نحوه عملکرد واکسن ها

در اینجا اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد واکسن ها بیابید.


واکسن‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

پس از واکسینه شدن، سیستم ایمنی بدن ما آنتی‌بادی تولید می‌کند، مانند زمانی که بیمار می‌شویم. به این ترتیب، اگر ویروس یا باکتری به بدن حمله کند، سیستم ایمنی از قبل برای مبارزه با آن و جلوگیری از بیماری و عوارض احتمالی آن آماده می شود.


برای ایمنی چند دوز واکسن باید دریافت کنم؟

واکسن هایی وجود دارند که استفاده از یک یا دو دوز را در نظر می ‌یرند. دریافت دوزهای برنامه کامل برای ایجاد ایمنی مورد انتظار در برابر ویروس مهم است.


واکسن چه مدت مصونیت می دهد؟

به دلیل اینکه واکسن های موجود بسیار نو هستند، مدت زمان مصونیت دقیقی در دسترس نیست. با این همه شواهد موجود مصونیت حداقل ۶ ماه را نشان می دهد.


اگر پس از اولین دوز واکسن مبتلا به کووید-19 شدم، آیا باید دوز بعدی را دریافت کنم؟

واکسن ها در اکوادور در جلوگیری از شدت بیماری و مرگ و میر موثر هستند. تکمیل دوره واکسیناسیون، یعنی دریافت هر دو دوز واکسن یا دریافت واکسن تک دوز، بدون توجه به انواع جهش ویروسی که ممکن است در کشور پخش شود، بسیار مهم است.


واکسنی که تزریق می‌شود، آیا برای همه انواع جهش ویروس‎ کرونا مناسب است؟

واکسن‌ها در اکوادور در جلوگیری از شدت بیماری و مرگ و میر موثر هستند. دریافت برنامه کامل واکسیناسیون بدون توجه به انواع جهش‌های ویروس که ممکن است در کشور پخش شود بسیار مهم است.


عوارض این واکسن ها چیست؟

اهی اوقات پس از واکسیناسیون، فرآیند ایجاد ایمنی می‌تواند علائمی مانند تب، سردرد و ضعف عمومی ایجاد کند. این علائم طبیعی هستند و نشانه‌ای از گسترش ایمنی بدن هستند.


آیا برای اینکه واکسینه نشویم، ابتلا به این بیماری به صورت طبیعی ترجیح داده می شود؟

گ کوید-19 باعث بیماری‌های بسیار جدی و مرگ بسیاری از مردم شده است. هدف واکسیناسیون پیشگیری از عوارض بیماری است. واکسینه شدن در برابر کووید-19 ایمن ترین گزینه است.


آیا واکسن کووید-19 می تواند من را بیمار کند؟

خیر، واکسن‌های موجود در اکوادور حاوی ویروس‌های غیرفعال هستند، به همین دلیل است که نمی‌توانند منجر به بیماری شوند.


آیا می توانم با وجود واکسینه شدن به کووید-19 مبتلا شوم؟

این واکسن لزوماً از انتشار ویروس یا انتقال آن به افراد دیگر جلوگیری نمی کند. به همین دلیل، مهم است که افراد واکسینه شده نیز اقدامات ایمنی زیستی را رعایت کنند. تاکنون نشان داده شده است که این واکسن خطر تشدید بیماری و مرگ را کاهش می دهد.