ПРИТУЛОК У ЧОРНОГОРІЇ ТА ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ

Чорногорія є стороною Конвенції про статус біженців 1951 року та Протоколу до неї 1967 року, що стосується статусу біженців, і уряд несе відповідальність за обробку прохань про надання притулку та вирішення питання про те, чи може хтось отримати статус біженця в Чорногорії.


ЩО ТАКЕ ПРИТУЛОК?

Притулок надається іноземному громадянину, який шукає міжнародного захисту, який перебуває за межами країни свого походження, і має обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознакою раси, віросповідання, національності, приналежності до певної соціальної групи або через політичні переконання, і тому не може або не бажає приймати захист, наданий рідною країною. У міжнародному праві ця особа називається біженцем, тоді як у Чорногорії така особа має статус шукача притулку.

Допоміжний захист надається іноземцю, який шукає міжнародного захисту, який не має права на притулок, за умови, що були доведені суттєві підстави, які вказують на те, що особа, в разі повернення в країну походження, буде наражатися на реальний ризик отримати серйозну шкоду і тому не може, або, через такий ризик, не бажає користуватися захистом цієї країни.

Влада Чорногорії розгляне вашу заяву та прийме рішення відповідно до Закону про міжнародний та тимчасовий захист іноземців у Чорногорії.

Під час процедури надання притулку ви повинні залишатися в Чорногорії. Якщо ви виїжджаєте без дозволу в іншу країну, поки ваше клопотання про надання притулку все ще розглядається в Чорногорії, процедура надання притулку буде припинена.


ХТО МАЄ ПРАВО ПОДАВАТИ ЗАЯВУ?

Якщо ви перебуваєте на території Чорногорії, ви можете шукати притулку (офіційно іменується як міжнародний захист в Чорногорії) у разі, якщо:

  • Ви боїтеся повернутися до країни свого походження, тому що вас переслідують у вашій країн
  • Ви боїтеся переслідувань за ознакою раси, віросповідання, національності або приналежності до певної соціальної групи
  • Ви маєте політичні переконання, за які вас переслідували
  • Ви боїтеся, що вас будуть переслідувати за політичні переконання
  • Ви не можете повернутися до своєї країни через загрозу смертної кари або страти, тортур, нелюдського або принизливого поводження або покарання
  • Ви не можете повернутися до країни свого походження, оскільки існує серйозна та індивідуальна небезпека для вашого життя як цивільного через поширене насильство в рамках збройного конфлікту

ЯК ЗВЕРНУТИСЯ З ПРОХАННЯМ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ?

У Чорногорії діє двоетапна процедура надання притулку.

Спочатку потрібно висловити намір подати заяву про надання притулку. Намір звернутися за міжнародним захистом – це усна або письмова заява про намір звернутися за міжнародним захистом в Чорногорії. Цей намір може бути висловлений на пункті пропуску через державний кордон, у поліцейському відділку, розташованому в тому місці, де ви перебуваєте, або в приймальному центрі в Божаї.

Після того, як ви підтвердите свій намір, будуть зібрані особисті дані, що підтверджують вашу особу, зокрема ваші біометричні дані, тобто відбитки пальців (кожен відбиток роздрукований) і фотографія. Вам також видадуть сертифікат, який засвідчує, що ви виявили намір звернутися за міжнародним захистом. Цей сертифікат дає вам право легально проживати в Чорногорії та реалізовувати право на проживання в закладах урядового Управління з прийому іноземців, які шукають міжнародного захисту, протягом наступних 15 днів.

Протягом 15-денного терміну дії сертифіката ви маєте право подати заяву про надання міжнародного захисту в Чорногорії. Якщо ви не зробите цього протягом 15-денного періоду, ви втратите право на законне проживання в країні, і, таким чином, ви більше не зможете подати заяву на міжнародний захист.

По-друге, потрібно подати заяву про надання притулку. Заява про надання міжнародного захисту подається до Управління з питань надання притулку не пізніше 15 днів з дня висловлення наміру. Управління з питань надання притулку працює з понеділка по п ‘ятницю з 7:00 до 15: 00.

Якщо ви поселені до закладу охорони здоров’я, вам буде надана можливість звернутися за міжнародним захистом до закладу охорони здоров’я, в якому ви є пацієнтом.

Після подання заяви про надання міжнародного захисту, ви матимете статус іноземця, який шукає міжнародного захисту, і вам буде видано довідку, що ви звернулися за міжнародним захистом, яка виконує функцію посвідчення на проживання в Чорногорії до прийняття остаточного рішення за заявою про надання міжнародного захисту.


Що буде, якщо мене затримають на пункті пропуску через державний кордон?

Якщо ви опинилися в пункті пропуску через державний кордон або в транзитній зоні аеропорту або морського порту і не відповідаєте вимогам для легального в’їзду в Чорногорію, вас можуть затримати в пункті пропуску через державний кордон, де вам буде дозволено подати заяву про надання міжнародного захисту. У такому випадку остаточне рішення за вашою заявою буде винесено протягом 28 днів з дня подання вами заяви. У випадку, якщо буде встановлено, що ви маєте право на надання міжнародного захисту, або якщо рішення не буде прийнято протягом 28 днів, вам буде дозволено в’їзд до Чорногорії.


Що станеться далі?

Після звернення за міжнародним захистом Міністерство, як тільки це буде можливо, запланує співбесіду з вами, де ви зможете пояснити всі факти, обставини та причини звернення за захистом та надати всі підтверджуючі докази, які ви маєте у своєму розпорядженні або можете отримати.

Співбесіда буде проводитися мовою, яку ви розумієте, за допомогою перекладача. Якщо це можливо та обґрунтовано, процедуру за вашою заявою про надання міжнародного захисту буде проводити уповноважена посадова особа тієї ж статі.


ЯКЕ РІШЕННЯ Я МОЖУ ОЧІКУВАТИ ЗА МОЄЮ ЗАЯВОЮ ПРО МІЖНАРОДНИЙ ЗАХИСТ?

Дирекція з надання притулку може: а) прийняти вашу заяву та надати вам притулок або додатковий захист; б) відхилити вашу заяву.

Якщо ви відкликаєте свою заяву про надання міжнародного захисту, уникаєте запрошення на співбесіду, не з ‘являєтеся на співбесіду з необґрунтованих причин або змінюєте місце проживання на період, більше 3-х днів без попереднього повідомлення Управління з питань надання притулку або Центру прийому, процедура за вашою заявою про надання міжнародного захисту буде призупинена.


ЯКИЙ ТЕРМІН ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ?

Міністерство внутрішніх справ ухвалить рішення щодо вашої заяви протягом 6 місяців з дня подання заяви про надання міжнародного захисту. Цей термін може бути продовжений на 9 місяців з причин, викладених у законі, або на додаткові 3 місяці, щоб повністю розглянути вашу заяву.

Рішення приймається не пізніше 21 місяця з дня подання Вашої заяви про надання міжнародного захисту.


ЩО РОБИТИ, ЯКЩО МЕНЕ НЕ ВЛАШТОВУЄ РІШЕННЯ?

Протягом 15 днів з моменту отримання рішення може бути подано апеляційну скаргу на будь-яке рішення до Адміністративного суду, для чого вам необхідно звернутися до свого законного представника.


ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА / КОНСУЛЬТУВАННЯ

З моменту, коли ви заявляєте про свій намір звернутися за міжнародним захистом в Чорногорії до прийняття остаточного рішення за вашою заявою, ви маєте право на безкоштовну правову допомогу, в тому числі під час підготовки до співбесіди та в ході співбесіди. У разі прийняття негативного рішення та наявності підстав для позову, ви маєте право на безоплатну правову допомогу під час процедури другої інстанції.

Якщо у вас є достатньо власних коштів, ви можете залучити адвоката/юриста.