За наукову та освітню політику в Польщі відповідає Міністерство науки і вищої освіти. У країні є понад 400 університетів, більшість з яких підпорядковуються цьому міністерству (однак деякі університети підпорядковуються іншим міністерствам, наприклад, медичні – Міністерству охорони здоров’я, а військові – Міністерству національної оборони).
Засади функціонування університетів визначені Законом про вищу освіту і науку від 20 липня 2018 року («Konstytucja dla Nauki, czyli Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 roku»).
Загальна інформація про порядок навчання іноземців у Польщі:
Зазвичай усі іноземці мають право навчатися у польських університетах. Однак правила вступу та умови навчання у державних університетах відрізняються в залежності від правового статусу іноземця в Польщі. Певні групи іноземців можуть навчатися польською мовою у державних університетах на тих самих умовах, що й громадяни Польщі, тобто безкоштовно. Ці групи включають, наприклад:
- Іноземців, які отримали статус біженця або додатковий захист у Польщі
- Власників дійсної Карти поляка
- Іноземців, яким надано тимчасовий захист у Польщі*
*Громадяни України, згідно Закону від 12 березня 2022 року «Про надання допомоги громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території України», перебування яких вважається законним до 30 вересня 2025 року, вважаються особами, які користуються тимчасовим захистом у Республіці Польща, відповідно до статті 106(1) Закону від 13 червня 2003 року про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща.
Іноземці можуть навчатися у державних університетах Польщі за тими ж правилами, що й громадяни Польщі. Повний список правил можна знайти тут.
Навчальний рік зазвичай починається 1 жовтня і закінчується в середині червня, поділяючись на зимовий і літній семестри. Кожен семестр триває приблизно 4-5 місяців. Під час екзаменаційної сесії студенти повинні скласти іспити або отримати заліки з кожного предмета. Щоб продовжити навчання, студенти мають успішно скласти навчальну сесію, що означає отримання позитивних оцінок з усіх предметів, які вони відвідували протягом семестру.
Після закінчення навчання, тобто після отримання ступеня, написання дипломної роботи (бакалаврської, спеціалізованої, магістерської – praca dyplomowa licencjacka, inżynierska, magisterska) та складання державного екзамену, університет присвоює студенту професійне звання (бакалавр, інженер, магістр – tytuł zawodowy licencjata, inżyniera, magistra).
У Польщі існують такі види вищої освіти:
- Вища освіта першого ступеня: Це фахове навчання, яке готує студентів до роботи за конкретною професією. Воно завершується отриманням ступеня бакалавра або інженера і триває від 6 до 7 семестрів. Для вступу потрібно мати атестат про повну загальну середню освіту та скласти випускний іспит – «матуру» (або в Польщі, або за кордоном).
- Вища освіта другого ступеня: Це фахова освіта, яка закінчується отриманням ступеня магістра, магістра інженерії або рівноцінного звання. Вона триває 3-4 семестри і вимагає попереднього здобуття першого ступеня (у Польщі або за кордоном).
- Суцільна магістерська програма (Jednolite studia magisterskie): Це неподільна форма навчання (бакалаврат+магістратура), яка закінчується присвоєнням ступеня магістра природничих наук, магістра інженерії або еквівалентного ступеня. Вона триває від 9 до 12 семестрів і вимагає наявності іспиту «матури», здобутого в Польщі або за кордоном. Вони стосуються, зокрема, таких предметів, як фармацевтика, право, психологія, медицина.
Після отримання диплома студенти можуть продовжити навчання:
- В аспірантурі: Навчання в аспірантурі дозволяє студентам отримати поглиблені знання в конкретній галузі або науковій дисципліні. Вона готує студентів до отримання докторського ступеня, який можна отримати після захисту докторської дисертації. Для вступу необхідний диплом магістра, отриманий в Польщі або за кордоном.
- На програмі післядипломної освіти: Це навчання спрямоване на поглиблення знань у певній галузі або науковій дисципліні. Триває від 2 до 4 семестрів. Після закінчення слухачі отримують свідоцтво про закінчення післядипломного навчання (не диплом), але не отримують жодного професійного чи наукового звання.
Вступ:
Окремі університети Польщі встановлюють власні умови вступу.
Набір може відбуватися на основі конкурсу за сумою балів, отриманих на «матуральному» екзамені з предметів, що вимагаються факультетом університету. Особи, які склали еквівалент польського іспиту за кордоном, можуть бути зобов’язані скласти вступний іспит, якщо сума балів відрізняється від польської і не може бути перерахована. Деякі університети приймають на навчання лише на основі вступного іспиту, іноді потрібно мати атестат про повну загальну середню освіту та скласти вступний іспит. За детальною інформацією щодо набору звертайтеся до обраного вами факультету в конкретному університеті.