Тимчасовий захист

Що означає тимчасовий захист?

Тимчасовий захист – це винятковий захід Європейського Союзу, спрямований на надання негайного і тимчасового захисту особам, які тікають від конфлікту в Україні. Це дає вам певні права, включаючи дозвіл на проживання, доступ до ринку праці, охорони здоров’я та освіти для ваших дітей. Реєстрація для отримання тимчасового захисту – це проста і швидка процедура. 

Ви можете зареєструватися для отримання тимчасового захисту в Румунії в будь-якому з імміграційних офісів Генеральної інспекції з питань імміграції. Список доступний тут і тут (карта).

Хто може скористатися тимчасовим захистом в Румунії?

У Румунії право на тимчасовий захист мають такі категорії осіб: 

 • Громадяни України, які проживали в Україні до 24.02.2022, незалежно від часу виїзду з території України, та члени їхніх сімей;
 • громадяни третіх країн, які не є членами ЄС, або особи без громадянства, які були бенефіціарами в Україні до 24.02.2022 року однієї з форм міжнародного захисту або еквівалентної національної форми захисту, та члени їхніх сімей;
 • неукраїнські громадяни третіх країн та особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживають в Україні на підставі дійсної посвідки на постійне проживання, і які не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження в безпечних і стабільних умовах.

Члени сім’ї, незалежно від їхньої національності:

 • Чоловік/дружина (у законному шлюбі)
 • Неодружені неповнолітні діти, народжені в шлюбі, поза шлюбом або усиновлені
 • Інші близькі родичі, які проживали разом як члени сім’ї на момент подій, що призвели до масового припливу переміщених осіб, і які на той момент перебували на повному або основному утриманні особи, яка користується тимчасовим захистом.

Кожна країна-член Європейського Союзу може прийняти рішення про включення інших категорій осіб, які мають право на тимчасовий захист у цій державі. Наприклад, неодружений партнер, який перебуває у стабільних стосунках відповідно до національного законодавства. У Румунії громадяни України, які проживали в Україні і виїхали з України до 24 лютого 2022 року, та члени їхніх сімей також мають право на тимчасовий захист.

Ви завжди повинні перевіряти, чи маєте ви право на тимчасовий захист в країні, в якій ви перебуваєте або до якої хочете поїхати.

Як надається тимчасовий захист в Румунії?

Тимчасовий захист надається Генеральною Інспекцією з питань імміграції категоріям осіб, зазначеним у запитанні “Хто може скористатися тимчасовим захистом в Румунії?”.  Ви можете зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії в будь-якій імміграційній структурі Генеральної інспекції з питань імміграції (Директорат/Служби/Бюро з питань імміграції або Регіональний центр з питань процедур та розміщення шукачів притулку). Ви можете ознайомитися з переліком тут або тут.  

Треті особи, які не є громадянами України, та особи без громадянства, які можуть довести законність свого перебування в Україні на підставі дійсної посвідки на постійне проживання, виданої відповідно до законодавства України, і які не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження в безпечних і стабільних умовах, можуть зареєструватися лише в управлінні/службі/бюро з питань імміграції.

Чи існує кінцевий термін, до якого я можу зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту?

Якщо ви в’їхали в Румунію з будь-якими документами, ви можете легально перебувати в Румунії до 90 днів, навіть якщо ви не зареєструвалися як бенефіціар тимчасового захисту.

Ви можете зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії на час дії тимчасового захисту. Ми рекомендуємо вам зареєструватися якомога швидше, щоб ви могли скористатися конкретними правами тимчасового захисту в Румунії.

Які кроки потрібно зробити, щоб зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії?

Реєстрація в якості бенефіціара тимчасового захисту в Румунії – це проста процедура, яку здійснює Генеральна інспекція з питань імміграції.

Коли ви представите себе органам влади, ви пройдете через наступні кроки:

 • ви підписуєте згоду на обробку ваших персональних даних;
 • будуть зроблені фотокопії поданих особистих документів;
 • перевіряються ваші особисті документи;
 • вас сфотографувають;
 • ви зареєстровані з наступними даними: ім’я та прізвище, дата народження, національність, стать, посвідчення особи, цивільний стан, сімейний стан, родинні зв’язки, адреса в Румунії (якщо відома);
 • ви отримуєте посвідку на проживання в Румунії з особистим ідентифікаційним номером (CNP).

Вам не потрібно надавати підтвердження своєї адреси в Румунії, якщо це неможливо.

Для реєстрації необхідна фізична присутність кожної особи, яка буде зафіксована з метою фотографування. Діти повинні бути присутніми для того, щоб їх ідентифікували, сфотографували та записали.

Які документи потрібно надати при реєстрації?

Відповідними документами для реєстрації в якості бенефіціара тимчасового захисту є, у відповідних випадках, наступні:

 • документи, що посвідчують особу (посвідчення особи, водійське посвідчення, проїзний документ або будь-який інший автентичний документ з фотографією);
 • документи, що підтверджують статус особи в Україні (наприклад, посвідка на постійне проживання, документ, виданий бенефіціарам міжнародного захисту тощо);
 • документи, що підтверджують родинні стосунки (наприклад, сімейна книга, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо).

Як зареєструвати неповнолітню особу без супроводу батьків як особу, яка потребує тимчасового захисту?

Дитиною/неповнолітньою вважається будь-яка особа віком до 18 років. Несупроводжувана неповнолітня особа – це неповнолітня особа, яка прибула на територію Румунії без супроводу одного з батьків або іншого законного представника, який може довести офіційними документами, що неповнолітня особа була передана під його/її опіку відповідно до закону. Якщо неповнолітній прибув до Румунії з дорослими родичами (наприклад, дідусь, бабуся, тітка, дядько і т.д.), які не можуть підтвердити офіційними документами, що неповнолітній був довірений їм відповідно до закону, неповнолітній буде вважатися несупроводжуваним.

Несупроводжувані неповнолітні особи мають право на особливий захист з боку румунської держави, включаючи право на законного представника, призначеного Генеральною дирекцією з питань соціальної допомоги та захисту дітей.

Генеральна інспекція з питань імміграції може зареєструвати неповнолітню особу без супроводу дорослих тільки в присутності законного представника. Генеральна Інспекція у Справах Імміграції звертається до Головного Управління Соціальної Допомоги та Захисту Дитини з проханням призначити законного представника, якщо він ще не був призначений. Для цього Генеральна Інспекція у Справах Імміграції збирає персональні дані та контактну інформацію неповнолітньої особи і передає їх до Головного Управління Соціальної Допомоги та Захисту Дитини.

Неповнолітній без супроводу буде зареєстрований як бенефіціар тимчасового захисту тільки після призначення і в присутності законного представника, який підпише всі складені документи.

Який документ я отримую як бенефіціар тимчасового захисту?

Генеральна інспекція з питань імміграції видає бенефіціарам тимчасового захисту посвідку на проживання на території Румунії та присвоює персональний цифровий код (CNP). Посвідка на проживання та персональний цифровий код можуть бути використані у взаємодії з румунською владою для того, щоб скористатися конкретними правами тимчасового захисту.

Які права я маю як особа, яка потребує тимчасового захисту ?

Як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії ви матимете наступні права:

 1. отримати документ, що надає вам дозвіл на перебування на території Румунії (дозвіл на проживання);
 2. бути поінформованим у письмовій формі мовою, яку ви, як передбачається, розумієте, про положення, що стосуються тимчасового захисту;
 3. працювати за наймом у фізичних або юридичних осіб, здійснювати самозайняту діяльність, дотримуючись правил, що застосовуються до професії, а також такі види діяльності, як освітні можливості для дорослих, професійна підготовка та практичний досвід роботи, відповідно до закону;
 4. отримувати на вимогу необхідну допомогу на утримання, якщо ви не маєте необхідних матеріальних засобів;
 5. отримувати безоплатну первинну медичну допомогу та відповідне лікування, невідкладну стаціонарну допомогу, медичну допомогу та лікування у разі гострих або хронічних захворювань, що становлять безпосередню загрозу для життя;
 6. отримувати відповідну медичну допомогу, якщо у вас є особливі потреби;
 7. мати доступ до державної системи освіти на умовах, передбачених законом для громадян Румунії, якщо ви не досягли 18 років.

Доступ до охорони здоров’я, роботи, освіти та догляду забезпечують різні центральні та місцеві органи влади. Для взаємодії з румунською владою ви можете використовувати дозвіл на проживання та особистий ідентифікаційний номер (CNP), виданий Генеральною інспекцією з питань імміграції.

На урядовій платформі protectieucraina.gov.ro ви можете знайти офіційну та корисну інформацію про доступ до прав.

Як довго діє тимчасовий захист?

Тимчасовий захист триває до 4 березня 2025 року. Цей термін може бути продовжений, залежно від ситуації в Україні. Генеральна інспекція з питань імміграції повідомляє, що вже видані дозволи будуть продовжені автоматично до цієї дати, без необхідності подачі відповідного запиту.

Тимчасовий захист може бути припинений раніше зазначених вище строків за умов, визначених законом, за рішенням Ради Європейського Союзу.

Зверніть увагу, що це відповідає останнім частим запитанням і відповідям, опублікованим на цю тему GII, де GII роз’яснює: “Імплементаційне рішення Ради (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року, що встановлює наявність масового припливу переміщених осіб з України в розумінні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС і має наслідком запровадження тимчасового захисту, було продовжено до 04.03.2025 року. Дозволи, видані бенефіціарам тимчасового захисту в Румунії, є дійсними на весь період застосування Рішення ЄС, тому вони будуть продовжені автоматично, без необхідності подачі відповідного запиту”.

Чи можу я повернутися до своєї країни? 

Так, ви можете повернутися на батьківщину в будь-який час. Якщо ви хочете повернутися або подати запит на повернення до країни походження, румунська влада підтримає вас у цьому.

Чи можу я повернутися до Румунії, якщо я тимчасово повернувся в Україну, наприклад, щоб відвідати родину ?

Так, ви можете повернутися до Румунії, якщо термін тимчасового захисту не закінчився і ви відповідаєте умовам в’їзду. Після повернення до Румунії ви продовжуватимете користуватися тимчасовим захистом до закінчення терміну, на який вам його було надано.

Чи можу я подорожувати до інших країн-членів ЄС, якщо я зареєстрований як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії ?

Після реєстрації в якості бенефіціара тимчасового захисту в Румунії та отримання посвідки на проживання в Румунії, ви маєте право вільно подорожувати до інших країн ЄС протягом 90 днів протягом 180-денного періоду, якщо ви відповідаєте умовам подорожі.

Зверніть увагу, що Румунія не є частиною Шенгенської зони (зони без внутрішнього прикордонного контролю). Тому ваші проїзні документи (наприклад, біометричний паспорт або простий паспорт з візою) будуть знову перевірені на кордоні першої країни ЄС, яка входить до Шенгенської зони (наприклад, Угорщини). Перед поїздкою ми рекомендуємо вам завжди уточнювати в посольстві країни, до якої ви хочете поїхати, умови в’їзду та документи, які вам потрібні.

Зверніть увагу, що дозвіл на проживання, виданий Генеральною інспекцією з питань імміграції бенефіціарам тимчасового захисту в Румунії, не є проїзним документом і не замінює паспорт.

Більше інформації про подорожі до Європейського Союзу та Шенгенської зони можна знайти на веб-сайті Європейської Комісії з посиланнями на офіційні сторінки держав-членів: Інформація для людей, які тікають від війни в Україні (доступно всіма мовами ЄС, Украінською та Російькою).  

Більше інформації про тимчасовий захист в Румунії можна знайти на сайті Генеральної інспекції з питань імміграції тут: igi.mai.gov.ro/ucraina/ 

Будь ласка, зверніть увагу, що УВКБ ООН НЕ займається реєстрацією для отримання тимчасового захисту, не розглядає заяви і не видає тимчасовий захист або інші документи про захист в Румунії. За це відповідає уряд. Ви все ще можете звернутися до УВКБ ООН та його партнерів, якщо хочете отримати консультацію та інформацію про процедуру або дізнатися більше про доступні послуги.

Продовження терміну дії дозволів на проживання з метою тимчасового захисту 
Імплементаційне рішення Ради (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року, що встановлює наявність масового припливу переміщених осіб з України в розумінні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС та має наслідком запровадження тимчасового захисту, було продовжено до 04.03.2024 р. Дозволи, видані бенефіціарам тимчасового захисту в Румунії, є дійсними на весь період застосування Рішення ЄС, тому вони будуть продовжені автоматично, без необхідності подачі заяви.

Що це означає для мене, якщо я маю тимчасовий захист?

Це означає, що ваша посвідка на проживання тепер дійсна до 4 березня 2024 року.

Що мені потрібно зробити на цьому етапі?

За інформацією Генеральної інспекції з питань імміграції, вам не потрібно вживати жодних заходів. Термін дії дозволу на проживання продовжено на законодавчому рівні.