4 березня Європейська Рада вирішила активувати Директиву про тимчасовий захист.
Цей європейський закон спочатку був прийнятий після війни в Югославії і був розроблений для використання у випадку «масового напливу або неминучого масового припливу» людей, які прибувають до ЄС. Його мета надати негайну допомогу великим групам людей, надавши форму колективного захисту. Це перший раз, коли Директива була активована.
Хто може користуватися тимчасовим захистом?
Тимчасовим захистом для проживання в Ірландії можуть скористатися такі особи, які залишили Україну:
(a) громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
(б) особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;
(в) члени сімей осіб, зазначених у пунктах (a) і (б) де сім’я вже існувала в Україні до 24 лютого.
До цих членів сім’ї належать подружжя чи партнер, які не одружені, неповнолітні діти будь-якого з них та інші їхні близькі родичі-утриманці, які проживали з ними як частина сімейного осередку.
(г) особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, Це також буде застосовуватися до осіб, які проживають в Україні до 24 лютого 2022 року з постійним видом на житло в Україні, які не можуть безпечно повернутися в країну свого походження.
Громадяни інших країн, крім України, які легально проживають в Україні без постійного виду на проживання, не мають права на тимчасовий захист. Таким особам буде допомога у зверненні в країну їх походження при підтримці Міжнародної організації з міграції (МОМ), якщо це безпечно для них. В якості альтернативи, якщо повернення в країну походження небезпечно, вони можуть звернутися за міжнародним захистом в Ірландії
Тимчасовий захист громадян України в Ірландії до 24 лютого 2022 року
Громадяни України, які наразі перебувають в Ірландії на підставі короткострокової візи типу «С», також зможуть скористатися тимчасовим захистом. Вони можуть подати заяву на отримання цього дозволу, відвідавши один з центрів у Дубліні (Citywest Convention Centre, Saggart, Co. Dublin, D24 A38Y), в Корку (Cork City PSC and PPSN Centre, Department of Social Protection, Hanover Street, Cork, T12 PX62) або в Лімерику (Limerick Intreo Centre, Dominic Street, V94 X327). Попередній запис не обов’язковий.
Крім того, громадяни України, які в даний час перебувають в Ірландії за іншим імміграційним дозволом або штампом, наприклад, як студент або особа з дозволом на роботу, мають право перебувати за цим дозволом/штампом до закінчення терміну його дії або до настання терміну його продовження.
У цей момент вони можуть вирішити, чи слід їм додатково продовжити або відновити існуючий дозвіл або скористатися Тимчасовим захистом на частину періоду, протягом якого вона доступна, як це визначено Радою ЄС.
Як довго діє тимчасовий захист?
Дозвіл на тимчасовий захист дозволяє бенефіціарам проживати в Ірландії протягом 1 року, після чого дозвіл може бути продовжений на наступні періоди. Імплементація Директиви про тимчасовий захист для осіб, які тікають з України, була продовжена до березня 2025 року.
Більше інформації про продовження дії Директиви про тимчасовий захист можна знайти тут.
Які права та пільги є у мене з Тимчасовим захистом?
Люди, яким надано Тимчасовий захист, мають доступ до різних прав та можливостей.
Бенефіціари тимчасового захисту матимуть доступ до,
• Персонального номера державної служби (PPSN)
• Працевлаштування та підприємництва
• Підходящого житла або допомоги в отриманню житла
• Шкіл, якщо це діти до 18 років
• Доходу від соціального забезпечення
• Громадяни України зможуть отримувати медичні послуги від HSE, включаючи доступ до лікарів загальної практики, стаціонарну або невідкладну допомогу, а також доступ до послуг з охорони здоров’я дітей, психічного здоров’я, інвалідності, догляду за вагітними, літніми людьми та багатьом іншим. Громадяни України зможуть отримувати ті ж медичні послуги, що й люди, які живуть тут, у тому числі громадяни Ірландії.
Будь ласка, дивіться інформацію тут перейдіть за посиланням на цю сторінку.
Інформація про доступ до цих підтримок доступна тут:
https://www.irishimmigration.ie/faqs-for-ukraine-nationals-and-residents-of-ukraine/
Будь ласка, ознайомтеся з інформацією про житло, що надається державою, в тому числі про політику щодо відсутності та відмов, тут.
Профспілка послуг, промисловості, професіоналів та технічних фахівців (SIPTU) представляє понад 180 000 працівників з багатьох категорій зайнятості в ірландській економіці. SIPTU випустив гід «Знай свої права на роботі в Ірландії» українською мовою. Цей гід надає біженцям базову інформацію про їхні права та права на роботі, а також поради про те, як за необхідності отримати консультацію та представництво. Ви можете знайти буклет українською мовою тут та буклет англійською тут.