Menekültek foglalkoztatása

EZEN AZ OLDALON
Menekültként elismertek és további védelemre szoruló személyek foglalkoztatása
Menekültként, oltalmazottként elismert és ideiglenes védelemben részesített személyek családtagjainak foglalkoztatása
Ideiglenes védelmet kapott személyek foglalkoztatása
Társadalombiztosítási szám (TAJ) igénylése munkavállaló számára


Menekültként elismertek és további védelemre szoruló személyek foglalkoztatása

A magyar jogszabályok szerint az elismert menekült és oltalmazott státusszal rendelkező személyeket a munkavállalás terén a magyar állampolgárokkal azonos jogok és kötelezettségek illetik meg. Ennek megfelelően foglalkoztatásukhoz külön engedély nem szükséges. Az ilyen személyek foglalkoztatását azonban a munkáltató köteles bejelenteni a munkavégzés helyén az állami foglalkoztatási szolgálat feladatait ellátó állami szervnél.

A jelentési kötelezettségről

A foglalkoztatás bejelentésének elmulasztása 500 ezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

A munkaviszony megkezdésének időpontját legkésőbb a munkaviszony megkezdésének napjáig, a munkaviszony megszűnését pedig legkésőbb másnap be kell jelenteni.

A bejelentésnek a következő információkat kell tartalmaznia nem azonosítható formában:

  • alkalmazottak száma és életkora,
  • iskolai végzettsége, nemzetisége,
  • a munkakör FEOR száma,
  • a munkaviszony típusa,
  • hozzátartozó foglalkoztatása esetén a hozzátartozó státusza és a munkáltató statisztikai száma,
  • a munkaviszony létrejötte vagy megszűnése.

A bejelentés benyújtását a kormányhivatal igazolja, és a benyújtott adatokról nyilvántartást vezet. A munkáltató a munkaviszony létesítéséről és megszűnéséről szóló okmányt és igazolást a munkaviszony megszűnését követő három évig köteles megőrizni.

Menekültként, oltalmazottként elismert és ideiglenes védelemben részesített személyek családtagjainak foglalkoztatása

A menekültként vagy oltalmazottként elismert személy családtagjának a foglalkoztatásához külön engedély nem szükséges. Ugyanez a kedvezményes rendszer vonatkozik a menekültként vagy oltalmazottként elismert kiskorú személy szüleire vagy szülők hiányában gyámjaira, feltéve, hogy a családtag vagy a szülő/gondviselő rendelkezik családegyesítés céljából kiadott érvényes tartózkodási engedéllyel. A bejelentési kötelezettség azonban az ő munkaviszonyukra is vonatkozik.

Ezen túlmenően, ha Ön foglalkoztatja (1) menekültként vagy oltalmazottként elismert, vagy ideiglenes védelemben részesített személy házastársát, aki legalább egy éve Magyarországon él, vagy (2) menekültként, oltalmazottként vagy ideiglenes védelemben részesülőként elismert személy özvegyét, ha az elhunyttal együtt élt Magyarországon a halála előtt egy évig, a hatóság a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül adja ki az engedélyt.

Munkáltatói kötelezettségeivel kapcsolatos további információkért látogasson el a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat weboldalára.

A vonatkozó jogszabályok megismeréséhez kérjük, olvassa el a november 28-i 445/2013 számú kormányhatározatot.

Ideiglenes védelmet kapott személyek foglalkoztatása

Az ideiglenes védelemben részesült és az ideiglenes védelmi (menedékes) státuszt kérelmezők Magyarország területén munkavállalási engedély nélkül dolgozhatnak, ideértve a munkaerő-kölcsönzést is.

Érdemes azonban megjegyezni, hogy e státuszok jogosultjai továbbra sem dolgozhatnak olyan munkakörökben, amelyek magyar állampolgársághoz kötöttek.

A kormány megnyitotta a lehetőséget Ukrajnából érkező személyek foglalkoztatására az egészségügyi szektorban is. Az Ukrajnában kiállított és államilag elismert oklevéllel vagy tudományos fokozattal megerősített, orvosi szakképesítéssel rendelkező személy jogosult az egészségügyi ágazatban dolgozni anélkül, hogy szakmai képesítését Magyarországon kellene honosítania. A munkaviszonyban álló személy azonban köteles megindítani a képesítése honosítási eljárását.

(A vonatkozó jogszabályok megismeréséhez kérjük, tájékozódjon ezen a linken).

Ideiglenes védelemben részesülő személyek foglalkoztatását azonban kötelező bejelenteni az állami foglalkoztatási szolgálat feladatait ellátó állami intézménynél ott, ahol a foglalkoztatás történik.

A munkáltató az általa foglalkoztatott, ideiglenes védelemben részesülő személyek gyermekfelügyeletét is megszervezheti. Az ilyen gyermekgondozásra a következő szabályok vonatkoznak:

  • 14 éven aluli gyermekek számára vehető igénybe;
  • a szülők által kért időszakban, de hétköznap legfeljebb 6:00 órától 18:00 óráig biztosítható;
  • kis csoportokban kell megszervezni;
  • ilyesfajta gyermekfelügyeleti központ megnyitását legkésőbb a megnyitás előtt egy nappal be kell jelenteni a megyei vagy a fővárosi védelmi bizottságnál, valamint a járási hivatal egészségvédelemért felelős szervénél.

A gyermekgondozási lehetőségek jogalapjáról, kérjük, tájékozódjon ezen a linken).

Társadalombiztosítási szám (TAJ) igénylése munkavállaló számára

Menekültként vagy oltalmazottként elismert személyek számára

Mivel az elismert menekültek és oltalmazott személyek a vonatkozó jogszabályok értelmében lakosoknak minősülnek, a munkáltatónak nem kell társadalombiztosítási számot kérnie.

Menedékes státuszban részesült vagy kérelmező személyek számára

Ha menedékes státuszban részesült vagy kérelmező személyt alkalmaz, vegye figyelembe, hogy ő TAJ-számmal nem rendelkezk, mivel azt csak a munkavállalás után kapja meg.

Munkáltatóként TAJ-t kell igényelnie a székhelye szerinti járási hivatal egészségbiztosítási szervénél. Ezenkívül a honlapon (epapir.gov.hu) elektronikusan is benyújthat kérvényt.

Ha a kérelem hiánytalan, azt 8 napon belül elbírálják. Ha a kérelemből néhány elem hiányzik, a teljes eljárást 60 napon belül folytatják le, s ezt követően kerül sor a hiánypótlási eljárásra.

A kérelem kitöltéséhez a következő dokumentumokat kell csatolnia:

  • a munkáltató által kiállított kérvényt,
  • igénylőlapot a társadalombiztosítási szám hatósági igazolásához,
  • a munkavállaló meghatalmazását,
  • a foglalkoztatott személyazonosságát igazoló, OIF által kiállított okmány másolatát,
  • lakóhelyi igazolást, amelyet az OIF állít ki ideiglenes védelemben részesülők számára,
  • munkaszerződést.

A vonatkozó jogszabályokról ezen a linken (12/A. § (8) bekezdés) tájékozódhat, vagy érdeklődjön a járási hivatalnál.