Клопотання про надання притулку

Що таке притулок?

Притулок – це форма захисту, яка дозволяє іноземцю, що не може повернутися в країну походження, залишатися в Румунії. Будь-який іноземець, який полишив країну свого походження через побоювання переслідування, серйозні порушення прав людини або збройний конфлікт, може подати заяву про надання притулку.

Якщо вам надано притулок, ви не можете бути видворені (депортовані) в країну вашого походження.

Клопотання про надання притулку є одним з основних прав людини.

Примітка: громадяни Румунії не можуть клопотати про надання притулку в Румунії.

Де і як я можу подати заяву про надання притулку?

Залежно від того, де ви знаходитесь, можуть застосовуватися різні форми процедур надання притулку. Ви можете попросити притулку в прикордонній поліції, поліції або Генеральної інспекції з імміграції.

Проте всі клопотання про надання притулку в Румунії розглядаються і вирішуються Генеральною інспекцією з питань імміграції. Якщо ви вперше звернетеся до прикордонної поліції або поліції, вони негайно надішлють вашу заяву про надання притулку до Генеральної імміграційної інспекції.

З того моменту, як ви попросите притулку, письмово або усно, ви вважаєтеся прохачем притулку. Ви не можете бути видворені (депортовані) в країну вашого походження.

Важливо, щоб ви якомога швидше звернулися до відповідних органів влади.

Щойно ви попросите притулку, вам запропонують пройти кілька співбесід і заповнити деякі папери. Стандартна процедура передбачає заповнення декількох анкет і бланків згоди, а також проведення двох співбесід.

Попередня співбесіда коротка і містить лише деякі подробиці вашої подорожі в Румунію і причини, за якими ви покинули свою країну походження. Друга співбесіда триваліша і може зайняти до 2-3 годин. Це найважливіша частина вашої процедури надання притулку, і вам необхідно надати якомога більше подробиць про причини та побоювання, які ви відчуваєте, залишаючи свою країну походження, надати будь-які наявні у вас докази й документи на підтвердження вашої заяви, та надати докладний звіт про вашу подорож.

Якщо ви прибули не за правилами або вас затримала прикордонна поліція, вони спочатку проведуть деякі перевірки, що передбачають зняття відбитків пальців і фотографування, а також інші заходи.

Ви повинні співпрацювати з органами влади й слідувати їхнім вказівкам.
Вкрай важливо бути якомога чеснішим і конкретним. Щоб отримати належну підтримку, також дуже важливо розповісти правду про свій вік, обставини та потреби. Ви можете зв’язатися з адвокатом, неурядовою організацією або УВКБ ООН на будь-якому етапі процедури надання притулку.

Будь ласка, зверніть увагу, що в Румунії УВКБ ООН не відіграє офіційної ролі в процедурі надання притулку, і УВКБ ООН, як правило, не втручається в окремі справи та не надає індивідуальних юридичних послуг або консультацій. Однак ми працюємо з партнерами з НУО, які пропонують безкоштовні юридичні консультації по всій країні.

Будь ласка зверніться до них за порадою та інформацією якомога швидше після того, як ви подасте заяву про надання притулку, щоб зрозуміти терміни й процедури, застосовні до вашої справи!

Клопотання про надання притулку в пункті перетину кордону або міжнародному аеропорті

Якщо ви перебуваєте в пункті перетину кордону або в міжнародному аеропорті, ви можете поспілкуватися зі співробітниками прикордонної поліції письмово або усно та повідомити їм, що ви боїтеся повертатися в свою країну, і попросити “притулку” та/або “захисту”. Ваша заява буде скерована прикордонною поліцією в Генеральну інспекцію з питань імміграції, яка розгляне вашу заяву.

Після того, як ви подасте заяву про надання притулку, ви повинні дочекатися дозволу на в’їзд на територію та отримати доступ до процедури надання притулку.

У більшості випадків співробітник Генеральної інспекції з імміграції проведе з вами співбесіду, щоб вислухати вашу історію, запитати, як ви прибули в Румунію і з яких причин ви потребуєте захисту Співробітник поліції може прийняти рішення або розглянути вашу заяву, поки ви залишаєтеся на кордоні, або дозволити вам в’їхати на територію і надати вам доступ до звичайної процедури надання притулку (докладніше див.нижче). Якщо офіцер вирішить не впускати вас на територію, ви пробудете на кордоні від 3 днів до 20 днів.

Якщо ваше клопотання про надання притулку буде відхилено на кордоні, ви маєте право подати скаргу до суду протягом 7 днів після того, як вам повідомили про негативне рішення. Рішення, винесене судом, є остаточним і зміні не підлягає.

Клопотання про надання притулку з Румунії

Якщо ви вже в’їхали в Румунію і потребуєте міжнародного захисту або боїтеся повертатися додому, вам необхідно звернутися до органу, що відповідає за подачу заяв про надання притулку, Генеральну інспекцію з імміграції. Карта з їх офісами, де ви можете попросити притулку, доступна за цим посиланням.

Ви також можете звернутися із заявою про надання притулку в один з шести регіональних центрів прийому для розміщення і процедур для осіб, які шукають притулку. Вони розташовані в Бухаресті (столиця, див. карту), Джурджу (південь, див. карту), Галац (сходу, див. карту), Радауті (північний схід, див. карту), Сомкута Маре (північний захід, див. карту), Тімішоара (Захід, див. карту).

Ви також можете подати заяву про надання притулку в прикордонну поліцію або поліцію, звернувшись в будь-яке з їх місцевих відділень або звернувшись до будь-якого доступного співробітника.

Скажіть їм, що ви боїтеся повертатися у свою країну і просіть “притулку “та/або” захисту”. Вони проінформують Генеральну інспекцію з імміграції про вашу заяву, і вас доставлять в найближчий Регіональний центр прийому.

Органи влади ухвалять рішення протягом 30 днів. Якщо ваше клопотання про надання притулку буде відхилено, ви маєте право подати скаргу до суду протягом 10 днів. Рішення, винесене судом, є остаточним і не може бути змінено.

Клопотання про надання притулку в Державному центрі утримання під вартою

Якщо ви були поміщені під державну варту з метою видворення з Румунії, у вас все ще є право подати заяву про надання притулку, якщо ви вважаєте, що потребуєте захисту, і ви побоюєтеся повернення у свою рідну країну.

Вас це може стосуватися, якщо ви перебуваєте в Державному центрі утримання під вартою в Отопені (недалеко від Бухареста) або в Араді /Хорії (недалеко від угорсько-румунського кордону), наприклад, тому, що ви в’їхали в країну нерегулярно, якщо ваше право на перебування минув, або якщо ви не виконали зобов’язання покинути Країна.

Якщо ви хочете просити притулку, повідомте владі центру письмово або усно, що ви боїтеся повертатися у свою країну, і попросіть “притулку” та/або “захисту”. Ваш запит буде направлений у відповідальний відділ Генеральної інспекції з імміграції. Залежно від вашої ситуації будуть застосовуватися різні процедури.

Клопотання про надання притулку не означає, що ви будете автоматично звільнені з-під варти.

Якщо це ваше перше клопотання про надання притулку в Румунії, співробітник поліції спочатку вирішить, чи є у вас вагомі причини для звернення за притулком. Якщо співробітник вирішить, що у вас є вагомі причини просити притулку, ваша заява буде додатково розглянута в рамках звичайної процедури надання притулку, і ви будете звільнені і, можливо, відправлені у відкритий центр. Якщо у вас немає поважних причин, ваша заява буде відхилена в рамках “прискореної процедури”, і ви залишитеся в Державному центрі утримання під вартою.

Ви маєте право подати скаргу до суду на негативне рішення протягом семи (7) днів після отримання рішення.

Якщо це не ваше перше клопотання про надання притулку у Румунії, і у вас є нові причини або ситуація у вашій країні походження нещодавно змінилася, ви можете запросити доступ до нової процедури надання притулку. Якщо це буде дозволено, ви зможете залишити Громадський центр утримання під вартою і перейти у відкритий центр.

Поки ви перебуваєте в Державному центрі утримання під вартою, ви можете зв’язатися зі своїм адвокатом, НУО та/або УВКБ ООН. Будь ласка, зверніться за порадою та інформацією якомога швидше після того, як ви подасте заяву про надання притулку, щоб зрозуміти терміни та процедури, застосовні до вашої справи!