EZEN AZ OLDALON
• A menedékjoghoz vezető út Magyarországon
• A menekültügyi eljárás
• Az Ön jogai és kötelezettségei a menekültügyi eljárás során
• A menedékjogi döntések megértése
• Menedékkérés kísérő nélküli gyermekként
A menedékjog a védelem olyan formája, amelyet egy idegen ország kínál olyan személyek számára, akik nem lelnek biztonságra saját hazájukban, mert félnek az üldöztetéstől, amely faji, vallási, nemzetiségi alapon éri őket, illetve politikai véleménynyilvánításuk vagy a szexuális identitásuk miatt. Ez a védelem lehetővé teszi az embereknek, hogy egy másik országban keressenek menedéket, menekülve a bántalmak és veszélyek elől.
A menedékjoghoz vezető út Magyarországon
Magyarországon kívülről kérelmezett menedékjogot
Ha Ön Magyarországon kívül tartózkodik, először egy úgynevezett „szándéknyilatkozatot” kell benyújtania Magyarország belgrádi (Szerbia) vagy kijevi (Ukrajna) nagykövetségén. Ehhez időpontot kell egyeztetnie az illetékes nagykövetséggel.
Előfordulhat, hogy behívják interjúra a nagykövetségre. Ebben az esetben tolmácsot kell biztosítaniuk Önnek. Ha a magyar hatóságok jóváhagyják a szándéknyilatkozatát, egyszeri utazásra jogosító okmányt kap, amellyel Magyarországra utazhat, és benyújthatja menedékkérelmét.
Nagykövetség | Cím | Telefon | |
---|---|---|---|
Magyarország nagykövetsége Belgrádban, Szerbia | 11000 Belgrád, 72 Krunska u., Szerbia | +381 11 244 3739 +381 11 244 0472 +381 11 244 7479 | [email protected] |
Magyarország nagykövetsége Kijevben, Ukrajna | 01901 Kyiv, 33 Rejtarszka Str., Ukraine | +38 044 230 8001 +38 044 230 8002 | [email protected] |
Magyarországon kérelmezett menedékjog
Ha Ön már Magyarországon tartózkodik, nem kell szándéknyilatkozatot benyújtania a nagykövetségen, ha az alábbi csoportok valamelyikébe tartozik:
- Magyarországon tartózkodik, és elismert oltalmazott (és menekültként akarja elismertetni magát).
- Családtagja a Magyarországon tartózkodó elismert menekültnek vagy oltalmazott személynek.
- Minden olyan személy, aki őrizetben, letartóztatásban vagy fogvatartásban van, kivéve azokat, akik jogellenesen lépték át Magyarország államhatárát.
Ebben az esetben úgy kérhet menedékjogot, hogy személyesen keresi fel az OIF ügyfélszolgálati irodáit, és jelzi az erre vonatkozó igényét.
Ha Ön nem tartozik a fent említett csoportok egyikébe sem, akkor először valamelyik nagykövetségre kell utaznia, és be kell nyújtania a szándéknyilatkozatot. Csak a szándéknyilatkozat jóváhagyása után kérhet menedékjogot. Az Ön számára elérhető jogi lehetőségek megismeréséhez javasoljuk, hogy bármilyen döntés meghozatala előtt forduljon a Magyar Helsinki Bizottsághoz jogi segítségért és tanácsadásért.
Felhívjuk figyelmét, hogy a magyar jogszabályok értelmében, ha belépést és tartózkodást engedélyező jogalap nélkül lép be Magyarországra, még akkor is, ha menedékjogot próbált kérni, a hatóságok megállíthatják, és a határkerítésen keresztül átkísérhetik annak szerbiai oldalára.
A menekültügyi eljárás
Ha sikeresen regisztrálta menedékkérelmét Magyarországon, az OIF hozzávetőlegesen 2-3 hónapon belül megvizsgálja a kérelmét.
A menekültügyi eljárás elején interjúja lesz egy ügyintézővel, aki arra fogja kérni, hogy beszéljen az országában tapasztalt problémákról (vagy azokról a problémákról, amelyekkel hazatérése esetén szembesülhet), és arról, hogy miért kellett elhagynia otthonát. Fontos, hogy mindenről részletesen beszéljen. Lesz tolmácsa. Ha nem érti jól a tolmácsot (eltérő nyelvjárás vagy más ok miatt), jelezze az ügyintézőnek, mivel jogában áll másik tolmácsot kérni.
A meghallgatás végén a vizsgálatot végző ügyintézőnek és a tolmácsnak vissza kell olvasnia Önnek az interjú jegyzőkönyvét. Ha valamit az Ön által elmondottaktól eltérően rögzítettek, kérjük, kérje meg az illetékes ügyintezőt, hogy javítsa ki. Mindenképpen kérjen másolatot az interjúról. A vizsgálatot végző ügyintézőt és a tolmácsot titoktartás kötelezi.
Az Ön jogai és kötelezettségei a menekültügyi eljárás során
Alapvető fontosságú, hogy tisztában legyen a jogaival és kötelezettségeivel a menekültügyi eljárás során.
Amíg menedékkérelmének elbírálása folyamatban van, Önnek jogában áll Magyarországon maradni. A fennálló körülményeitől függően előfordulhat, hogy az eljárás hátralevő részében egy nyílt befogadó intézménybe helyezik át, vagy bizonyos esetekben az OIF dönthet úgy, hogy legfeljebb 8 hónapos időtartamra menekültügyi őrizetbe helyezi Önt. Mindkét esetben lesz hol aludnia, rendszeresen kap ennivalót és higiéniai cikkeket, valamint hozzáférhet az egészségügyi alap- és sürgősségi ellátáshoz. A gyermekek életkoruknak megfelelő oktatásra jogosultak.
Ha nyílt befogadó intézményben helyezik el, elhagyhatja az intézményt, de legfeljebb 24 órára. Ha ennél hosszabb ideig szeretne az intézményen kívül tartózkodni, előzetes írásbeli engedélyt kell kérnie. Felhívjuk figyelmét ara, hogy ha nem kér engedélyt, és hosszabb időre elhagyja a létesítményt, a kedvezőtlen döntés meghozatalát kockáztatja menedékkérelme ügyében. Fontos az intézmény házirendjének betartása, melyről érkezéskor tájékoztatják.
Az eljárás ideje alatt magánlakáson is lakhat, ha rendszeres jelleggel tartózkodik Magyarországon. Ha ezt szeretné, szert kell tennie az OIF jóváhagyására, és értesítenie kell őket a címváltozásokról.
A menekültügyi eljárás során jogában áll kapcsolatot teremtenie szervezetekkel, köztük a UNHCR-ral. Ezek a szervezetek útmutatást, támogatást nyújthatnak önnek, és képviselhetik az érdekeit az Ön nevében. Az eljárás során Önnek joga van jogi segítségre és képviseletre.
Amíg folyamatban van a menekültügyi eljárása, Önnek joga van állást keresni a nyitott befogadó intézményben vagy közfoglalkoztatásban. Kilenc hónap elteltével az intézményen kívül is dolgozhat, ha talál munkát. Felhívjuk figyelmét, hogy ebben az esetben a munkáltatójának munkavállalási engedélyt kell kérnie Önnek.
Fontos a hatóságokkal való együttműködés a teljes menedékkérelmi eljárás során. Adja meg személyazonosságát és úti okmányait, ha rendelkezésre állnak, és világosan fejtse ki azokat az okokat, amelyek miatt elmenekült a származási országából. Maradjon a kijelölt szálláshelyen, és tartsa be az ottani szabályokat. Engedje, hogy megvizsgálják az orvosok, és beadják a szükséges védőoltásokat. Ez nem csak az Ön érdekét, hanem a közegészségügyet és a közbiztonságot is szolgálja.
A menedékjogi döntések megértése
A menekültügyi eljárás végén a következő 4 típusú határozat lehetséges.
Menekült
A származási vagy lakóhely szerinti országában zajló üldöztetés alapján biztosított védett státusz. Az Ön státuszának nincs konkrét érvényességi ideje, de ha 2016. június 1. után adták meg, 3 évente kötelezően felülvizsgálják. A magyarországi menekültek általában magyar állampolgárokkal nagyrészt azonos jogok és kötelezettségek illetik meg, néhány kivétellel.
Magyarországon menekültként szavazati joggal rendelkeznek az önkormányzati választásokon, valamint részt vehetnek a helyi népszavazásokon. Ez a jog azonban nem terjed ki az országos választásokra. Nem tölthet be olyan munkakört sem, amelyhez magyar állampolgárság szükséges. Személyi igazolványt és kétnyelvű úti okmányt szerezhet be, hacsak nemzet- vagy közbiztonsági okok ezt nem teszik lehetővé. Utazás előtt javasoljuk, hogy konzultáljon a felkeresni kívánt ország hatóságaival a pontos beutazási feltételekről (például vízum szükségességéről). A magyar állampolgárságot az általános 8 év helyett 3 év tartózkodás után is lehet kérelmezni.
Ha megkapta a menekültstátuszt, még 30 napig hozzáférhet az ellátáshoz és a szálláshoz a menekülteket befogadó intézményekben. Hat hónapig hozzáférhet az alap- és sürgősségi egészségügyi ellátáshoz is. A menekültstátusszal rendelkező gyermekek ingyenes oktatásban részesülhetnek, beleértve az óvodát, az általános és a középiskolát. Tömegközlekedésre, vagy meghatározott jövedelmi feltételek teljesítése esetén hatósági eljárásokra az OIF-nél kérelmezhet részleges vagy teljes költségmentességet is.
Fontos az OIF-fel való együttműködés. A törvény vagy az egészségügyi hatóságok által előírt orvosi vizsgálatokon, teszteken és kezeléseken részt kell vennie. Ugyancsak kulcsfontosságú az összes magyar törvény betartása. Ha személyazonosító okmányai vagy úti okmányai elvesznek, ellopják vagy megsemmisülnek, haladéktalanul értesítenie kell az OIF-et.
Oltalmazott
Az oltalmazotti státuszt súlyos sérelem veszélye alapján biztosítják az Ön származási vagy tartózkodási országában. Státuszának nincs konkrét érvényességi ideje, de 3 évente kötelezően felülvizsgálják, ha 2016. június 1. után kapta meg.
Az oltalmazotti státuszban részesülőket általában ugyanazok a jogok és kötelezettségek illetik meg, mint a menekülteket. Vannak azonban bizonyos különbségek, amelyekkel tisztában kell lenni. A menekültekkel ellentétben Önnek, mint oltalmazotti státuszban részesülőnek nincs szavazati joga az önkormányzati választásokon Magyarországon.
Az állampolgárság gyorsított megszerzése sem úgy jár, mint a menekülteknek. Ilyen esetben általában 8 év magyarországi tartózkodás szükséges ahhoz, hogy állampolgárságot igényelhessen.
A menekültekhez hasonlóan ön jogosult úti okmányra. Utazás előtt javasoljuk, hogy konzultáljon a felkeresni kívánt ország hatóságaival a pontos beutazási feltételekről (például vízum szükségességéről).
Befogadott
A befogadott státusz a védelem kiegészítő formája Magyarországon. Befogadott státuszt kaphat, ha a fennálló körülményei miatt nem kaphat más védett státuszt (például menekült vagy oltalmazotti státuszt), de ugyanúgy nem tud visszatérni származási országába, és nem fogadja be harmadik, biztonságos ország. A befogadott státuszt egy évre adják, és az OIF évente felülvizsgálja.
Önt, mint befogadott státusz birtokosát, nem illetik meg mindazok a jogok, amelyek a menekült vagy oltalmazotti státuszban részesülőket megilletnek. Ha befogadott státuszt kap, az elismerését követő 30 napig kaphat ellátást és szállást a menekültbefogadó intézményekben. Önnek joga van hozzáférni az egészségügyi alap- és korlátozott számban kiegészítő ellátáshoz (például sürgősségi ellátáshoz és kötelező védőoltásokhoz). A befogadott státuszú gyermekek ingyenes oktatásban részesülhetnek, beleértve az óvodát, az általános és a középiskolát.
Nem rendelkezik azonban szavazati joggal, nem kaphat úti okmányokat, illetve a nem élhet tömegközlekedési és hatósági eljárások költségmentességével. A menekültekkel és oltalmazottakkal ellentétben, ha Magyarországon szeretne munkát vállalni, a munkáltatójának munkavállalási engedélyt kell kérnie.
Kedvezőtlen döntés
A kedvezőtlen döntés azt jelenti, hogy az OIF elutasította menedékkérelmét. Ha nem ért egyet ezzel a határozattal, és úgy gondolja, hogy az igazságtalanul megtagadja Öntől a kért védelmet, jogában áll fellebbezni a határozat ellen. Ennek határideje általában 8 nap.
A fellebbezés benyújtásához írásos nyilatkozatot kell tennie, amelyben kifejti, miért nem ért egyet a kedvezőtlen döntéssel, és a kockázatok miatt miért nem járható út a hazájába való visszatérés. Ezt az írásos nyilatkozatot személyesen kell benyújtani az OIF-nek, közvetlenül az Ön ügyével foglalkozó tisztviselőnek, aki ezt továbbítja a bíróságnak felülvizsgálatra. A folyamat során ajánlott jogi segítséget és tanácsot kérni egy ügyvédtől.
Általában körülbelül két hónapot vesz igénybe a bíróságon a fellebbezés elbírálása és a határozathozatal. Ennek eredményeként a bíróság egyetérthet az OIF eredeti határozatával, s ez esetben az elutasítás jogerőre emelkedik, és az Ön menedékkérelmét véglegesen elutasítják. Másik lehetőségként a bíróság dönthet úgy, hogy elutasítja a hatóság határozatát, és elrendelheti a menekültügyi eljárás újbóli lefolytatását.
A menekültügyi eljárással kapcsolatos további útmutatásért és információkért keresse fel az OIF weboldalát, ahol angol nyelvű forrásokat találhat, amelyek segítenek eligazodni a folyamatban.
Menedékkérés kísérő nélküli gyermekként
Ha Ön 18 éven alatti, kísérő nélküli gyermek, szülő vagy felnőtt gondozó nélkül, speciális jogokkal rendelkezik, és a menedékkérelmének elbírálása elsőbbséget élvez. A hatóságok gyermekotthonban szállást és ellátást biztosítanak Önnek, szavatolva ezzel a biztonságát és boldogulását. Kijelölnek gyámot is, aki képviseli az Ön érdekeit, közbenjár az Ön igényeinek kielégítése érdekében, és biztosítja jogainak érvényesítését a menekültügyi eljárás során.