Подання заяви про надання притулку в Болгарії


Хто може звернутися за міжнародним захистом у Болгарії?

Якщо Ви не маєте можливості повернутися до своєї країни через страх переслідування або іншу загрозу Вашому життю чи свободі, Ви можете подати заяву на отримання міжнародного захисту в Болгарії.

Заяву про надання міжнародного захисту в Болгарії може подати будь-яка особа – чоловік, жінка або дитина. У Європі жінки мають рівні права з чоловіками. Якщо діти в’їхали до Болгарії з одним або обома батьками, саме батьки подають заяву про надання міжнародного захисту від імені своїх дітей, але тільки в тому разі, якщо дітям не виповнилося 14 років. Якщо дитині виповнилося 14 років, влада може вимагати, щоб вона підписала власну заяву, а один з батьків підтвердив її, також поставивши свій підпис.

Діти, які в’їхали до Болгарії без батьків або інших родичів, називаються “дітьми без супроводу дорослих” і мають особливі права. Ці діти можуть самостійно подати заяву про надання міжнародного захисту болгарській владі тільки за допомогою свого підпису. Для отримання додаткової інформації про те, що таке притулок: https://asylum.bg/content/#asylum


Як подати заяву про надання міжнародного захисту в Болгарії?

У державних органах: Ви можете висловити своє бажання звернутися за міжнародним захистом до будь-якого державного органу Болгарії. Вони зобов’язані направити Вашу заяву до Державного агентства у справах біженців, яке має її розглянути.

У прикордонній поліції: Якщо Вас затримала прикордонна поліція або національна поліція, необхідно одразу ж заявити про своє бажання звернутися за міжнародним захистом.

В іншому разі болгарська влада розглядатиме Вас як нелегального мігранта і помістить у центр імміграційного затримання (SCTAF – Special Homes for Temporary Accommodation of Foreigners, Спеціальні будинки для тимчасового проживання іноземців).

У центрі імміграційного затримання (SCTAF): Таких центрів два – Бусманці (біля Софії) Любимець (у Південній Болгарії). Там же Ви можете подати заяву про надання міжнародного захисту. Ви можете отримати безоплатну юридичну допомогу від Болгарського Гельсінського комітету, партнера УВКБ ООН з надання правової допомоги.

Ви можете бути затримані в цих центрах з метою первинної ідентифікації (30 днів), або на термін до 6 місяців (який може бути продовжений ще два рази на такий же термін, або загалом до 18 місяців) з метою повернення. Ви маєте право оскаржити рішення про затримання, а також постанову про повернення. Ви можете отримати безкоштовну правову допомогу від Болгарського Гельсінського комітету, партнера УВКБ ООН з надання правової допомоги, який щотижня відвідує центри утримання іммігрантів.

Якщо Ви подали заяву про надання міжнародного захисту відповідно до закону, Вас повинні відпустити до відкритого центру Державного агентства у справах біженців через 6 робочих днів (8 календарних днів).

До Державного агентства у справах біженців: Ви також можете звернутися за міжнародним захистом безпосередньо до Державного агентства у справах біженців.

З моменту звернення за міжнародним захистом Ви вважаєтеся шукачем притулку. Вас не можуть вислати (депортувати) в країну походження, за винятком дуже обмежених обставин, пов’язаних із національною безпекою.

Більш детальну інформацію про те, як подати заяву на міжнародний захист, можна знайти на сайті: https://asylum.bg/content/#asylum


Що відбувається після подання заяви про надання міжнародного захисту?

Крок 1: Реєстрація

    • Після реєстрації Ви отримаєте запрошення на співбесіду, на яку необхідно з’явитись в зазначені дату та час.
      • Вас зареєструють у Державному агентстві у справах біженців , знімуть відбитки пальців і зроблять фотографію.

      Зверніть увагу, якщо вам менше 14 років, відбитки пальців не знімаються.

      Ваші відбитки пальців будуть включені в систему EURODAC, яка складається з відбитків пальців усіх громадян третіх країн або осіб без громадянства, які звернулися за міжнародним захистом в ЄС. Якщо Вас коли-небудь було зареєстровано як особу, яка шукає притулку в одній із країн-членів ЄС, це буде видно в системі, і відповідно до Дублінського регламенту ця країна першого звернення вважатиметься країною, компетентною розглядати Ваш запит на міжнародний захист. Вас можуть переспрямувати до країни ЄС, куди Ви звернулися вперше, і навпаки, повернути до Болгарії, якщо Ви вирішите залишити країну і звернутися по міжнародний захист до іншої країни-члена ЄС. Існують певні гіпотези, в яких можливі винятки з цього загального правила.

      • Вам буде запропоновано надати свої особисті дані. Дуже важливо правдиво розповісти про свій вік, обставини та потреби, а також пред’явити документи, що засвідчують особу, якщо такі є. Друковані копії документів, які Ви можете надати, зберігатимуться в адміністрації Державного агентства у справах біженців до закінчення процедури надання міжнародного захисту, а після її завершення, з прийняттям остаточного рішення, документи будуть передані Вам назад. Співробітник, який приймає Ваші документи, видасть Вам письмовий протокол за своїм підписом, в якому будуть точно перераховані документи, надані Вами. Збережіть цей протокол, оскільки згодом Ви використовуватимете його для отримання документів назад, якщо тільки у представників болгарської влади не буде законних підстав для їх утримання.
      • На цьому етапі процедури реєстрації співробітники центру поставлять Вам кілька запитань, і Ви повинні будете підписати кілька документів/реєстраційних формулярів. Під час реєстрації буде присутній соціальний працівник Державного агентства у справах біженців. Якщо Ви належите до вразливої групи, як-от батьки-одинаки, вагітні жінки, діти без супроводу дорослих, люди похилого віку, люди із серйозними хронічними захворюваннями або інвалідністю, важливо повідомити про це співробітникам центру реєстрації та соціальному працівникові, щоб Ваші особливі потреби було взято до уваги. Ви отримаєте інформацію про процедуру, внутрішній розпорядок центру, а також про Ваші права та обов’язки. Протягом усього процесу реєстрації Вам буде надано усний переклад.
      • Ви пройдете медичний огляд і тестування медичним персоналом центру; у разі виявлення ознак інфекційних захворювань, Вас можуть помістити в окреме приміщення (карантинну кімнату) на кілька днів.
      • Наприкінці Вам видадуть довідку із зазначенням дати і часу, коли Ви отримаєте “реєстраційну картку” (зазвичай це займає до 3 днів) – документ, що дозволяє Вам перебувати в Болгарії до закінчення процедури надання міжнародного захисту.

      Діти до 14 років у супроводі батьків зазвичай не отримують окрему реєстраційну картку і не повинні окремо подавати заяву на міжнародний захист, але, як і всі шукачі притулку, вони отримують унікальний особистий номер. Супроводжувані діти реєструються і додаються до картки батьків (зазвичай до картки матері).

      Усі діти віком 14 років і старші проходять процедуру зняття відбитків пальців під час реєстрації.

      Діти без супроводу дорослих і діти від 14 років і старше отримують власну реєстраційну карту.

Детальніше про процес реєстрації можна дізнатися тут: https://asylum.bg/content/#registration

Крок 2: Розміщення

Після реєстрації Ви маєте право на проживання в центрі, де ви були зареєстровані. Якщо у Вас є кошти, щоб винайняти приватне житло, і Ви не хочете проживати в центрі прийому Державного агентства у справах біженців, Ви маєте на це право, але Ви маєте надати адміністрації Державного агентства у справах біженців договір оренди або інший документ, що підтверджує, що Ви будете проживати за цією адресою, Ваші контакти (номер телефону), щоб з Вами могли зв’язатися представники Державного агентства у справах біженців та поінформувати про Ваш запит про надання притулку та про те, які дії Вам потрібно виконати, а також про Ваші подальші дії.

Крок 3: Співбесіда (інтерв’ю)

Співбесіда – найважливіша частина процедури отримання притулку, і Вам необхідно надати якомога більше інформації про причини, які спонукали Вас покинути країну походження, а також про побоювання щодо повернення, і надати будь-які докази і документи, що підтверджують Вашу заяву, якщо такі є.

Важливо не пропустити призначену дату співбесіди, оскільки це може призвести до припинення процедури, якщо ви не зможете надати докази поважності причини пропуску співбесіди.

Особа, яка ставитиме Вам запитання – це ваш інтерв’юер, і він/вона відповідатиме за розгляд Вашої справи (Вашого запиту на притулок) і підготовку проєкту рішення Державного агентства у справах біженців у Вашій справі. Ви маєте право попросити інтерв’юера тієї ж статі, що й Ви.

Під час співбесіди Ви маєте право попросити роз’яснень, якщо не розумієте поставленого запитання.

У деяких випадках на співбесіді можуть бути присутніми додаткові особи. Якщо Ви є дитиною без супроводу дорослих , присутність соціального працівника з відділу захисту дітей Агентства соціальної допомоги та юридичного представника (адвоката з Бюро юридичної допомоги, призначеного представляти ваші інтереси) на співбесіді є обов’язковою.

Якщо існують обставини, які не дозволяють Вам з’явитися на співбесіду в призначений час (наприклад, через медичні проблеми або психологічний стан), Ви маєте якомога швидше повідомити про це адміністрацію Державного агентства у справах біженців, і співбесіда буде перенесена на іншу дату/час.

Наприкінці співбесіди все, що було написано в протоколі інтерв’ю, має бути прочитано зрозумілою Вам мовою, погоджено з Вами і, якщо у Вас не буде заперечень, Вас попросять підписати його.

Детальнішу інформацію про процедуру надання притулку Ви можете знайти тут: https://asylum.bg/content/#procedure

Крок 4: Рішення

Ви повинні отримати письмове рішення протягом шести місяців з моменту реєстрації Вашої заяви (14 робочих днів, якщо Ваша заява розглядається за прискореною процедурою). Якщо Ваша справа є складною, процедура може тривати до 21 місяця, поки Ви не отримаєте письмове рішення Державного агентства у справах біженців за Вашою заявою. Однак, якщо процедура займає понад 6 місяців, з Державного агентства у справах біженців повинні надати Вам письмове пояснення про причини цього.

Ви маєте право оскаржити рішення Державного агентства у справах біженців.

Існують певні особливості подачі апеляції в залежності від типу процедури надання міжнародного захисту, відповідно до якої Ваша справа була розглянута Державним агентством у справах біженців.

У справах, розглянутих за загальною процедурою, Ви можете оскаржити рішення протягом 14 днів після його отримання. Ви маєте право подати апеляцію до двох судових інстанцій: до адміністративного суду за місцем Вашого проживання як до першої інстанції та до Вищого адміністративного суду в Софії в якості другої судової інстанції.

Якщо Ваша справа була розглянута за прискореною процедурою, Ви маєте право оскаржити рішення Державного агентства у справах біженців протягом 7 днів після його отримання, причому зробити це можна тільки в одному суді – адміністративному суді за місцем вашої реєстрації, рішення якого буде вважатися остаточним рішенням у вашій справі. (https://asylum.bg/content/#enappeal)

Зверніть увагу, що в Болгарії УВКБ ООН не відіграє офіційної ролі в процедурі надання притулку, і УВКБ ООН, як правило, не втручається в окремі справи, не забезпечує індивідуального юридичного представництва або консультування. Однак ми співпрацюємо з партнерами з числа НУО – Болгарським Гельсінським комітетом і Фондом доступу до прав, які пропонують безкоштовну правову допомогу та консультації.