Тази страница е предназначена за хора, които бягат от Украйна в България. Ако сте от друга държава и търсите убежище в България, моля, кликнете тук за повече информация.
НА ТАЗИ СТРАНИЦА МОЖЕТЕ ДА НАУЧИТЕ ЗА:
- Какво представлява временната закрила?
- Критери за получване на временна закрила
- Валидност на вашата временна закрила
- Права на притежателите на временна закрила
- Пребиваване в България – подаване на молба за временна закрила
- Пререгистрация на временната закрила
- Връщане в Украйна
Какво представлява временната защита?
Временната закрила е извънредна мярка, въведена от Европейския съюз за хората, които бягат от конфликта в Украйна. Тя позволява на отговарящите на условията лица в изключителни ситуации на масово разселване да получат незабавна закрила в държава – членка на ЕС, като например България, без да кандидатстват за международна закрила по стандартната процедура. Временната закрила позволява достъп до подслон, социално подпомагане, медицински грижи, образование и възможност за работа без разрешително.
Критерии за получване на временна закрила
Можете да получите временна закрила, ако сте:
- Украински гражданин, пребиваващ в Украйна преди 24 февруари 2022 г.
- Лица без гражданство или граждани на трети държави, различни от Украйна, на които е предоставена международна закрила или друга равностойна закрила в Украйна преди 24 февруари 2022 г.
- Членове на семейството* на горепосочените категории лица.
- Лица без гражданство или граждани на трети държави, различни от Украйна, които могат да докажат, че са пребивавали законно в Украйна преди 24 февруари 2022 г. въз основа на валидно разрешение за постоянно пребиваване, издадено в съответствие с украинското законодателство, и не могат да се завърнат за постоянно в своята страна или регион на произход при безопасни условия.
*Членовете на семейството включват съпрузи, партньори, непълнолетни неженени деца и други близки роднини, например родители, които са на ваша издръжка.
Валидност на вашата временна защита
Временна закрила се предоставя до 4 март 2026 г. Временната закрила се прекратява при изтичане на срока, за който е предоставена, или с изрично решение на Съвета на Европейския съюз.
Права на притежателите на временна закрила
В България лицата с временна закрила имат следните права:
- Право на пребиваване на територията на Република България;
- Право на писмена информация на разбираем за Вас език относно правилата и условията за временна закрила;
- Право на временна регистрационна карта за закрила за срока на закрилата;
- Право на събиране със семейството ви;
Право на труд и право на професионално образование; - Право на образование, включително предучилищно, училищно и висше образование;
- Право на подходящо настаняване или на средства за настаняване, ако е необходимо;
- Право на социална помощ;
- Право на здравно осигуряване.
Пребиваване в България - подаване на молба за временна закрила
За разлика от индивидуалната молба за международна закрила, която се управлява от Държавната агенция за бежанците (ДАБ), молбата за временна закрила може да се подаде както в регистрационно-приемателните центрове на ДАБ, така и от служители на Министерството на вътрешните работи (гранична полиция или областни дирекции на МВР на територията на страната). Държавните служители ще снимат вашите лични и биометрични данни, след което ще генерират личен номер на чужденец (ЛНЧ) и ще ви издадат документ за временна регистрация с Ваша снимка.
За повече информация относно това къде можете да регистрирате молбата си за временна закрила, вижте Списък на службите за регистрация на временна закрила.
Адресна карта
Когато за първи път се регистрирате за временна закрила, а също и за да упражнявате правата си на лице с временна закрила, може да бъдете помолени да посочите адреса, на който ще живеете в България, и да попълните адресна карта.
Тази карта трябва да попълните в полицейското управление в мястото, където искате да се установите. На гишето ще ви дадат образец на адресна карта, а вие ще трябва да попълните 2 идентични адресни карти.
Освен адресната карта ще са ви необходими следните документи:
- Вашият паспорт*
- Договор за наем на жилището, в което ще живеете, или нотариално заверена декларация от наемодателя, че е съгласен да живеете в неговия апартамент. Можете да изтеглите образец на декларацията чрез следният линк.
Важно! Ако сте настанени в рамките на Държавната програма за хуманитарна помощ за бежанци от Украйна, адресната карта се попълва от управителите на мястото, където сте настанени. По същия начин, ако сте настанени в хотел, този хотел също автоматично ще подаде данни в полицията с попълнената адресна карта и информация за вашето име, както е записано в паспорта ви, дата и година на раждане, гражданство, номер на паспорта.
*В случаите, в които не разполагате с паспорт, моля, посетете най-близкия регистрационно-приемателен център на ДАБ.
Пререгистрация на временна закрила
Ако вече имате временна закрила в България и регистрационната ви карта изтече, можете да се регистрирате отново и да получите нова регистрационна карта, която ще бъде валидна до 4 март 2026 г.
Старата ви карта ще се счита за валидна до 30 април 2025 г., но ако по основателни причини пропуснете този срок, ще имате възможност да се регистрирате отново и след него. Можете да се пререгистрирате както преди, така и след 30 април 2025 г.
Пререгистрацията не се извършва автоматично, а само по ваша собствена инициатива.
Новата карта ще изглежда по следния начин:
Трябва да изпратите:
- Заявление по образец за подновяване на регистрационната ви карта. Заявлението ще ви бъде предоставен на място.
- Възможно е да ви бъде поискано да представите документ за адрес.
- Национален документ за самоличност
Старата ви регистрационна карта.
До 30 април 2025 г. можете да се пререгистрирате в териториалното поделение на Държавната агенция за бежанците или в най-близките областни дирекции на Министерството на вътрешните работи в страната. Следете уебсайта на Държавната агенция за бежанците за пълен списък на местата за пререгистрация.
Териториалните поделеня на Държавната агенция за бежанците, в които можете да се пререгистрирате, са следните:
- Регистрационно-приемателен център „Овча купел“ (адрес: 1618 София; жилищен квартал „Овча купел“, ул. „Монтевидео“ 21-А)
- Регистрационно-приемателен център Баня (8914 с. Баня, община Нова Загора, 17 Минерални бани)
- Транзитен център Пастрогор (6519 село Пастрогор, община Свиленград)
- Регистрационно-приемателен център Харманли (6450 Харманли, ул. „Дружба“ 23)
След 30 април 2025 г. пререгистрацията може да се извършва само в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците.
Удължаването на валидността на Вашето разрешение за пребиваване с временна закрила до 4 март 2026 г. се основава на Решение № 79 от 20 февруари 2025 г. на Министерския съвет, с което се изменя Решение № 144 от 10 март 2022 г. за предоставяне на временна закрила на разселени лица от Украйна. Освен това с Решение № 78 от 20 февруари 2025 г., с което се изменя Решение № 642 от 2016 г., срокът на валидност на вече издадените регистрационни карти на лицата с временна закрила е удължен до 30 април 2025 г.