Elérhető támogatások és szolgáltatások 

EZEN AZ OLDALON
Okmányok igénylése
Pénzügyi támogatás
Lakhatás és szállás
Egészségügy
Jogi segítség igénybevétele


Okmányok igénylése 

Személyi igazolvány, lakcímkártya vagy úti okmány igényléséhez a Kormányhivatalhoz kell fordulni. További információkért látogasson el a Kormányzati Forródrót weboldalára. A kormányhivatalokkal kapcsolatos általános információk itt érhetők el. 

Pénzügyi támogatás 

Ha Ön menekült vagy oltalmazott státusszal rendelkezik, ugyanolyan jogok illetik meg, mint a magyar állampolgárokat, és jogosult a főbb szociális juttatásokra és támogatásokra, amelyek a hasonló helyzetben lévő magyar állampolgároknak járnak. 

 

Név Leírás Hogyan kell  kérelmezni? 
Családi pótlék Havi juttatás minden gyermek után születésétől legfeljebb 20 éves koráig, feltéve hogy tanulói jogviszonyban áll, illetve 23 éves koráig a sajátos nevelési igényű gyermekek esetében. Ez egy általános juttatás, amely nem függ az anyagi helyzettől. A kormányhivatalban  igénylőlapon  
Rendszeres Gyermekvédelmi Kedvezmény  
Természetbeni és pénzügyi szociális támogatás a rászoruló családoknak, beleértve az ingyenes iskolai/iskolai szünidei étkezést és az évente kétszeri pénzügyi támogatást. 
A helyi önkormányzat jegyzői irodájában 
Anyasági Támogatás Egyszeri pénzügyi támogatás, amelyet minden szülés után nyújtanak, függetlenül a kedvezményezett anyagi helyzetétől. A kormányhivatalban  igénylőlapon 
Csecsemőgondozási díj (CSED) / 
Gyermekgondozási díj (GYED) 
A CSED a gyermek születését követő 168 napig nyújtott havi támogatás és ellátás, míg a GYED a CSED időszakának végét követő naptól a gyermek 2 éves koráig, illetve ikrek esetén a gyermek 3 éves koráig nyújtott, mindkettő meghatározott előfeltételekhez, egyebek mellett a társadalombiztosítási rendszerben való részvétel feltételéhez kötött. Az igénylőlapot a jogosult szülő munkáltatójának kell benyújtani a munkaviszony fennállása alatt és megszűnése után is. 
Gyermekgondozást segítő ellátás / GYES Minden gyermek számára biztosított havi juttatás 3 éves koráig (ikrek esetén az iskolakezdésig), illetve tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekek esetében 10 éves korig.  
A Kormányhivatalnál a formanyomtatvány benyújtásával. 
Gyermeknevelési támogatás / GYET Havi juttatás azon szülők vagy gyámok számára, akik három vagy több kiskorú gyermeket nevelnek. A pénzügyi támogatás a legfiatalabb gyermek hároméves korától a nyolcéves koráig jár, feltéve, hogy a kedvezményezettnek három vagy több kiskorú gyermeke van a háztartásában.  
A Kormányhivatalnál  a formanyomtatvány benyújtásával. 
Álláskeresési Járadék Havi juttatás regisztrált álláskeresők számára legfeljebb 90 napig, bizonyos feltételek mellett. Személyesen a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat irodájában, vagy online a szolgálat honlapján, születési dátuma és TAJ-száma (társadalombiztosítási szám) megadásával. 

 

A nem anyagi (természetbeni) szociális segélynek is vannak olyan formái (élelmiszer, iskolai étkeztetés, tanszerek), amelyeket általában az állandó lakcím szerinti önkormányzatoktól lehet igényelni, ilyen például a felírt gyógyszer fizetése alóli mentesség (ingyenes vagy olcsóbb gyógyszer), ingyenes vagy kedvezményes intézményi gyermekétkeztetés és ingyenes szünidei gyermekétkeztetés, valamint egyszeri természetbeni gyermekvédelmi támogatás (tankönyvek és tanszerek támogatása, tandíj átvállalása stb.). 

A jogosultsági feltételekről és a pályázati eljárásról bővebb információért forduljon a helyi önkormányzat jegyzőjéhez. 

Lakhatás és szállás 

Menekültként vagy oltalmazottként, és befogadottként is a státuszhatározat kézhezvételét követően legfeljebb 30 napot tölthet a balassagyarmati közösségi szálláson. A 30 nap lejárta után az idegenrendészeti hatóság (Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, „OIF”) írásos nyilatkozatot ad Önnek, amelyben jelzi, hogy el kell hagynia a szállást. 

Ez alatt a 30 nap alatt egyéb feladatok mellett – például a szükséges személyi igazolvány, egészségbiztosítási és adózási okmányok beszerzése mellett – lakhatási lehetőséget kell találnia. Ebben a közösségi szállás szociális munkásainak kell segítséget nyújtaniuk.  

Az alábbi szervezetek esetleg tudnak támogatást, tanácsot adni szállás/lakás, menedék keresésében, azonban nem garantált, hogy minden esetben tudnak segíteni. 

Egészségügy 

Ingyenes egészségügyi szolgáltatások az első 6 hónapban 

A menekült vagy oltalmazott státusz megszerzését követő első hat hónapban Ön ingyenes egészségügyi alapszolgáltatásra jogosult. Ezek a szolgáltatások magukban foglalják az általános és speciális orvosi szűréseket, vizsgálatokat és kezeléseket. 

Általában a tartózkodási helye szerinti menekültügyi intézmény szociális munkásai gondoskodnak az egészségbiztosítási kártya ( „TAJ kártya”) beszerzéséről. Előfordulhat azonban, hogy még nem lesz kész, mielőtt elhagyná a szállást. Helyette egy A4-es méretű, „Hatósági Bizonyítvány” nevű dokumentumot kap. Ez a dokumentum lehetővé teszi a tényleges egészségbiztosítási kártya megszerzését, amikor Budapestre vagy más városba költözik. 

Abban az esetben, ha a szociális munkások nem gondoskodnak az egészségbiztosítási igazolvány beszerzéséről, ezt Önnek kell megtenni az illetékes kormányhivatalban (ahol az állandó lakcíme be van jegyezve).  

Egészségbiztosítás az első 6 hónap után 

Az első hat hónap eltelte után több módon is köthet egészségbiztosítást, amely fedezi az összes egészségügyi költséget: 

  1. Munkaviszony útján, amikor a munkáltatója fizeti az előírt társadalombiztosítási járulékot. A menekültek és oltalmazottak a magyar jog szerint belföldi lakosnak minősülnek, ami azt jelenti, hogy kötelesek maguknak társadalombiztosítási kártyát igényelni. Ehhez fel kell keresni a helyi kormányhivatalt, ahol be kell nyújtani a jelentkezési lapot, és csatolni kell a személyazonosító okmányokat, valamint a menekültstátuszról szóló igazolást. 
  2. „Szociális rászoruló személyként”, ami azt jelenti, hogy havi jövedelme nem haladja meg a meghatározott határokat, az alábbiak szerint: 
    1. Családoknak: Az egy főre eső havi jövedelem nem haladhatja meg a 34.200 Ft-ot (kb. 94 EUR). 
    2. Egyedülálló magánszemélyeknek: A havi jövedelem nem haladhatja meg a 42.750 Ft-ot (kb. 118 EUR). 
    3. Ezenkívül Ön és családja nem rendelkezhet jelentős vagyonnal. 

Ehhez kérnie kell a kormányhivataltól a jogosultság megállapítását, és egy évre szóló igazolás kiállítását.  

  1. Ha saját maga fizeti a biztosítást havi rendszerességgel, ez havi 11 300 Ft (körülbelül 29 EUR). Ehhez legalább egy éve folyamatosan nyilvántartott állandó lakcímmel kell rendelkeznie, valamint nyilatkozatot kell benyújtania a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz ( NAV), amely ezen a linken érhető el. A NAV ügyfélszolgálatainak listája itt érhető el. 

Jogi segítség igénybevétele 

Ha ingyenes jogi segítségre szorul Magyarországon, több szervezet is tud segítséget nyújtani különféle jogi kérdésekben. 

Magyar Helsinki Bizottság 

  • Menekült/oltalmazott (menekültügyi eljárás), 
  • Hontalan személyek védelme, 
  • Honosítás (= magyar állampolgárság megszerzése), 
  • Családegyesítési eljárás (=egyesítés egyenesági családtagokkal, például kiskorú gyerekekkel, feleséggel/férjjel, a származási országból vagy más országokból származó szülőkkel), 
  • Státuszfelülvizsgálat (= abban az esetben, ha a hatóság úgy dönt, hogy felülvizsgálja az Ön menekült/oltalmazott státuszát, vagy azt kötelező időszakos felülvizsgálat keretében vizsgálják), 
  • Bántalmazás, erőszak, hatósági visszaélések (például az idegenrendészeti hatóság, rendőrség, biztonsági őrök), 
  • Gyűlölet-bűncselekmények (= amikor tettleg vagy verbálisan megtámadják egy társadalmi csoporthoz való tényleges vagy vélt tartozása miatt, például vallási, etnikai csoporthoz, vagy mert menekült stb.). 

Menedék Egyesület

  • A menekültüggyel, bevándorlással vagy büntetőeljárással kapcsolatos kérdéseken kívül egyéb jogi kérdések, 
  • Vízum és tartózkodási engedély, 
  • Szociális jogok (= szociális támogatáshoz való jog, munkajog, oktatáshoz való jog stb.).