Загальні відомості
Дошкільна освіта охоплює дітей з початку навчального року в календарному році, в якому дитині виповнюється 3 роки, до кінця навчального року в календарному році, в якому дитині виповнюється 7 років. В окремих обґрунтованих випадках дошкільна освіта може бути також надана дитині, якій виповнилося 2,5 роки. Дошкільна освіта здійснюється в дитячих садках, дитячих дошкільних відділеннях початкової школи та інших формах дошкільної освіти.
Стосовно дітей, які мають оцінку потреби в спеціальній освіті, дошкільна освіта може бути продовжена для дітей старше 7 років, але не довше ніж до кінця навчального року в календарному році, в якому дитині виповнюється 9 років. Обов’язкове навчання цих дітей може бути відкладено до кінця навчального року в календарному році, в якому дитині виповнюється 9 років.
Дитина у віці 6 років зобов’язана пройти один рік дошкільної підготовки (“zerówka”).
Типи послуг
Існують різні види закладів для дітей 3-6 років:
- Дошкільний заклад (przedszkole);
- Дошкільні відділення в початкових школах (oddział przedszkolny w szkole podstawowej);
- Колективи дошкільної освіти (zespół wychowania przedszkolnego);
- Дошкільні пункти (punkt przedszkolny).
Оплата
- Відповідно до положень Закону про освіту, державний дитячий садок не може стягувати з батьків будь-яку плату, крім встановленої головним органом влади, за користування дошкільною освітою понад встановлений час безкоштовного навчання, виховання та догляду не менше ніж 5 годин на день. Це має бути не більше 1,14 злотих за кожну додаткову годину та за харчування.
- Для визначення умов оплати харчування дитини в державному дитячому саду необхідно звернутися до директора дитячого садка або до органу, який керує дитячим садком (муніципалітет/міське управління за місцем проживання).
Обов’язок
Дошкільна освіта не є обов’язковою для дітей віком 3-5 років.
Однак, незважаючи на те, що це необов’язково, кожна дитина віком 3, 4 та 5 років має право на місце в дитячому садку, а раннє навчання підтримує когнітивний та емоційний розвиток дітей та їхню готовність до початкової освіти.
Дошкільна освіта є обов’язковою для дітей 6 років. Усі 6-річні діти повинні відвідувати дошкільний клас протягом одного року, щоб отримати базові навички до того, як вони підуть до школи («zerówka»). Дошкільні заняття можуть бути організовані як у дошкільному закладі, так і в початковій школі.
Порядок зарахування
Прийом дітей до дитячих садків та шкіл здійснюється постійно, протягом навчального року в залежності від наявності місць. Незнання дитиною польської мови не є перешкодою для вступу до дитячого садка.
1. Правила прийому дітей до польських державних дитячих садків.
- Право на зарахування дитини до державного дитячого садка мають батьки або особи, які їх замінюють.
- Законним опікуном дитини є особа, якій судом доручено піклування над дитиною.
- Для того, щоб зарахувати дитину до дитячого садка, необхідно обрати заклад та подати заяву про прийом дитини до дитячого садка разом із документами та заявами на ім’я директора закладу.
- Пріоритетними категоріями при вступі до дитячого садка є:
– діти з багатодітної сім’ї (від трьох дітей);
– діти з інвалідністю;
– діти, батьки чи сестри яких є особами з інвалідністю;
– діти, які виховуються лише одним із батьків;
– діти, які виховуються у прийомних сім’ях. - Крім того, міська адміністрація може встановити додаткові критерії, залежно від місцевих соціальних потреб.
- Рішення про прийом дитини до державного дошкільного закладу (або про відмову в прийомі) приймає директор дитячого садка.
- Інформація про державні дитячі садки та вільні місця в них зберігається у відповідній місцевій адміністрації або у відділі освіти органу місцевого самоврядування.
- Якщо у дитячому садку немає вільних місць, необхідно звернутися до адміністрації району (urząd gminy) з проханням визначити дитячий садок, який зможе відвідувати ваша дитина.
2. Як записатись до державного дитячого садка
Офіційний період реєстрації відрізняється залежно від району (з лютого по квітень).
- Оберіть державний дитячий садок, до якого ви хочете записати дитину.
- Зв’яжіться з обраним вами державним дитячим садком і дізнайтеся, коли в ньому розпочинається набір і чи проводиться набір онлайн. Виберіть один із двох варіантів:
- Якщо дитячий садок не проводить набір онлайн:
– відвідайте обраний дитячий садок;
– візьміть заяву про вступ до дитячого садка;
– заповніть заяву;
– подайте заповнену заяву до цього дитячого садка;
- якщо дитячий садок проводить набір через Інтернет:
– перейдіть на сайт міста чи муніципалітету;
– зареєструйтеся на рекрутинговій платформі;
– заповніть форму та вкажіть дитячі садки, до яких ви бажаєте записати дитину. Ви побачите всі дитячі садки, які беруть участь в електронному наборі у вашому муніципалітеті чи місті. Ви можете вибрати до трьох дитячих садків. Не забувайте позначати їх у правильному порядку залежно від уподобань: першим вкажіть той, який вам найбільше цікавий. Якщо ваша дитина не потрапить у перший, можливо, потрапить у другий чи третій.
Натисніть кнопку, що підтверджує завершення реєстрації. Офіс може попросити роздрукувати документи та віднести їх у садок.
- Дочекайтеся оголошення списку дітей, яких може бути прийнято до садочка.
- Якщо Ваша дитина потрапила до списку – підтвердіть свою заяву та принесіть додаткові документи (за потреби).
- Дочекайтеся оголошення списку дітей, яких прийняли до садочка.
- Якщо вашу дитину прийняли, підпишіть договір із садочком.
- Якщо вашу дитину не прийняли, ви можете оскаржити рішення відбіркової комісії або звернутися до адміністрації району (gminy) і попросити їх визначити дитячий садок для вашої дитини.
3. Додаткові документи
- Якщо дитина з багатодітної сім’ї, необхідно подати довідку про багатодітність.
- Якщо в сім’ї дитини є особа з інвалідністю, то до заяви про прийом дитини до дитячого садка додається довідка про потребу в спеціальному навчанні, видана у зв’язку з інвалідністю, або довідка про інвалідність чи ступінь інвалідності.
У всіх випадках адміністрація району (urząd gminy) може перевірити правдивість документів і заяв, що містяться в заяві про прийом дитини до дитячого садка