Будьте уважні до можливого насилля під час подорожі. За додатковою інформацією звертайтеся до Залишайтесь в безпеці під час подорожі.
Питання та відповіді для біженців з України на різні теми, включаючи статус захисту S та в’їзд і виїзд з країни, надає Швейцарський Державний Секретаріат у справах міграції.
Ми також запрошуємо вас ознайомитися з Інформаційною брошурою для осіб, які шукають захисту.
На цій сторінці подано інформацію з таких тем:
Проїзд по території Шенген зони та поза її межі
Громадяни України та володарі дозволу на проживання в Україні можуть подорожувати по Шенген зоні без біометричних проїзних документів або візи протягом періоду до 90 днів.
Кантонні міграційні органи можуть видавати безкоштовні квитки на громадський транспорт біженцям, яким необхідно пройти адміністративні процедури (включаючи проїзд до федерального центру надання притулку).
Будь ласка, зверніть увагу, що УВКБ ООН не має повноважень на переселення чи перевезення Вас та Вашої родини з Швейцарії до будь-якої іншої країни.
В’їзд до Швейцарії для громадян України та володарів українського виду на проживання
З 28 лютого 2022 року в умовах надзвичайної ситуації, що склалася, громадяни України та ті, хто мають посвідки на проживання в Україні, можуть в’їжджати до Швейцарії без біометричного проїздного документа або візи. Вони можуть знаходитись без візи на території Швейцарії до 90 днів. На протязі 90 днів перебування, як правило, не надається право на соціальну допомогу та медичне страхування, а також без візи неможливо працювати. Особи, які бажають продовжити перебування в Швейцарії після закінчення 90 днів перебування без подачі документів про надання притулку та задовольняючі умовам легального проживання, можуть звернутися за візою до кантонального міграційного відомства.
Додаткову інформацію можна отримати на сторінці міграційних служб Швейцарії або надішліть листа на електронну адресу [email protected].
Швейцарська рада з питань біженців підготувала гарячу лінію для відповідей на Ваші запитання. Ви можете зателефонувати за цим номером: +41 31 370 75 90 або надіслати їм повідомлення через контактну форму.
Ви також можете вибрати спеціальну веб-сторінку кантону, в якому ви проживаєте, в наступному документі, щоб отримати більш детальну інформацію, надану місцевими компетентними органами.
Статус захисту S у Швейцарії
ідповідність критеріям
11 березня 2022 року швейцарська влада запровадила особливий статус тимчасового захисту, статус захисту S, для біженців з України. Їм надається право на проживання у Швейцарії строком на один рік (поновлюваний), без необхідності проходити стандартну процедуру надання притулку.
Особи, які шукають захист і мають право на статус захисту S, це:
-
- Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
-
- громадяни інших країн та особи без громадянства, які мали міжнародний або національний статус захисту в Україні до 24 лютого 2022 року;
-
- Громадяни інших країн та особи без громадянства, які шукають захист, проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, можуть це підтвердити та не можуть безпечно і на постійній основі повернутися до своїх країн походження.
Парламент Швейцарії прийняв політичну пропозицію, який вимагає від уряду обмежити критерії надання тимчасового захисту новим заявникам. Поки що незрозуміло, які дії вживе уряд у відповідь. На це потрібен час. Наразі та до подальшого повідомлення, критерії, описані вище, залишаються чинними.
Що потрібно зробити, щоб отримати статус захисту S у Швейцарії?
Починаючи з 1 січня 2024 року, всі реєстрації новоприбулих здійснюються у Берні. Детальнішу інформацію можна знайти на сторінці допомоги RegisterMe help / Допомога / Помощь, а також заповнити онлайн-форму за посиланням RegisterMe.
Якщо Ви прибуваєте до Швейцарії з великою групою людей (понад 30 осіб) або з групами вразливих людей (наприклад, діти без супроводу, люди з інвалідністю), Вам слід зв’язатися з владою, надіславши електронного листа за адресою [email protected] за кілька днів до прибуття до Федерального центру надання притулку, щоб реєстрація та підбір відповідного житла організовувались саме для групи.
Якщо у Вас вже є приватне житло, Ви можете в якості альтернативи записатися на прийом через цю онлайн-платформу. Якщо Ви хочете після процесу реєстрації залишитися у приватному житлі, де Ви живете наразі, Вам слід заповнити цю форму і принести її з собою в день Вашого призначення в Федеральний міграційний центр. Якщо є питання, Ви можете звернутися на електронну пошту [email protected]
Під час подання заявки на отримання статусу захисту S вам потрібно буде заповнити форму. У ній ви матимете можливість зазначити, чи маєте додаткові підстави для пошуку захисту, окрім загальних загроз, пов’язаних із триваючим конфліктом в Україні. Якщо це так, ми наполегливо радимо звернутися до служби юридичної допомоги в центрі та обговорити з ними можливість подання заяви на отримання притулку.
Також дуже важливо вже під час реєстрації повідомити швейцарську владу, якщо у вас є особливі потреби. Це може стосуватися проблем зі здоров’ям (хвороба або інвалідність), потреби в психосоціальній підтримці або якщо ви зазнали насильства чи зловживань під час подорожі до Швейцарії.
Після реєстрації у федеральному центрі надання притулку особи зі статусом захисту S розподіляються по кантонах і безкоштовно розміщуються в кантональному центрі або у приватних приймаючих сім’ях, організованих Швейцарською радою у справах біженців. Більше інформації можна знайти у інформаційному бюлетені SEM щодо розміщення. Якщо у вас немає приватного житла, очікується, що ви будете тимчасово проживати у федеральному центрі надання притулку щонайменше протягом перших 7 днів.
Після надання вам статусу захисту S, вас буде поінформовано про призначений кантон. Якщо ви бажаєте змінити призначений кантон, вам слід звернутися до SEM у письмовій формі протягом 30 днів, використовуючи форму «Заява на зміну кантону — Статус S», вказавши причини. Надішліть запит за такою адресою: State Secretariat for Migration SEM, Taskforce Kantonswechsel Ukraine, Quellenweg 6, 3003 Bern-Wabern. У заяві вкажіть як призначений, так і бажаний кантон проживання, а також перелік усіх осіб, яких має стосуватися зміна кантону.
Негромадянам України, які шукають захисту, у яких була дійсна посвідка на проживання в Україні до початку військових дій, надається статус захисту S за певних умов. Якщо громадяни третіх країн, які не належать до вищезазначених категорій, звертаються за захистом у Швейцарії, проводиться стандартна процедура надання притулку. Це гарантує, що всі особи, які потребують захисту, отримають його. Якщо Ваше клопотання про надання захисного статусу S відхилено, але Ви не можете безпечно повернутися до своєї країни походження, Ви можете подати клопотання про надання притулку. Після цього Ваша заява буде розглянута відповідно до стандартної процедури надання притулку.
N.B. Статус захисту S не надається особам, які вже проживали в Швейцарії на момент початку війни в Україні. Особи, які бажають лишитися в Швейцарії зі своєю родиною після вичерпання строку дії посвідки на проживання, мають врегулювати своє перебування в країні у відповідності зі звичайним швейцарським законодавством (клопотання про продовження посвідки на проживання або стандартна процедура надання притулку). Майте на увазі, що подружжю або зареєстрованим партнерам громадян ЄС/ЄАВТ або громадян Великобританії, Канади, США, Нової Зеландії або Австралії може бути відмовлено в наданні статусу захисту, якщо швейцарська влада дійде висновку, що вони можуть безпечно влаштуватися в країні проживання партнера. Статус захисту також не буде надано тим, хто вже отримав статус захисту в іншій європейській країні.
Більш детальна інформація українською та російською мовами доступна тут: Інформація для осіб з України, що потребують захисту.
Якщо вам потрібна юридична консультація з цього питання, зверніться до RBS Bern ([email protected]) під час процедури отримання статусу захисту S або безкоштовними юридичними послугами, доступними у вашому кантоні проживання, або зв’язатися з кантональною колегією адвокатів.
Возз'єднання сім'ї
Відповідно національного законодавства Швейцарії, возз’єднання родини володаря статуса S можливе з подружжям/зареєстрованими партнерами та неповнолітніми дітьми (до 18 років).
Ці члени родини можуть приєднатися до володаря статусу S в Швейцарії, де вони самі отримають цей статус по прибуттю.
Огляд права на возз’єднання сім’ї для осіб з іншим статусом захисту можна знайти тут: Residence status (Статус проживання).
Якщо Ви не знаєте, де знаходиться Ваша родина, Ви також можете звернутися до Службу розшуку Швейцарського Червоного Хреста. У них є гаряча лінія по ситуації в Україні: 0041 58 400 43 80 або до них можна звернутися на електронну пошту: [email protected].
Ви подорожували до Швейцарії зі своїми домашніми улюбленцями?
Собаки, коти та тхори, яких ввозять їхні власники, можуть в’їжджати до Швейцарії, але наразі вони повинні відповідати всім умовам ввезення. Всю інформацію можна знайти на веб-сторінці Федерального відомства з безпеки харчових продуктів та ветеринарії: Travelling with pets.
Якщо вам потрібна ветеринарна служба в кантоні, в якому ви зараз перебуваєте, ви можете звернутися до Переліку кантональних ветеринарів. Також доступна інтерактивна карта англійською та українською мовами.
Для додаткових запитань, будь ласка, зверніться до наступної цифрової довідкової платформи: Swiss Help For Ukrainian Pets.