Середня освіта

Загальні відомості

Освіта у Польщі є обов’язковою для дітей до 18 років. У польських середніх школах, тобто в ліцеях і технікумах, навчання триває від 3 до 5 років.

Типи середніх шкіл у Польщі

  • 4-річна середня школа – ліцей (liceum ogólnokształcące). Учні готуються до випускного екзамену (матура), після якого можна продовжити навчання в університеті. Як правило, у середніх школах є профільні класи, де учні навчаються за базовою програмою з усіх обов’язкових предметів і розширеною – з кількох профільних предметів на вибір.
  • 5-річний технікум (technikum) – учні готуються до випускного екзамену (матура) та професійного іспиту з додаткових профільних предметів.
  • 3-річна галузева професійно-технічна школа І-го ступеня (branżowa szkoła I stopnia) дає можливість швидко здобути певну професію (наприклад, кухаря, перукаря, автослюсаря, електрика, кравця тощо). Після закінчення 3-річного навчання, випускники можуть розпочати свою кар’єру і працювати за здобутим фахом..
  • 2-річна галузева професійно-технічна школа ІІ ступеня (branżowa szkoła II stopnia). Після завершення ІІ рівня навчання, учні можуть скласти випускний екзамен (матура) і продовжити навчання в університеті.

Оплата

Державні середні школи безкоштовні. У професійно-технічній освіті практика у роботодавця означає, що учень отримує заробітну плату за свої завдання.

Обов’язок навчання

Обов’язок навчання – обов’язок продовження навчання до досягнення 18 років. Обов’язок навчання можна виконувати шляхом: відвідування школи середньої освіти; участь у заняттях у межах системи освіти для дорослих у формах поза школою в акредитованих закладах; проходження професійної підготовки у роботодавця.

Порядок зарахування

Учні, які прибули з-за кордону, мають право на зарахування у відповідний клас школи, у тому числі середньої, на підставі документів, зазначених у Розпорядженні Міністра національної освіти від 23 серпня 2017 року. Ця постанова стосується осіб, які не є громадянами Польщі, а також громадян Польщі, які здобували освіту в школах у межах освітніх систем інших країн.

Як записати дитину до школи:

  • Дитину може записати до школи один із батьків, законний опікун\опікунка або інша особа, яка має над нею опіку;
  • Зберіть документи про попередню освіту дитини (атестати, дипломи тощо). Якщо у вас їх немає, напишіть заяву про загальну кількість років навчання із зазначенням навчального закладу, який відвідувала дитина;
  • Перекладати документи на польську мову не потрібно;
  • Зверніться до обраної вами польської школи та подайте заяву на зарахування . Заяву можна написати від руки або на бланку, доступному на сайті обраної школи;
  • Основний процес зарахування до загальноосвітніх шкіл на наступний навчальний рік розпочинається у травні кожного року. Однак, записатися до школи можна в будь-який момент протягом року, але в такому випадку це відбувається лише за наявності вільних місць;
  • Процес набору до першого класу середньої школи може відрізнятися у різних територіальних громадах і районах (gmina). У деяких територіальних громадах і районах набір здійснюється через електронний кабінет, у якому заявник повинен зареєструватися і дотримуватися передбачених онлайн-процедур. Перед заповненням заяви важливо ознайомитися з правилами, критеріями та графіком набору. Критерії відбору залежать від кількості набраних балів;
  • За організацію мережі середніх шкіл відповідає територіальна громада/район (gmina), яка має забезпечити місця для обов’язкової освіти неповнолітніх, які проживають на її території. Це стосується також учнів, які приїжджають з-за кордону. Мережа середніх шкіл повинна знайти для дитини вільне місце у школах, що діють на території, однак не може гарантувати, що це місце буде саме у тій школі, яку обрала дитина.

Завершення навчання та випускні екзамени

Випуск із середньої школи закінчується отриманням свідоцтва про закінчення школи.

Наприкінці останнього навчального року в середній школі або технікумі (4-й курс середньої школи або 5-й курс технікуму), учні можуть скласти випускний екзамен (матура):

Випускний екзамен (матура) проводиться відповідно до вимог загальноосвітньої навчальної програми у період з травня по вересень в основний, додатковий та корекційний терміни.

Результати випускного екзамену є основним критерієм для вступу на різні галузі вищої освіти.

Випускний екзамен (матура) складається з двох частин: обов’язкової та додаткової.

В обов’язковій частині оцінюються знання з наступних предметів:

  • польська мова (письмово та усно);
  • сучасна іноземна мова (письмова та усна частини);
  • математика (письмово);
  • мова національної меншини – для випускників шкіл або відділень з навчанням мовою національної меншини (письмово та усно).

Крім того, кожен випускник має право скласти екзамин із не більше ніж 5 таких додаткових предметів:

  • усно: з мови етнічної меншини, мови національної меншини, іншої сучасної іноземної мови, регіональної мови;
  • письмово: з біології, хімії, філософії, фізики, географії, історії, історії музики, історії мистецтва, інформатики, латинської мови та стародавньої культури, мови етнічної меншини, мови національної меншини, сучасної іноземної мови, польської мови, регіональної мови, математики, суспільствознавства.

Екзамен із сучасної іноземної мови можна складати з таких мов: англійська, французька, іспанська, німецька, російська, італійська.

Випускники технікумів, галузевих професійно-технічних шкіл, “поліцеальних” шкіл (професійно-технічна освіта для дорослих) складають професійно-кваліфікаційний іспит:

  • Професійно-кваліфікаційний іспит є формою оцінювання рівня володіння знаннями та вміннями за однією кваліфікацією окремої професії, встановленою програмою навчання професійно-технічної підготовки.
  • Професійно-кваліфікаційний іспит проводиться на основі вимог, викладених у програмі професійно-технічної освіти.
  • Іспит складається з двох частин: письмова – 40 закритих тестових завдань (60 хвилин); практична частина (від 120 до 240 хвилин в залежності від кваліфікації).