Felsőoktatás és elérhető ösztöndíjak

EZEN AZ OLDALON:
Felsőoktatási rendszer Magyarországon
Jelentkezés a magyar felsőoktatási rendszerbe
Vannak Magyarországon elérhető ösztöndíjak menekültek számára?
Milyen tanulmányi programok állnak rendelkezésre Magyarországon a menekültek számára?


Felsőoktatási rendszer Magyarországon

A bolognai rendszerrel összhangban a tanulmányi programokat három szinten kínálják a felsőoktatási intézmények Magyarországon: alapképzési program (BA, BSc), mesterképzési program (MA, MSc) és doktori program (PhD, DLA).

Magyarországon az Európai Kreditátviteli Rendszer (ECTS) az egyetlen létező kreditrendszer. A 2003 szeptemberében bevezetett Európai Kreditátviteli Rendszernek (ECTS) köszönhetően a Magyarországon szerzett kreditek és diplomák átvihetőek más európai intézményekbe és fordítva. A hallgatók a diploma mellett egy speciális, az egész Európai Unióban elismert kiegészítést is kapnak.

A magyar felsőoktatásról, az egyetemekről és a magyarországi élettel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókról részletes információkat talál a Tempus Közalapítvány Study in Hungary weboldalán: http://studyinhungary.hu/

Jelentkezés a magyar felsőoktatási rendszerbe

Hol tudok tájékozódni a Magyarországon elérhető felsőoktatási képzésekről, és hogyan tudok jelentkezni?

Kérjük, nézd meg az alábbi linket, ahol kereshetsz a magyarországi tanulmányok és egyetemek között: Felvi.hu – Szakkereső. A teljes felvételi eljárás elektronikus úton történik. A Felvi.hu-n elérhető E-felvételiben kell jelentkezni, amelyhez online ügyfélkapu azonosító szükséges. Amennyiben az ügyfélkapus vagy e-felvételi regisztrációval kapcsolatban a menedékes kártyán szereplő lejárati dátum miatt nehézségekbe ütközik, kérjük, vegye fel személyesen a kapcsolatot az Országos Külügyi Főigazgatóság ügyfélszolgálatával.

Mik a minimális felvételi feltételek?

Csak azok vehetők fel, akik elérik az adott szakirány minimális pontkövetelményét/határértékét. Ezt az egyes egyetemek határozzák meg, és általában a jelentkezők számától és az intézmények férőhelyeinek számától (azaz kapacitásától) függ.

Egyetemi és osztatlan képzések maximális pontszám: 500 pont.

A jelentkező végső pontját a középiskolai tanulmányi eredmények és/vagy az érettségi vizsgapontok alapján számítják ki. Az összpontszámot többféleképpen is kiszámíthatják, automatikusan a jelentkezőnek legkedvezőbb módszert alkalmazzák. Extra bónuszpontokat is lehet gyűjteni különböző teljesítményekkel, például nyelvvizsga-bizonyítványokkal, emelt szintű érettségi vizsgákkal, országos sport- vagy tanulmányi versenyeredményekkel a tanulmányi programtól függően.

Melyek a szükséges dokumentumok?

A magyarországi felvételi eljárás megismeréséhez szükséges információ a felvi.hu honlapon érhető el angol nyelven is.

Általánosságban, az alapképzésre a következő dokumentumok szükségesek, részletesebb információ a Felvételi útmutatóban található:

  • A középiskolai érettségi bizonyítvány összes oldala;
  • Az eredeti érettségi tantárgyakat és eredményeket tartalmazó melléklet (középiskola);
  • A tanulmányi pontok kiszámításához az eredeti éves eredmények összes év végi eredményt tartalmazó oldalai, amelyek hitelt érdemlően igazolják a tanulmányok időtartamát és az érettségi tanulmányi követelmények sikeres teljesítését;
  • Az angol, német vagy francia nyelvtől eltérő nyelven kiállított külföldi dokumentumok esetében a hiteles magyar nyelvű fordítás másolatát kell benyújtani; és a bónuszpontokat igazoló bármely dokumentumot;
  • Felsőfokú végzettség – az „Egyetemek és főiskolák jegyzéke” menüpontban ellenőrizheti, hogy lehet-e és milyen feltételek mellett pontokat szerezni a diplomáért;
  • Bármely egyéb, a pályázat megfelelő elbírálásához szükséges dokumentum (pl. névváltozást igazoló dokumentum, igazolás a felvételi díj befizetéséről);
  • A felsőoktatási intézmény által a kiválasztott képzés(ek)hez előírt bármely konkrét dokumentum – ellenőrizhető az intézmény felhívásában (pl. foglalkozás-egészségügyi igazolás”).

Milyen középiskolai bizonyítványokat ismernek el Magyarországon az egyetemekre való felvételhez, ha Ukrajnában vagy más országban végeztem tanulmányaimat?

Ukrán menekültek esetében a következő középiskolai bizonyítványokat fogadják el:

  • Atestat pro povnu zahalnu seredniu osvìtu („Atestat” – 2018-ig),
  • Svidotstvo pro zdobuttia povnoi zahalnoi serednoi osvity („Svìdoctvo” – 2019 után),
  • Dyplom molodoho spetsìalìsta (szakmai érettségi bizonyítvány).

További részletek a szükséges dokumentumokról országonként, valamint arról, hogy a tanulmányi eredményeket hogyan számítják újra a magyar rendszer szerint, az alábbi linken találhatók: Felvi.hu – Országok szerint.

Ha az Ön országa nem szerepel ezen a listán, kérjük, lépjen kapcsolatba a következőkkel: [email protected]

Az ukrán állampolgárok számára részletesebb információ itt érhető el: Felvi.hu – Ukrajna

Az iskolai bizonyítványok elismerése

A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismerésével kapcsolatban az Oktatási Hivatal Magyar Ekvivalencia és Információs Központjához fordulhat.

Mik a határidők?

A jelentkezési határidő általában minden év februárjában van, az egyes tanévekre vonatkozó konkrét határidőket mindig a felvi.hu weboldalon tesszük közzé. A tényleges határidők általában ezen a linken jelennek meg.

Hol kaphat segítséget a jelentkezéséhez?

Egyetemi felvételi eljárás:

A felvételi eljárás bármely szakaszában az ügyfélszolgálat segítséget nyújt a jelentkezőknek és a leendő jelentkezőknek a jelentkezés technikai kérdéseivel és a felvételi eljárás szabályaival kapcsolatban.

  • Az ügyfélszolgálat angol és magyar nyelven érhető el. Telefon: (+36 1) 477 31
  • E-mail: [email protected]
  • Ügyfélszolgálat (személyesen): XII. Budapest, Maros utca 19-21. (Bejárat az utca felől); Nyitvatartási idő: Pénteken: 8:00-13..

A felvételi eljárással kapcsolatos általános kérdésekben a kormány forródrótján is tájékozódhatnak: 1818 (Menü: nyelv, majd 7 a felsőoktatásba való felvételről szóló információkért)

Vannak Magyarországon elérhető ösztöndíjak menekültek számára?

A Tempus Közalapítvány több, külföldi diákok számára elérhető ösztöndíjat kezel. Itt felsorolunk néhányat a fontosabb programok közül, de további információért kérjük, forduljon közvetlenül az alapítványhoz.

Kapcsolat

  • Címe: 1. Kéthly Anna tér, Budapest, HU-1077
  • PO. 508., Budapest 70., HU-1438
  • Telefon: (+36 1) 237-1300
  • Fax: (+36 1) 239-1329
  • Infoline: (+36 1) 237-1320
  • E-mail: [email protected]
  • Weboldal: https://tka.hu/english

Stipendium Hungaricum

A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramot 2013-ban indította el a magyar kormány azzal a céllal, hogy lehetőséget biztosítson a külföldi hallgatók számára felsőoktatási tanulmányaik magyarországi folytatására. A program alapvető küldetése, hogy növelje a nemzetközi hallgatók számát Magyarországon, és ösztönözze a magyar felsőoktatási intézményeket a nemzetközi hallgatók vonzására. A jelentkezési határidő és a pályázás menetével kapcsolatos információ itt érhető el: Jelentkezés – Stipendium Hungaricum

A Students at Risk alprogram

A Students at Risk alprogram a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram kiegészítése, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium felügyel és a Tempus Közalapítvány irányít. Célja, hogy segítséget nyújtson azoknak az ukrán diákoknak és doktoranduszoknak, akiknek tanulmányai vagy kutatásai háború, konfliktus stb. következtében megszakad. A jelentkezési határidő és a pályázás menetével kapcsolatos információ itt érhető el: Jelentkezés – Stipendium Hungaricum

Jelentkezők: Az ösztöndíjra ukrán állampolgárok jelentkezhetnek, kivéve ukrán-magyar kettős állampolgárokat, akik nem jogosultak a programra. Az ukrajnai háború elől menekülő hallgatók számára az alprogram ösztöndíjat biztosít magyarországi felsőoktatási intézményekbe. Jelen pályázatra azok az ukrán állampolgárok jelentkezhetnek, akik magyar felsőoktatási intézményben kívánnak felsőoktatási tanulmányokat folytatni. A lehetőség azok számára is nyitva áll, akik korábban már folytattak felsőoktatási tanulmányokat, illetve azok számára is, akik csak érettségi bizonyítvánnyal rendelkeznek.

Az ösztöndíj tartalmazza: a tandíjfizetés alóli mentességet, havi 43 700 forintos hozzájárulást a magyarországi megélhetési költségekhez, szálláshozzájárulást (kapacitás függvényében ingyenes kollégiumi férőhely vagy 40 000 forint) és ingyenes egészséügyi biztosítást. Felhívjuk figyelmét, hogy az ösztöndíj pénzügyi hozzájárulása nem fedezi teljes mértékben az Ön jelenlegi magyarországi megélhetési költségeit.

Ösztöndíjakat alap- és mesterképzésre, osztatlan képzésekre, doktori programokra és posztgraduális szakirányú továbbképzésekre lehet igényelni. A rendelkezésre álló tanulmányi programok és a konkrét követelmények elérhetők itt: Stipendium Hungaricum

A tanulmányi programok nyelve többnyire angol (magyar, német és francia is elérhető). Tanulmányait elvégezheti magyar nyelven, akkor is, ha nem rendelkezik az előírt magyar nyelvtudással. Ebben az esetben, az első évben kötelező ingyenes, egyéves előkészítő nyelvtanfolyamot elvégeznie, mielőtt megkezdené a tanulmányait magyarul.

Szükséges dokumentumok: Online jelentkezési lap, motivációs levél, tanulmányi eredményeit igazoló iratok és azok fordítása, nyelvvizsga bizonyítvány (angol vagy a tanulmányok nyelve), iskolai bizonyítványok és azok fordítása, személyazonosságot igazoló dokumentum másolata: nemzetközi útlevél. Néhány dokumentumot (nyelvtudás igazolása, iskolai bizonyítványok és azok fordításai, útlevél) később, augusztus 1-ig is fel lehet tölteni, ha a jelentkező még várja az eredményeit. Addig is töltsön fel egy aláírt nyilatkozatot arról, hogy ezeket a dokumentumokat legkésőbb augusztus 1-ig beszerzi és feltölti. Hiányzó útlevél esetén, amíg azt meg nem kapja, a nyilatkozattal együtt töltse fel a nemzeti személyi igazolvány másolatát is.

Az eredeti dokumentumok fordítását csak akkor kell csatolni, ha az eredeti dokumentum nem angol, magyar vagy a tanulmányi program nyelvén készült.

A Students at Risk alprogram jelentkezőinek nem kell orvosi igazolást benyújtaniuk, és nem kell a küldő partner jelölése sem. A küldő partner az Ön hazájában működő szervezet (általában minisztérium, nagykövetség, egyetem, kutatóintézet stb.), amely a pályázók előzetes kiválasztásáért (jelöléséért) felelős. 18 éves kor alatt is jelentkezhetnek, azonban a beiratkozáshoz, az ösztöndíjszerződés aláírásához stb. szülő vagy törvényes képviselő aláírása szükséges.

A Students at Risk alprogrammal kapcsolatos további információkért látogasson el a program weboldalára: Students at Risk Subprogramme for students fleeing the war in Ukraine – Stipendium Hungaricum https://stipendiumhungaricum.hu/studentsatrisk/

Egyéb hasznos információ:

Ha kérdése van a Stipendium Hungaricum ösztöndíjra vagy a Students at Risk alprogramra való pályázással kapcsolatban, kérjük, lépjen kapcsolatba:

  • E-mail: [email protected]
  • Stipendium Hungaricum telefonos segítség: +36 (1) 236-5040 (hétfő-csütörtök 8:30-17:00, péntek 8:30-14:30 közép-európai idő szerint – UTC+1)

Magyar Diaszpóra Ösztöndíj

A Magyar Diaszpóra Ösztöndíj alapvető küldetése a magyar diaszpóra közösségek és Magyarország közötti kapcsolatok erősítése azáltal, hogy a magyar diaszpórában élő fiatalok számára hozzáférést biztosít a magyarországi tanulmányi programokhoz. A Magyar Diaszpóra Ösztöndíj pályázatot első alkalommal 2020 novemberében hirdették meg, a 2021/2022-es tanév felvételi eljárására lehet jelentkezni. Fő célja, hogy támogassa azokat, akik szeretnék újra felfedezni és újra kapcsolódni magyar örökségükhöz, és olyan területen szeretnének szakemberré válni, amely hozzájárulhat diaszpóra közösségük boldogulásához is. A program földrajzi hatálya: a világ minden országa, kivéve az Európai Unió országait, a Szerb Köztársaságot és Ukrajna Zakarpatszka Oblaszty részét.

Az ösztöndíj feltételei: tandíjmentes oktatás, havi ösztöndíj (igény szerint), szállásdíj, egészségügyi biztosítás, utazási hozzájárulás (igény szerint egy alkalomra szóló utazási támogatás, ha a Budapest és a pályázó lakóhelye közötti távolság legalább 8000 km).

A pályázati felhívás és egyéb hasznos dokumentumok elérhetők a program honlapján: Apply – Hungarian Diaspora Scholarship

A Makovecz Program

A Tempus Közalapítvány által irányított Makovecz program lehetővé teszi, hogy magyar nemzetiségű diákok, tanárok és felsőoktatási szakemberek részt vegyenek a magyarországi és az egész Kárpát-medencei felsőoktatásban. A program ösztöndíjat biztosít a résztvevők és közeli hozzátartozóik támogatására. https://kmf.uz.ua/hu/makovecz-osztondijprogram/.

Hunyadi János ösztöndíj

A Hunyadi János-ösztöndíj lehetőséget biztosít a diaszpórában élő magyar diákok számára, hogy részt vegyenek olyan magyarországi felsőoktatási programokon, amelyek „hiányszakmák”, amelyeket nem oktatnak magyar nyelven a határon túli magyarság körében. Az ösztöndíjra azon nappali tagozatos alapképzésre vagy osztatlan képzésre felvételt nyert hallgatók pályázhatnak, akik a 2001. évi LXII. Törvény a külföldön élő magyar nemzetiségekről hatálya alá tartoznak. A pályázati feltételeket és egyéb részleteket a pályázati felhívás tartalmazza, amely minden pályázati időszakban feltöltésre kerül a pályázatot koordináló Tempus Közalapítvány honlapjára: https://tka.hu/palyazatok/17551/hunyadi-janos-osztondij.

Szintén ajánlott a kiválasztott egyetem felvételi irodáját felkeresni és tájékozódni, hogy van-e szabad ösztöndíjlehetőség menekültek számára, sok egyetem kínál ösztöndíjat.

Milyen tanulmányi programok állnak rendelkezésre Magyarországon a menekültek számára?

OLive, az Open Learning Initiative hétvégi felnőttképzési programot kínál menekültek számára. Célja, hogy biztonságos és befogadó tanulási teret teremtsen egy egyetemszerű környezetben a kitelepítést átélt emberek, köztük a menedékkérők és a menekültstátusszal rendelkezők számára. 2016 óta működtet programokat a kitelepített tanulók számára Budapesten és Bécsben, további információkért kérjük, nézze meg a honlapjukat: https://openeducation.group/.

Láthatatlan Egyetem Ukrajnáért kezdeményezés a Közép-európai Egyetem által. Ez a (ECTS krediteket nyújtó) tanúsítványprogram olyan ukrajnai alap- (BA), mester-(MA) és doktori képzésben (PhD) részt vevő hallgatók számára elérhető, akiknek tanulmányait a háború befolyásolta, függetlenül attól, hogy akár még mindig Ukrajnában, vagy már külföldön tartózkodnak. A program célja nem az ukrán egyetemeken meglévő oktatási lehetőségek helyettesítése vagy duplikálása, hanem azok támogatása az orosz invázió miatt átmenetileg keletkezett hiányosságok pótlásával. A program hibrid formában (online oktatás, rövidebb helyszíni látogatás lehetőségével Budapesten, téli és nyári iskola formájában) kerül kialakításra. https://democracyinstitute.ceu.edu/teaching-training/invisible-university-ukraine-iufu.

A CEEPUS Freemover ösztöndíj lehetőséget biztosít külföldi tanulmányokra, kutatási tevékenységekre és rövid távú hallgatói mobilitásokra Közép-Kelet-Európában és a Nyugat-Balkánon ukrán egyetemi hallgatók és oktatók számára. További információ a Tempus Közalapítványnál érhető el.

CEEPUS Scholarship programme support refugees from Ukraine to participate in Hungarian Higher Education – News – Tempus Közalapítvány.