Права и задължения на лицата, търсещи убежище

Всички лица, търсещи убежище в България, имат права и задължения. Много е важно да ги знаете, разбирате и спазвате. Вашите права и задължения ви се съобщават за първи път в писмена форма по време на регистрацията на молбата ви за убежище.

Процедура за предоставяне на убежище и правни консултации

Сред правата, които имате, са:
  1. Да ви бъде осигурен безплатен преводач. Можете да поискате преводачът, както и интервюиращият, да бъдат от същия пол като вас
  2. Достъп до личното ви досие за убежище, при поискване
  3. Контакт с ВКБООН
  4. Достъп до неправителствени организации, предоставящи помощ и услуги за лица, търсещи убежище, включително правна помощ.
  5. Достъп до безплатна правна помощ за обжалване на отрицателно решение за международна закрила
Сред задълженията, които имате, са:
  • Да се съгласите да бъдете заснемани и да ви бъдат взети пръстови отпечатъци.
  • Да сътрудничите на властите и да предоставите вярна и пълна информация относно самоличността си и причините, поради които се нуждаете от закрила или не можете да се върнете в страната си
  • Незабавно да предоставите на властите документи за самоличността си (включително паспорт), ако разполагате с такива.
  • Незабавно да информирате властите за промени в адреса си.
  • Да предадете всички други релевантни документи, свързани с молбата ви за убежище.
  • Да присъствате на интервюто за предоставяне на убежище
  • Да спазвате българското законодателство

Настаняване и финансова помощ

Имате право:
  1. Да останате на територията и да се движате свободно в нея или в рамките на определена зона
  2. Да бъдате настанени в един от регистрационно-приемателните центрове на Държавната агенция за бежанците
  3. Да получавате храна три пъти на ден
  4. Да получавате помощ и услуги, адаптирани към вашите нужди, ако имате специфични потребности (ако сте под 18 години, бременна, с хронично заболяване, преживяла изтезание, травма, физическо, психологическо или сексуално насилие)
  5. Да получите регистрационна карта
  6. Да получавате психологическа подкрепа
  7. Да получавате месечна финансова помощ
  8. Да получавате помощ от неправителствени организации
  9. Да посещавате езикови курсове и всякакви други социални и културни дейности в РПЦ
Може да ви бъде разрешено да живеете на друг адрес, ако разполагате с достатъчно финансови средства. Но няма да имате право на месечно финансово подпомагане и храна. Задължени сте:
  • Да не напускате страната неправомерно.
  • Да не напускате определената за вас зона, ако сте настанени в регистрационно-приемателния център, без необходимото разрешение. Второто нарушение на това задължение води до настаняване в център от затворен тип (задържане). Разрешението не е необходимо, ако трябва да се явите пред съд или административен орган или да получите медицинско лечение.
  • Спазване на правилата на регистрационно-приемателния център, в който сте настанени.

Медицинска помощ и грижи

Имате право на:
  1. Здравна застраховка, заплащана от Държавната агенция за бежанците по време на процедурата за предоставяне на убежище, и безплатна медицинска помощ в рамките на нейния обхват.
  2. Частично или пълно възстановяване на разходите за някои лекарства, при условие че са предписани и притежавате рецепта.
  3. Регистрация при общопрактикуващ лекар – можете да помолите Неправителствените организации в Регистрационно-приемателния център да ви помогнат.
  4. Достъп до медицинските шкафове във всеки регистрационно-приемателен център
Задължени сте:
  • Да отидете на медицински преглед и да ви бъдат направени изследвания след регистрирането на молбата ви за международна закрила
  • Да получите направление от общопрактикуващия лекар за достъп до безплатна специализирана медицинска помощ

Работа

Имате право да работите в България три месеца след като сте подали молба за международна закрила, ако не сте получили решение по нея. Можете да поискате от Държавната агенция за бежанците да ви издаде документ, удостоверяващ, че имате право да работите.

Образование

Децата имат достъп до безплатни държавни/общински детски градини и училища. В регистрационно-приемателните центрове и в училището се предоставят и уроци по български език. Посещението на училище в България е задължително до 16-годишна възраст. Важно е децата да започнат да посещават училище възможно най-скоро. Можете да се обърнете към социалните експерти или неправителствените организации в Регистрационно-приемателния център за помощ при записването в училище.