Початкова школа

Загальні відомості

Початкова шкільна освіта у Польщі є обов’язковою і безплатною. Початкова школа це 8 років навчання для учнів віком від 7 до 15 років. За бажанням батьків дитина, якій у певному календарному році виповнюється 6 років, також може розпочати обов’язкове навчання замість дошкільного класу (zerówka).

Початкова освіта складається з двох ступенів:
• 1-3 класи (початкова освіта)
• 4-8 класи, де є обов’язковим предметне навчання

Оплата

Державні початкові школи безкоштовні.

Обов’язок

Початкова шкільна освіта є обов’язковою.

У Польщі обов’язкове навчання дитини в школі починається на початку навчального року в календарному році, в якому дитині виповнюється 7 років, і триває до завершення початкової школи, але не довше, ніж до досягнення 18 років.

Порядок зарахування

У Польщі прийом до шкіл учнів, які прибувають з-за кордону, триває протягом усього навчального року. Згідно з порядком зарахування, учня, який приїжджає з-за кордону, приймають у відповідний навчальний семестр і зараховують до:

  • Державної початкової школи за місцем проживання – у відповідному до місця проживання дитини районі. Школа зобов’язана прийняти учня, який проживає у межах її району, на основі документів про попередню освіту дитини (див. нижче). Якщо прийом до місцевої початкової школи неможливий, адміністрація школи повинна порадити іншу школу, яка може прийняти дитину.
  • Державної початкової школи НЕ за місцем проживання дитини – на підставі документів про попередню освіту і за умови, що у школі є вільні місця.

Основний етап зарахування до початкових шкіл на наступний навчальний рік починається у березні поточного року. Разом з тим, записуватися до школи можна у будь-який час протягом року, щоправда у такому випадку це відбувається лише за наявності вільних місць.

Як записати дитину до школи:

  • Дитину може записати до школи один із батьків, законний опікун\опікунка або інша особа, яка має над нею опіку
  • Зберіть документи про попередню освіту дитини (атестати, дипломи тощо). Якщо у вас їх немає, напишіть заяву про загальну кількість років навчання із зазначенням навчального закладу, який відвідувала дитина.
  • Перекладати документи на польську мову не потрібно.
  • Зверніться до обраної вами польської школи та подайте заяву на зарахування . Заяву можна написати від руки або на бланку, доступному на сайті обраної школи.
  • Рішення про зарахування приймає директор школи.
  • Початкова школа, розташована у районі за місцем проживання дитини, зобов’язана зарахувати дитину за умови наявності вільних місць.
  • Якщо у відповідному класі обраної вами школи немає вільних місць, зверніться до міської або районної адміністрації (Urząd miasta/gminy) за місцем проживання і попросіть знайти школу, до якої можуть зарахувати дитину.
  • Для отримання інформації про наявність місць у початкових або середніх школах зверніться до своєї міської або районної адміністрації (Urząd miasta/gminy). Перелік усіх початкових та середніх шкіл можна знайти у Реєстрі шкіл і навчальних закладів.
  • Знання польської мови НЕ є обов’язковим для зарахування дитини до школи.
  • Учень\иця з України, який\а недостатньо володіє польською мовою, має право на додаткові заняття з польської (не менше 6 годин на тиждень), за організацію яких відповідає школа.
  • Школа також може створювати так звані підготовчі класи. Учні підготовчих класів мають принаймні 6 годин на тиждень польської мови, решту годин директор школи може вільно розподіляти для проведення заходів, які підтримують адаптацію учнів та готують їх до подальшого навчання у звичайних класах.
  • Учні та їхні батьки можуть розраховувати на психологічну та педагогічну допомогу у зв’язку з міграційним досвідом, яку надають, зокрема, психологи, педагоги та освітні терапевти.

Директор може приймати рішення про відрахування учня\учениці, якщо: дитина більше не проживає на території району, до якого прив’язано ясла, дитячий садок, інший заклад дошкільної освіти, школу, навчальний заклад, або дитина припинила відвідувати заняття і була безпідставно відсутня не менше 50% навчальних днів протягом двох місяців.

Випускні екзамени

«Іспит восьмикласника» (egzamin ósmoklasisty) це письмовий екзамен, який складається з трьох частин і проводиться в останньому класі школи. На цьому іспиті оцінюються знання та вміння, визначені в екзаменаційних вимогах із трьох предметів: польська мова, математика та сучасна іноземна мова (може бути англійська, французька, іспанська, німецька, російська або італійська).
У 2024/2025 навчальному році учні з України складатимуть тільки дві частини – іспит з математики та з сучасної іноземної мови.