Az Ukrajnából érkező menekültek elhelyezése

EZEN AZ OLDALON
A támogathatóság feltételei
Szálláshelytámogatás a munkáltatók számára


2024. augusztus 21-től új rendelet szabályozza az Ukrajnából érkező menekültek elhelyezését. A magán szállásadók már nem köthetnek közvetlenül szerződést a kormánnyal. A menekültek elhelyezése érdekében a kormány kizárólag a Magyar Máltai Lovagrend Máltai Szeretetszolgálatával (Máltai szeretettszolgálat) köt szerződést. Máltai szeretetszolgálat dönthet úgy, hogy magán szállásadókkal köt szerződést a szállás biztosítására.

Az önkormányzatok továbbra is jogosultak szerződést kötni a kormánnyal a menekültek elhelyezésére.

Augusztus 20-a után a kormány kizárólag azoknak az ukrajnai menekülteknek – köztük az ukrán-magyar kettős állampolgároknak – a szállásköltségeit támogatja, akik Ukrajna „háború sújtotta területeiről” érkeznek. Ezeknek a területeknek a listája a kormány honlapján elérhető, és havonta frissül.

A támogathatóság feltételei

Csak azok az Ukrajnából érkező ideiglenes védelmet kérelmezők jogosultak támogatott lakhatásra, akik Ukrajna „háború sújtotta területeiről” érkeznek, feltéve, hogy az ideiglenes védelmet az érkezésüket követő egy hónapon belül kérelmezik.

  • A támogatás a hatóságok döntésének meghozataláig igényelhető.
  • Ha a személyt ideiglenes védelemben részesülő személyként ismerték el, a támogatás az elismerést követő hónap utolsó napjáig igényelhető.
  • Ha az elismerés iránti kérelmet elutasították, és a határozat ellen nem lehet fellebbezni, nem adható lakhatási támogatás annak a személynek, aki ismételt eljárás során ugyanazt a kérelmet nyújtotta be.

Az ideiglenes védelmi státusz elismerése után csak azok jogosultak támogatott lakhatásra, akik Ukrajna „háború sújtotta területeiről” érkeznek, és az alábbi kiszolgáltatottsági kritériumok valamelyikének megfelelnek:

  • Terhes nők
  • 18 év alatti személyek és egyik szülőjük/gondviselőjük (ha a szülő/gondviselő ugyanabban a háztartásban él).
  • Fogyatékossággal élő személyek és gondozóik
  • 65 év feletti személyek

Az ukrán-magyar kettős állampolgárok csak akkor jogosultak támogatott szállásra, ha a fent felsorolt veszélyeztetettségi kritériumok valamelyikének megfelelnek, és Ukrajna „háború sújtotta területeiről” érkeznek.

Azt, hogy valaki Ukrajna háború sújtotta területeiről érkezik-e, az ukrán személyi igazolványa vagy a kormányzati adatbázisokból (GYIJÁ/CNAP) származó lakóhelyi nyilvántartási igazolások alapján lehet megállapítani.

Szálláshelytámogatás a munkáltatók számára

A kormány lakhatási támogatást nyújt a munkáltatóknak, ha azok az alábbi feltételek teljesülése mellett szállást biztosítanak az ideiglenes védelemben részesülő vagy kettős állampolgárságú munkavállalóknak:

  • a munkavállaló átmeneti védelemben részesülő személy vagy kettős állampolgár
  • a foglalkoztatásra Magyarországon kerül sor
  • a munkaszerződés határozott vagy határozatlan időre szól, legalább heti 20 órában

Továbbá, ha a munkavállalóval egy háztartásban él egy 16 év alatti kiskorú, a kiskorúnak az általános iskola befejezéséig közoktatásban kell részt vennie ahhoz, hogy a munkavállaló jogosult legyen a lakhatási támogatásra.

A szállásadónak és a munkáltatónak szerződést kell kötnie a munkavállaló elhelyezésére. A munkáltató köteles ezt a szerződést a támogatás iránti kérelemhez csatolni. A szerződés értelmében a munkáltatónak először a szállásadó felé kell teljesítenie a kifizetést, és csak ezt követően jogosult a lakhatási támogatás igénylésére.

A pályázatot elektronikus úton vagy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett formanyomtatványon kell benyújtani az illetékes kormányhivatalnál. A támogatást havonta fizetik ki a munkáltatónak. Az összeg megegyezik a szállásszerződés szerinti havi szállásdíjjal, de

  • ha a szállás úgynevezett „kiemelt kistelepülésen” található, a maximális havi összeg 120 000 forint,
  • ha a szállás más típusú településen található, a maximális havi összeg 80 000 forint.

A munkáltatók már nem jogosultak a lakhatási támogatásra, ha az alábbi feltételek bármelyike teljesül:

  • a munkaviszony megszűnik;
  • a munkáltató nem teljesíti a támogatással kapcsolatos kötelezettségét;
  • a támogatás jogi feltételei nem teljesültek;
  • a lakhatási szerződés megszűnik;
  • a 16. életévét be nem töltött kiskorú közoktatásban való részvétele az általános iskola befejezése előtt megszűnik.

További információkért látogasson el a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapjára.

A vonatkozó jogszabályokat itt találja.