Притулок в Чорногорії

Чорногорія є стороною Конвенції про статус біженців 1951 року та Протоколу до неї 1967 року, що стосується статусу біженців, і уряд несе відповідальність за обробку прохань про надання притулку та вирішення питання про те, чи може хтось отримати статус біженця в Чорногорії.

Притулок – це форма захисту, яка дозволяє особі/сім’ї, яка побоюється переслідувань або небезпеки в країні походження, залишатися в Чорногорії та користуватися відповідними правами. Люди, які тікають зі своїх країн через страх переслідувань або небезпеки, можуть подати заяву на надання притулку.

Міністерство внутрішніх справ відповідає за розгляд заяв про надання притулку в Чорногорії.

Під час процедури надання притулку ви зобов’язані залишатися в Чорногорії. Якщо ви залишите Чорногорію без дозволу в іншу країну, поки ваша заява про надання притулку ще триває, вашу процедуру надання притулку буде припинено.


Як подати заяву на надання притулку?

Чорногорія має двоетапну процедуру надання притулку.

Після прибуття до Чорногорії ви повинні спочатку висловити свій намір подати заяву на надання притулку. Намір подати заяву про надання притулку – це усна чи письмова заява, яку можна висловити на пункті перетину кордону під час паспортного контролю, у найближчій поліцейській дільниці, розташованій у місці вашого перебування, або в центрі прийому в Бозай, неподалік від кордону. з Албанією, в районі Скадарського озера.

У цьому випадку ваші особисті дані будуть зібрані разом із вашими біометричними даними, тобто відбитками пальців (з відбитками кожного) і фотографією. Вам також видадуть довідку про те, що ви висловили намір шукати притулку. Ця довідка дає вам статус шукача притулку в Чорногорії з правом легального проживання в Чорногорії. Це також дасть вам доступ до житла/харчування/основного медичного обслуговування в державних установах протягом наступних 15 днів, якщо ви потребуєте такої підтримки.

Після процедури намірів, щоб продовжити розгляд запиту про притулок, вам потрібно подати заяву про надання притулку. Ви повинні зробити це протягом 15 днів з моменту подання наміру. Якщо ви не зробите цього протягом 15 днів, ви втратите право на легальне проживання в країні та більше не зможете продовжити розгляд вашої заяви про надання притулку.

Прохання про міжнародний захист подається в Управління з питань притулку Міністерства внутрішніх справ, розташоване в Подгориці, Сердара Йола Пілетика (так звана «Ліменка»). Управління з питань притулку працює з понеділка по п’ятницю з 7:00 до 15:00, за винятком державних свят у Чорногорії.

Після подання заяви про надання притулку вам буде видано нову довідку, яка підтверджує, що ви продовжуєте мати статус шукача притулку. Нова довідка буде служити вам як дозвіл на проживання в Чорногорії до остаточного рішення щодо заяви про надання притулку.

Якщо вас поміщають до закладу охорони здоров’я, вам буде надана можливість подати заяву про міжнародний захист у закладі охорони здоров’я, в якому ви є пацієнтом.

Якщо ви опинитеся на пункті пропуску та не відповідаєте вимогам для законного в’їзду в Чорногорію, вам можуть відмовити у в’їзді. У такому випадку вам слід повідомити про свій намір шукати притулку прикордонну поліцію та/або ви можете попросити зв’язатися з УВКБ ООН у Чорногорії за підтримкою.


Що буде далі?

Після подачі заяви про надання притулку Управління з питань притулку призначить співбесіду з вами якнайшвидше.

Під час співбесіди вас попросять пояснити всі факти, обставини та причини пошуку притулку та надати всі докази, що підтверджують вашу заяву.

Співбесіда буде проходити зрозумілою вам мовою за допомогою перекладача. Якщо це можливо та виправдано, процедуру розгляду вашої заяви про надання притулку проводитиме уповноважена офіційна особа тієї ж статі.

Ви маєте право на безкоштовну правову допомогу протягом усієї процедури надання притулку. Безоплатну правову допомогу надає партнер УВКБ ООН Громадський Альянс.


Який термін прийняття рішення?

Управління з питань притулку вирішить вашу заяву протягом 6 місяців з дня подання заяви про надання притулку. В окремих випадках цей термін може бути продовжено на додаткові 9 місяців і ще на 3 місяці для повного розгляду вашої заявки.

У будь-якому випадку рішення має бути прийнято не пізніше 21 місяця з дня подання вашої заяви про надання притулку.


Що станеться, якщо мою заявку буде відхилено?

Якщо ви отримаєте негативне рішення щодо вашої заяви про надання притулку, ви маєте право подати апеляцію до адміністративного суду Чорногорії. Оскільки процедура в суді є специфічною, можливо, доцільно звернутися за допомогою до адвоката (якщо у вас його ще немає). Партнер УВКБ ООН з надання безоплатної правової допомоги, ГО «Громадянський Альянс», може надати вам безоплатну правову допомогу.


Що якщо я вирішу повернутися додому?

Ви можете розпочати процедуру добровільного повернення додому на будь-якому етапі процедури надання притулку. Крім того, ви можете вимагати добровільного повернення додому, якщо вашу заяву про надання притулку буде відхилено.

Програма допомоги у добровільному поверненні та реінтеграції (AVRR) пропонується Міжнародною організацією з міграції (МОМ).

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до:
МОМ Чорногорії
Послуги: допомога в добровільному поверненні та реінтеграції (AVRR)
Веб-сайт: https://montenegro.iom.int/
Адреса: Slobode 2, Подгориця, Чорногорія
Пошта: [email protected] Телефон: +382 68 865 005 ; +382 68 806 907


Правова допомога / консультування

З моменту, коли ви заявите про свій намір шукати притулку в Чорногорії, і до прийняття остаточного рішення щодо вашої заяви про надання притулку, ви маєте право на безкоштовну правову допомогу, у тому числі під час підготовки до співбесіди та під час співбесіди.

Якщо винесено негативне рішення та є підстави для оскарження, ви маєте право на безоплатну правову допомогу під час розгляду справи у другій інстанції.

Якщо у вас достатньо власних коштів, ви можете залучити приватного адвоката.

Правову допомогу також надає партнер УВКБ ООН Громадський альянс ([email protected]).


Корисні інформаційні матеріали

  1. Багатомовна карта найважливіших місць Чорногорії для вимушено переміщених осіб Map-2023
  2. Інформаційний посібник для іноземців, які шукають міжнародного захисту в Чорногорії Information guide
  3. Плакат про притулок Poster on asylum application
  4. Плакат для тих, хто втікає з України Poster for persons fleeing Ukraine
  5. Брошура про інтеграцію Brochure

 


Права та обов'язки шукачів притулку

Які я маю права в Чорногорії?
Як шукач притулку ви маєте декілька прав, передбачених законом, найважливішими з яких є:
• Проживання та свобода пересування на території Чорногорії;
• Житлові приміщення колективного типу, що надаються державою;
• Охорона здоров’я;
• Початкова та середня освіта;
• Робота (лише після 9-го місяця, після подачі заяви про надання притулку)

Критерії доступу та обсяг цих прав визначені більш детально різними законами та адміністративними процедурами в Чорногорії.

Які мої обов’язки в Чорногорії?
Як шукач притулку ви маєте кілька зобов’язань, найважливішими з яких є:
• Поважати національне законодавство та правила поведінки в Чорногорії;
• Співпрацювати з державними органами;
• Надавати інформацію, яку запитують державні органи;
• Відповідати на запрошення Управління з питань притулку на особисту співбесіду та співпрацювати в процедурі надання міжнародного захисту;
• Залишатися на території Чорногорії під час процедури надання притулку;
• повідомляти Міністерство внутрішніх справ про будь-яку зміну адреси протягом трьох днів; тощо


Приймальні центри

Під час розгляду вашої заяви про надання притулку ви маєте право на кілька послуг з прийому, які надає держава, якщо ви потребуєте цих послуг.Як шукач притулку ви маєте право на відповідні стандарти прийому.

Що означає прийом?

Прийом включає: проживання, харчування, доступ до медичної допомоги, основний одяг тощо.

У разі вашої вразливості може бути надано транспортування з метою участі в процедурі надання притулку або користування іншими правами.

Де я можу розміститися?

Як тільки ви висловите свій намір шукати притулку, ви матимете право на розміщення в центрі прийому (Центр для надання притулку в Спужі або в Бозаї). Міністерство внутрішніх справ запропонує вам проживання в будь-якому з цих закладів під час реєстрації наміру про надання притулку.

Якщо ви покидаєте заклад, наданий Урядом, ви повинні повідомити Управління з питань притулку про місце та адресу проживання протягом трьох днів після вибору чи зміни вашого місця та адреси проживання.

Ви можете вирішити залишитися в обраному вами місці проживання, якщо у вас є фінансові можливості. Але навіть у цьому випадку ви продовжуєте мати право на освіту, необхідне медичне обслуговування, одноразову матеріальну допомогу та безоплатну правову допомогу.

Чи можна обмежити право на прийом чи можна позбавити цього права?

Право на прийом може бути обмежено за певних обставин, наприклад: якщо ви не перебуваєте в приймальнику; якщо ви залишаєте приймальний пункт більш ніж на 24 години без попередження; або якщо ви порушуєте правила внутрішнього розпорядку в пункті прийому.


Розшук родини

Червоний Хрест Чорногорії разом з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) і національними товариствами Червоного Хреста і Червоного Півмісяця за кордоном допомагають жителям Чорногорії шукати членів сім’ї в іншій країні.

Додаткову інформацію про процедури розшуку сім’ї дивіться тут.