Життя в Сербії


Мої права та обов'язки як особи, що визнана біженцем

У випадку, якщо ви відповідаєте вимогам, що встановлені законодавством, Управлінням з питань притулку вам буде надано або статус біженця, або ж субсидіарний захист. Статус субсидіарного захисту діє протягом одного року та може бути продовжено. Статус біженця надається на більш тривалий термін, тобто до тих пір, поки причини вашого виїзду з країни походження зберігаються.

Особи, яким надано субсидіарний захист або статус біженця в Сербії мають наступні права:

1) безпечно проживати в Сербії;

2) отримувати грошову допомогу на проживання на строк до одного року;

3) вільно пересуватися всередині країни (але не мають права виїзду в іншу країну);

4) охорона здоров’я;

5) освіта;

6) доступ до ринку праці;

7) юридична допомога;

8) соціальна допомога;

9) володіти майном;

10) вільно сповідувати свою релігію;

11) возз’єднання з членами сім’ї;

12) мати особисті документи: посвідчення біженця або посвідчення щодо субсидіарного захисту та проїзний документ;

13) допомога в інтеграції.

UNHCR (УВКБ ООН) та його партнери можуть забезпечити додаткову допомогу та надати поради біженцям, які шукають роботу, у тому числі з’єднати їх із потенційними роботодавцями.

Щоб отримати додаткову юридичну консультацію зверніться до IDEAS за номером телефону +381 (0) 69 565 7254 або електронною поштою [email protected]. Для отримання допомоги в інтеграції зверніться до  Центру кризової політики та реагування (CRPC) за номером +381 (0) 60 0991 634 або електронною поштою [email protected].

Водночас, ваш статус особи, що має захист передбачає наявність певних обов’язків:

  • Ви зобов’язані поважати та дотримуватися законів Сербії;
  • Ви повинні повідомити про зміну адреси та/або втрату свого посвідчення особи до Управління з питань притулку (через свого законного представника) протягом трьох днів;
  • Ви повинні повідомити про всі значні матеріальні чи юридичні зміни: зміну адреси, імені, сімейного стану, отримання грошової допомоги або нове працевлаштування своєму консультанту з питань інтеграції протягом 15 днів;
  • Усі діти віком до 15 років зобов’язані відвідувати заклади дошкільної та початкової освіти;
  • Ви зобов’язані співпрацювати з органами влади, які розглядають вашу заяву.

Доступ до державних документів

Особам, яким надано статус біженця, видається відповідне посвідчення строком на п’ять років. Посвідчення осіб, яким надано субсидіарний захист, дійсні протягом одного року. Для поновлення строку дії посвідчення необхідно звернутися до свого юриста. У випадку зміни вашої адреси / втрати посвідчення ви повинні повідомити про це Управління з питань притулку через свого законного представника протягом трьох днів. У таких випадках вам буде видано нове посвідчення.

Посвідчення особи містить ваше ім’я, фотографію та адресу. Ви повинні завжди носити його з собою. Співробітники поліції мають право перевірити ваші документи на вулиці, так само як і інших осіб.

Особи, яким надано міжнародний захист, повинні отримати особистий номер в Управлінні з питань притулку, як передумову для відкриття банківського рахунку та отримання доступу до медичної допомоги.

Проїзні документи для біженців – Особа, яка отримала статус біженця, може отримати проїзний документ, який дійсний максимум п’ять років. Щоб отримати проїзний документ вам необхідно звернутися до Відділу у справах іноземців у місцевому відділенні поліції. У Белграді ви повинні записатися на прийом для подання заяви щодо отримання проїзного документу через Управління з питань притулку за електронною поштою: [email protected]. Для цього потрібні наступні документи: заява про видачу проїзного документа; посвідчення особи (оригінал) та копія посвідчення особи; рішення Управління з питань притулку про надання притулку / субсидіарного захисту; довідка про EBS (реєстраційний номер для іноземця).

Партнер UNHCR (УВКБ ООН) щодо юридичних питань може допомогти вам у цьому (зв’яжіться з IDEAS: +381 (0) 69 565 7254 або електронною поштою [email protected]).

Управління з питань притулку проведе оцінку достатності поданих документів та призначить вам зустріч для отримання ваших біометричних даних, у цьому випадку вам потрібно буде сплатити адміністративний збір (приблизно 70 євро). UNHCR (УВКБ ООН) може покрити ваші витрати на адміністративний збір і зв’яжеться з вами після отримання інформації від Управління з питань притулку щодо вашої заяви. Якщо ваш запит буде відхилено, ви маєте право подати апеляцію до Комісії з питань притулку, а партнер UNHCR (УВКБ ООН) з юридичних питань може вам у цьому допомогти. 

Проїзні документи для осіб, яким надано субсидіарний захист – У виняткових випадках гуманітарного характеру особи, яким надано субсидіарний захист та які не мають національного проїзного документу, можуть отримати проїзні документи з терміном дії максимум один рік. Процедура така ж, як і для біженців, з тією лише різницею, що разом із заявою про видачу проїзного документа необхідно надати докази наявності гуманітарних причин. Партнер UNHCR (УВКБ ООН) з юридичних питань може допомогти вам із цією заявою.


Доступ до соціальної допомоги

Якщо ви потребуєте соціальної допомоги, що надається державою, будь ласка, зв’яжіться з CRPC для отримання додаткової інформації за номером +381 (0) 60 0991 634 або електронною поштою [email protected].


Доступ до охорони здоров'я

Біженці мають право на медичне обслуговування, яке надає держава. Якщо ви обираєте медичне обслуговування у приватних закладах, ви повинні будете самостійно покривати всі витрати. У випадку необхідності отримання медичної допомоги потрібно звертатися до Центру первинної медико-санітарної допомоги за місцем вашого проживання. Майте на увазі, що деякі ліки безкоштовні, а за інші потрібно платити. Більш докладну інформацію щодо цих прав / послуг ви можете отримати через Комісаріат у справах біженців та міграції Республіки Сербія (KIRS) у центрах.


Доступ до освіти

 Відповідно до законодавства Сербії початкова освіта є обов’язковою для всіх дітей. Початкова освіта є безкоштовною і триває вісім років для всіх дітей, які проживають у Сербії. Середня освіта – безкоштовна, але не є обов’язковою. Залежно від типу школи, вона може тривати три або чотири роки. Академічні бали, отримані у середній школі, є важливими для вступу до вищого навчального закладу. Підручники, екскурсії та обладнання інколи безкоштовно надаються державними початковими та середніми школами.

Вища освіта може тривати чотири або більше років залежно від галузі, яку ви вивчаєте. Вона є безкоштовною лише для кращих студентів. Кожен факультет організовує вступний іспит, який разом із балами із середньої школи визначає, чи доведеться студенту платити за навчання. Тестування проводиться сербською мовою і є різним для кожного факультету. Студенти – біженці та шукачі притулку мають доступ до вищої освіти за умови складання вступних іспитів. У виняткових випадках UNHCR (УВКБ ООН) може допомогти студентам – біженцям і шукачам притулку отримати доступ до вищої освіти та надати стипендії для покриття плати за навчання. Щоб отримати інформацію щодо підтримки у здобутті вищої освіти, звертайтеся до UNHCR (УВКБ ООН).

Ваші дипломи про освіту можливо підтвердити, але ця процедура НЕ є безкоштовною. Існує відповідна державна установа, яка контролює цю процедуру. Громадська організація CRPC ([email protected]) може надати більше інформації та допомогти у цій процедурі.


Доступ до ринку праці

Право на працю є одним із ваших основних прав. Якщо вам надано притулок, субсидіарний або тимчасовий захист, ви можете працювати легально. Дозвіл на працевлаштування не потрібен, вам лише потрібно мати документ, що посвідчує вашу особу біженця. Якщо ви є шукачем притулку, ви можете почати працювати легально через шість місяців після того, як подали заяву про надання притулку, маючи посвідчення особи та документ, що підтверджує ваш статус, який видано Управлінням з питань притулку Міністерства внутрішніх справ.

Щоб покращити доступ до ринку праці, ви повинні бути зареєстровані в Національній службі зайнятості (НСЗ) у вашій громаді / місті, незалежно від академічної чи іншої кваліфікації. НСЗ має можливість допомогти вам у вдосконаленні навичок та покращити шанси для успішного виходу на ринок праці.

UNHCR (УВКБ ООН) у Сербії співпрацює з компаніями в Сербії, які надають гідні можливості для працевлаштування біженцям та шукачам притулку. Ви можете переглянути список роботодавців і посад, які найчастіше користуються попитом, та повідомити UNHCR (УВКБ ООН), якщо ви зацікавлені в подачі заявки на роботу.

Для відкриття приватного бізнесу, ви повинні бути зареєстровані в Агентстві з ведення реєстрів підприємств Сербії. Для отримання більш докладної інформації щодо цієї процедури, будь ласка, зверніться до CRPC, партнерської організації UNHCR (УВКБ ООН), за телефоном +381 (0) 60 0991 634 або електронною поштою  [email protected] .

Перепідготовка є розповсюдженим явищем у Сербії для осіб, яким важко знайти роботу за основною професією. Це означає, що ви можете бути зараховані до професійного навчання на основі ваших поточних навичок або того, що найбільш потрібно на ринку праці.

Якщо вас цікавлять можливості працевлаштування на міжнародному ринку, ви можете переглянути сторінку UNHCR (УВКБ ООН) Поради для біженців щодо пошуку роботи. Там ви знайдете поради щодо орієнтування на міжнародному ринку праці в якості біженця, про країни, що пропонують програми, партнерів  UNHCR (УВКБ ООН) з працевлаштування та поради щодо пошуку роботи за кордоном.


Допомога в інтеграції у Сербії

Після того, як ви отримали субсидіарний захист або статус біженця, Комісаріат у справах біженців та міграції Сербії через своїх радників з питань інтеграції надасть вам необхідну підтримку та допомогу для отримання доступу до всіх прав, передбачених законом, і сприятиме вашій інтеграції в країні.

UNHCR (УВКБ ООН) та його партнери можуть безкоштовно надати вам додаткову допомогу та поради.

Залежно від ваших потреб, підтримка може стосуватися наступних питань:

  • вивчення сербської мови, офлайн або онлайн, та отримання сертифікату щодо рівня здобутих знань;
  • доступ до всіх рівнів освіти та підтвердження вашого диплому;
  • доступ до професійного навчання за вашим вибором;
  • доступ до гідних можливостей працевлаштування;
  • доступ до інструментів та обладнання, що необхідні для отримання доходу.

Уся вищезгадана підтримка може бути життєво важливою для вашої успішної інтеграції та самозабезпечення, починаючи зі знання місцевої мови та до початку навчання та доступу до ринку праці.


Загальна інформація про Сербію

Республіка Сербія є державою на Західних Балканах. Столицею Сербії є місто Белград.

  • Телефонний код країни: +381
  • Національна валюта: сербський динар (RSD)
  • Часовий пояс: Центральноєвропейський час CET (GMT +1 година)
  • Офіційна мова: сербська
  • Робочі дні: понеділок – п’ятниця. Неробочі дні: субота та неділя.
  • Сербія є домівкою для близько 40 різних етнічних громад.
  • Домінуюча релігія: православне християнство.