Охорона здоров’я

Якщо ви маєте тимчасовий захист в Румунії, ви маєте право на послуги, зазначені нижче, на основі законодавства ЄС та національного законодавства. Будь ласка, зверніть увагу, що регламент не містить жодних обмежень щодо термінів, і що послуги, згадані нижче, є безкоштовними.

Що робити, якщо у мене виникла невідкладна медична ситуація?

У разі невідкладної медичної допомоги ви можете звернутися: 

 • єдиний номер екстреної допомоги 112, який діє по всій країні і на який можна телефонувати з усіх телефонних мереж загального користування. Дзвінки приймаються 24 години на добу, 7 днів на тиждень і можуть оброблятися кількома міжнародними мовами та мовами національних меншин;
 • сімейні лікарі (незалежно від того, зареєстровані ви у сімейного лікаря чи ні);
 • лікарі-спеціалісти у спеціалізованих амбулаторіях за контрактом з медичними страховими компаніями;
 • медичні послуги з надання невідкладної медичної та хірургічної допомоги передбачають пряме направлення до амбулаторного лікаря-спеціаліста без необхідності оформлення направлення;
 • структури невідкладної допомоги (“UPU/CPU”, чергова кімната) в медичних підрозділах з ліжками.

Що таке сімейний лікар і як до нього записатися?

Сімейний лікар – це перший контакт пацієнта з системою охорони здоров’я. Послуги первинної медичної допомоги ґрунтуються на постійних відносинах між лікарем та пацієнтом.

Кожен має можливість зареєструватися у сімейного лікаря за власним вибором.

Вони також можуть вийти зі списку пацієнтів після закінчення щонайменше 6 місяців з дати реєстрації.

Послуги, які надає сімейний лікар, входять до базового пакету: лікувально-профілактична допомога, консультації на дому, призначення ліків, а також ряд додаткових послуг, які сімейний лікар може надавати, якщо він має необхідну підготовку та обладнання.

Лікувальні медичні послуги включають послуги з надання невідкладної медичної допомоги, а також консультації з приводу гострих (включаючи незначні хірургічні втручання або специфічні маніпуляції), підгострих і хронічних станів.

  Які права я маю з точки зору доступу до охорони здоров’я?

  Ви можете скористатися:

  • медичними послугами, товарами медичного призначення, ліками та медичними виробами, що надаються в рамках системи соціального медичного страхування в Румунії, без сплати внеску на соціальне медичне страхування, особистого внеску за ліки, що надаються в амбулаторному лікуванні, та зі звільненням від співоплати (за послуги, для яких це передбачено);
  • медичними послугами спеціалізованої амбулаторної допомоги за клінічними спеціальностями, що входять до базового пакету послуг, надаються без необхідності пред’явлення направлення, яке є спеціальним бланком, що використовується в румунській системі соціального медичного страхування;
  • в рамках національних програм лікувального здоров’я, що реалізуються Національною лікарняною касою, ви можете користуватися ліками, медичними матеріалами, виробами медичного призначення та медичними послугами, як і румунські застраховані особи, без сплати внеску на соціальне медичне страхування, особистого внеску за ліки, що надаються при амбулаторному лікуванні, а також зі звільненням від співоплати, як це описано нижче:
   • Національна програма серцево-судинних захворювань;
   • Національна програма боротьби з онкологією;
   • Національна програма боротьби з діабетом;
   • Національна програма лікування неврологічних захворювань;
   • Національна програма лікування гемофілії та таласемії;
   • Національна програма підтримки функції нирок у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю;
   • Національна програма інтенсивної терапії печінкової недостатності, тощо.

  Як я можу отримати доступ до рецептурного лікування хронічних захворювань?

  Сімейні лікарі надають регулярні консультації застрахованим особам з хронічними захворюваннями за попереднім записом і призначаються для подальшої терапії, спостереження за перебігом хвороби та її ускладненнями. Пацієнти з хронічними захворюваннями можуть отримати одну консультацію на місяць в кабінеті сімейного лікаря або дистанційно. Консультації сімейного лікаря для пацієнтів з хронічними захворюваннями можуть також надаватися вдома.

  Фахівці спеціалізованої амбулаторії надають пацієнтам з хронічними захворюваннями 4 консультації на квартал, максимум 2 консультації на місяць, для отримання послуг, що включають оцінку стану пацієнта та лабораторні дослідження, призначення лікування та моніторинг перебігу захворювання. Консультації з приводу хронічних захворювань можуть також проводитися дистанційно, за допомогою будь-яких засобів зв’язку, і звільняються від обов’язку пред’являти направлення від лікаря загальної практики або іншого фахівця. Документи, отримані в результаті консультацій, будуть надіслані пацієнту електронними засобами зв’язку.

  Тільки лікарі, які перебувають у договірних відносинах з лікарняною касою (сімейний лікар або лікар-спеціаліст, амбулаторія або лікарня), можуть виписувати рецепти на ліки, які оплачуються системою соціального медичного страхування і на які ви маєте право як застрахована особа в Румунії.
  Ваш лікар може виписати вам електронний рецепт на ліки, що відшкодовуються системою соціального медичного страхування, які відпускаються в комунальних аптеках, для лікування захворювань, від яких ви страждаєте, після закінчення консультації або при виписці з лікарні.

  Для наркотичних і психотропних препаратів лікар виписує спеціальний рецепт (жовтого кольору для наркотичних препаратів або зеленого для психотропних препаратів), який відпускається в комунальних аптеках.
  При хронічних захворюваннях ліки за електронним рецептом/рецептом спеціального режиму можна отримати в аптеці протягом 30 днів, і ви не зобов’язані робити особистий внесок при їх отриманні.

  Ліки, що відпускаються без рецепта, не відшкодовуються системою медичного страхування.
  Певні ліки можуть виписувати тільки лікарі-спеціалісти в амбулаторії або лікарні і тільки за певними показаннями, відповідно до терапевтичних протоколів.

  Певні лікарські засоби для лікування хронічних захворювань з високим ризиком, включені до національних лікувальних програм, застосовуються виключно в умовах постійного або денного стаціонару (наприклад, парентеральні ліки для лікування раку, ліки для лікування розсіяного склерозу, ліки для лікування деяких рідкісних захворювань).

  Чи спостерігають за вагітними жінками під час вагітності? Де саме?

  Вагітні жінки можуть скористатися перевагами:

  • Консультації сімейного лікаря для спостереження за перебігом вагітності та лактації;
  • Обстеження в першому триместрі (1 консультація);
  • Щомісячний моніторинг з 3-го по 7-й місяць (1 консультація на місяць);
  • Двічі на місяць з 7-го по 9-й місяць спостереження (2 консультації на місяць);
  • Супровід матері після виписки з пологового будинку – вдома (1 консультація);
  • Спостереження за матір’ю через 4 тижні після пологів – вдома (1 консультація);
  • У лікаря акушера-гінеколога в спеціалізованій амбулаторії на консультації для спостереження за перебігом вагітності та лактації (по одній консультації на кожен триместр вагітності та одна консультація в перший триместр після пологів). Вагітні жінки можуть звернутися безпосередньо до лікаря-спеціаліста для отримання цих послуг без направлення).

  Наступні послуги можуть надаватися на рівні спеціалізованих амбулаторій акушерства і генетики та на рівні медичних закладів з ліжковим фондом, які укладають договори з медичними страховими компаніями на надання специфічних діагностичних медичних послуг для вагітних жінок:

  • Спостереження за нормальним перебігом вагітності (у вагітних, які не мають медичних документів, що підтверджують наявність в анамнезі краснухи, токсоплазмозу, ЦМВ-інфекції); 
  • Спостереження за нормальним перебігом вагітності (при якому вагітна має медичні документи про краснуху, токсоплазмоз, ЦМВ-інфекцію в особистому патологічному анамнезі);
  • Пренатальний скринінг (11-19 тижнів + 6 днів);
  • Спостереження за іншими вагітностями з високим ризиком – на рівні медичних закладів з ліжковим фондом, де стаціонарні послуги можуть надаватися на умовах денного стаціонару або безперервного стаціонару.

  Педіатрична онкологія

  Якщо ви батько, родич або друг української онкохворої дитини, яка потребує медичної допомоги, відвідайте сайт Ukraine Child Cancer Help. https://ukrainechildcancerhelp.ro/en  

  Послуги з охорони репродуктивного здоров’я

  Якщо вам потрібна підтримка у доступі до послуг з репродуктивного здоров’я (контрацепція, грудне вигодовування, профілактика ІПСШ, спостереження за вагітністю, аборт тощо), а також допомога в орієнтації в системі охорони здоров’я або вам потрібні послуги для жертв домашнього насильства, перейдіть за цим посиланням: https://womencenter.info/en

  В рамках проекту ВООЗ, що реалізується організацією Action Sante Fammes на виставках Romexpo та Galati, Blue Dot проводить заняття з репродуктивної обізнаності та медичні консультації для вагітних жінок. Їхні послуги є безкоштовними і доступні за попереднім записом через повідомлення, надіслане на наступний номер телефону+40(746)781971 

  Консультування з питань ВІЛ-інфекції

  Якщо ви прибули до Румунії і потребуєте психолого-медико-соціальних послуг у зв’язку з ВІЛ, відвідайте https://consilierehiv.ro/ro
  Ви можете стати на облік і отримати медичну допомогу в зв’язку з ВІЛ в одному з 10 регіональних ВІЛ-центрів, готових прийняти біженців з України.
  У 10 регіональних центрах профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією ви отримуватимете таке ж антиретровірусне лікування, яке отримували в Україні. Ви також матимете змогу отримувати моніторинг лікування за допомогою спеціальних аналізів крові.