Ця сторінка призначена для людей, які тікають з України до Болгарії. Якщо ви з іншої країни і шукаєте притулку в Болгарії, будь ласка, натисніть тут для отримання додаткової інформації.
НА ЦІЙ СТОРІНЦІ ВИ МОЖЕТЕ ДІЗНАТИСЯ ПРО:
- Що таке тимчасовий захист?
- Право на тимчасовий захист
- Термін дії вашого тимчасового захисту
- Права власників посвідок на тимчасове проживання
- Перебування в Болгарії – клопотання про надання тимчасового захисту
- Перереєстрація тимчасового захисту
- Повернення в Україну
Що таке тимчасовий захист?
Тимчасовий захист – це винятковий захід, запроваджений Європейським Союзом для людей, які рятуються від конфлікту в Україні. Він дозволяє особам, які мають на це право у виняткових ситуаціях масового переміщення, отримати негайний захист в одній з країн-членів ЄС, наприклад, в Болгарії, без звернення за міжнародним захистом за стандартною процедурою. Тимчасовий захист надає доступ до притулку, соціальної допомоги, медичної допомоги, освіти та можливість працювати без дозволу.
Право на тимчасовий захист
Ви можете отримати тимчасовий захист, якщо ви:
- Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року
- Особи без громадянства або громадяни третіх країн, крім України, яким було надано міжнародний захист або інший еквівалентний захист в Україні до 24 лютого 2022 року.
- Члени сімей* вищезазначених категорій осіб.
- Особи без громадянства або громадяни третіх країн, крім України, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсної посвідки на постійне проживання, виданої відповідно до законодавства України, і не можуть повернутися на постійне проживання до своєї країни або регіону походження в безпечних умовах.
*Члени сім’ї включають подружжя, партнерів, неповнолітніх неодружених дітей та інших близьких родичів, наприклад, батьків, які перебувають на вашому утриманні.
Термін дії вашого тимчасового захисту
Тимчасовий захист надається до 4 березня 2026 року. Тимчасовий захист припиняється після закінчення строку, на який його було надано, або за однозначним рішенням Ради Європейського Союзу.
Права власників посвідок на тимчасове проживання
У Болгарії особи під тимчасовим захистом мають наступні права:
- Право на перебування на території Республіки Болгарія;
- Право на отримання письмової інформації зрозумілою для Вас мовою про правила та умови тимчасового захисту;
- Право на отримання тимчасової реєстраційної картки захисту на період дії захисту;
- Право на возз’єднання з родиною;
- Право на працю та право на отримання професійної освіти;
- Право на освіту, включаючи дошкільну, шкільну та вищу освіту;
- Право на відповідне житло або на кошти для проживання, якщо це необхідно;
- Право на соціальну допомогу;
- Право на медичне страхування.
Перебування в Болгарії - клопотання про надання тимчасового захисту
На відміну від індивідуальної заяви про надання міжнародного захисту, якою займається Державне агентство у справах біженців (ДАР), ви можете подати заяву про надання тимчасового захисту як в реєстраційно-приймальних центрах ДАР, так і до посадових осіб Міністерства внутрішніх справ у прикордонній поліції або регіональних відділах Міністерства внутрішніх справ на території Болгарії. Державні службовці візьмуть ваші особисті та біометричні дані, потім згенерують особистий номер іноземця (PFN/ЛНЧ) і видадуть вам документ про тимчасову реєстрацію з вашою фотографією.
Для отримання додаткової інформації про те, де можна зареєструвати заяву про надання тимчасового захисту, див. Перелік пунктів реєстрації заяв про надання тимчасового захисту.
Адресна картка
При першій реєстрації для отримання тимчасового захисту, а також для реалізації своїх прав як особи з тимчасовим захистом, вас можуть попросити вказати адресу, за якою ви будете проживати в Болгарії, і заповнити адресну картку.
Цю картку потрібно заповнити в поліцейській дільниці за місцем, де ви хочете оселитися. Там вам дадуть зразок адресної картки, і вам потрібно буде заповнити 2 однакові екземпляри адресної картки.
Окрім адресної картки, вам знадобляться наступні документи:
- Ваш паспорт.
- Договір оренди житла, де ви будете жити, або нотаріально завірена заява від власника житла про те, що він згоден на ваше проживання в його квартирі. Зразок заяви можна завантажити за цим посиланням.
Важливо! Якщо Ви проживаєте в рамках Державної програми гуманітарної допомоги біженцям з України, адресну картку заповнюють менеджери місця, де вас розмістили. Аналогічно, якщо ви зупинилися в готелі, цей готель також автоматично подасть дані в поліцію із заповненою адресною карткою та інформацією про ваше ім’я, як воно записано в паспорті, дату і рік народження, громадянство, номер паспорта.
*У разі відсутності паспорта, будь ласка, зверніться до найближчого центру реєстрації та прийому ПС.
Перереєстрація тимчасового захисту
Якщо ви вже маєте тимчасовий захист в Болгарії і термін дії вашої реєстраційної картки закінчується, ви можете перереєструватися і отримати нову реєстраційну картку, яка буде дійсна до 4 березня 2026 року.
Ваша стара картка буде вважатися дійсною до 30 квітня 2025 року, але якщо з поважних причин ви пропустите цей термін, у вас буде можливість перереєструватися навіть після нього. Ви можете перереєструватися як до, так і після 30 квітня 2025 року.
Перереєстрація не відбувається автоматично, а лише за вашою власною ініціативою.
Нова картка буде виглядати наступним чином:
Ви повинні надати:
- Бланк заяви на продовження терміну дії вашої реєстраційної картки. Бланк заяви буде надано вам на місці.
- Вас також можуть попросити надати підтвердження адреси проживання.
- Національний документ, що посвідчує особу.
- Ваша стара реєстраційна картка.
До 30 квітня 2025 року ви можете пройти перереєстрацію або в територіальному підрозділі Державного агентства у справах біженців, або в найближчому обласному управлінні Міністерства внутрішніх справ Болгарії. Повний перелік пунктів перереєстрації можна знайти на сайті Державного агентства у справах біженців.
Територіальні підрозділи Державного агентства у справах біженців, де ви можете пройти перереєстрацію, знаходяться за наступними адресами:
- Центр реєстрації та прийому громадян “Овча Купель” (адреса: 1618 Софія; житловий район Овча Купель, вул. Монтевідео, 21-А)
- Центр реєстрації та прийому в Бані (8914, с. Баня, муніципалітет Нова Загора, вул. Мінеральні бани, 17)
- Пастрогорський транзитний центр (6519 с. Пастрогор, муніципалітет Свіленград)
- Центр реєстрації та прийому громадян м. Харманлі (6450 м. Харманлі, вул. Дружби, 23)
Після 30 квітня 2025 року перереєстрацію можна буде здійснити тільки в територіальних підрозділах Державного агентства у справах біженців.
Продовження терміну дії Вашого дозволу на перебування з метою тимчасового захисту до 4 березня 2026 року ґрунтується на Рішенні Ради Міністрів № 79 від 20 лютого 2025 року, яке вносить зміни до Рішення № 144 від 10 березня 2022 року про надання тимчасового захисту переміщеним особам з України. Крім того, Рішенням № 78 від 20 лютого 2025 року, яке вносить зміни до Рішення № 642 від 2016 року, термін дії реєстраційних карток, вже виданих особам з тимчасовим захистом, було продовжено до 30 квітня 2025 року.
Повернення до України
Україна – це дім, сайт УВКБ ООН, що містить інформацію про можливості добровільного повернення
Повернення додому — це особисте рішення кожного. Рішення має бути усвідомленим і добровільним, а повернення — відбуватися за гідних і безпечних умов. Агентство ООН у справах біженців і надалі закликає усі країни надавати тим, хто вимушено покидає Україну, доступ до їхніх територій і утримуватися від повернення будь-кого проти волі.
На вебсайті УВКБ ООН «Україна – це дім» ви можете знайти інформацію для людей, що вимушено залишили свої домівки та громади — як в Україні, так і за кордоном. На платформі міститься актуальна інформація щодо прав, державних послуг, програм та допомоги, а також ресурси для добровільного повернення в Україну або продовження перебування & захисту у приймаючих громадах.
«Україна – це дім» — це інформаційний портал про ваше право на подальше перебування та доступ до послуг У Болгарії. На ньому міститься інформація про те, як коротке або тривале перебування в Україні може вплинути на ваш статус тимчасового захисту та допомогу, яку ви отримуєте у Болгарії. Якщо ви розглядаєте можливість повернення до України на постійній основі, ви також можете знайти там інформацію про адміністративні процедури, які потрібно владнати у Болгарії перед від’їздом.
Дзвоніть безкоштовно з будь-якої країни Європи — для зʼєднання з оператором потрібні лише смартфон або ноутбук та стабільний інтернет. Оператор надасть пряму відповідь на ваше питання або скерує до потрібних ресурсів.
Як подзвонити?
- Перейдіть на платформу “Україна – це Дім”
- Клікніть на іконку телефону
- Оберіть країну, де вам потрібна допомога та очікуйте з’єднання з оператором
“Україна — це Дім”— проєкт Агентства ООН у справах біженців, спрямований на підтримку вимушено переміщених українців та сприяння відновленню та відбудові домівок.