В’їзд та притулок у Швейцарії


Будьте уважні до можливого насилля під час подорожі. Для отримання додаткової інформації ознайомтесь з цією сторінкою.


Евакуація

УВКБ ООН не має можливості організувати евакуацію або іншим чином сприяти, логістично або фінансово, виїзду будь-якої особи, що бажає покинути Україну.

Проїзд по території Шенген зони та поза її межі

Громадяни України та володарі дозволу на проживання в Україні можуть подорожувати по Шенген зоні без біометричних проїзних документів або візи протягом періоду до 90 днів.

Багато європейських країн пропонують безкоштовний транспорт тим, хто втікає з України.  За більш детальною інформацією стосовно цього та стосовно захисту у країнах-членах ЄС звертайтесь до цієї сторінки: Інформація для людей, які втікають від війни в Україні | Європейська комісія (europa.eu)

Проїзд громадським транспортом для в’їзду або транзиту через країну є безкоштовним. Після приїзду біженців до Швейцарії кантональна влада може видавати безкоштовні квитки на громадський транспорт тим біженцям, яким необхідно взяти участь в адміністративних процедурах (включаючи транспорт до Федерального центру надання притулку). Більш детальну інформацію Ви можете знайти тут тут українською мовою).

Якщо Ви бажаєте поїхати до Сполучених Штатів Америки чи до Канади, ми просимо Вас звернутися до посольств відповідних країн у тій країні, де Ви наразі перебуваєте.  Якщо у Вас є члени родини у Сполученому Королівстві та Ви бажаєте возз’єднатися з ними, можете відвідати наступний веб-сайт.

Будь ласка, зверніть увагу, що УВКБ ООН не має повноважень на переселення чи перевезення Вас та Вашої родини з Швейцарії до будь-якої іншої країни. 

В’їзд до Швейцарії для громадян України та володарів українського виду на проживання (посвідки на проживання).

З 28 лютого 2022 року в умовах надзвичайної ситуації, що склалася, громадяни України та ті, хто мають посвідки на проживання в Україні, можуть в’їжджати до Швейцарії без біометричного проїздного документа або візи. Вони можуть знаходитись без візи на території Швейцарії  до 90 днів. На протязі 90 днів перебування, як правило, не надається право на соціальну допомогу та медичне страхування, а також без візи неможливо працювати. Особи, які бажають продовжити перебування в Швейцарії після закінчення 90 днів перебування без подачі документів про надання притулку та задовольняючі умовам легального проживання, можуть звернутися за візою до кантонального міграційного відомства.

Додаткову інформацію можна отримати на сторінці міграційних служб Швейцарії: відправити електронний лист за адресою [email protected].

Швейцарська рада з питань біженців підготувала гарячу лінію для відповідей на Ваші запитання. Ви можете зателефонувати за цим номером: +41 58 105 05 55 або надіслати їм повідомлення через контактну форму.

Притулок у Швейцарії

Подати заяву про надання притулку в Швейцарії з-за кордону неможливо. Для подачі такого клопотання необхідно знаходитись на території Швейцарії або на її кордоні. Відповідальним за розгляд клопотання про надання притулку є Державний секретаріат з питань міграції.  УВКБ ООН не відіграє офіційної ролі в процедурі надання притулку та, зазвичай, не втручається до розгляду індивідуальних заяв про надання притулку.

Якщо Ви знаходитесь у Швейцарії та хочете подати прохання про надання притулку, Ви маєте звернутися до найближчого міграційного центру з надання притулку (BAZ), в якому є можливості для розгляду клопотань. Перелік та адреси федеральних центрів притулків можна знайти тут: Адреси (admin.ch)

Додаткову інформацію про процедуру надання притулку в Швейцарії можна знайти на наступних веб-сайтах:

Зверніть увагу, що всі, хто просять притулку, мають доступ до безкоштовних юридичних консультацій.

11 березня 2022 року швейцарська влада активувала особливий статус захисту, так званий тимчасовий статус захисту “Status S”. Біженці з України отримають право на проживання в Швейцарії строком на 1 рік (з можливістю продовження), без необхідності проходити стандартну процедуру отримання притулку.

Кожна людина, що шукає притулку, має з’явитися в один з Федеральних міграційних центрів з надання притулку (BAZ). Тут влада перевіряє належність заявника до групи осіб, які можуть скористатися статусом захисту S. Ця перевірка займає 1-3 дні.

Міграційні центри відчинені для реєстрації заявників на отримання статусу захисту S щоденно з 09:00 до 16:00. Тут Ви можете знайти прогноз реєстраційних можливостей для кожного федерального центру з надання притулку: Homepage (admin.ch).

Якщо Ви прибуваєте до Швейцарії з великою групою людей (понад 30 осіб) або з групами вразливих людей (наприклад, діти без супроводу, люди з інвалідністю), Вам слід зв’язатися з владою, надіславши електронного листа за адресою [email protected] за кілька днів до прибуття до Федерального міграційного центру, щоб реєстрація та підбір відповідного житла організовувся саме для групи.

Якщо у Вас вже є приватне житло, Ви можете в якості альтернативи записатися на прийом через цю онлайн-платформу. Якщо Ви хочете після процесу реєстрації залишитися у приватному житлі, де Ви живете наразі, Вам слід заповнити цю форму і принести її з собою в день Вашого призначення в Федеральний міграційний центр. Якщо є питання, Ви можете звернутися на електронну пошту [email protected]

Під час реєстрації на статус захисту S Ви маєте заповнити форму. Там Ви маєте можливість вказати, якщо у Вас є причини для побоювань за себе зокрема тих, що пов’язані з конфліктом, який відбувається в Україні. Якщо це так, то ми наполегливо радимо Вам зв’язатися із службою надання юридичної допомоги у центрі та обговорити з ними, чи варто Вам просити притулку.

Дуже важливо, щоб ще на етапі реєстрації Ви вказали, які особливі потреби Ви маєте. Наприклад, це може стосуватися Вашого здоров’я (захворювання чи інвалідність), чи потрібна Вам психологічна підтримка, чи зазнали Ви насилля під час Вашої подорожі сюди.

Після реєстрації у Федеральному центрі притулку людина направляється в кантон та безкоштовно розміщується в кантональному центрі або у приватних хазяїв, організованих Швейцарською радою у справах біженців. Детальну інформацію Ви можете знайти тут. Якщо у Вас немає приватного житла, Ви можете розраховувати на розміщення в федеральному центрі притулку на початковий період не менше 7 днів.

Вам повідомлять рішення про закріплення за кантоном, як тільки Вам буде надано статус захисту S. Якщо Ви хочете змінити кантон, за яким Вас закріпили, Вам слід звернутись до SEM у письмовій формі (див. цю форму), щоб пояснити свої причини, протягом 30 днів. Вашу заяву слід надіслати за адресою: Державний секретаріат з міграції SEM, Taskforce Kantonswechsel Ukraine, Quellenweg 6, 3003 Bern-Wabern. У ній слід чітко вказати як кантон, за яким Вас закріпили, так і запитуваний кантон проживання, а також імена всіх осіб, які будуть включені в зміну кантону.

Негромадянам України, які шукають захисту, у яких була дійсна посвідка на проживання в Україні до початку військових дій, надається статус захисту S за певних умов. Якщо громадяни третіх країн, які не належать до вищезазначених категорій, звертаються за захистом у Швейцарії, проводиться стандартна процедура надання притулку. Це гарантує, що всі особи, які потребують захисту, отримають його.

Якщо Ваше клопотання про надання захисного статусу S відхилено, але Ви не можете безпечно повернутися до своєї країни походження, Ви можете подати клопотання про надання притулку. Після цього Ваша заява буде розглянута відповідно до стандартної процедури надання притулку.

N.B. Статус захисту S не надається особам, які вже проживали в Швейцарії на момент початку війни в Україні. Особи, які бажають лишитися в Швейцарії зі своєю родиною після вичерпання строку дії посвідки на проживання, мають врегулювати своє перебування в країні у відповідності зі звичайним швейцарським законодавством (клопотання про продовження посвідки на проживання або стандартна процедура надання притулку). Майте на увазі, що подружжю або зареєстрованим партнерам громадян ЄС/ЄАВТ або громадян Великобританії, Канади, США, Нової Зеландії або Австралії може бути відмовлено в наданні статусу захисту, якщо швейцарська влада дійде висновку, що вони можуть безпечно влаштуватися в країні проживання партнера. Статус захисту також не буде надано тим, хто вже отримав статус захисту в іншій європейській країні.

Більш детальна інформація українською та російською мовами доступна тут: Інформація для осіб з України, що потребують захисту (admin.ch).

Якщо Вам потрібна юридична консультація з вищевказаних питань, Ви також можете звернутися в одну з безкоштовних служб юридичної допомоги, доступних у Вашому кантоні проживання, або зв’язатися з кантональною колегією адвокатів.

Воз’єднання членів родини

Відповідно національного законодавства Швейцарії, воз’єднання родини володаря статуса S можливе з подружжям/зареєстрованими партнерами та неповнолітніми дітьми (до 18 років). Ці члени родини можуть приєднатися до володаря статусу S в Швейцарії, де вони самі отримають цей статус по прибуттю. Огляд права на воз’єднання родини для володарів іншого статусу дивіться на сайті: https://www.refugeecouncil.ch/topics/asylum-in-switzerland/residence-status.

Якщо Ви не знаєте, де знаходиться Ваша родина, Ви також можете звернутися до Службу розшуку Швейцарського Червоного Хреста. У них є гаряча лінія по ситуації в Україні: 0041 58 400 43 80 або до них можна звернутися на електронну пошту: [email protected].

Подорожуєте до Швейцарії зі своїми хатніми тваринам?

Собаки та коти, привезені володарями, можуть в’їхати до Швейцарії, навіть якщо не виконані всі вимоги для дозволу в’їзду. Ви маєте повідомити про це владу, надіславши відповідну форму на наступну адресу [email protected]

Якщо з Вами інша хатня тварина, Ви маєте як можна скоріше зв’язатися з ветеринарною службою у кантоні, де Ви наразі знаходитесь. Будь ласка, ознайомтесь зі списком контактів тут. Інформація також доступна українською тут.

Додаткові питання можна поставити на веб-сторінці Федерального відомства з безпеки харчових продуктів та ветеринарії: Travelling with pets (admin.ch).