Особи, змушені тікати з України

Особи, змушені тікати з України

Якщо ви чи будь-хто інший знаходитесь на території України чи сусідніх країн, тут ви можете знайти більше інформації щодо існуючих процедур, які допомогають людям: 

На території України:  https://help.unhcr.org/ukraine/ 

В Угорщині:  https://help.unhcr.org/hungary/  

У Польші:  https://help.unhcr.org/poland / а також вебсайт Польського уряду для

Українців: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina-en  (пролистайте вниз, щоб знайти переклад на інші мови а також номер гарячої лінії уряду: +48477217575) 

В Румунії:  https://help.unhcr.org/romania/  та вебсайт наших партнерів, Румунська Національна Рада з прав 

біженців: https://www.cnrr.ro/index.php/ro/  

У Словакії:  https://help.unhcr.org/slovakia/  та сайт уряду https://ua.gov.sk/en.html  

Поїздка до Ірландії 

Громадянам України не потрібна віза для поїздки в Ірландію. Проте неукраїнським членам сім’ї та іншим особам, які залишають територію України, може знадобитися віза. Дізнатися, чи потрібна вам віза, можна тут. Особам, на яких поширюється дія рішення про тимчасовий захист, у разі потреби, ірландська віза  або ірландська транзитна віза має надаватися  безкоштовно. 

Люди, які мають право на отримання Тимчасового захисту (Temporary Protection), отримують лист із докладним описом статусу Тимчасового захисту в Державі та дозволу на імміграцію. Для більшості тих, хто прибуває, цей процес відбувається в Дубліні, в центрі Сітівест (Citywest).

Лист про Тимчасовий захист дозволить людям якнайшвидше отримати доступ до всієї необхідної підтримки. Команда Міністерства юстиції зустріне тих, хто прибуває із Шербура, Франція, на поромі в порт Рослер (Rosslare Harbour) по понеділках, четвергах та суботах. Ті, хто прибуває в Дублін літаком, будуть доставлені до Сітівесту (Citywest) автобусом прямо з аеропорту.

Тим, хто прибув до Ірландії до 9 березня або не зміг зареєструватися для отримання тимчасового захисту після прибуття, після прибуття було надано початковий 90-денний імміграційний дозвіл; люди, яких це стосується, повинні спробувати зареєструватися для отримання тимчасового захисту до закінчення терміну дії цього дозволу.

Інформацію про те, хто має право на тимчасовий захист, можна знайти тут.

Особи, які потребують тимчасового захисту або номера PPS

Особи, які прибили до Ірландії після 24 лютого і не отримали Тимчасового захисту (Temporary Protection) після прибуття, повинні з’явитися до регіональних центрів у Дубліні, Корку, Лімеріку для отримання листа про Тимчасовий захист.

Наразі відкрито три регіональні хаби підтримки українських сімей за наступними адресами:

• Корк – Центр PSC та PPSN міста Корк, Департамент соціального захисту, Ганновер-стріт, Корк, T12 PX62 (Cork City PSC and PPSN Centre, Department of Social Protection, Hanover Street, Cork, T12 PX62)

• Дублін – будівля гільдії, Корк-стріт, Дублін 8, D08 XH90 (Guild Building, Cork Street, Dublin 8, D08 XH90)

• Лімерік – 2-й поверх, Riverstone House, 23-27 Henry Street, Limerick City, V94 R7YE (2nd Floor, Riverstone House, 23-27 Henry Street, Limerick City, V94 R7YE)

Регіональні центри з підтримки українських сімей працюють за вказаними локаціями у такі години:

Понеділок9.15 – 17.00
Вівторок9.15 – 17.00
Середа9.15 – 17.00
Четвер10.30 – 17.00
П’ятниця9.15  – 16.30

Для отримання більш детальної інформації про роботу центрів, будь ласка, натисніть тут і для більш детальної інформації про соціальну підтримку, будь ласка, натисніть тут.

Ці центри пропонують особисті зустрічі з людьми, переміщеними з України щодо таких питань.:

  • пріоритетне отримання та розгляд заявок на присвоєння ППС номера (PPS Numbers) та отримання фінансової підтримки.
  • видача листів Тимчасового захисту всім, хто має право на їх отримання, у разі якщо раніше такий лист не був отриманий.
  • надання інформації та рекомендації щодо інших центрів.

Люди, які не мають права на тимчасовий захист

Ті особи, які не мають права на тимчасовий захист, повинні враховувати свої індивідуальні обставини та використовувати 90-денний період для впорядкування свого статусу або через звичайні імміграційні канали (наприклад, на підставі сімейних зв’язків) або шляхом звернення за міжнародним захистом.

Офіційна інформація

Щоб отримати загальну інформацію про підтримку та послуги, доступні під час перебування в Ірландії, відвідайте цей веб-сайт.

Імміграційні питання для осіб, переміщених з України, див. у документі «Часті питання» Міністерства юстиції.

Інформацію про розміщення та соціальне забезпечення див. у документі «Часті питання» Департаменту у справах дітей, рівноправності, інвалідності, інтеграції та молоді та інформації для громадян.

Посібник для батьків та опікунів з України щодо підтримки благополуччя їхніх дітей дивіться за посилання тут.

Для отримання актуальної офіційної інформації з питань імміграції завітайте на сайт https://www.irishimmigration.ie

Для підтримки людей ЛГБТК+, які були змушені залишити Україну, будь ласка, дивіться інформацію за посиланням тут.

Зверніть увагу, що уряд Ірландії все ще координує національні дії у відповідь, і додаткова інформація буде надана в належний час.

Для отримання інформації про ваші права в Європейському Союзі та подорожі Європейським Союзом відвідайте цей веб-сайт Європейської Комісії.

Для отримання безкоштовної юридичної консультації зверніться до Community Law & Mediation за номером 01 847 7804

Наші юридичні експерти готові надати консультації та адвокатські послуги в кількох сферах, зокрема: 

  • Працевлаштування 
  • Житло 
  • Соціальна допомога 
  • Сімейне право 

Не варто боятися того, що ви не знаєте мови – консультації проводяться англійською, але ви можете прийти до нас з перекладачем. 

Ви можете зв’язатися з нами за номером 01 847 7804.
 

Гаряча лінія

Ірландська рада у справах біженців

Ірландська рада у справах біженців має довідкову службу українською мовою. Ви можете зв’язатися з ними з понеділка до п’ятниці з 10:00 до 13:00 за телефоном +353 (1) 913 1528.

Гаряча лінія є конфіденційною, незалежною та надає інформацію. Ви можете прочитати про це тут.

Національна служба підтримки студентів та дослідників (The National Student and Researcher (NSR))

Цей орган доступний для допомоги українським студентам та дослідникам, які хочуть продовжити свою вищу освіту в Ірландії.

Ті, кому потрібна допомога, можуть звертатися за електронною поштою або телефоном:
[email protected]  або +353 (0)1 474 7788.

Докладніша інформація про роботу служби знаходиться за цим посиланням.


Гаряча лінія допомоги жінкам (Women’s Aid Helpline)

Телефонуйте (01) 913 1528 з 9.00 до 13.00 з понеділка по п’ятницю, якщо Ви українка в Ірландії, яка зазнала домашнього насильства.

Більше інформації про роботу цієї лінії можна прочитати за посиланням тут.

Тимчасовий захист 

4 березня Європейська Рада вирішила активувати Директиву про тимчасовий захист

Цей європейський закон спочатку був прийнятий після війни в Югославії і був розроблений для використання у випадку «масового напливу або неминучого масового припливу» людей, які прибувають до ЄС. Його мета надати негайну допомогу великим групам людей, надавши форму колективного захисту. Це перший раз, коли Директива була активована. 

Хто може користуватися тимчасовим захистом?

Тимчасовим захистом для проживання в Ірландії можуть скористатися такі особи, які залишили Україну:

(a) громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року; 

(б) особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;

(в) члени сімей осіб, зазначених у пунктах (a) і (б)  де сім’я вже існувала в Україні до 24 лютого.

До цих членів сім’ї належать подружжя чи партнер, які не одружені, неповнолітні діти будь-якого з них та інші їхні близькі родичі-утриманці, які проживали з ними як частина сімейного осередку.

(г) особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, Це також буде застосовуватися до осіб, які проживають в Україні до 24 лютого 2022 року з постійним видом на житло в Україні, які не можуть безпечно повернутися в країну свого походження.

Громадяни інших країн, крім України, які легально проживають в Україні без постійного виду на проживання, не мають права на тимчасовий захист. Таким особам буде допомога у зверненні в країну їх походження при підтримці Міжнародної організації з міграції (МОМ), якщо це безпечно для них. В якості альтернативи, якщо повернення в країну походження небезпечно, вони можуть звернутися за міжнародним захистом в Ірландії

Тимчасовий захист громадян України в Ірландії до 24 лютого 2022 року

Громадяни України, які зараз перебувають в Ірландії за короткостроковою візою типу «С», також зможуть скористатися Тимчасовим захистом (Temporary Protection). Вони можуть подати заявку на отримання Тимчасового захисту, відвідавши Український центр підтримки на Корк-стріт, Дублін 8 (у будівлі Гільдії, D08 XH90 (Guild Building, D08 XH90) та Лімерику (центр Limerick Intreo, Домінік-стріт, V94 X327 (Dominic) Street, V94 X327). Завчасно записуватися на зустріч не обов’язково.

Крім того, громадяни України, які в даний час перебувають в Ірландії за іншим імміграційним дозволом або штампом, наприклад, як студент або особа з дозволом на роботу, мають право перебувати за цим дозволом/штампом до закінчення терміну його дії або до настання терміну його продовження.

У цей момент вони можуть вирішити, чи слід їм додатково продовжити або відновити існуючий дозвіл або скористатися Тимчасовим захистом на частину періоду, протягом якого вона доступна, як це визначено Радою ЄС.

Як довго діє тимчасовий захист?

Дозвіл на тимчасовий захист дозволяє бенефіціарам проживати в Ірландії протягом 1 року, а після цього дозвіл може бути продовжений.

Які права є у мене з Тимчасовим захистом?

Люди, яким надано Тимчасовий захист, мають доступ до різних прав та можливостей.

Бенефіціари тимчасового захисту матимуть доступ до,

• Персонального номера державної служби (PPSN)

• Працевлаштування та підприємництва

• Підходящого житла або допомоги в отриманню житла

• Шкіл, якщо це діти до 18 років

• Доходу від соціального забезпечення

• Громадяни України зможуть отримувати медичні послуги від HSE, включаючи доступ до лікарів загальної практики, стаціонарну або невідкладну допомогу, а також доступ до послуг з охорони здоров’я дітей, психічного здоров’я, інвалідності, догляду за вагітними, літніми людьми та багатьом іншим. Громадяни України зможуть отримувати ті ж медичні послуги, що й люди, які живуть тут, у тому числі громадяни Ірландії.

Будь ласка, дивіться інформацію тут перейдіть за посиланням на  цю сторінку.

Інформація про доступ до цих підтримок доступна тут:

https://www.irishimmigration.ie/faqs-for-ukraine-nationals-and-residents-of-ukraine/

Профспілка послуг, промисловості, професіоналів та технічних фахівців (SIPTU) представляє понад 180 000 працівників з багатьох категорій зайнятості в ірландській економіці. SIPTU випустив гід «Знай свої права на роботі в Ірландії» українською мовою. Цей гід надає біженцям базову інформацію про їхні права та права на роботі, а також поради про те, як за необхідності отримати консультацію та представництво. Ви можете знайти український буклет тут та англійський буклет тут.

Поширені Питання 

Які документи мені потрібні для поїздки в Ірландію? 

Усі імміграційні служби та авіакомпанії мають отримати все необхідне для підтвердження особи, яка перебуває на кордоні. Авіакомпаній попросили приймати документи видані урядом, що посвідчують особу, які зазвичай не прийнятні для міжнародних поїздок, наприклад замість закордонного паспорта приймається наступне:  національні посвідчення особи, свідоцтва про народження, внутрішні паспорти та паспорти, термін дії яких закінчився. Імміграційні органи Ірландії попросили нікому не відмовляти в посадці без попереднього звернення до імміграційних органів Ірландії. Якщо у вас виникли проблеми, ви можете звернутися за допомогою до відділу прикордонного управління за адресою [email protected]

Чи потрібен мені ПЛР-тест для подорожі до Ірландії? 

З неділі, 6 березня 2022 року, подорожуючі до Ірландії не зобов’язані по прибутті пред’являти підтвердження вакцинації, підтвердження одужання або негативний результат тесту ПЛР. Для подорожуючих до Ірландії немає жодних вимог щодо тестування або карантину після прибуття.

Будь-яка людина, яка має симптоми COVID-19 під час перебування в Ірландії, повинна дотримуватися рекомендацій HSE щодо ізоляції та проведення антигенного або ПЛР-тестування залежно від обставин.

Які документи потрібнр надати, щоб довести, що мені був наданий тимчасовий захист?

Після прибуття до штату або незабаром після цього вам буде надано листа від міністра юстиції, який підтверджує, що ви є бенефіціаром тимчасового захисту в Ірландії, наданим відповідно до статті 60 Закону про міжнародний захист 2015 року. Це всі докази, які вам потрібні, щоб отримати доступ до працевлаштування, підтримки доходів, житла (при необхідності) та інших видів державної підтримки в Ірландії. Якщо вам буде надано тимчасовий захист в Ірландії, ви отримаєте персональний номер державної служби (PPSN).

Чи потрібно подавати заяву на міжнародний захист?

Для громадян України та інших осіб, на яких поширюється рішення про тимчасовий захист, не потрібно звертатися за міжнародним захистом (також відомим як притулок) для отримання підтримки та захисту ірландської держави. У цих обставинах Директива ЄС про тимчасовий захист забезпечує більш швидку та раціональну альтернативу. Хоча ви, звичайно, завжди можете звернутися за міжнародним захистом, ви не можете одночасно користуватися тимчасовим захистом. Тимчасовий захист надасть вам негайний доступ до ринку праці, а також доступ до посібників із соціального забезпечення, житла та інших видів державної допомоги. Якщо ви вирішите подати заяву на міжнародний захист, ви повинні знати, що ви не зможете отримати доступ до роботи протягом 6 місяців після подання заяви.

Я нещодавно прибув із України і мені потрібне житло, куди я можу звернутися?

Ви можете зупинитись у ваших друзів або родичів, якщо Вам доступна така опція. Однак, якщо ви потребуєте житла після прибуття, повідомте про це співробітника імміграційної служби, який направить Вас далі.

Служба розміщення під міжнародним захистом (International Protection Accommodation Service (IPAS)), Департамент у справах дітей, Рівноправності, Інвалідності, Інтеграції та Молоді відповідає за надання тимчасового житла для тих, хто його потребує.

До цього часу багато людей розміщували в готелях або подібних житлових приміщеннях, але в даний момент місць дуже мало, і Вам можуть запропонувати спільне розміщення у різних будинках, пристосованих для тимчасового використання, як житло або у транзитних центрах. Щоб зв’язатися із Департаментом [email protected], будь ласка, напишіть Команді українського тимчасового розміщення за адресою [email protected]

Я мешкав/мешкала в Ірландії до 24 лютого. Я можу звернутися за отриманням Тимчасового захисту чи міжнародного захисту?

Громадяни України, які зараз перебувають в Ірландії за короткостроковою візою типу «С», також зможуть скористатися Тимчасовим захистом (Temporary Protection). Вони можуть подати заявку на отримання Тимчасового захисту, відвідавши Український центр підтримки на Корк-стріт, Дублін 8 (у будівлі Гільдії, D08 XH90 (Guild Building, D08 XH90) та Лімерику (центр Limerick Intreo, Домінік-стріт, V94 X327 (Dominic) Street, V94 X327) Завчасно записуватися на зустріч не обов’язково.

Крім того, громадяни України, які в даний час перебувають в Ірландії за іншим імміграційним дозволом або штампом, наприклад, як студент або особа з дозволом на роботу, мають право перебувати за цим дозволом/штампом до закінчення терміну його дії або до настання терміну його продовження.

У цей момент вони можуть вирішити, чи слід додатково продовжити або відновити існуючий дозвіл або скористатися Тимчасовим захистом на частину періоду, протягом якого вона доступна, як це визначено Радою ЄС.

Ви також можете подати заяву на міжнародний захист у будь-який час. Однак майте на увазі, що права та привілеї претендентів на міжнародний захист відрізнятимуться від Вашої поточної посвідки на проживання.

Для більш детальної інформації, будь ласка, дивіться тут.

Чи можу я подорожувати до інших європейських країн?

Громадяни України можуть подорожувати до інших країн ЄС без візи; Ви маєте право перебувати на території Європейського Союзу 90 днів протягом 180-денного періоду. Однак Сполучене Королівство (включаючи Північну Ірландію), як і раніше, вимагає від українців подання заяви на отримання візи для в’їзду.

Громадянам інших країн рекомендується перед поїздкою перевірити візові вимоги відповідної країни.

Оскільки Британія вийшла з ЄС, рішення про тимчасовий захист там не застосовується.

Директива про тимчасовий захист застосовується у всіх державах-членах ЄС, крім Данії. Вона не застосовується у країнах, асоційованих з Шенгенською угодою (Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн, Ісландія).

За даними Комісії ЄС, якщо Ви зміните місце проживання та переїдете в іншу країну ЄС, термін дії посвідки на проживання в першій країні ЄС закінчиться, і Ваші права там закінчяться.

Нова країна ЄС має надати Вам тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо, щоб Ви повідомили владу першої країни ЄС про свій намір переїхати до іншої держави-члена ЄС.

Чи може UNHCR в Ірландії допомогти мені переїхати чи переселитися до іншої країни?

Не існує програми подальшого переселення українців з Ірландії чи інших країн до третіх країн. Програми переселення не створюються в країнах, де система надання притулку забезпечує ефективний захист усім, хто його потребує, як, наприклад, в Ірландії.

Тому UNHCR в Ірландії не може допомогти українцям переселитися до інших країн, таких як Австралія, Канада чи США.

Рішення про допуск та в’їзд приймається виключно відповідальним національним органом країни призначення.

Щоб знайти інформацію про варіанти поїздки до будь-якої з цих країн, Вам слід безпосередньо зв’язатися з посольствами цих країн або відвідати наступні сторінки:

Австралія: https://www.homeaffairs.gov.au/help-and-support/ukraine-visa-support

Канада: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/ukraine-measures.html

США: https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/information-for-nationals-of-Ukraine.html