EZEN AZ OLDALON
• Terhesgondozás és szülés
• Anyakönyvezés
• Családtámogatás
• Terhességmegszakítás
Terhesgondozás és szülés
A térítésmentes várandósgondozás és szülés minden Ukrajnából menekült nőnek jár. Akkor is, ha menedékes státusszal rendelkezik és akkor is, ha ukrán-magyar kettős állampolgár. Alább részletezzük, hogy ki, melyik rendeletre, törvényre tud hivatkozni, amikor egészségügyi ellátást vesz igénybe:
- A menedékes státuszúak számára irányadó az EMMI 9/2022. (III./11.) számú egyedi utasítása, amely kimondja, hogy “a menedékes térítésmentesen jogosult terhesgondozásra és szülészeti ellátásra”.
Azok a kettős állampolgárok, akik bizonyíthatóan 2022. február 24-e után érkeztek Magyarországra és még nem létesítettek állandó lakcímet Magyarországon, egy tekintet alá esnek a menedékesekkel. Az EMMI 9/2022. (III./11.) számú egyedi utasítása szerint jár nekik a térítésmentes ellátás, csakúgy, mint a menedékeseknek. az 1. számú melléklet 3. pontja kimondja ugyanis:
“(…) az Ukrajnában állandó lakóhellyel rendelkező és 2022. február 24-én vagy azt követően Ukrajnából érkező magyar állampolgár egészségügyi ellátás szempontjából a menedékesként elismerését kérővel, továbbá a menedékessel egy tekintet alá esik”.
- Azok a kettős állampolgárok, akik már létesítettek állandó lakcímet Magyarországon, nem férnek hozzá ugyanazokhoz az ellátásokhoz, amelyekhez a menedékesek. Viszont az 1992. évi LXXIX.-es magzati élet védelméről szóló törvény értelmében a térítésmentes várandósgondozás nekik is jár.
„3. § (1) Térítésmentes terhesgondozásra jogosult a Magyarország területén lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár”
Fontos tudni, hogy a menedékes kártya érvényességi ideje a rajta szereplő dátumtól függetlenül érvényes 2025. március 4-ig a 30/2024. (II. 22.) Korm. rendelet 3. §-a értelmében.
Várandósgondozás lépésről lépésre
A várandósgondozás első lépése mindig egy nőgyógyászati vizsgálat, amit térítésmentesen a területileg illetékes rendelőintézetben vehetnek igénybe a menekült nők. Az ukrán rendszertől eltérő módon Magyarországon ezek a rendelések előjegyzéssel működnek, vagyis időpontot kell foglalni a vizsgálatokra személyesen vagy telefonon.
Az első vizsgálatot követően, az ott kiállított ambuláns lappal lehet felkeresni a területi védőnőt. Ehhez segítséget nyújt az ÁNTSZ védőnő kereső internetes oldala , ahol a település és utcanév megadásával kikereshető, hogy adott lakcímhez mely védőnő tartozik.
Az első látogatás alkalmával a védőnő kiállítja az ún. Várandósgondozási könyvet, amiben a továbbiakban regisztrálni fogják a szakemberek az ellátással kapcsolatos történéseket (a szűrések és vizsgálatok eredményeit, szakembereknél tett látogatásokat stb.). Ezt a kiskönyvet innentől kezdve mindenhova vinni kell és be kell mutatni az adott szakembereknek. A szüléshez közeledve a várandós nő ezzel fogja tudni igazolni, hogy a
várandóssága gondozott, illetve ha a szülésig összegyűlik benne 4 db pecsét (koraszülés esetén legalább 1 db), akkor jogosulttá válik a szülést követően anyasági támogatásokra.
A várandósságot 3×3 hónapra, vagyis 3 trimeszterre osztjuk fel és mindhárom hónapban megvannak azok a vizsgálatok, amiket ajánlott elvégeztetni. Ezek közé tartozik minden trimeszterben
- egy nőgyógyászati vizsgálat,
- egy laborvizsgálat,
- egy ultrahang.
A várandósság idejét hetekben mérjük [a szülés valahol a 37-41. hét között várható] és fontos tudni, hogy hol tart a várandósság, mert több olyan vizsgálat van, amely időérzékeny, és meg van határozva, hogy hozzávetőlegesen mely heteken tanácsos elvégeztetni. Ilyen
- az első genetikai ultrahang a várandósság 11-13. hetében,
- a második genetikai ultrahang a várandósság 18-20. hetében,
- a terheléses vércukor vizsgálat a várandósság 24-28. hetében,
- a harmadik genetikai ultrahang a várandósság 30-32. hetében.
A szüléshez közeledve a 36-37. héttől kezdődően CTG, vagy más néven NST vizsgálatokra hívják a várandós nőket heti rendszerességgel, ahol a méhösszehúzódásokat és a baba szívhangját monitorozzák. Amennyiben a szülés kiírt napját (terminust) a nő átlépi, ezek a vizsgálatok besűrűsödhetnek.
Több esetben tapasztaltuk, hogy az egészségügyi szolgáltatók nem látják el azokat a pácienseket, akik nem beszélnek magyarul (vagy angolul). Éppen ezért jó tudni, hogy a szakemberek a 1812-es telefonszámon igénybe tudnak venni ukrán telefonos tolmácsolást. Ez nem lehet akadálya az ellátásnak!
Amennyiben a várandós nő maga szeretne tolmácsot fogadni, úgy ajánljuk az IOM tolmácsszolgálatát, illetve a Dévai Fogadó telefonos tolmácsszolgálatát . Mindkét esetben szükséges előzetesen bejelentkezni. A szolgáltatás az ukrán menekültek számára mindkét esetben ingyenes.
Szülés
Az EMMI 9/2022. (III./11.) számú egyedi utasítása alapján egyértelmű, hogy a menedékes státuszú és a velük egy tekintet alá eső – Ukrajnában állandó lakcímmel rendelkező ukrán-magyar kettős állampolgárok számára a szülés térítésmentesen jár. A Magyarországon állandó lakcímmel rendelkező kettős állampolgárok esetében ugyanakkor nem jelenthetjük ki ugyanezt. Tudomásunk szerint a társadalombiztosítási jogviszonyuktól függően jár nekik a szülés térítésmentesen – azaz amennyiben az rendezett, akkor az ellátás térítésmentes, de ha rendezetlen, akkor valószínűsíthető, hogy a szülés költségeit ki fogják számlázni nekik. [Ebben a kérdésben jogászoktól várjuk az egyértelműsítő információt. Amint megkapjuk, frissíteni fogjuk információs anyagainkat.]
Hasznos linkek
- Emberi erőforrások minisztere egyedi utasítása az Ukrajnából érkező személyek egészségügyi ellátásáról
- 1992. évi LXXIX. törvény a magzati élet védelméről
- 32/1992. (XII. 23.) NM rendelet a magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról
- Tudnivalók terhességmegszakításról
- A Családvédelmi Szolgálatok működése
- Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztály illetékességi területén működő Családvédelmi Szolgálatok (CSVSZ) címlistája
Anyakönyvezés
Ebben a tájékoztatóban csak az ukrán állampolgárságú nők Magyarországon született gyermekeinek anyakönyvi ügyintézését foglaljuk össze, ugyanis az ő esetükben lényegesen bonyolultabb az ügymenet. Egyrészt azért, mert nincs könnyen elérhető információ az eljárásról, másrészt mert míg az ukrán-magyar kettős állampolgárok egy egyszerűbb eljárásban tudják anyakönyvezni gyermekeiket – akik automatikusan meg is kapják a magyar állampolgárságot -, addig az ukrán szülők gyermekeinek állampolgársága „ismeretlen”-ként kerül bejegyzésre az anyakönyvbe.
Az anyakönyvezés menete
Az újszülött anyakönyvezéséhez az anyakönyvvezetőnek tudnia kell, hogy a gyermek házasságba születik-e, vagy sem. Amennyiben házasságba születik, úgy az anyakönyvezéshez be kell mutatni a házassági anyakönyvi kivonat hiteles másolatát. Fontos tudni, hogy az anyakönyvvezetők csak az Országos Fordító És Fordításhitelesítő Irodában (OFFI) készült hiteles fordításokat fogadhatják el. Ezt a dokumentumot kedvezményesen fordítják ukránról magyarra (5.000,-Ft + ÁFA).
Amennyiben az újszülött nem házasságba születik, az anyának igazolnia kell a családi státuszát (hajadonságát). Ezt igazolni egy, az Ukrajna Magyarországi Nagykövetségén tett nyilatkozattal lehet. Ehhez az ügytípushoz a budapesti nagykövetségen nincs szükség időpont foglalására, nyíregyházi követségi ügyintézés esetén ezen a számon lehet érdeklődni: +3642501015. Fontos tudni, hogy az ügyintézés során iratokat kell kitölteni ukrán nyelven, ezért a magabiztos írás-olvasás alapfeltétele az ügyintézésnek. A követségen tett nyilatkozatot a konzul fogja ellenjegyezni, amelynek díja kb. 7.000,-Ft. Ezt az összeget a budapesti követségen csak kártyával, Nyíregyházán postai csekken kell kifizetni. A dokumentum ott helyben elkészül, de csak ukrán nyelven, ezért az OFFI-ban kell róla hiteles magyar fordítást kérni az anyakönyvi ügyintézés előtt. A nyilatkozat nem tartozik a kedvezményesen fordított dokumentumok közé, a fordítás díja kb.
20.000-25.000,-Ft között mozog.
Miután fentiek ügyintézése időigényes, és amíg az újszülött nem kapja meg az anyakönyvét, menedékes státusz sem kérvényezhető számára, térítésmentes orvosi ellátást sem vehet igénybe, pénzbeli támogatás sem igényelhető utána stb., javasolni szoktuk ezek elintézését még szülés előtt, hogy a kórházba már úgy tudjon menni az anya, hogy a házassági anyakönyv, vagy a hajadonsági nyilatkozat és fordításaik rendelkezésre állnak.
Az anyakönyvezéshez jellemzően már a kórházban begyűjtik a szükséges dokumentumokat és a kórházi távozás napján, vagy pár nappal később átvehető lesz az anyakönyv a területileg illetékes Anyakönyvi Hivatalban (A gyermek anyakönyvezése Budapesten annak a kerületnek az Anyakönyvi Hivatalában fog történni, amely kerületszülészetén született az újszülött. Vidéken pedig annak a városnak az Anyakönyvi Hivatalában, ahol a baba született.).
Apai elismerő nyilatkozat
Ha egy újszülött nem házasságba születik, akkor az anyakönyvezés során az anyja nevét kapja és az apa nem fog szerepelni az anyakönyvben. Amennyiben a pár szeretné, hogy az apa neve bejegyzésre kerüljön és a gyermek megkapja az apa nevét, apai elismerő nyilatkozatot kell tenni.
Ennek az ügymenete sajnálatos módon nem egységes, ezért minden esetben javasoljuk, hogy a pár már a szülést megelőzően érdeklődje meg a területileg illetékes anyakönyvvezetőnél, hogy mire lesz szükség ehhez az ügyintézéshez. Vannak olyan Anyakönyvi Hivatalok, ahol az előjegyzési várólista olyan hosszú, hogy a szülés előtt a nyilatkozattétel már nem fér bele az időbe. Olyan esettel is találkoztunk, ahol kifejezetten kérik, hogy a pár majd csak a szülést követően keresse fel az anyakönyvvezetőt.
Fontos információ, hogy ha valaki a baba születési anyakönyvi kivonatának kiállítása után intézi az apai elismerést, akkor már bármelyik Anyakönyvi Hivatalban elindíthatja az eljárást, nem kell feltétlen ott intéznie, ahol a születési anyakönyvet kiállították.
Az ügyintézéshez feltétlen szükség van az anya családi státuszának (hajadonság) igazolására magyar nyelven (OFFI általi hiteles fordítás) és mindkét fél érvényes útlevelére. Vannak olyan anyakönyvvezetők, akik emellett mindkét szülő OFFI által lefordított születési anyakönyvét, az ukrán lakcímükről hivatalos (Ukrán Nagykövetség által kiállított) igazolást, illetve a tartózkodási engedélyeiket is kérik. Fontos még, hogy ha valamelyik szülő nem ért, illetve nem beszél magyarul, akkor tolmácsról is gondoskodniuk kell. A tolmács lehet olyan személy is, aki nem rendelkezik tolmács igazolvánnyal, de azt az idegen nyelvet, melyet az eljárásnál használnak, olyan szinten kell beszélje, hogy a feltett kérdéseket, válaszokat fordítani tudja. A tolmács a nyilatkozó felek egyenesági hozzátartozója nem lehet.
Ukrán állampolgárság bejegyeztetése
Az ukrán állampolgárságú anya gyermekének állampolgársága „ismeretlen”-ként kerül bejegyzésre a magyar nyelvű anyakönyvbe. Ahhoz, hogy a gyermek állampolgársága rendezett legyen, az Ukrán Nagykövetségen kérelmezni kell az ukrán állampolgárság elismerését.
Ahhoz viszont, hogy a kérelmet a család beadhassa a követségen, még két lépést el kell végezni:
- Az első lépés az anyakönyv felülhitelesítése, azaz Apostille pecséttel való ellátása . A kérelemnyomtatványt a Konzinfo Ügysegéd weboldalon (https://konzinfougyseged.mfa.gov.hu) az Online adatlapok / Felülhitelesítés (Magyarországon) fülre kattintva lehet kitölteni, majd kinyomtatni. A kérelmet az anyakönyvvel együtt a Külgazdasági és Külügyminisztérium részére kell benyújtani személyesen, vagy postai úton. Az eljárás díja 5.500,-Ft.
- Az Apostille pecséttel ellátott anyakönyvet következő lépésben le kell fordíttatni ukrán nyelvre az OFFI-ban. Ennek a díja kb. 20.000,- Ft.
Miután a család kézhez kapta az Apostille-lal ellátott magyar anyakönyvet és annak ukrán fordítását, benyújthatják az ukrán állampolgárság bejegyzésére a kérelmet. Időpontot ehhez az ügyintézéshez sem kell foglalni Budapesten (Nyíregyházi követségi ügyintézés esetén ezen a számon lehet érdeklődni: +36 42 501 015) és az ukrán nyelvű írni-olvasni tudás ennél az ügytípusnál is elengedhetetlen. A fenti dokumentumokon kívül szükség lesz a szülő(k) személyes irataira is. Az igazolást az ukrán állampolgárság bejegyzéséről nem lehet átvenni az ügyintézés napján, csak 1-2 munkanappal később. Javasolni szoktuk, hogy ebben a pár napban készíttessen hivatalos igazolványképet a szülő a gyermekről (amin az újszülött nyitott szemmel, fehér háttér előtt szerepel úgy, hogy a fej a fénykép 80%-át kitölti). Az állampolgársági igazolás átvételével egyidőben kérvényezhető ugyanis, hogy az újszülött bekerüljön a törvényes képviselő útlevelébe és innentől kezdve elhagyhassa az országot.
A követség fel szokta hívni a figyelmet arra, hogy az ukrán állampolgárságot elismerő dokumentumot csak egyszer állítják ki, pótlása nem kérvényezhető. Tapasztalataink szerint az Apostille-lal ellátott és ukrán nyelvre lefordított születési anyakönyvi kivonat az állampolgársági igazolással együtt elegendő ahhoz, hogy az Ukrajnába való visszatéréskor regisztrálni tudják a gyermeket. Meg kell ugyanakkor jegyeznünk, hogy vannak anyakönyvvezetők, akik szerint az ügyintézés ott ér véget, hogy az ukrán állampolgárságot elismerő dokumentum birtokában ők kiállítanak egy új anyakönyvet, ahol bejegyzésre kerül már, hogy az újszülött ukrán állampolgár. Ez az eljárás a következő költségeket vonja maga után:
- az állampolgársági elismerő dokumentum fordítása magyar nyelvre – kb. 22.000,-Ft, az új anyakönyv Apostille-lal való ellátása – 5.500,- Ft, majd
- az Apostille-lal ellátott anyakönyv ukrán nyelvre történő fordítása – kb 20.000,-Ft
Hasznos linkek
- Ukrajna magyarországi nagykövetsége
- Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda
- Közlemény az orosz-ukrán háborúban érintettek okiratainak magyarországi hitelesített fordításáról
- Magyar közokiratok felülhitelesítése külföldi felhasználás céljából
Családtámogatás
Magyarországon a családtámogatási rendszer keretein belül a gyermekek gondozása, nevelése és iskoláztatása után pénzbeli támogatás jár, melyet bizonyos feltételek mellett az Ukrajnából menekültek is igényelhetnek .
Azok az ukrán-magyar kettős állampolgársággal rendelkező menekültek, akik rendelkeznek magyar lakóhellyel (vagyis állandó lakcímmel), a családtámogatási rendszeren belül az alanyi jogon járó pénzbeli támogatásokat a megadott feltételek mellett igényelhetik. Ilyen az Anyasági támogatás, a GYES, a Családi pótlék és a GYET. (A menekült vagy oltalmazott státusszal rendelkezik, ugyanolyan jogok illetik meg, mint a magyar állampolgárokat, és jogosult a főbb szociális juttatásokra és támogatásokra, amelyek a hasonló helyzetben lévő magyar állampolgároknak járnak. További információ az elérhető pénzügyi támogatásokról a UNHCR oldalán olvasható.)
Az ukrán állampolgársággal rendelkező menekültek és a velük egy tekintet alá eső menekült kettős állampolgárok, akik még nem létesítettek állandó lakcímet Magyarországon, anyasági támogatást, csecsemőgondozási díjat és gyermekgondozási díjat tudnak igénybe venni (bizonyos feltételek esetén).
A gyermekek után járó pénzbeli támogatásokat a következő hivataloknál lehet kérvényezni:
- az illetékes Kormányablak Családtámogatási Osztályán, vagy
- a Magyar Államkincstár Családtámogatási és Egészségbiztosítási Főosztályán
Anyasági támogatás
Az Anyasági támogatás t a kettős és az ukrán állampolgársággal rendelkező menekültek egyaránt igényelhetik. Feltétele, hogy a szülő nő várandóssága alatt minimum 4 alkalommal várandósgondozáson vett részt, amelyről a védőnő, vagy a szülészorvos igazolást állított ki. A támogatást igényelheti az anya, a kirendelt gyám (Ide nem értve a gyermekvédelmi gyámot és a kizárólag egyes gyámi feladatok ellátására kirendelt nevelőszülőt) és a vér szerinti apa is (Amennyiben a szülő nő a támogatás igénylését megelőzően meghal). További feltétele a támogatásnak magyar lakcímkártyával rendelkező személyeknél, hogy az igénylő hivatalosan is egy háztartásban éljen a gyermekkel, tehát a lakcímigazolványon az igénylő és a gyermek címe meg kell egyezzen. Az anyasági támogatás a szülést követő 6 hónapon belül benyújtott igény esetén illeti meg a jogosultat, mely egy egyszeri pénzbeli támogatás, összege azonos a gyermek születésének időpontjában hatályos szociális vetítési alap összegének 225%-ával (2023. évben 64.125,-Ft).
Gyermekgondozást segítő ellátás – GYES
Az ellátást kizárólag magyar állampolgársággal és magyar lakóhellyel rendelkező személyek vehetik igénybe. A GYES alanyi jogon, havi rendszerességgel járó pénzbeli támogatás, melyet a gyermek 3. életévének (Ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig. Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig.) betöltéséig folyósítanak. A támogatás feltétele itt is, hogy az anya a várandóssága alatt minimum 4 alkalommal várandósgondozáson vegyen részt. A támogatást ebben az esetben is az anya, a kirendelt gyám és az apa is igényelheti, amennyiben hivatalosan is egy háztartásban élnek. Az igénylő a gyermek fél éves kora előtt kereső tevékenységet nem folytathat (a gyermek féléves korát követően időkorlátozás nélkül folytathat keresőtevékenységet.) és a gyermeket nem helyezheti el napközbeni ellátást biztosító intézményben. A kiskorú szülő gyermekének gyámja a GYES mellett időkorlátozás nélkül folytathat keresőtevékenységet. A GYES összege gyermekenként bruttó 28.500,- Ft/hó, ami azonos a szociális vetítési alap összegével (2024. évben).
Gyermeknevelési támogatás – GYET
A gyermeknevelési támogatás t az a magyar állampolgársággal és magyar lakóhellyel rendelkező szülő, gyám jogosult igénybe venni, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár. A GYET-ben részesülő személy kereső tevékenységet heti 30 órát meg nem haladóan folytatha (vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.). A GYET összege 2023-ban bruttó 28.500,- Ft/hó.
Családi pótlék – nevelési ellátás, iskoláztatási támogatás
A családi pótlék alanyi jogon, havi rendszerességgel járó pénzbeli támogatás. ellátásra jogosult az a magyar állampolgársággal és lakóhellyel rendelkező szülő, gyám vagy szülővel együtt élő élettárs, aki kiskorút nevel saját háztartásában, vagy szociális intézmény vezetője az intézményben elhelyezett, még nem tanköteles gyermekre tekintettel, illetve jogszabályban meghatározott további jogosultsággal rendelkezők. Iskolás gyerek esetében a családi pótlék alapvetően egészen a tankötelezettség végéig (16 éves korig) jár. Ezt követően a támogatást tovább is folyósíthatják addig, amíg a gyerek köznevelési intézményben vagy szakképző intézményben tanul. A támogatást szüneteltetik amennyiben az óvodai nevelésben való részvételre kötelezett gyermek, az adott nevelési évben 20 napot mulasztott, vagy ha a tanköteles gyermek az adott tanítási évben 10 napot igazolatlanul mulasztott. A családi pótlék összege változó a gyermekek számától, a gyermeket nevelő egyedülállósága és a gyermek tartós betegségétől, fogyatékosságától függően. Egy gyermekes család esetében 12.200,-Ft/hó. Az összeg növekszik a fent említett esetek függvényében.
Csecsemőgondozási díj (CSED) és gyermekgondozási díj (GYED)
A 636/2023. (XII. 23.) kormányrendelet értelmében a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező ukrán állampolgárt – amennyiben gyermeke 2023. december 31. napját követően született – megilleti a csecsemőgondozási díj, valamint gyermekgondozási díj.
A csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára (168 napon keresztül) járó támogatási forma. Annak a nőnek jár, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.
A gyermekgondozási díj (GYED) a csecsemőgondozási díj (szülési szabadság), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig jár a szülőnek.
Hasznos linkek
- Anyasági támogatás – Magyar Államkincstár (gov.hu)
- Gyermekgondozást segítő ellátás – GYES – Magyar Államkincstár (gov.hu)
- Gyermeknevelési támogatás – GYET – Magyar Államkincstár (gov.hu)
- Családi pótlék
- Tájékoztató az Ukrajnából érkező családok támogatásához a család- és gyermekjóléti szolgáltatók számára
Terhességmegszakítás
Magyarországon csak műtéti abortuszra van mód, az Ukrajnában elérhető gyógyszeres terhességmegszakításra hazánkban nincs lehetőség.
A terhességmegszakítás a 12. hétig (18 év alattiak esetében 18. hétig. A terhességmegszakítás 12. hete utáni kérelmezésének további indokai is lehetnek, melyek megtalálhatók az 1992. évi LXXIX. magzati élet védelmér ől szóló törvény ben.) kérvényezhető abban az esetben,
- ha a terhesség erőszak következménye,
- ha a terhesség az anya egészségére veszélyes, vagy
- a magzat valószínűleg súlyos fogyatékosságban vagy károsodásban szenved. Ezek megállapítása szakemberek feladata, az ellátás ilyenkor térítésmentes.
A terhességet a 12. hétig akkor is meg lehet szakítani, ha a nő súlyos válsághelyzetben van. Ennek tényét nem kell, hogy szakember igazolja. Ha egy nő úgy ítéli meg, hogy egy gyerek vállalása súlyos válsághelyzetet okozna az életében, akkor saját maga dönthet úgy, hogy megszakítja a terhességét.
Ebben az esetben részt kell vennie két tanácsadáson a Családvédelmi Szolgálatnál és egyes esetekben az abortusz elvégzése térítési díj köteles lesz.
Az ellátás költsége
A terhességmegszakítás a menedékes státuszú nőknek térítésmentesen jár. Számukra az EMMI 9/2022. (III./11.) számú egyedi utasítása irányadó, amely kimondja, hogy
“a menedékes (…) térítésmentesen jogosult terhesgondozásra és szülészeti ellátásra, illetve a magzati élet védelméről szóló törvényben meghatározott feltételek szerint a terhesség megszakítását célzó beavatkozásra, illetve a Családvédelmi Szolgálat tanácsadásán való részvételre, valamint a terhesség-megszakítás kérelmezésére”.
Azok a kettős állampolgárok, akik bizonyíthatóan 2022. február 24-e után érkeztek Magyarországra és még nem létesítettek állandó lakcímet Magyarországon, egy tekintet alá esnek a menedékesekkel. Az EMMI 9/2022. (III./11.) számú egyedi utasítása szerint nekik is jár a térítésmentes ellátás, csakúgy, mint a menedékeseknek.
az 1. számú melléklet 3. pontja kimondja ugyanis:
“(…) az Ukrajnában állandó lakóhellyel rendelkező és 2022. február 24-én vagy azt követően Ukrajnából érkező magyar állampolgár egészségügyi ellátás szempontjából a menedékesként elismerését kérővel, továbbá a menedékessel egy tekintet alá esik”.
Azok a kettős állampolgárok, akik már létesítettek állandó lakcímet Magyarországon, nem esnek egy tekintet alá a menedékesekkel. Számukra – csakúgy, mint minden magyar állampolgár számára – nem jár térítésmentesen az ellátás. A terhességmegszakítás díja 2024. évben 45.312,-Ft, de vannak olyan körülmények, amelyekben ennek az összegnek egy része, vagy egésze elengedhető. Ilyen lehet a rossz anyagi helyzet, melyet dokumentumokkal szükséges alátámasztani (ld. 32/1992. (XII. 23.) NM rendelet ), vagy ha az illető nő menekült- vagy hajléktalanszállón él. A beavatkozást csak azután végzik el, hogy a kiszabott díj befizetésre került.
Az abortusz menete
Az első orvosi vizsgálat
Az első lépés egy nőgyógyászati vizsgálat, amelyen megállapítják a terhességet. Érdemes a vizsgálat időpontját a terhesség 6-8. hetére időzíteni, mert ekkortól hallható a magzati szívhang. 2022. óta rendeletben van szabályozva, hogy az orvosnak a „magzati életfunkciók működésére utaló tényezőt egyértelműen azonosítható módon” be kell megállapítani. A Családvédelmi Szolgálat védőnői csak olyan orvosi leletet fogadhatnak el az abortusz kérelmezésekor, amelyen ez a részlet fel van tüntetve. Tehát ha a 6. hét előtt történik a vizsgálat, amikor az orvos még nem tudja bemutatni a magzat életfunkcióit, akkor vissza kell menni egy későbbi időpontban. Ezt jobb elkerülni.
Az abortusz egy időérzékeny folyamat. Miután a műtétet megelőző tanácsadások és vizsgálatok 2-3 hetet vesznek igénybe, könnyen ki lehet csúszni a törvényben meghatározott 12. hétből. Éppen ezért fontos jól gazdálkodni a rendelkezésre álló idővel. Tehát amikor az első vizsgálatra időpontot kér valaki, ki kell hangsúlyozni, hogy sürgős esetről van szó, elkerülve, hogy heteket kelljen várni az vizsgálatra. A vizsgálati időpontot a területileg illetékes rendelőintézetbe kell foglalni.
Az első látogatás a Családvédelmi Szolgálatnál (CsVsz)
A Családvédelmi Szolgálatoknak nincs területi illetékessége, azaz a lakóhelytől függetlenül bármelyik felkereshető közülük, de fontos, hogy időpontot minden esetben foglalni kell a tanácsadásra. A cím és a telefonszám elérhető az interneten, de az orvostól is elkérhető a terhesség megállapításakor. Jó tudni, hogy a CsVSz-eket hétköznapokon egy szűk, 30-60 perces időintervallumban lehet csak hívni telefonon időpontért. Ha személyesen kér valaki időpontot, akkor ez az időintervallum tágabb.
Az első tanácsadás – a törvényben meghatározott módon – a magzat megtartására irányul. Ennek érdekében a védőnő arról tájékoztatja a nőt, hogy milyen lehetőségei vannak a támogatásra, ha vállalja a terhességet. Illetve, ha a gyereket nem is vállalja, a terhesség kihordása után milyen lehetőségei vannak az örökbeadásnak. Tájékoztatást nyújt emellett a magzat fejlődéséről, a terhességmegszakítás veszélyeiről és az esetleges későbbi terhességre gyakorolt hatásáról.
Az első tanácsadásról a családvédelmi szolgálat igazolást ad. Ezt kell visszavinni a következő alkalomra, ami leghamarabb az első tanácsadást követő 3. napon lehet.
A második látogatás a Családvédelmi Szolgálatnál (CsVsz)
A második tanácsadás már magáról a terhességmegszakításról szól, arról, hogy hol, hogyan, milyen módszerrel történik. Emellett szó esik a családtervezésről és a műtétet követő fogamzásgátlási lehetőségekről.
Ezen a tanácsadáson kitöltésre kerül a kérelem a terhességmegszakításhoz, aminek az eredeti példányát megkapja a kérelmező, a másolatát a védőnő elküldi a választott kórháznak. A második tanácsadás után 8 napon belül fel kell keresni az illetékes kórházat!
Az abortuszt végző kórház felkeresése
A kórházban ezután megtörténik a nő kivizsgálása (újabb nőgyógyászati vizsgálat, laborvizsgálat, aneszteziológiai vizsgálat) és kiírásra kerül a műtéti időpont. A műtétet altatásban végzik, ambulánsan, azaz a műtét napján haza lehet menni.
Hasznos információk
Fontos kiemelni, hogy a nő még a műtét napján is megváltoztathatja a szándékát!
Továbbá, hogy a műtétet követő két hétben már teherbe lehet esni, ezért javasolt a védekezésre már a műtéttel egy időben készülni. A szakmai ajánlások szerint rossz szociális körülmények között élő nőknek, ill. humanitárius krízisben, a méhen belüli fogamzásgátló eszközök (spirálok) javasoltak, amelyek hosszú távon nyújtanak védelmet a nem kívánt terhességekkel szemben.
Több esetben tapasztaltuk, hogy az egészségügyi szolgáltatók nem látják el azokat a pácienseket, akik nem beszélnek magyarul (vagy angolul). Éppen ezért jó tudni, hogy a szakemberek a 1812-es telefonszámon igénybe tudnak venni ukrán telefonos tolmácsolást. Ez nem lehet akadálya az ellátásnak! Amennyiben a nő maga szeretne tolmácsot fogadni, úgy ajánljuk az IOM tolmácsszolgálatát, illetve a Dévai Fogadó telefonos tolmácsszolgálatát . Mindkét esetben szükséges előzetesen bejelentkezni. A szolgáltatás az ukrán menekültek számára mindkét esetben ingyenes.
Hasznos linkek
- Az emberi erőforrások minisztere egyedi utasítása az Ukrajnából érkező személyek egészségügyi ellátásáról
- 1992. évi LXXIX. törvény a magzati élet védelméről
- 32/1992. (XII. 23.) NM rendelet a magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról
- Tudnivalók terhességmegszakításról
- A Családvédelmi Szolgálatok működése
- Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztály illetékességi területén működő Családvédelmi Szolgálatok (CSVSZ) címlistája
- Mintalevél az Ukrajnából menekülők térítésmentes, illetve támogatott egészségügyi ellátásának előmozdítása érdekében
- Послуги перекладача МОМ // IOM Tolmácsolási szolgáltatások