Aile Birleşimi

Aile birliğinin korunması önemli bir insan hakkıdır. Uçuş öncesinde veya uçuşunuz sırasında ailenizden ayrı düştüyseniz, belirli koşullar altında Kanada‘da size katılmaları için başvuruda bulunabilirsiniz. Nihai olarak ailenizin size katılıp katılamayacağı, size verilen yasal statünün türüne ve ilişkinizin niteliğine bağlıdır.


Kimler aile birleşimi için uygundur?

Kanada’ya yeni yerleşen mülteciler, geride kalan veya mültecinin Kanada’ya geldiği sırada nerede olduğu bilinmeyen aile üyeleriyle birleşme başvurusunda bulunmaları için Kanada’ya yerleşen mültecilere bir yıl süre tanıyanBir Yıllık Fırsat Dönemi Hükmünden yararlanabilirler. Bu programdan yararlanabilmek için, bakmakla yükümlü olunan aile üyelerinin(eş veya hayat arkadaşı vebakmakla yükümlü olunan çocuklar) yerleştirilen mültecilerin Kanada’ya ilk yapılan başvuruda belirtilmiş olması gerekmektedir. Kanada’da Bir Yıllık Fırsat Dönemi Hükmü aracılığıyla bir araya gelmek için başvuran ailelerin mali gereklilikleri karşılaması gerekmez. Bu program aracılığıyla Kanada’daki ailelerine katılanlar, yerleştirilen mültecilere yönelik hizmetlerden faydalanabilir.

Kanada’da daimi ikamet ediyorsanız (mülteciler dahil) ve belirli şartları karşılıyorsanız (engellilik dışında bir nedenle sosyal yardım almıyor olmanız ve sponsor olmak istediğiniz kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmanız dahil), Aile Sınıfı Göçmenlik Programına başvurabilir ve bu programdan yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki aile üyeleriyle birleşmek için başvuruda bulunabilirsiniz:

  • Eş:  yasal olarak tanınan eş, nikahsız birliktelik veya evlilik partneri (aynı cinsiyetten ilişkiler dahil).
  • Çocuk: evli olmayan bakmakla yükümlü olunan çocuk (ve varsa çocuklarının bakmakla yükümlü olduğu çocuklar). Bakmakla yükümlü olunan çocuklar 22 yaşından küçük olmalı ve eşleri, nikahsız birliktelikleri veya nikahlı eşleri olmamalıdır.
  • Ebeveynler ve Büyükanne ve Büyükbabalar: Kanada’da ebeveynlerin ve büyükanne ve büyükbabaların sponsorluğu için sınırlı sayıda kontenjan bulunmaktadır. Potansiyel sponsorlar, önceden belirlenmiş alım dönemlerinde “ilgi beyanları” sunabilir ve bunu takiben uygun sponsorlar başvuru için rastgele davet edilir.

*Önemli Not: Kanada aile birleşimi programları kapsamında kabul edilenler, daimi ikamet eden kişiler olarak kabul edilirler. Bu nedenle, Kanada’nın tıbbi, cezai ve güvenlik gereksinimlerini karşılamaları gerekir. Ayrıca, Kanada’da yetişkin kardeşler, teyzeler, amcalar ve kuzenler de dahil olmak üzere geniş aile üyeleri için aile birleşimi programları bulunmamaktadır. Reşit olmayan yetim kardeşler, yeğenler ve torunlar için istisnalar geçerlidir. Geniş aile üyeleriniz de mülteciyse, Kanada’nın  özel sponsorluk programlarından yararlanabilirler.


Aile birleşim başvurusu nasıl yapılır?


Aile birleşimi sürecinde size kim yardımcı olabilir?

Aşağıdaki web sitesinde listelenen kuruluşlardan ücretsiz olarak yardım ve bireysel danışmanlık alabilirsiniz.

BMMYK Kanada ofisinin aile birleşimi konusunda bireysel danışmanlık hizmeti vermediğini lütfen unutmayın.

Ailenizin nerede olduğunu bilmiyorsanız,silahlı çatışma, doğal afet, göç ve diğer insani krizler nedeniyle ayrı düştükten sonra Kanada’daki insanların yakın aile üyeleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olanKanada Kızıl Haçı’nın Aile Bağlantılarını Yeniden Kurma Programı ile iletişime geçebilirsiniz.


Aile birleşimi hakkında daha fazla bilgi