Hontalanság

EZEN AZ OLDALON
Hontalanság megállapításának eljárása Magyarországon
A hontalan személyek jogai Magyarországon


A hontalanság azt jelenti, hogy nincs állampolgársága (nem ismerik el a világ egyik országának állampolgáraként sem). Ha úgy gondolja, hogy hontalan lehet, először kérje a magyar idegenrendészeti hatóságtól, hogy ismerje el hivatalosan hontalanként.

Hontalanság megállapításának eljárása Magyarországon

A hontalanság megállapítását az idegenrendészeti hatóságnál (Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság) lehet kérni. A kérelemhez nincs sablon, lehet jelentkezni írásban, vagy akár szóban az ottani ügyintézőnél.

Jelentkezni az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság bármely ügyfélszolgálatán lehet.

A hontalanság megállapítása iránti kérelem benyújtásához nem szükséges érvényes magyarországi tartózkodási engedéllyel rendelkeznie. Ebben az esetben az idegenrendészeti hatóság „ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást” ad ki. Ezzel az irattal az eljárás során jogszerűen tartózkodhat Magyarországon, amíg a hatóság nem dönt a kérelméről. Az eljárás ingyenes, nem kell fizetnie.

A jelentkezést követően az idegenrendészeti hatóság két személyes interjúra hívja be. Az előzetes interjú során alapvető információkat kérnek Öntől, a részletes interjú során pedig további információkat kell megosztani a hátteréről.

További információkat az eljárásról az idegenrendészeti hatóság honlapján talál.

Ha azt fontolgatja, hogy hontalan státusz iránti kérelmet kíván benyújtani, javasoljuk, hogy konzultáljon egy ügyvéddel. A Magyar Helsinki Bizottság ingyenes jogi tanácsadást és képviseletet biztosít.

[Callout: HHC]

Felveheti a kapcsolatot a UNHCR-al is, mivel részt vehetünk az interjúin, és támogatást és segítséget nyújtunk.

A hontalan személyek jogai Magyarországon

 Ha Önt hontalannak ismerik el, joga van humanitárius célú tartózkodási engedélyt kapni Magyarországon.

  • Ez nem jár automatikusan, ezt az engedélyt az idegenrendészeti hatóságnál (Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság) kell kérnie.
  • A tartózkodási engedély először három évig érvényes, utána minden évben kérhet hosszabbítást.
  • Dolgozhat elismert hontalanként, de egységes munkavállalási és tartózkodási engedélyt kell kérnie az idegenrendészeti hatóságtól.

Családegyesítés: Elismert hontalan személyként jogosult a családjával való újraegyesítésre, amihez megfelelő magyarországi megélhetést, lakhatást és egészségbiztosítást kell igazolnia, valamint bizonyítania kell a családi kapcsolatot.

Közoktatás: Az elismert hontalan gyermekek Magyarországon a magyar állampolgárokhoz hasonlóan államilag finanszírozott óvodai ellátásra és állami alap- és középfokú oktatásra jogosultak. Elismert hontalanként jogosult a magyar állampolgárokhoz hasonlóan államilag finanszírozott, részben államilag finanszírozott vagy önköltséges felsőoktatási tanulmányokra jelentkezni.

Társadalombiztosítás: A hontalan státusz megszerzése nem jogosít fel társadalombiztosításra vagy teljes körű ingyenes állami egészségügyi ellátásra, kivéve, ha Ön munkaviszonyban áll, vagy más módon rendelkezik társadalombiztosítási jogosultsággal. Ha Ön nem rendelkezik társadalombiztosítással (például munkaviszony révén), akkor ugyanabban az egészségügyi ellátásban részesül, mint a külföldiek (azaz sürgősségi ellátásban), és előfordulhat, hogy fizetnie kell a szolgáltatások igénybevételéért.

Úti okmány: Hontalanként Önnek joga van speciális úti okmányhoz is. Segítségével külföldre utazhat, majd visszatérhet Magyarországra. Egy évig érvényes, és kérheti a megújítását. Érvényes tartózkodási engedéllyel a hontalan személy 180 napos időszakon belül legfeljebb 90 napra utazhat egy másik EU-tagállamba és tartózkodhat ott. Ha az Európai Unión és a schengeni övezeten kívüli országokba kíván utazni, kérjük, tervezett utazása előtt ellenőrizze, hogy a célország elfogadja-e az 1954-es ENSZ-egyezmény alapján hontalan személyek számára kiállított úti okmányokat, és van-e vízumkötelezettség.