У березні 2022 року уряд Чорногорії активував режим тимчасового захисту (TP) для всіх осіб, які тікають з України. Це стосується:
- Громадяни України,
- Особи без громадянства з останнім місцем проживання в Україні,
- Особи, яким надано міжнародний захист в Україні, якщо вони не можуть повернутися до країни свого походження,
- а також Громадяни України, які легально проживали в Чорногорії до початку війни, якщо вони з будь-яких причин не можуть продовжити термін проживання в Чорногорії
Поточний режим TP діє до 11 березня 2025 року, і Міністерство внутрішніх справ Чорногорії вже розпочало процедуру продовження його дії ще на один рік, до березня 2026 року.
Важлива контактна інформація
Міністерство внутрішніх справ Чорногорії
Послуги: Відповідає за систему надання притулку в цілому, розглядає запити на надання притулку, тимчасовий захист та інші форми перебування іноземців у Чорногорії
Веб-сайт: Міністерство внутрішніх справ (www.gov.me)
Адреса: Подгоріца – Директорат з питань інтеграції, Serdara Jola Piletica bb (Limenka)
Пошта: [email protected]
Відділення Міністерства внутрішніх справ:
Улцинь – 28. грудня bb
Бар – Branka Calovica bb
Будва – TQ Plaza bb
Тіват – Njegoseva bb
Котор – Njegoseva bb
Герцег-Нові – Mica Vavica bb
Посольство України в Чорногорії
Послуги: інформація про ваше перебування в Чорногорії та доступна допомога та послуги. Ця інформація надається через кризові центри, створені Посольством України в містах Подгориця, Бар, Будва та Герцег-Нові.
Веб-сайт: Домашня сторінка | Ambasada Ukrajine u Crnoj Gori (mfa.gov.ua)
Facebook: www.facebook.com/ukrainian.embassy.me ; www.facebook.com/RomanKondratiuk
Адреса: Подгоріца, Serdara Jola Piletica 15
Телефон:+382 20 320 400
Що мені робити, коли я приїду в Чорногорію?
Після прибуття до Чорногорії вам слід подати заяву на отримання тимчасового захисту до відділення Міністерства внутрішніх справ (МВС) у муніципалітеті вашого проживання в Чорногорії.
Звичайний режим роботи управлінь МВС – з 8.00 до 15.00.
Заява на ТП є індивідуальною, а це означає, що кожен член сім’ї повинен прийти до філії Міністерства для реєстрації. Очікується, що ви матимете з собою всі документи, що посвідчують особу, щоб полегшити процес подання заявки.
Після затвердження вашого тимчасового захисту МВС видасть вам довідку про надання вам тимчасового захисту. З цією довідкою ви можете проживати в Чорногорії та користуватися правами, пов’язаними зі статусом тимчасового захисту
Які мої права під тимчасовим захистом?
Крім права на проживання, особа зі статусом тимчасового захисту має доступ до кількох прав, передбачених законом, з яких найважливішими є:
1. Свобода пересування;
2. Проживання у житлових будинках колективного типу, що надаються державою;
3. Охорона здоров’я;
4. Початкова та середня освіта;
5. Робота;
6. Возз’єднання сім’ї; і
7. Право подати заяву про надання притулку.
Критерії доступу та обсяг цих прав визначені більш детально різними законами та адміністративними процедурами в Чорногорії.
Якщо у вас виникнуть проблеми з використанням цих прав, будь ласка, зв’яжіться з Директоратом інтеграції Міністерства внутрішніх справ, який відповідає за координацію реагування на українських біженців (за адресою [email protected]) та/або УВКБ ООН у Чорногорії ( Контактна інформація УВКБ ООН наведена в окремому розділі цього веб-сайту).
Інформацію про процедуру подання заяви про надання притулку можна знайти в окремому розділі цього сайту (Притулок у Чорногорії).
Що мені робити, якщо я не маю дійсних документів, що посвідчують особу?
Якщо у вас немає українських документів, що посвідчують особу, або термін їх дії закінчився, зв’яжіться з Посольством України в Подгориці, перш ніж звертатися до Міністерства внутрішніх справ, щоб подати заяву на тимчасовий захист.
Що робити, якщо я отримав посвідку про тимчасовий захист і вирішив повернутися в Україну або переїхати в іншу країну?
Якщо ви вирішите поїхати в інші країни, рекомендуємо повідомити Міністерство внутрішніх справ про вашу поїздку в інші країни, причини поїздки та тривалість перебування перед від’їздом.
«Україна – це дім» — це платформа, створена завдяки співпраці між Міністерством реставрації України та УВКБ ООН, щоб дозволити українцям, які розглядають можливість повернутися в Україну, приймати обґрунтовані рішення щодо того, залишитися чи повернутися, а також допомогти людям отримати підтримку для відновлення пошкоджених чи зруйнованих будинків або отримати компенсацію від уряду.
Якщо ви вирішите переїхати в інші країни, ви можете відвідати сторінки HELP УВКБ ООН у цих країнах або зв’язатися з посольствами цих країн, щоб отримати більше інформації про вимоги до місця проживання.