اسکان مجدد

 

اطلاعات مربوط به اسکان مجدد در کشور سوم از طریق  UNHCR را از کجا می توانم پیدا کنم ؟

کتابچه ی راهنمائی اسکان مجدد UNHCR جزئیات کاملی را مربوط به قوانین و سیاست های اسکان مجدد در UNHCRفراهم کرده است. کشورهای اسکان مجدد. برنامه ها  و سیاست های خودرا در فصل های جداگانه ای در این کتابچه توضیح داده اند.

دفترچه اسکان مجدد یک سند عمومی میباشد در وبسایت زیر قابل دسترس است:

https://www.unhcr.org/3d464e842.html

بخش مربوط به (طبقه بندی ارایه)  اسکان مجدد در فصل 6 در دفترچه راهنمائی اسکان مجدد UNHCR توضیح داده شده است، می توانید با کلیک روی لینک داده شده این فصل را مطالعه نمائید

https://www.unhcr.org/3d464e842.html

پیشخوان رسیدگی به نیازمندی های DSU چه روزهائی در UNHCR  قابل مراجعه است؟

پیشخوان مربوط به DSU به طور دائم بسته شده است. ما از شما میخواهیم که صبور باشید، زیرا که UNHCR  در حال تلاش برای پیداکردن راه های کارآمدتری جهت رسیدگی به نیازمندی های شما می باشد .

 

چگونه می توانم با DSU  جهت صحبت در مورد پرونده ام تماس بگیرم؟

هیچ احتیاجی نیست که به صورت انفرادی به سازمان مراجعه کنید، و یا فکس ، نامه یا ایمیل بفرستید.

اگر چه بسیار حائز اهمیت می باشید که شماره تماس ( لطفا اشاره نمائید که ایا واتس اپ استفاده میکنید یا خیر ) و ایمیل خود را به روز نگه دارید. تا در صورتی که UNHCR  نیاز به برقراری تماس جهت تنظیم ملاقات با شما داشت بشماره تماس به روز شده ای شمارا داشته باشد

 

اگر پرونده ی من در DSU  بررسی شده باشد، و به آمریکا  فرستاده شده باشد. جهت دریافت آخرین اخبار مربوط به پرونده ام با چه کسی باید تماس بگیرم؟

مرکز حمایت اسکان مجدد که برای دولت آمریکا کار می کند، و به پناهنده ها کمک می کند که درخواست اسکان مجدد خود را جهت بازبینی رسمی توسط دولت  آمریکا، کامل کنند.

شما می توانید با شماره تماس و آدرس ایمیل زیر با واحد RSC تماس حاصل نمائید.

+60321415842-

[email protected].

از کجا باید بدانم که واجد شرایط برای اسکان مجدد هستم؟

طبقه بندی های ارایه شده اسکان مجدد در فصل شش دفترچه راهنمای اسکان مجدد UNHCR   توضیح داده شده است. با کلیک روی  لینک زیر میتوانید این فصل را مطالعه نمائید:

https://www.unhcr.org/3d46e842.html

بعد از مصاحبه ثبت نام چقدر زمان خواهد برد تا در کشور سوم اسکان مجدد یابم ؟

هر شخصیکه در UNHCR   ثبت نام شود وارد پروسه تعین وضعیت قانونی پناهندگی می شود که در طی آن اگر فرد مورد نظر پناهنده باشد قبل از گرفتن تصمیم نهائی در رابطه با اینکه ایا فرد پناهنده هست یا نه، یک ارزیابی مناظره ی در رابطه با احتیاجات حفاظتی بین المللی شخص مورد نظر انجام خواهد شد. تنها کسانی که توسط UNHCR به عنوان  پناهنده شناخته شده اند،  برای اسکان مجدد مورد بررسی قرار میگیرند، پروسه اسکان مجدد برای پناهندگان (اگر واجد شرایط باشند) مورد به مورد بررسی خواهند شد. زمان مورد نیاز برای تعیین پناهندگی و اسکان مجدد، اگر امکان پذیر باشد، ازپرونده ای به پرونده ی دیگر متفاوت است.

 

من کارت پناهندگی خودرا دریافت کردم چه زمانی برای مصاحبه اسکان مجدد با من تماس گرفته خواهد شد ؟

داشتن کارت پناهندگی به این معنی نیست که شما بطور خودکار واجد شرایط اسکان مجدد خواهید بود. علاوه براین مدت زمان سپری شده در مالزی هم دلیلی برای واجد شرایط بودن اسکان مجدد نخواهد بود. طبقه بندی های ارائه شده برای اسکان مجدد در فصل 6 دفترچه رهنمای UNHCR توضیح داده شده است با کلیک روی لینک زیر می توانید این فصل را مطالعه فرمائید.

https://www.unhcr.org/3d46e842.html

به دلیل ظرفیت کم برای اسکان مجدد، اشخاص بر اساس شدت و اضطرار نیازشان یه اسکان مجدد، اولویت بندی خواهند شد.

 

من نامه ای دریافت کردم که طی ان به من اطلاع داده شده که در حال حاضر واجد شرایط اسکان مجدد نیستم. این به چه معنا است و من چه کاری باید انجام بدهم؟

این بدین معنا است که UNHCR نمی تواند در حال حاضر پرونده شما را به کشور دیگری برای اسکان مجدد ارجاع دهد. اگرچه این هیچ گونه تغییری در موقعیت شما به عنوان پناهنده ایجاد نمیکند. شما همچنان مورد حمایت و حفاظت بین المللی هستید و از خدمات UNHCR برخوردار خواهید بود.

 

در طول مصاحبه اسکان مجدد ایا می توانم بپرسم پرونده من به کدام کشور ارائه خواهد شد؟

بله شما می توانید بپرسید. UNHCR خواسته شما و خانواده یتان و همچنین ضوابط و معیارهای کشورهای مختلف اسکان مجدد را در نظر می گیرد. این اطلاعات به UNHCR برای انتخاب کشور سوم مناسب برای خانواده شما کمک خواهد کرد.

 

 

ایا می توانم کشور اسکان مجدد خود را انتخاب کنم؟

اگر چه UNHCR کشور دلخواه پناهنده را در نظر می گیرد اما تصمیم نهایی در رابطه با اینکه پرونده پناهنده به کدام کشور ارائه شود، همچنان با UNHCRاست. درهنگام تصمیم گیری UNHCR نیازهای خاص مهاجران و همچنان خانواده شان را در نظر می گیرد.

 

 

ایا می توانم کشوری که برای اسکان مجدد من انتخاب شده است را رد کنم؟ در صورت رد کردن کشور منتخب چه اتفاقی برای پرونده من خواهد افتاد؟

اگر شما انتخاب کنید که برای اسکان مجدد در یک کشور به خصوص در نظر گرفته نشوید، این احتمال وجود دارد که از ادامه ی روند اسکان مجدد خارج شوید. اگر تصمیم بگیرید که پرونده خود را از کشوری که مصاحبه انجام داده اید و قبول شده اید، پس بگیرید، UNHCR شما را در رابطه با پیامدها و عواقب تصمیم تان مطلع می سازد. ممکن است UNHCR نتواند دوباره پرونده ی شما را به کشور انتخابی تان ارائه دهد و تصمیم با هر کدام از دیگر کشورهای اسکان مجدد میباشد که ایا پرونده ی شما را در نظر بگیرند یا خیر.

 

من مصاحبه اسکان مجدد خود را تکمیل کرده ام. چه زمانی برای انجام مصاحبه با کشور مورد نظر با من تماس گرفته خواهد شد؟

هدف از انجام مصاحبه اسکان مجدد ارزیابی پرونده شما می باشد. به دنبال مصاحبه اسکان مجدد، قبل از هر گونه تصمیم نهایی در رابطه با ارائه پرونده شما به کشور سوم، پرونده شما مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. زمان مورد نیاز برای انجام این پروسه از پرونده ای به پرونده ی دیگر متفاوت است. اگر پرونده ی شما به ایالات متحده امریکا ارائه شود. RSC (مرکز حمایت اسکان مجدد) با شما تماس خواهد گرفت و زمان دقیق مصاحبه شما را اعلام خواهد کرد. برای کشورهای غیر از ایالات متحده امریکا، UNHCR به شما در رابطه با زمان دقیق مصاحبه رسمی شما با کشور مورد نظر تماس خواهد گرفت.

 

 

از طرف کشور سوم با من تماس گرفته نشده است؟ کی تماس می گیرند؟

زمان مورد نیاز برای پروسه اسکان مجدد طولانی و غیر قابل پیش بینی است و بستگی به دستورالعمل و اولویت های کشور اسکان مجدد دارد به همین دلیل خارج از کنترل UNHCR می باشد.

 

من از DSU  تماس دریافت کردم که طی آن به من گفته شد که پرونده من در حال انتظار برای اسکان مجدد می باشد، چگونه می توانم اطلاعات بیشتر دریافت کنم ؟

با توجه به الزام محرمانه نگهداشتن اطلاعات، UNHCR همیشه نمی تواند بصورت فرد به فرد علت اینکه چرا پرونده یک شخص در حالت انتظار است، را توضیح دهد، پرونده ها به دلایل مختلفی می تواند در حالت انتظار قرار بگیرد. اگرچه به محض اینکه دلایل، به طور کامل ارزیابی، شفاف سازی و حل شود، پروسه ی اسکان مجدد شما از سر گرفته خواهد شد. امدن به UNHCR و پرسیدن در این مورد هیچ تغییری در این مورد ایجاد نخواهد کرد و هیچ کمکی به سریع تر انجام شدن پرونده ی شما نمی کند.

 

پرونده من به ایالات متحده آمریکا جهت اسکان مجدد ارائه شده است. من در جریان شناسائی کلاهبرداری 2012 درگیر بوده ام، من اعتراف کردم و پرونده من در حالت انتظار قرار گرفت، چه زمانی مصاحبه و مستقر خواهم شد؟

کسانیکه در شناسائی کلاهبرداری، شریک جرم شناخته شده اند، در ماه مارچ و اپریل 2019 توسط افیسرهای واحد امنیت کشور امریکا ((DHS مصاحبه شدند، جهت دریافت اطلاعات بیشتر از طریق شماره وایمیل زیر با RSC تماس حاصل نمائید.

+603221415846
[email protected].

 

من چکاپ پزشکی خودرا کامل کرده ام اما از طرف سازمان بین المللی مهاجرت( IOM ) از من خواسته شده که چکاپ پزشکی مجدد انجام دهم، چرا؟

کشورهای اسکان مجدد آخرین چکاپ پزشکی بروز شده را درخواست میکنند، پناهنده ها ممکن است قبل پرواز، بیشتر از یکبار مورد آزمایشات پزشکی قرار بگیرند، و این بستگی به سیاست های کشور مقصد دارد.

 

 

 

چرا پروسه اسکان مجدد من اینقدر طولانی شده است؟

اسکان مجدد، برای همه، پروسه ی زمان بری می باشد و زمان مورد نیاز برای آن بر اساس قوانین و اولویت ها و منابع مهاجرتی مختلف از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

از زمانیکه مصاحبه اسکان مجدد با UNHCR کامل می شود تا زمان پرواز به کشور مقصد، مدت زمانی در بر گرفته خواهد شد، و  پیش بینی اینکه چقدر طول میکشد خیلی دشوار است.

مسایلی نظیر تولد، ازدواج، حاملگی، طلاق و حضانت، ثبت نام و مرگ، قبل ازینکه اسکان مجدد اتفاق بیفتد، باید بصورت مناسب ارزیابی و حل شود.

 

 

خانواده ی من هچنان منتظر DSU هستند. آیا من میتوانم پروسه ی اسکان مجدد را ادامه دهم؟ برای خانواده ی من چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا UNHCR کمک خواهد کرد که خانواده ام در کشور اسکان مجدد من، به من ملحق شوند؟

UNHCRاتحاد خوانواده ها را ترویج می دهد و خانواده ها را از هم جدا نخواهد کرد. این بسیار حایز اهمیت است که شما UNHCR را در جریان تمامی اعضای خانواده تان که در سازمان ثبت نام نشده اند، قرار دهید. مشاوره دررابطه با عواقب و پیامدها، برای خانواده، فراهم خواهد شد.

 

 

اگر من با شخصی غیر پناهنده ازدواج کنم، آیا همسر  و فرزندانم می توانند کارت پناهندگی دریافت کنند و هراه من استقرار یابند؟

اسکان مجدد برای پناهنده ای که با شخصی غیر پناهنده ازدواج کرده است، در الویت UNHCR قرار ندارد. اگر شما با فردی غیر پناهنده ازدواج کرده باشید این امکان وجود دارد که عنوان شهروندی کشور همسر خود را دریافت کنید. ازدواج با فردی غیر پناهنده بصورت دقیق توسط UNHCR ارزیابی خواهد شد تا گزینه ها برای اون شخص و موقعیت کل خانواده، قبل از در نظر گرفتن انها برای اسکان مجدد، تعیین شود. اگر هسر شما شهروند مالزی باشد،  DSUپرونده ی شما را به واحد حفاظت OPI  ارجاع خواهد داد تا چشم انداز شهروندی شما و فرزندانتان را بررسی کند.

 

 

من چند همسر دارم، ایا همسران من به همراه من اسکان مجدد می یابند؟

چندهمسری در تقریبا تمام کشورهای اسکان مجدد غیر قانونی می باشد، بنابراین پناهنده ای که چندین همسر دارد تا زمانی که به داشتن چند همسر ادامه دهد، نمی تواند اسکان مجدد یابد.هر خانواده به صورت فردی در باره ی دورنمای اسکان مجددشان، توسط UNHCR مورد مشاوره قرار خواهد گرفت و آن خانواده باید بهترین تمهیدات را برای همسران و فرزندانشان فراهم کند.

 

 

پرونده ی من از یک کشور اسکان مجدد رد شده است. بعد ازین چه اتفاقی میافتد؟

پرونده ی شما به صورت خودکار به کشوراسکان مجدد دیگری دوباره ارایه نخواهد شد. اگرچه UNHCR بر اساس شرایط پرونده دوباره بازنگری انجام خواهد داد تا نیازهای خاص خانواده ی شما را در نظر بگیرد. براساس معیارهای کشورهای مختلف، نباید فرض را بر این بگیرید که اگر توسط کشوری رد شدید، پس توسط کشور دیگری پذیرفته خواهید شد.

 

 

 

من نمی توانم به کشور خودم برگردم زیرا امن نیست ولی ایا UNHCR می تواند من را به کشور هسایه ی کشور اصلی خودم بفرستد؟

برگشتن داوطلبانه به کشور به معنی برگشتن داوطلبانه شخص به کشور خود، به شرط امنیت و احترام میباشد. سازان هیچ گونه کمک و تدارکی جهت اسان سازی سفر شما به کشور همسایه ی کشور خودتان انجام نخواهد داد.

 

(پروزه ی حمایتی) چیست؟ چگونه میتوانم برنامه ی حمایت را اغاز کنم؟ ایا سازمان کمکی خواهد کرد؟ ایا سازمان میتواند پرونده ی من را به سفارت مربوطه بفرستد؟

سازمان در رابطه ی برنامه های حمایتی کمکی نخواهد کرد، زیرا خارج ازصلاحیت سازمان است. شما باید به سفارت کشور مورد نظر مراجعه نمایید.

 

ایا سازمان میتواند نامه ی تاییدیه وضعیت پناهندگی جهت حمایت از درخواست نامه ام از برنامه ی G5 حمایتی کانادا، صادر کند؟

سازمان هیچ گواهینامه ای بصورت فردی در رابطه با وضعیت پناهنده گی فرد، صادر نمیکند. شا میتوانید یک کپی از کارت پناهندگی تان را به درخواست نامه ی خود به کانادا، ضمیمه کنید.

 

 

به من هر دو برنامه ی حمایتی و فرصت اسکان مجدد از طریق سازمان پیشنهاد شده است. اگر من برنامه ی حمایتی را انتخاب کنم ایا میتوانم فرصت اسکان مجدد خود را به دیگر اعضای خانواده ام یا اعضای انجمن، اعطا کنم؟

ارایه ی فرصت اسکان مجدد برای اشخاص یا خانواده بر اساس ارزیابی اینکه ایا واقعا احتیاجی به ان دارند یا نه، انجام میشود.سازمان خانواده ای را که یک راه حل پایدار دیگری داشته باشد را ، برای اسکان مجدد معرفی نمیکند.