Пільги та надбавки

Освіта є не лише фундаментальним правом, а й потужним інструментом для розширення можливостей людей і сприяння соціальній інтеграції. Зараховуючи дітей до місцевих шкіл, можна надати їм знання, навички та можливості, необхідні для побудови успішного майбутнього у новій громаді. Щоб підтримати батьків у цьому, нижче наведено деякі програми стимулювання та переваги зарахування до школи.

Програма Добрий старт (Dobry start) – субсидія 300 злотих для початку навчального року

Урядова програма «Добрий старт» – це інвестиція в освіту польських дітей. Це 300 злотих одноразової підтримки для всіх учнів, які починають навчальний рік. Сім’ї отримуватимуть допомогу незалежно від доходу.

Допомога «Добрий старт» виплачується один раз на рік для дитини, яка навчається в школі до досягнення нею 20 років. Для дитини-інваліда, яка навчається в школі, допомога виплачується до 24 років.

Для отримання підтримки необхідно подати заявку. Це може зробити мати, батько або законний опікун дитини.

Онлайн заявки можна подати, як і в попередні роки, з 1 липня до 30 листопада через інформаційно-сервісний портал Emp@tia, через електронний банкінг або портал ZUS PUE.

Звернення в липні або серпні гарантує виплату допомоги не пізніше 30 вересня. Якщо заява подана в наступні місяці (вересень, жовтень або листопад), допомога надійде сім’ї протягом 2 місяців з моменту звернення.

Пільга «Добрий старт» не поширюється на дітей, які відвідують дитячий садок, і дітей, які проходять річну підготовку до дитячого садка в так званому «ясельному садку» в дитячому садку або школі. Урядова програма «Добрий старт» також не поширюється на студентів.


Програма стимулювання у яслах/дитячому садку – до 400 злотих

З 1 квітня 2022 року сім’ї можуть звертатися до органів соціального захисту (ZUS) для отримання субсидії на зменшення плати за перебування дитини в яслах, дитячому клубі або закладі денного догляду. Право на субсидію не залежить від доходу сім’ї.

Субсидія становить максимум 400 злотих на місяць на дитину, але не більше суми плати, яку сім’я несе за перебування дитини в яслах, дитячому клубі або в закладі денного догляду (плата не включає плату за харчування).

Право на субсидію мають:

  • батько/законний опікун дитини, яка відвідує ясла, дитячий клуб або користується послугами закладу денного догляду; 
  • один з батьків/законного опікуна, який не отримує сімейний допоміжний капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy – РКО) на цю дитину.

Субсидія надається дитині, яка відвідує ясла, дитячий гурток або заклад денного догляду, яка:

  • є першим і єдиним у родині;
  • є першою у сім’ї, якщо сім’я отримує РКО на іншу дитину;
  • другий і наступний у сім’ї, якому менше 12 місяців або більше 35 місяців і для якого соціальне страхування надало РKO, і сім’я зібрала РKO у загальній сумі, на яку сім’я має право.


Безкоштовний обід для дітей із малозабезпечених сімей

Державна програма «Харчування в школі та вдома» на 2019-2023 роки.

Безкоштовне харчування в школі можуть отримати ті діти, сім’ї яких малозабезпечені. За нинішніми показниками сума на одну особу в сім’ї не може перевищувати 1200 злотих.

Заявки на компенсоване харчування в школі приймають центри соціальної підтримки – муніципальні чи комунальні залежно від місця проживання дитини. Заявка на співфінансування шкільних обідів повинна містити:

  1. персональні дані особи, яка подає заяву;
  2. персональні дані дитини щодо якої подається заява;
  3. відомості про школу, яку відвідує дитина, та зазначення класу, в якому навчається дитина;
  4. обгрунтування запиту про надання допомоги у вигляді гарячого харчування або грошової допомоги на придбання обіду чи продуктів харчування.

Безкоштовний автобус, якщо школа далеко

Дорога дитини від дому до школи не повинна перевищувати:

1. 3 км для учнів I-IV класів початкової школи;

2. 4 км для учнів V-VIII класів початкової школи.

Обов’язок організувати підвезення учня виникає, якщо проїзд учня до школи перевищує зазначені відстані. У цьому випадку муніципалітет зобов’язаний забезпечити безкоштовний транспорт та догляд під час перевезення дитини або відшкодувати витрати на транспортування дитини громадським транспортом, якщо транспорт надають батьки, і до досягнення дитиною 7 років – також відшкодування витрат на проїзд опікуна дитини міським транспортом.


Муніципалітет також зобов’язаний організувати транспорт для учнів з особливими освітніми потребами

Відповідно до до Закону про шкільну освіту, муніципалітет зобов’язаний забезпечити учнів/студентів з обмеженими можливостями (чиє навчання та виховання відбувається на підставі статті 127) безкоштовним транспортом та доглядом під час транспортування до найближчої початкової школи, а також учнів/студентів з руховими порушеннями, включаючи афазію, помірну або важку інтелектуальну недостатність, також до найближчої післяшкільної школи до кінця навчального року в календарному році, в якому учневі виповнився 21 рік.


Профілактика ментальних захворювань

Діти з міграційним досвідом та досвідом війни знаходяться в зоні ризику розвитку психічних захворювань. Варто пам’ятати, що спілкування з однолітками та можливість спілкування в шкільному середовищі формує психічну стійкість і може служити профілактикою депресії, тривоги та інших захворювань. У свою чергу, коли виникають проблеми, школи в Польщі також пропонують психологічну та педагогічну підтримку та сприятливе середовище для батьків і мають системи направлення до спеціалізованих закладів.


Профорієнтація та консультування

Зарахування до школи є корисним для дітей та підлітків, які шукають свого навчання та кар’єрного шляху. Профорієнтація та консультування в школах доступні для всіх учнів. Для учнів 7-8 класів загальноосвітньої школи проводяться обов’язкові профорієнтаційні заняття для підтримки у виборі наступного ступеня навчання та професії. Учні також можуть отримати професійну орієнтацію та підтримку розвитку кар’єри шляхом індивідуальних консультацій.


Визнання польських дипломів в Україні

Якщо українська сім’я не хоче зарахувати свою дитину до польської системи через страх втратити можливість продовжити освіту в Україні, її слід поінформувати про українські правила, які підтверджують визнання шкільних дипломів за кордоном.