Державний секретаріат з питань міграції (SEM) надає відповіді на запитання для біженців з України щодо різних тем, зокрема проживання, розподілу по кантонах, медичних питань, захисту від торгівлі людьми та проституції, заходів підтримки та фінансових питань, працевлаштування та навчання.
Також запрошуємо вас ознайомитися з «Інформаційною брошурою для осіб, які шукають захист».
На цій сторінці подано інформацію з таких тем:
Охорона здоров'я
Для виклику швидкої допомоги, подзвоніть у 144.
Екстрена медична допомога доступна для всіх, хто її потребує, навіть до подання заявки на отримання статусу захисту S і без наявності медичного страхування. Витрати покриваються державними органами.
Оскільки громадяни України можуть перебувати у Швейцарії протягом трьох місяців без візи або дозволу, протягом цього періоду вони не зобов’язані мати обов’язкове медичне страхування.
Після надання вам тимчасового захисту та розподілу до кантону, вам потрібно буде зареєструватися для обов’язкового медичного страхування через кантональні органи. Страхове покриття буде застосовуватися ретроспективно — з моменту подання вами заявки на статус захисту S (особисто або через онлайн-форму).
Обов’язкове медичне страхування покриває базову медичну допомогу, включаючи психологічну підтримку.
Ви можете знайти більше інформації про систему охорони здоров’я у Швейцарії на таких вебсторінках:
-
- Федеральне управління громадської охорони здоров’я: Інформація про охорону здоровʼя для людей, які втекли з України
-
- Швейцарський Червоний Хрест: Інформація для українців
Якщо Ви хворієте на рак, будь ласка, ознайомтеся з інформацією Швейцарської онкологічної ліги: Krebsbpatient:innen aus der Ukraine auf der Flucht.
Соціальна допомога
Одержувачі статусу захисту S отримують соціальну допомогу від кантону, до якого вони були приписані, якщо вони повністю або частково не в змозі самостійно заробляти собі на життя. Соціальна допомога покриває основні потреби повсякденного життя в Швейцарії. Соціальна допомога може приймати форму допомоги в натуральній формі (житло, харчування, предмети гігієни і т.д.) та/або у формі грошових коштів. Кантон відповідає за організацію соціальної допомоги.
Робота
Як тільки Ви отримаєте вид на проживання в Швейцарії, Вам буде дозволено почати працювати в Швейцарії (як найманий чи самозайнятий робітник). Після того як ви знайдете роботу, вам потрібно буде повідомити кантональну владу за місцем майбутньої роботи та отримати дозвіл перед початком трудової діяльності. Ви можете шукати роботу в кантоні, відмінному від того, до якого вас було призначено.
Якщо Ви працюєте віддалено на іноземного роботодавця і Ваша діяльність не впливає на швейцарський ринок праці, Вам не потрібно отримувати дозвіл на роботу у Вашому кантоні. Однак дохід від такої роботи має бути задекларований у відповідних органах згідно з вимогами.
Якщо Ви шукаєте роботу, Ви можете зареєструватися в державній службі зайнятості, як тільки отримаєте статус S.
Технічно-професійна освіта також доступна для одержувачів статусу S в залежності від їх мовних навичок. Для отримання додаткової інформації про доступне навчання та вимоги зверніться до наступної вебсторінки: BIZ – berufsberatung.ch (доступна також українською та іншими мовами).
Додаткова інформація про професійну освіту:
-
- Швейцарська система освіти
-
- Інформація про освіту та професії у Швейцарії (англійською та українською мовами)
-
- Швейцарська система освіти
Державний секретаріат з питань освіти, досліджень та інновацій є одним з органів, відповідальних за визнання дипломів. Спеціальну інформацію щодо визнання українських кваліфікацій з метою здійснення професійної діяльності у
Освіта
Початкова та неповна середня освіта в Швейцарії є обов’язковою для всіх дітей, незалежно від їх громадянства або статусу проживання. Діти починають ходити в початкову школу з чотирирічного віку. Державна освіта перебуває у віданні кантонів. Кантон, за яким була закріплена дитина, визначить, коли дитина може почати відвідувати школу і чи потрібні попередні підготовчі/мовні уроки. Тому дітям, можливо, доведеться чекати, допоки вони не зможуть відвідувати звичайні шкільні заняття. Щоб отримати розуміння структури освіти у кантонах, Ви можете ознайомитися з цим документом (також доступним українською та російською мовами).
Будь ласка, також ознайомтеся з Оглядом кантональних освітніх структур (німецькою та французькою мовами, також доступний українською та російською мовами).
Якщо Ви хочете продовжити свою вищу освіту в Швейцарії, Ви можете знайти відповідну інформацію про умови тут: Ukraine – swissuniversities та Individuals with status S – Perspectives – Studies.
Корисна інформація, специфічна для кожного кантону
Для отримання конкретної інформації, будь ласка, зверніться до кантональних імміграційних органів.
Вичерпну інформацію щодо прийому біженців з України в різних кантонах можна знайти тут.
Інформацію про програми інтеграції для іноземців, а також список компетентних кантональних органів і органів у великих містах можна знайти тут: Ansprechstellen für Integration in den Kantonen und Städten (доступно німецькою, французькою та італійською мовами). Щоб отримати більше деталей про Кантональну інтеграційну програму, будь ласка, зверніться до цієї сторінки (доступно німецькою, французькою та італійською мовами).
Виїзд за межі Швейцарії
Відповідно до швейцарського законодавства, володарі захисного статусу S можуть виїжджати за кордон і повертатися до Швейцарії з дійсним визнаним паспортом без попереднього дозволу швейцарської влади. Для повернення до Швейцарії віза не потрібна. Однак необхідно дотримуватися відповідних правил в’їзду в країну призначення.
Громадяни України з біометричними паспортами можуть безвізово подорожувати Шенгенською зоною 90 днів протягом 180 днів, як і раніше. “Картка статусу S” сама по собі не є визнаним проїзним документом. Тому громадяни України з не біометричними паспортами, а також інші громадяни третіх країн мають звернутися до консульств відповідних країн призначення для уточнення вимог до в’їзду перед запланованою поїздкою за кордон.
Державний секретаріат з питань міграції може відкликати або не поновити ваш статус S, якщо ви виїжджаєте зі Швейцарії до України на термін понад 15 днів. Винятки можливі для осіб, які можуть довести, що їхнє перебування було підготовкою до остаточного повернення в Україну або з поважних причин, таких як відвідування тяжкохворого близького родича. Статус захисту S також може бути скасований, якщо ви проживаєте в третій країні понад два місяці та перенесли туди центр своїх життєвих інтересів.
Якщо ви залишаєте Швейцарію на тривалий період і втрачаєте свій статус, ви все одно можете повернутися до Швейцарії та повторно подати заяву на захист. Однак вам доведеться знову пройти процедуру отримання тимчасового захисту зі статусом S.