szolgáltatásokra. Ez magában foglalja az ingyenes helyi orvosi ellátást, a sürgősségi ellátáshoz való korlátozott hozzáférést és a kötelező oltási szolgáltatásokat. További információkat itt kap a befogadott státuszról.


Az ideiglenes védelemmel járó tartózkodási engedély érvényességének 2025. március 4-ig történő meghosszabbítása a 30/2024. számú kormányrendelet alapján történik, amely az ideiglenes védelemről szóló 86/2022. számú kormányrendeletet módosítja. A pontos jogszabályi hivatkozás a 86/2022-es kormányrendelet 5. szakaszának (3) bekezdése.